Dzisiaj jest poniedziałek 19 kwietnia 2021, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17797) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
14 / 8oC
Pojutrzepogoda
14 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Bon ton również w pracy - „Czwartkowe spotkania z ... (1)MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (9)

Mistrzostwa Polski OSP w ratownictwie wodnym i powodziowym

Pod patronatem LM.pl

Dodano: 13.09.2016 09:32

W najbliższy weekend,16-18 września br. w Licheniu Starym odbędą się X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. O tytuł Mistrza Polski będzie walczyć 48 załóg strażaków ratowników OSP z całej Polski, w tym 6 drużyn kobiecych.

Do Lichenia Starego przyjedzie ok. 200 strażaków ratowników OSP z całej Polski, by konkurować o tytuł najlepszej załogi w X Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Do tegorocznej rywalizacji w 7 konkurencjach podstawowych oraz specjalnej - Water Fighters, przystąpi 48 załóg z 14 województw, w tym 6 załóg kobiecych. Mistrzostwom będzie towarzyszyć urozmaicony program dla widzów. m. in. sobotni koncert legendy polskiego rocka – zespołu „Oddział Zamknięty” i pokaz fajerwerków nad jeziorem Licheńskim, niedzielny pokaz akcji ratowniczej w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Lichenia Starego oraz wiele innych atrakcji, dzięki czemu będzie to atrakcyjna forma spędzenia czasu dla całych rodzin.

Mistrzostwa rozpoczną się w piątek, tradycyjnie, paradą pojazdów z łodziami ulicami Lichenia. Rywalizacja sportowa będzie przebiegać na wodzie i na lądzie w 7 konkurencjach podstawowych. Dodatkowo rozegrana będzie konkurencja specjalna Water Fighters, której reguły zawodnicy poznają dopiero tuż przed jej rozpoczęciem. Zawody rozpoczną się w piątek wieczorem budową wału powodziowego, a zakończą w niedzielę – spektakularnym slalomem łodzi motorowych.

W mistrzostwach biorą udział załogi męskie i kobiece reprezentujące Ochotnicze Straże Pożarne, specjalizujące się w ratownictwie wodnym i powodziowym, dysponujące własnym sprzętem pływającym. Ponieważ z założenia mistrzostwa są formą twardego treningu połączonego z ostrą rywalizacją, konkurencje są skonstruowane według ściśle określonych zasad i schematów, by warunki, stopień trudności ich wykonywania wiernie odzwierciedlały realia w jakich strażacy ratownicy prowadzą akcje na co dzień. Sędziowie oceniają załogi według najważniejszych kryteriów, które są decydujące podczas rzeczywistych akcji ratowniczych – liczy się czas, sprawność, przygotowanie merytoryczne, precyzja wykonywania poszczególnych czynności i praca zespołowa.

- Strażacy-ratownicy OSP pełnią bardzo ważną rolę w życiu swoich społeczności. Często to oni właśnie są pierwsi w miejscu wydarzenia. Każdego roku, w ujęciu ogólnokrajowym, Ochotnicze Straże Pożarne uczestniczą w ok. 250 tyś. interwencji, w których pożary, w 2015 roku stanowiły 36%, a wszelkiego rodzaju miejscowe zagrożenia – aż 60%. Te dane praktycznie mówią same za siebie. Dlatego strażacy zrzeszeni w OSP muszą systematycznie się szkolić oraz doskonalić wiedzę i umiejętności, i nasze Mistrzostwa Polski są doskonałym egzaminem weryfikującym ich umiejętności. Naprawdę cieszy nas, jako Związek OSP, tak liczna rzesza zawodników i zawodniczek, chętnych do wzięcia udziału w rywalizacji o randze krajowej – mówi Teresa Tiszbierek, Wiceprezes Zarządu Głównego i rzecznik prasowy Związku OSP RP.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej i poszczególnych konkurencji z pucharami, medalami i dyplomami, otrzymają wartościowe nagrody do praktycznego zastosowania w postaci łodzi ratowniczej, silników zaburtowych oraz innego specjalistycznego sprzętu ratowniczego, umundurowania i odzieży ochronnej a także nagrody finansowe na zakup wyposażenia OSP. W ubiegłym roku, zwycięska załoga OSP Licheń Stary, oprócz Pucharu Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, medali i dyplomu, otrzymała nagrodę pieniężną na zakup sprzętu i umundurowania, hełmy do ratownictwa oraz nagrodę główną, czyli silnik zaburtowy.

- Startujemy w tych mistrzostwach Polski od początku i wszystkie starty mogę uznać za sukces. Z roku na rok poziom mistrzostw jest coraz wyższy i tym samym coraz trudniej jest walczyć o pierwsze miejsce. Kilkakrotnie stawaliśmy na podium, a tytuł mistrza Polski utrzymujemy już od czterech lat. Zdobyte nagrody umożliwiły nam uzupełnienie potrzeb naszej jednostki i jest to ważny aspekt, ponieważ nowoczesny i profesjonalny sprzęt zapewnia nam jak najlepsze wykonywanie zadań - mówi Piotr Maciejewski, Prezes OSP Licheń Stary.

W tym roku każda z załóg ma szansę stanąć na podium i wrócić z mistrzostw z praktycznymi nagrodami. Nagrodą główną dla mistrza Polski w klasyfikacji generalnej będzie ratownicza łódź hybrydowa z wyposażeniem dodatkowym oraz przyczepą podłodziową. Wicemistrzowie Polski, miejsce II i III w klasyfikacji generalnej, przywiozą z mistrzostw m. in. najnowocześniejsze zestawy środków ochrony osobistej strażaka, w tym lekki hełm strażacki oraz buty, rękawice i ubranie specjalne, ufundowane przez Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego.

PROGRAM MISTRZOSTW, 16-18 września 2016, Licheń Stary

Piątek 16 września

godz. 19.00 – parada wozów strażackich z łodziami przez Licheń

godz. 20.30 - I konkurencja: budowa wału przeciwpowodziowego

Sobota 17 września

godz. 08.30 – Uroczyste rozpoczęcie mistrzostw

godz. 09.00 - II konkurencja: rzuty ratownicze kołem i rzutką

godz. 10.30 - III konkurencja: podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej

godz. 13.00 - IV konkurencja: wyścig łodzi wiosłowych

godz. 15.00 - V konkurencja: holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową

godz. 17.00 - konkurencja specjalna Water Fighters

Koncert zespołu „Oddział Zamknięty” – wstęp wolny. Pokaz fajerwerków

Niedziela 18 września

godz. 09.30 - VI konkurencja: podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej

godz. 11.30 - VII konkurencja: manewrowanie łodzią motorową – slalom

Pokaz akcji ratowniczej – Młodzieżowa Drużyna Ratownicza Licheń

godz. 16.00 – ogłoszenie wyników i uroczystość zamknięcia X edycji mistrzostw

 

  •  Mistrzostwa Polski OSP w ratownictwie wodnym i powodziowym

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

tylko niech się który znowu nie utopi...
Dodano: 13.09.2016 11:04    Przez: ~KajetanRuchaKoty
To ilu w tym roku już uratowali?
Dodano: 13.09.2016 11:51    Przez: ~topik
Mistrzostwa powinny się rozpocząć mszą w bazylice. Woda w jeziorze i sprzęt pływający powinien być poświęcony. W OSP jest coraz więcej bezbożników i bolszewików. Drodzy druhowie! Zdobyte nagrody przeznaczcie na chwałę Najświętszej Panienki aby jakiś pożytek był z tej imprezy.
Dodano: 13.09.2016 12:06    Przez: ~pleban
avatar A po rozdaniu nagród, a może i przed, wszyscy odśpiewają-albo odmówią apel smoleński.
Dodano: 13.09.2016 12:48    Przez: Krewa
Z ich (Lichenia) mistrzostwa taki pożytek jak ze zwycięstwa Szysz. Holendrów w zawodach pożarniczych. Czyli żaden. Jak przyjdzie co do czego to i tak Ślesin musi jechać. Ale ordery ma kto przypinać
Dodano: 13.09.2016 14:24    Przez: ~OSP
najlepiej siedzieć z tyłkiem nic nie robić i doić gminę z kasy......
Dodano: 13.09.2016 20:25    Przez: ~gminny
Szanuję strażaków,ale powiedzcie,to dla was będzie grał ten Oddział Zamknięty?
Dodano: 13.09.2016 16:01    Przez: ~nn
Bo Zenek bierze 12 tyś za godzinę grania
Dodano: 13.09.2016 20:06    Przez: ~dejw
Się chlopoki że lichenia popija.
Dodano: 13.09.2016 19:57    Przez: ~Osp klepaczef
Od czwartku już piją. Qrwa jak nie cyganoterapia to straszaki! E, wylansowane psy z Konina, chcecie nazbierac punktów?! No so suki i przybywać, o każdej porze dnia i nocy!
Dodano: 17.09.2016 08:49    Przez: ~mamdoscLichenia

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.