Dzisiaj jest niedziela 24 stycznia 2021, imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17935) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
1 / -1oC
Pojutrzepogoda
1 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Porozmawiajmy o firmach i przedsiębiorcach w pande ... (2)Boso na śniegu. Zimowa sesja tancerzy konińskiego ... (4)

O domu talmudycznym na "Konińskich Spotkaniach z Przeszłością"

Dodano: 29.09.2016 23:02
Źródło: LM.pl

Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich był pierwszym gościem „Konińskich Spotkań z Przeszłością”. Tematem spotkania był między innymi wyburzony dom talmudyczny.

W filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w starej części Konina zjawiło się kilkadziesiąt osób. Z krótkim wykładem wystąpił przed nimi Piotr Kowalik, historyk, wykładowca akademicki, aktywista Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Piotr Kowalik opowiedział o żydowskich świętach, koszernym jedzeniu i opowiedział jak żyło się w sztetlu Konin przed II wojną światową.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć pytań o wyburzony w sierpniu dom talmudyczny.

- To nie jest historia Żydów. To jest historia Polski, historia tego miejsca. Kiedy jeszcze zabrakłoby synagogi to Konin straci swój sens. Żydzi są tu nieobecni, ale są nieusuwalni – mówił Piotr Kowalik. - Najbardziej cieszy to, że ludzie nie przeszli obojętnie nad tym co się stało. Mam nadzieję, że właściciel zrozumie, że myśl o wyburzaniu kolejnego obiektu jest czynem barbarzyńskim niszczącym kulturowe dziedzictwo. Lokalna społeczność może liczyć na wsparcie organizacji żydowskich. Kiedy będzie wyraźny sygnał, że to jest nasz obiekt, nasza wspólna sprawa, wtedy rysuje się szansa, że władze i właściciel potraktują ten głos ludu poważnie – dodał.

Pracownik Muzeum Historii Żydów odniósł się również do sprzedaży synagogi i domu talmudycznego.

- W hierarchii ważności jest tak, że najpierw są cmentarze i na nie trzeba przeznaczać środki finansowe. Synagogi są na dalszym miejscu. Kiedy nie ma lokalnej społeczności żydowskiej i dane miejsce nie będzie pełnić funkcji synagogi wtedy zgodnie z prawem religijnym żydowskim można taki budynek sprzedać z zachowaniem deklaracji, że nie będzie przeznaczony do celów komercyjnych i niegodnych – mówił Kowalik. - Tutaj padły deklaracje, że będzie przeznaczony do celów kulturalnych. Niestety tak się nie stało. Dla Gminy Żydowskiej we Wrocławiu to też był szok – dodał.

Pierwsze „Konińskie Spotkania z Przeszłością” wzbudziły niebywałe zainteresowanie. Podobne spotkania odbywać się będą co miesiąc. Kolejne najprawdopodobniej odbędzie się w październiku w ratuszu.  

  • O domu talmudycznym podczas "Konińskich Spotkań z Przeszłością"
  • O domu talmudycznym podczas "Konińskich Spotkań z Przeszłością"
  • 20160929_172250
  • 20160929_172313
  • 20160929_172336
  • 20160929_172403
  • 20160929_172827
  • 20160929_172844
  • 20160929_173541
  • 20160929_174454
  • 20160929_180531

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wszystkie Wasze wątpliwości mogły zostać wyjaśnione na tym spotkaniu. Ale po co chodzić, można się czegoś dowiedzieć, co jest sensowne, poparte wiedzą i racjonalna argumentacją, a nie wyssane z palca, jak Wasza wiedza. To miasto powstało przy dużym udziale społeczności Żydowskiej - czy Wam się to podoba, czy nie!!!
Dodano: 30.09.2016 12:32    Przez: ~Agnieszka
Konin ma długą i ciekawą historie ale nie wszyscy koninianie mają tego świadomość. Wielu wypisujących bzdury na tej tablicy , to ludzie stąd ale i znikąd. Miasto bez historii, to miasto nie zasługujące na przyszłość. Wielu mieszkańców Konina ciężko pracuje, by Konin nie miał przyszłości. A ta przyszłość ma swe korzenie w przeszłości. Każdy wyburzony dom, to odcięty korzonek. Bez korzeni miasto usycha, kurczy się. Kiedyś było nas ponad 80 tys.. dziś 60 tys., to ilość realna a ilu będzie za lat 10 ?. Barbażyńskie wyburzenie DOMU TALMUDYCZNEGO, to /mam nadzieje / graniczna, dla tych, którzy nie wstydzą się swego miasta. Mam nadzieje, że ci wszyscy / zwłaszcza decydenci/, którzy żyją z KONINA ale nie dla KONINA poczują się w NASZYM MIEŚCIE obco.
Dodano: 30.09.2016 13:54    Przez: ~Alfred Michalczyk
Nie było czasu, tyle się nazbierało zbrodni popełnionych przez prawdziwych Polaków. Żydów już tu nie ma z 70lat, a wciąż rowery giną, wciąż przekręty, wciąż synagogi, tylko innej religii i inaczej nazwane łupią ciemny lud.. ale ty Poloku idź walcz o Polskiem.. wyrwij kostkę chodnikową i rzuć w policję.. patrioto.. w końcu to z twoich podatków ten kraj zbudowano, to masz prawo to zniszczyć...
Dodano: 30.09.2016 10:54    Przez: ~Kawa
A co to jest ten ... Tel Awid ...??? Coś związanego z telefonami ...
Dodano: 30.09.2016 08:58    Przez: ~pit

