Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPiS w sprawie ratowania sektora paliwowo - energetycznego

PiS w sprawie ratowania sektora paliwowo - energetycznego

Dodano:
PiS w sprawie ratowania sektora paliwowo - energetycznego

Klub Gazety Polskiej im. rtm Witolda Pileckiego w porozumieniu z konińskimi strukturami PiS przesłał nam petycję w sprawie ratowania sektora paliwowo – energetycznego.

Klub Gazety Polskiej im. rtm Witolda Pileckiego w porozumieniu z konińskimi strukturami PiS przesłał nam petycję w sprawie ratowania sektora paliwowo – energetycznego.

Petycja w sprawie ratowania sektora paliwowo-energetycznego w regionie Wielkopolska Wschodnia, Konińskim Zagłębiu Węgla Brunatnego.

Klub Gazety Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego, w porozumieniu z konińskimi strukturami Prawa i Sprawiedliwości zwraca się z prośbą do Pana Prezydenta i Władz Samorządowych Konina, a także gmin, w których funkcjonuje Zagłębie Konińsko - Turkowskie o podjęcie skutecznych działań w celu ratowania miejsc pracy dla blisko 9.000 osób i ich rodzin pracujących w Kopalniach Węgla Brunatnego Konin i Adamów oraz Elektrowniach Pątnów, Adamów, Konin oraz spółkach powiązanych z ZE PAK S.A.

Działania te powinny polegać na wspieraniu organizacji związkowych w rozmowach z Zarządem ZE PAK S.A. i spółek zależnych, włączeniu się o do negocjacji a także pomocy przy organizowaniu planowanych protestów. Jednocześnie należałoby podjąć też wszelkie możliwe ruchy wspierające i ułatwiające uzyskanie zgód niezbędnych do uzyskania koncesji na nowe odkrywki zależne od samorządów, obecnie Ościsłowo a.

Budzi ogromne obawy to, że w 2017 roku planowane jest zamknięcie elektrowni Adamów wraz z Kopalnią Adamów, mimo iż złoża Koźmin i Adamów pozwalałyby na pracę elektrowni do 2023 roku, a złoża perspektywiczne: Piaski, Uniejów i Mąkoszyn przez jeszcze minimum 40 lat. Zamknięcie elektrowni Adamów wiąże się nie tylko z bezrobociem i upadkiem regionu tureckiego lecz również z zakończeniem dostarczania mocy cieplnej dla mieszkańców Turku i okolic, spadkami napięcia w sieci oraz brakiem dostaw pary technologicznej dla Zakładów Przemysłu Jedwabniczego Miranda, produkujących między innymi siatki maskujące dla Wojska Polskiego.

Oprócz kwestii Adamowa pozostają także te związane z brakiem zainteresowania inwestora ZE PAK pracami modernizacyjnymi i utrzymaniowymi w Pątnowie I na blokach 3 i 4, brakiem inwestycji w perspektywiczne złoża węgla brunatnego (eksploatowane złoża pozwalają na wydobycie węgla: Drzewce do 2018 roku, Tomisławice do 2030 roku zaś Jóźwin IIB do 2020 roku), niejasną sytuacją kadrowo-płacową w całym ZE PAK S.A. i związaną z tym niepewnym jutrem regionu. Obecnie jedynie dokonuje się minimalnych prac przy złożu Ościsłowo, nieznana jest przyszłość co do złóż: Dęby Szlacheckie- Izbica Kujawska, Mąkoszyn-Grochowiska czy Morzyczyn, które umożliwiłyby pracę kopalni i elektrowni dłużej niż do 2030 roku. Upadek obu elektrowni to nie tylko bezrobocie dla pracowników ZE PAK S.A. i ich rodzin, lecz degradacja całego regionu, ucieczka pracodawców i potencjalnych pracowników.

Klub GP i konińskie struktury PIS, popierają w pełni działania organizacji związkowych w obronie swoich zakładów i miejsc pracy. Wyrażamy wiarę, że w wyniku postępowań Prokuratury i ABW wyjaśniona zostanie rzetelnie sprzedaż tych zakładów oraz sprawa aneksów znoszących zobowiązania inwestora i uniemożliwi się pojawienie następnych. Jednocześnie mamy nadzieję że właściciel stworzy możliwości rozwoju firmy lub zwróci ją do Skarbu Państwa.

W im. KGP im. rtm. W. Pileckiego - Zofia Itma, przewodnicząca

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole