Dzisiaj jest niedziela 24 stycznia 2021, imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17917) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
1 / -1oC
Pojutrzepogoda
1 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Porozmawiajmy o firmach i przedsiębiorcach w pande ... (2)Boso na śniegu. Zimowa sesja tancerzy konińskiego ... (4)

Rozbiórka przy synagodze wstrzymana przez konserwatora

Dodano: 25.07.2016 13:53

Prace przy rozbiórce szkoły talmudycznej w starym Koninie zostały wstrzymane przez konserwatora zabytków w Koninie bo inwestor nie dopełnił obowiązku i nie powiadomił o rozpoczęciu rozbiórki. Z placu zaczęto wywozić gruz. 

- W związku z rozbiórką budynku dawnej szkoły talmudycznej w Koninie Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że pozwolenie na rozbiórkę ww.budynku zostało wydane przez Kierownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatury w Koninie. Budynek nie był wpisany do rejestru zabytków, znajdował się na terenie zabytkowego układu urbanistycznego miasta Konina oraz ujęty był w gminnej ewidencji zabytków. Sprawa wydania pozwolenia na rozbiórkę budynku szkoły talmudycznej w Koninie przez Kierownika Delegatury będzie wyjaśniania przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Do czasu wyjaśnienia sprawy prace rozbiórkowe zostaną wstrzymane

– informuje Jolanta Goszczyńska, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Od minionego piątku, mieszkańców Konina bulwersuje sposób w jaki przystąpiono do wyburzania budynku, który wraz z synagogą znajduje się w jednym kompleksie historycznym. Całość kupił od gminy żydowskiej prywatny właściciel z Konina.

- Budynek dawnej szkoły talmudycznej przy ul. Mickiewicza 2 w Koninie nie jest własnością Miasta

– wyjaśnia Józef Nowicki, prezydent Konina.

- W 2010 roku Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich zażądał od władz Konina natychmiastowego zwrotu synagogi oraz szkoły talmudycznej i tym samym wypowiedział 20-letnią umowę (zawartą 04.10.2005 roku) bezpłatnego użyczenia nieruchomości na cele biblioteczne i kulturalne. Następnie obiekty te sprzedał osobie prywatnej. Prezydent Miasta Konina nie wydawał zgody na rozbiórkę szkoły talmudycznej. Nastąpiła ona - dnia 22 lipca 2016 roku – w oparciu o decyzję wydaną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB 5153/9/2016 z 6 czerwca 2016 roku) oraz pozwolenie nr 77/2016/A wydane przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

- Jeśli chodzi o nadzór budowlany to nie ma żadnych zaniedbań. Inwestor przedłożył ocenę stanu technicznego, z której wynikało, że budynek nadaje się do rozbiórki, dołączona była zgoda konserwatora zabytków, więc wydaliśmy zgodę na rozbiórkę

– potwierdza Adrian Jakubowski, pełniący obowiązki Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Konin.

Zdaniem konserwatora zabytków budynek nie stanowił dużej wartości historycznej. Obiekt został przebudowany w latach 60-tych podczas prac adaptacyjnych na bibliotekę wojewódzką.

- Inwestor, który nabył to od gminy żydowskiej chce zaadaptować obiekt na zespół hotelowy. W planie miejscowym jest zapis, że obiekt może być odtworzony z detalami architektonicznymi, o danych gabarytach, elewacjach, jakie miał. Projekt odbudowanego obiektu też będzie potrzebował zgody konserwatora zabytków. 

 

  • Rozbiórka szkoły talmudycznej wstrzymana przez konserwatora
  • Rozbiórka szkoły talmudycznej wstrzymana przez konserwatora
  • 20160725_111332_resized
  • 20160725_111507_resized
  • 20160725_111514_resized
  • 20160725_111617_resized
  • 20160725_111718_resized
  • 20160725_111744_resized
  • 20160725_112254_resized
  • 20160725_112257_resized
  • 20160725_112307_resized
  • 20160723_094740_resized
  • 20160723_094837_resized
  • 20160725_111023_resized
  • 20160725_111246_resized

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Chyba troche sie spoznil ? :-)
Dodano: 25.07.2016 14:26    Przez: ~WojciechPodestAmaro
przecież do tego miasta się nie przyjeżdża - stąd się ucieka...
Dodano: 25.07.2016 15:17    Przez: ~KajetanRuchaKoty
zespół hotelowy ??? w Koninie ? chyba se jaja robi hahahha
Dodano: 25.07.2016 14:44    Przez: ~hahahah
To, że przebudowany w środku w latach 60-tych i zaadoptowany do działalności bibliotecznej, nie świadczy o tym, że mury były niesolidne i groziły katastrofą budowlaną! Czy ktoś przyjrzał się z całą pieczołowitością faktycznemu stanowi technicznemu tego zabytku! ( dla jednych nim nie był, dla większości BYŁ! )
Dodano: 25.07.2016 15:19    Przez: ~Ewa
Dlaczego tak ochoczo nie rozbiora kamienicy z ul .Urbanowskiej przy Urzędzie Stanu Cywilnego ,która od lat straszy swoim wyglądem???Dach został spalony ,ale co dalej?Przecież ta rudera nie ma żadnej wartości zabytkowej.
Dodano: 25.07.2016 15:42    Przez: ~Jark

