Dzisiaj jest niedziela 25 sierpnia 2019, imieniny: Ludwika, Luizy, Patrycji WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18923) SPORT FORUM FIRMY (5346) PRACA (70) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 19oC
Jutropogoda
25 / 20oC
Pojutrzepogoda
28 / 22oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Przełamanie Majera, wygrana Górnika! Trzy czerwone ... (0)Medyk wciąż liderem, choć z AZS Wrocław nieźle się ... (0)

Porozumienie w KWB Konin. Płace te same, niższe odprawy

Dodano: 29.06.2016 12:44
Źródło: LM.pl

Nowy zakładowy układ zbiorowy pracy podpisany został wczoraj przez przedstawicieli zarządu spółki i związków zawodowych. Pracownicy KWB Konin zagwarantowany w nim mają taki sam poziom płac.

Negocjacje między władzami kopalni a pracownikami trwały blisko pół roku. Nie brakowało w nich napięć - górnicy w grudniu protestowali wraz z energetykami z ZE PAK w Warszawie, a jeszcze pod koniec maja ponad 300 pracowników KWB Konin przebywało na zwolnieniach lekarskich.

Ostatecznie zarządowi kopalni udało się dojść do porozumienia ze związkami zawodowymi. Wczoraj przedstawiciele spółki - prezes Sławomir Sykucki i członek zarządu Anna Horsecka - podpisali nowy zakładowy układ zbiorowy z przedstawicielami siedmiu organizacji związkowych (pięciu z KWB Konin i dwóch z kopalni Adamów - część pracowników KWB Konin należy bowiem do związków zawodowych z kopalni Adamów).

Pracownicy KWB Konin mają w nim zagwarantowany taki sam poziom wynagrodzeń i dzień wolny od pracy 4 grudnia. W zamian za to związkowcy zgodzili się na niższe odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe. Układ obowiązywać ma przez kolejne trzy lata. 

- Wszystkiego zatrzymać się nie dało. Najważniejsze jest to, że mamy zagwarantowane wynagrodzenia na poziomie nie niższym, jak do tej pory - komentuje przewodniczący Grzegorz Matuszak, MOZ NSZZ ,,Solidarność" PAK KWB Konin S.A.

Górnicy zdołali również zawrzeć w układzie zapis, który mówi, że w momencie wygaśnięcia lub wypowiedzenia układu w kopalni obowiązywać będą zapisy ponadzakładowego układu pracy i rozporządzenia z 1981 r., które są dla nich korzystne. - To bufor bezpieczeństwa. Bez tych zapisów utracilibyśmy możliwość powrotu do tych dwóch nadrzędnych aktów - dodaje Grzegorz Matuszak.

- Jest to zakończenie półrocznych negocjacji. To kompromis wypracowany na drodze porozumienia - przekonuje rzecznik prasowy spółki PAK KWB Konin Ewa Galantkiewicz.

Teraz nowy układ zbiorowy musi zostać zarejestrowany w Państwowej Inspekcji Pracy. Gdy to się dokona pracownicy otrzymają wypowiedzenia z propozycjami nowych warunków pracy zgodnych z nowym układem zbiorowym. Dopiero po tym okresie wejdą one w życie.



  • Porozumienie w KWB Konin. Płace te same, niższe odprawy

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

To 300 pracowników to pracownicy spólki przynajmiej chłopaki pokazali że mają jaja a nie to co Związkowcy społeczniaki wszedzie sie udzielają
Dodano: 29.06.2016 14:54    Przez: ~Acze
Rozumiem że jaśnie państwo z biurowca niemający kontaktu z pracą górniczą otrzymują kartę górnika -to jest chore.
Dodano: 29.06.2016 20:41    Przez: ~zatroskany
związki w kwb to państwo w państwie
Dodano: 29.06.2016 14:00    Przez: ~prawda
Co z Ud i urlopem dodatkowym dla praconików zmianowych Związkowcó interesuje tylko Dzien wolny od pracy w Barbórke
Dodano: 29.06.2016 14:47    Przez: ~zmianowiec
300 pracowników było z elpak serwis na chorobowym a nie z kwb i teraz mają jeszcze im zabrać 20 procent wynagrodzenia gdzie sa związki
Dodano: 29.06.2016 14:51    Przez: ~Xxx

