Dzisiaj jest wtorek 18 maja 2021, imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17127) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (74) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
15 / 7oC
Pojutrzepogoda
16 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W licheńskim muzeum pamiątki związane z bitwą o Mo ... (6)Bieg Milowego Słupa znów przełożony. Nowy termin – ... (0)

Przedszkolaki z Konina na warsztatach w turkowskim muzeum

Dodano: 21.06.2016 10:55

Przez trzy czerwcowe tygodnie, pracownia tkacka i ceramiczna z turkowskiego muzeum prowadziły warsztaty dla dzieci z sześciu konińskich przedszkoli.

Stanowiły one część realizacji projektu „Kultura i sztuka w przedszkolach". Główny cel projektu to wspieranie rozwoju kompetencji kulturalnych dzieci w wieku przedszkolnym z terenu województwa wielkopolskiego poprzez, między innymi, zapewnienie udziału w warsztatach artystycznych.

Warsztaty tkackie poprzedzone były zwiedzaniem wystawy etnograficznej, gdzie dzieci poznały roślinę włóknodajną – len oraz poznały narzędzia do jego obróbki. Następnie przeszły do sali wielofunkcyjnej muzeum i obejrzały bajkę pt. „Len”. Na krużganku zobaczyły budowę i pracę krosna ludowego. Po czym udały się z instruktorką tkactwa - Stanisławą Radke do pracowni, gdzie zostały wprowadzone w tajniki tworzenia tkaniny, poznały pojęcia takie jak: osnowa, wątek, tkanina. Poznały podstawowy proces tworzenia tkaniny i utkały obrazki na siatce, kolorowe dywaniki, kosz z balonem, kosz z owocami oraz piłkę i dziewczynkę – łowiczankę na wątku i osnowie papierowej. Kolorowe prace dzieci zabrały ze sobą. Na koniec uczestnicy wraz z opiekunami obejrzeli wystawę gobelinów, małych form tkackich specjalnie dla nich przygotowaną.

W pracowni tkackiej dzieci zapoznały się z gliną poprzez zmysły wzroku, dotyku i węchu, by móc przystąpić do indywidualnych ćwiczeń manualnych. Instruktor Ewa Ogrodowczyk opowiedziała, a właściwie przypomniała legendę o powstaniu miasta Konina, by dzieci mogły ją zilustrować na glinie przy pomocy prostych narzędzi. Własnoręcznie wałkowały plastry z masy ceramicznej, aby patyczkami narysować las, a następnie samodzielnie przykleić wycięte foremkami figurki konia i księcia. Legenda na glinianych tabliczkach będzie na pewno lepiej zapamiętana. Prace dzieci pozostały jednak w muzeum do wyschnięcia i wypalenia w piecu ceramicznym. Po około dwóch tygodniach wrócą do właścicieli, by dzieci mogły je pokolorować już w swoich przedszkolach.

  • Przedszkolaki z Konina na warsztatach w turkowskim muzeum
  • Przedszkolaki z Konina na warsztatach w turkowskim muzeum
  • IMG_8043
  • IMG_8044
  • IMG_8047
  • IMG_8048
  • IMG_8052
  • IMG_8054

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:turkowskie muzeum,   muzeum w Turku,   przedszkola Konin,   warsztaty tkackie,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.