Dzisiaj jest sobota 15 czerwca 2019, imieniny: Jolanty, Wita, Wioli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18834) SPORT FORUM FIRMY (5336) PRACA (62) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 21oC
Jutropogoda
19 / 14oC
Pojutrzepogoda
23 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:
Polecamy:

Porozumienie w KWB Konin. Płace te same, niższe odprawy

Dodano: 29.06.2016 12:44
Źródło: LM.pl

Nowy zakładowy układ zbiorowy pracy podpisany został wczoraj przez przedstawicieli zarządu spółki i związków zawodowych. Pracownicy KWB Konin zagwarantowany w nim mają taki sam poziom płac.

Negocjacje między władzami kopalni a pracownikami trwały blisko pół roku. Nie brakowało w nich napięć - górnicy w grudniu protestowali wraz z energetykami z ZE PAK w Warszawie, a jeszcze pod koniec maja ponad 300 pracowników KWB Konin przebywało na zwolnieniach lekarskich.

Ostatecznie zarządowi kopalni udało się dojść do porozumienia ze związkami zawodowymi. Wczoraj przedstawiciele spółki - prezes Sławomir Sykucki i członek zarządu Anna Horsecka - podpisali nowy zakładowy układ zbiorowy z przedstawicielami siedmiu organizacji związkowych (pięciu z KWB Konin i dwóch z kopalni Adamów - część pracowników KWB Konin należy bowiem do związków zawodowych z kopalni Adamów).

Pracownicy KWB Konin mają w nim zagwarantowany taki sam poziom wynagrodzeń i dzień wolny od pracy 4 grudnia. W zamian za to związkowcy zgodzili się na niższe odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe. Układ obowiązywać ma przez kolejne trzy lata. 

- Wszystkiego zatrzymać się nie dało. Najważniejsze jest to, że mamy zagwarantowane wynagrodzenia na poziomie nie niższym, jak do tej pory - komentuje przewodniczący Grzegorz Matuszak, MOZ NSZZ ,,Solidarność" PAK KWB Konin S.A.

Górnicy zdołali również zawrzeć w układzie zapis, który mówi, że w momencie wygaśnięcia lub wypowiedzenia układu w kopalni obowiązywać będą zapisy ponadzakładowego układu pracy i rozporządzenia z 1981 r., które są dla nich korzystne. - To bufor bezpieczeństwa. Bez tych zapisów utracilibyśmy możliwość powrotu do tych dwóch nadrzędnych aktów - dodaje Grzegorz Matuszak.

- Jest to zakończenie półrocznych negocjacji. To kompromis wypracowany na drodze porozumienia - przekonuje rzecznik prasowy spółki PAK KWB Konin Ewa Galantkiewicz.

Teraz nowy układ zbiorowy musi zostać zarejestrowany w Państwowej Inspekcji Pracy. Gdy to się dokona pracownicy otrzymają wypowiedzenia z propozycjami nowych warunków pracy zgodnych z nowym układem zbiorowym. Dopiero po tym okresie wejdą one w życie.



  • Porozumienie w KWB Konin. Płace te same, niższe odprawy

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

To 300 pracowników to pracownicy spólki przynajmiej chłopaki pokazali że mają jaja a nie to co Związkowcy społeczniaki wszedzie sie udzielają
Dodano: 29.06.2016 14:54    Przez: ~Acze
Rozumiem że jaśnie państwo z biurowca niemający kontaktu z pracą górniczą otrzymują kartę górnika -to jest chore.
Dodano: 29.06.2016 20:41    Przez: ~zatroskany
związki w kwb to państwo w państwie
Dodano: 29.06.2016 14:00    Przez: ~prawda
Co z Ud i urlopem dodatkowym dla praconików zmianowych Związkowcó interesuje tylko Dzien wolny od pracy w Barbórke
Dodano: 29.06.2016 14:47    Przez: ~zmianowiec
300 pracowników było z elpak serwis na chorobowym a nie z kwb i teraz mają jeszcze im zabrać 20 procent wynagrodzenia gdzie sa związki
Dodano: 29.06.2016 14:51    Przez: ~Xxx