KOMENTARZE

Chyba troche sie spoznil ? :-)
Dodano: 25.07.2016 14:26    Przez: ~WojciechPodestAmaro
Wcześniej wstrzymał bąka w tyłku i nie mógł wyjść z biura.
Dodano: 25.07.2016 18:02    Przez: ~zdegóstowany
A krzyż było postawić w nocy w miejscu rozbiórki z napisem Smoleńsk, kilka plastików i odblasków rowerowych jako relikwie rozsypać - i zaraz Antek by postawił warty honorowe i żaden patafil by nie ważył się tknąć i dalej rozbierać.
Dodano: 25.07.2016 21:38    Przez: ~Dobra zmiana
zespół hotelowy ??? w Koninie ? chyba se jaja robi hahahha
Dodano: 25.07.2016 14:44    Przez: ~hahahah
przecież do tego miasta się nie przyjeżdża - stąd się ucieka...
Dodano: 25.07.2016 15:17    Przez: ~KajetanRuchaKoty
Kejetan - abyś podczas swoich igraszek nie załapał choroby kociego pazura - bo będzie cię piekła rura.
Dodano: 25.07.2016 21:39    Przez: ~aa bba
Dobre !
Dodano: 26.07.2016 20:07    Przez: ~Abba
Czy to jest ten typ co zezwolił na postawienie lidla a teraz udaje ze dba o starówkę. Nie posmarowali to zgody nie dostali.
Dodano: 25.07.2016 14:50    Przez: ~atop
Lidl to akurat mógł powstać. Tam problemem jest, że w ciągu 3 Maja nie odtworzono zabudowany, a powinien konserwator tego dopilnować.
Dodano: 25.07.2016 14:52    Przez: ~qwerty
Szkoda ze nie interesują się tak sypiącą kamienicą przy Staszica przez którą zamknięto ulicę...nie mozna znaleźć właściciela..????
Dodano: 25.07.2016 14:58    Przez: ~Olala
Akurat ta kamienica była kiedyś perełką architektoniczną.Ten budynek nazywani nawet małym Wawelem.Szkoda,że przez lata doprowadzono do ruiny.I znowu powstanie w tym miejscu jakieś nowoczesne straszydlo...
Dodano: 25.07.2016 15:51    Przez: ~Koninianka
Jak by ktoś to rozebrał to wtedy właściciel sie by znalazł
Dodano: 25.07.2016 16:13    Przez: ~R
To jest parodia a nie państwo w którym przestrzega sie prawa gdyby nie to ze narobili szumu wokół tego to rozbiórka trwała by dalej
Dodano: 25.07.2016 15:13    Przez: ~Ja tak myśle
To, że przebudowany w środku w latach 60-tych i zaadoptowany do działalności bibliotecznej, nie świadczy o tym, że mury były niesolidne i groziły katastrofą budowlaną! Czy ktoś przyjrzał się z całą pieczołowitością faktycznemu stanowi technicznemu tego zabytku! ( dla jednych nim nie był, dla większości BYŁ! )
Dodano: 25.07.2016 15:19    Przez: ~Ewa
W tym kraju co jest zabytkiem,a co nie,ustala się administracyjnie,np,każdy kościół zabytkiem jest i dostaje kase na konserwację,natomiast stu,czy dwustuletnia synagoga,o orientalizującej architekturze ,zabytkiem może nie być,jeśli zadecyduje o tym odpowiednio prowadzony człowiek.
Dodano: 25.07.2016 18:48    Przez: ~jan mayen
To trzeba było sobie kupić ten budynek i niech sobie stoi jak był dla pani zabytkiem.
Dodano: 27.07.2016 14:27    Przez: ~mp
Dlaczego tak ochoczo nie rozbiora kamienicy z ul .Urbanowskiej przy Urzędzie Stanu Cywilnego ,która od lat straszy swoim wyglądem???Dach został spalony ,ale co dalej?Przecież ta rudera nie ma żadnej wartości zabytkowej.
Dodano: 25.07.2016 15:42    Przez: ~Jark
Jest porównanie - wyciąć drzewo liczące np. lat =20 na swojej/!/ działce własnościowej, to Urzędowo zostanie naliczony domiar w wysokości około =40.000,-zetów. Zespół budynków liczył ponad lat =20 /raczej?!?/, co tylko/!/ jako przykład. Jaka odpowiedzialność? Dobre pytanie - tu powtórka za polytykerem, który tak ładnie ciągle wręcz nadużywał i kontynuuje praktykę - tegoż określenia...
Dodano: 25.07.2016 16:45    Przez: ~TAK czy NIE, dobre pytanie..
A ty nigdy nie słyszał o kołtuństwie rządów tego kraiku. Gówno staje się pistacją, a pedofil(jak jest w sutannie) staje się bohaterem i zasłużonym obywatelem. Nie wierzysz-to poczytaj nie biblię, ale niezależną prasę.
Dodano: 25.07.2016 20:57    Przez: ~rokita
Panowie już zapuzno na decyzje została się tylko sterta gruzu teraz właściciel firmy która robiła rozbiórkę powinien zwinąć samochody a resztę gruzu wywozić możecie sobie taczkami a pan Roman bidny lata ze szczotką zmiata gruz z ulicy pilnuje porządku a ktoś całą ich prace CIĘŻKĄ PRACE zignorował to jest kpina
Dodano: 25.07.2016 16:56    Przez: ~zbulwersowany
Pan Zbyszek W znowu kupil,burzy,wybuduje i zarobi☺
Dodano: 25.07.2016 17:11    Przez: ~koninianin
Akurat to nie budynek Zbyszka. Inwestorem jest animal właściciel weterynarii.
Dodano: 25.07.2016 19:10    Przez: ~Nie Zbyszek
do pana to mu daleko ...
Dodano: 25.07.2016 21:41    Przez: ~pn
A ja mam w doopie synagogę i tego co synagoga jego.
Dodano: 25.07.2016 23:27    Przez: ~aco
Jeszcze jest Franciszek S. co robi podobnie tylko na większą skalę... !
Dodano: 29.07.2016 21:03    Przez: ~aleje 1 maja wyburzony zabyt
1 z 5
12345>>