KOMENTARZE

Co to znaczy: "zagwarantowany taki sam poziom wynagrodzeń" ???Ja płacę zasadniczą mam na poziomie 1168 zł, reszta to dodatki.Co konkretnie zostanie, a co zabiorą ? 3 lata, hehe, no tak, po trzech latach prawie wszyscy z zarządów związkowych będą już na emeryturze i mają w pompce co będzie dalej z kopalnią, a co z resztą pracowników ? Co z Ościsłowem ? Żadnej konkretnej informacji ze strony związków... !!! I wolny 4 grudnia, dla kogo ? Dla pracujących "w ruchu" nic to nie zmienia. Ech szukam innej roboty, bo patrząc na to, co się obecnie dzieje, to zakład "musi" upaść, komuś to na rękę !!!
Dodano: 29.06.2016 13:17    Przez: ~kopalniok
Najlepiej to narzekać... że związki nic nie robią,że załatwiają swoje sprawy,że nie ma informacji.Byłeś w ogóle na jakimś zebraniu związkowym.Spróbowałeś zabrać oficjalnie głos i zadać niewygodne pytanie.?Czy tylko za szafkami z kumplami umiesz ludzi buntować i narzekać. A pytanie podstawowe —należysz do jakiegoś związku????
Dodano: 29.06.2016 14:27    Przez: ~kciuk w górę
Co z Ud i urlopem dodatkowym dla praconików zmianowych Związkowcó interesuje tylko Dzien wolny od pracy w Barbórke
Dodano: 29.06.2016 14:47    Przez: ~zmianowiec
Należy do związku nr. 65,ale związek nr. 34 nie zgadza się, z jednym z postulatów ,który popiera związek nr.12 która ma poparcie związków nr. 5 i nr. 16 reszta związków jeszcze nie odpowiedziała na pismo.....
Dodano: 29.06.2016 15:28    Przez: ~benson
Lewusom się nie chce pracować - niech idą do typowego prywaciarza - szybko by ich ustawił do pionu. Kamizeleczki i wielkie zakrapiane strajki
Dodano: 29.06.2016 21:43    Przez: ~dudan
Chwilowe to jest :-) mydla wam oczy a wy to łykacie.
Dodano: 29.06.2016 13:28    Przez: ~Trampek
A co z warstatami, bo się martwię ?
Dodano: 29.06.2016 13:43    Przez: ~Piękna Ula
Z taką pisownią to faktycznie masz się o co martwić .
Dodano: 29.06.2016 14:17    Przez: ~.............
Beda autosany robic
Dodano: 29.06.2016 17:48    Przez: ~jelc
Pięknej Uli się tylko czepiasz, co zrobiła jedynie literówkę? Ty lepiej przeczytaj wypowiedzi innych osób tutaj. Ci dopiero są analfabetami.
Dodano: 29.06.2016 18:59    Przez: ~Zetka
związki w kwb to państwo w państwie
Dodano: 29.06.2016 14:00    Przez: ~prawda
ten palec czerwony wsadż sobie w D ...
Dodano: 29.06.2016 14:12    Przez: ~456
300 pracowników było z elpak serwis na chorobowym a nie z kwb i teraz mają jeszcze im zabrać 20 procent wynagrodzenia gdzie sa związki
Dodano: 29.06.2016 14:51    Przez: ~Xxx
To 300 pracowników to pracownicy spólki przynajmiej chłopaki pokazali że mają jaja a nie to co Związkowcy społeczniaki wszedzie sie udzielają
Dodano: 29.06.2016 14:54    Przez: ~Acze
Dobrze tym wszystkim lenią i kombinatorom z kopalni. Mało, że nie jeden ....uj poszedł jako młody człowiek na emeryture to idzie jeszcze gdzieś do pracy i zajmuje młodym ludziom miejsce. Te osły powinny robić do 67 lat jak wszyscy a nie górnicy co nigdy pod ziemią nie byli parodia...
Dodano: 29.06.2016 17:45    Przez: ~sprawiedliwy
te osły potrafią za to poprawnie odmienić słowo "leń" , tobie się to nie udało niestety!
Dodano: 29.06.2016 23:08    Przez: ~kwb
jesteś zwykłym złośli.wcem,Ci ludzie pracują w deszczu ,mrozie ,błocie .Dlaczego nic nie mówisz o wojskowych , policjantach ,nauczycielach i pracownikach samorzadowych
Dodano: 29.11.2016 13:26    Przez: ~obiektywny
Dlaczego z Kopalni młodzi ludzie w wieku 50 lat przechodzą na emeryturę, a ja muszę dzięki PO pracować do 67 roku życia ?
Dodano: 29.06.2016 18:04    Przez: ~Pytam
nie wszyscy, a generalnie jest to po to żeby bylo weselej :)
Dodano: 29.06.2016 18:53    Przez: ~każdemu według potrzeb
Dlatego że pracują w deszczu, mrozie,błocie, upale ,w święta w nocy i na każde telefoniczne wezwnie w razie awarii. Mówie o pracownikach na odkrywce. Już wiesz dlaczego?Byłeś kiedykolwiek na odkrywce,że ..........zadajesz takie głupie pytanie?
Dodano: 29.06.2016 20:04    Przez: ~pracownik
pracownik, a teraz przyznaj szczerze ile z tych 8 godzin pracujesz, tak uczciwie. uzbiera się tego z 4 ?
Dodano: 30.06.2016 11:47    Przez: ~sad
Rozumiem że jaśnie państwo z biurowca niemający kontaktu z pracą górniczą otrzymują kartę górnika -to jest chore.
Dodano: 29.06.2016 20:41    Przez: ~zatroskany
Karta górnika to jest nic innego jak wysługa lat. która jest w większości zakładów. Więc nie wiem o co spina.
Dodano: 29.06.2016 22:06    Przez: ~zatroskanylol
1 z 2
12>>