KOMENTARZE

Co to znaczy: "zagwarantowany taki sam poziom wynagrodzeń" ???Ja płacę zasadniczą mam na poziomie 1168 zł, reszta to dodatki.Co konkretnie zostanie, a co zabiorą ? 3 lata, hehe, no tak, po trzech latach prawie wszyscy z zarządów związkowych będą już na emeryturze i mają w pompce co będzie dalej z kopalnią, a co z resztą pracowników ? Co z Ościsłowem ? Żadnej konkretnej informacji ze strony związków... !!! I wolny 4 grudnia, dla kogo ? Dla pracujących "w ruchu" nic to nie zmienia. Ech szukam innej roboty, bo patrząc na to, co się obecnie dzieje, to zakład "musi" upaść, komuś to na rękę !!!
Dodano: 29.06.2016 13:17    Przez: ~kopalniok
Najlepiej to narzekać... że związki nic nie robią,że załatwiają swoje sprawy,że nie ma informacji.Byłeś w ogóle na jakimś zebraniu związkowym.Spróbowałeś zabrać oficjalnie głos i zadać niewygodne pytanie.?Czy tylko za szafkami z kumplami umiesz ludzi buntować i narzekać. A pytanie podstawowe —należysz do jakiegoś związku????
Dodano: 29.06.2016 14:27    Przez: ~kciuk w górę
Co z Ud i urlopem dodatkowym dla praconików zmianowych Związkowcó interesuje tylko Dzien wolny od pracy w Barbórke
Dodano: 29.06.2016 14:47    Przez: ~zmianowiec
Należy do związku nr. 65,ale związek nr. 34 nie zgadza się, z jednym z postulatów ,który popiera związek nr.12 która ma poparcie związków nr. 5 i nr. 16 reszta związków jeszcze nie odpowiedziała na pismo.....
Dodano: 29.06.2016 15:28    Przez: ~benson
Lewusom się nie chce pracować - niech idą do typowego prywaciarza - szybko by ich ustawił do pionu. Kamizeleczki i wielkie zakrapiane strajki
Dodano: 29.06.2016 21:43    Przez: ~dudan
Chwilowe to jest :-) mydla wam oczy a wy to łykacie.
Dodano: 29.06.2016 13:28    Przez: ~Trampek
A co z warstatami, bo się martwię ?
Dodano: 29.06.2016 13:43    Przez: ~Piękna Ula
Z taką pisownią to faktycznie masz się o co martwić .
Dodano: 29.06.2016 14:17    Przez: ~.............
Beda autosany robic
Dodano: 29.06.2016 17:48    Przez: ~jelc
Pięknej Uli się tylko czepiasz, co zrobiła jedynie literówkę? Ty lepiej przeczytaj wypowiedzi innych osób tutaj. Ci dopiero są analfabetami.
Dodano: 29.06.2016 18:59    Przez: ~Zetka
związki w kwb to państwo w państwie
Dodano: 29.06.2016 14:00    Przez: ~prawda
ten palec czerwony wsadż sobie w D ...
Dodano: 29.06.2016 14:12    Przez: ~456
300 pracowników było z elpak serwis na chorobowym a nie z kwb i teraz mają jeszcze im zabrać 20 procent wynagrodzenia gdzie sa związki
Dodano: 29.06.2016 14:51    Przez: ~Xxx
To 300 pracowników to pracownicy spólki przynajmiej chłopaki pokazali że mają jaja a nie to co Związkowcy społeczniaki wszedzie sie udzielają
Dodano: 29.06.2016 14:54    Przez: ~Acze
Dobrze tym wszystkim lenią i kombinatorom z kopalni. Mało, że nie jeden ....uj poszedł jako młody człowiek na emeryture to idzie jeszcze gdzieś do pracy i zajmuje młodym ludziom miejsce. Te osły powinny robić do 67 lat jak wszyscy a nie górnicy co nigdy pod ziemią nie byli parodia...
Dodano: 29.06.2016 17:45    Przez: ~sprawiedliwy
te osły potrafią za to poprawnie odmienić słowo "leń" , tobie się to nie udało niestety!
Dodano: 29.06.2016 23:08    Przez: ~kwb
jesteś zwykłym złośli.wcem,Ci ludzie pracują w deszczu ,mrozie ,błocie .Dlaczego nic nie mówisz o wojskowych , policjantach ,nauczycielach i pracownikach samorzadowych
Dodano: 29.11.2016 13:26    Przez: ~obiektywny
Dlaczego z Kopalni młodzi ludzie w wieku 50 lat przechodzą na emeryturę, a ja muszę dzięki PO pracować do 67 roku życia ?
Dodano: 29.06.2016 18:04    Przez: ~Pytam
nie wszyscy, a generalnie jest to po to żeby bylo weselej :)
Dodano: 29.06.2016 18:53    Przez: ~każdemu według potrzeb
Dlatego że pracują w deszczu, mrozie,błocie, upale ,w święta w nocy i na każde telefoniczne wezwnie w razie awarii. Mówie o pracownikach na odkrywce. Już wiesz dlaczego?Byłeś kiedykolwiek na odkrywce,że ..........zadajesz takie głupie pytanie?
Dodano: 29.06.2016 20:04    Przez: ~pracownik
pracownik, a teraz przyznaj szczerze ile z tych 8 godzin pracujesz, tak uczciwie. uzbiera się tego z 4 ?
Dodano: 30.06.2016 11:47    Przez: ~sad
Rozumiem że jaśnie państwo z biurowca niemający kontaktu z pracą górniczą otrzymują kartę górnika -to jest chore.
Dodano: 29.06.2016 20:41    Przez: ~zatroskany
Karta górnika to jest nic innego jak wysługa lat. która jest w większości zakładów. Więc nie wiem o co spina.
Dodano: 29.06.2016 22:06    Przez: ~zatroskanylol
1 z 2
12>>