Dzisiaj jest poniedziałek 13 lipca 2020, imieniny: Irwina, Margarety, Sary WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17617) SPORT FORUM FIRMY (5509) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 13oC
Jutropogoda
21 / 14oC
Pojutrzepogoda
23 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sympatycy Rafała Trzaskowskiego wierzą w zwycięstw ... (13)Medyk Konin zagra z Olympique Lyon! Już w najbliżs ... (1)

Kolanie zwiedzali w farze wystawę IPN - "Milcząc, wołają"

Dodano: 6.06.2016 11:59

W 70. rocznicę egzekucji Żołnierza Niezłomnego ppor. Zygmunta Wawrzyniaka "Sępa" i zbliżającą się uroczystością pogrzebu jego szczątków na cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, mieszkańcy Koła mogli zwiedzić wystawę IPN "Milcząc, wołają" wyeksponowaną w sali Domu Parafialnego przy kolskiej farze.

Zwiedzających oprowadzał po wystawie dyrektor kolskiego muzeum Tomasz Nuszkiewicz. Jest ona poświęcona poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014. Autorem koncepcji wystawy i wszystkich współczesnych fotografii jest Piotr Życieński, natomiast jej forma plastyczna powstała dzięki talentowi artystki plastyk Jolanty Czarskiej. Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” – poszukiwania, ekshumacje szczątków. Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach skazywanych w zbrodniczych farsach zwanych przez komunistów sądami. Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w górnej części patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar. Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji.

 

Na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar. Ekspozycja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów. Wystawa zorganizowana dzięki burmistrzowi Stanisławowi Maciaszkowi, proboszczowi ks. kan. Józefowi Wronkiewiczowi oraz Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy pomocy dr Marka Szymaniaka, kierownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Bydgoszczy zgromadziła w ostatnią niedzielę kilkuset kolan zainteresowanych poznaniem tragicznej historii lat tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, stanowiąc wprowadzenie do kolskich uroczystości upamiętniających ppor. Zygmunta Wawrzyniaka.

 

 

 

 

  • Kolanie zwiedzali w farze wystawę "Milcząc,wołają"
  • Kolanie zwiedzali w farze wystawę "Milcząc,wołają"

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:muzeum Koło,   wystawa Koło,  

KOMENTARZE

Kiedy pierwsza pełna lista UBEKÓW ,SBEKÓW i ich TW z naszego regionu Konin-KOŁO-TUREK-SŁUPCA??????????
Dodano: 06.06.2016 17:11    Przez: ~Ewa
Myślę ,że TW "AKTOR" POwinien być pierwszy!!!!
Dodano: 06.06.2016 18:30    Przez: ~SB

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.