KOMENTARZE

Te cwaniaki z Wrocławia za zgodą cwaniaków z Warszawy i z cwaniakami z Tel Awidu sprzedali, pobrali mamonę do swoich kieszeni i te cwaniaki za kilka lat, zażądają ponownie mamony (odszkodowania) za zburzenie tej ruiny. Już ja was dobrze znam...
Dodano: 29.09.2016 23:44    Przez: ~Szenicer
A co to jest ten ... Tel Awid ...??? Coś związanego z telefonami ...
Dodano: 30.09.2016 08:58    Przez: ~pit
Tacy znaFcy od Żydów.. Nawet stolicy Izraela nie potrafią porządnie nazwać. Oczywiście nikt nie pokona tych naszych z Watykatystanu co to tak prawidłowo rozliczali zwroty ziem kościelnych zrabowanych przez kolejnych cwaniaków z Russiastanu. Ogólnie cwano wszędzie. Jak to mawiał Piłsudski ... Naród wspaniały tylko ludzie... no właśnie..
Dodano: 30.09.2016 10:51    Przez: ~Yoyo
Nie ma Izraela to są okupanci Palestyny
Dodano: 30.09.2016 11:12    Przez: ~JżS
Wszystkie Wasze wątpliwości mogły zostać wyjaśnione na tym spotkaniu. Ale po co chodzić, można się czegoś dowiedzieć, co jest sensowne, poparte wiedzą i racjonalna argumentacją, a nie wyssane z palca, jak Wasza wiedza. To miasto powstało przy dużym udziale społeczności Żydowskiej - czy Wam się to podoba, czy nie!!!
Dodano: 30.09.2016 12:32    Przez: ~Agnieszka
np. Żydowski właściciel glinki, wspomagał budowę kościoła w Marantowie.
Dodano: 30.09.2016 13:33    Przez: ~aswq
Mówił coś o zbrodniach popełnionych przez niepokalanych żydów?
Dodano: 30.09.2016 07:00    Przez: ~JżS
Nie było czasu, tyle się nazbierało zbrodni popełnionych przez prawdziwych Polaków. Żydów już tu nie ma z 70lat, a wciąż rowery giną, wciąż przekręty, wciąż synagogi, tylko innej religii i inaczej nazwane łupią ciemny lud.. ale ty Poloku idź walcz o Polskiem.. wyrwij kostkę chodnikową i rzuć w policję.. patrioto.. w końcu to z twoich podatków ten kraj zbudowano, to masz prawo to zniszczyć...
Dodano: 30.09.2016 10:54    Przez: ~Kawa
Skoro ich tu nie ma to po co mi tu jakaś żydowska szuja przyjżdża?
Dodano: 30.09.2016 11:12    Przez: ~JżS
Jak ich nie ma? To kto mordował AK-owców po wojnie? Kim jest Michnik? Kim był Geremek, Mazowiecki czy Bartoszewski?
Dodano: 30.09.2016 11:22    Przez: ~@kawa. Roman Dmowski
To nie żydowska szuja, tylko pan Kowalik i przyjechał tu na zaproszenie organizatorów spotkania
Dodano: 30.09.2016 11:24    Przez: ~takie_proste
przewaznie na kresach zydobolszewia a dzis zydobandera
Dodano: 30.09.2016 20:25    Przez: ~jas
Tak pokrętne,tak zagmatwane,a jednocześnie tak jasne,że nie wiem-śmiać się,czy płakać.
Dodano: 30.09.2016 08:42    Przez: ~tubylec miejscowy
Kasa, proste. Z tego samego powodu w Żychlinie Ewangelicy ledwo dają radę wyremontować kościół, czy zadbać o stary cmentarz. Z tego samego powodu na zachodzie katolicy zamykają kościoły. Tam też ludzie protestują. Nie tak dawno temu była afera że Policja wyciągała z kościoła wiernych na siłę bo kościół szedł na sprzedaż. I co? Katolicy cwani jak żydzi, trzeba by zapytać? A może po prostu wszyscy ludzie są tak samo cwani, źli i skorumpowani, a szufladkowanie ich na żydów, katolików, ateistów itd to tylko kolejny przejaw tych diabłów jakie noszą w sercu?
Dodano: 30.09.2016 11:02    Przez: ~Stańczyk
Starszy brat przekazał instrukcję jak myśleć i co mówić.
Dodano: 30.09.2016 08:42    Przez: ~Wilk
W filmie "Austeria" wierni żydzi zadają różne pytania swojemu rebe,ten odpowiada zawsze :"eee:,"aaa",albo "ooo",a jego pomagier mówi:"no,widzicie,rebe mówi,że..." i tu własna interpretacja? Życzę zdrowia.
Dodano: 30.09.2016 08:47    Przez: ~badacz pisma...
Zastanawia mnie, dlaczego sprzedaż przez żydów własnego obiektu staje się problemem publicznym?....Jeżeli obiekt ten ma dla nich wartość pozafinansową to nie powinien być przedmiotem transakcji. No ale oni doskonale wiedzą, że najlepiej negocjuje się z administracją państwową lub samorządową....
Dodano: 30.09.2016 09:59    Przez: ~pik
Z tego samego powodu, co sprzedaż Fawley Court w Henley-on-Thames przez ojców marianów.
Dodano: 30.09.2016 20:15    Przez: ~er6tu
"Po co goje sa tak naprawde potrzebni? Beda pracowac, beda orac, beda zbierac plony. My zas bedziemy tylko siedziec i jesc jak panowie-Rabin Owadia Josef, duchowny przywodca partii Szas.
Dodano: 30.09.2016 10:08    Przez: ~jezus
Ayelet Shaked Zydowska poslanka.Matki wszystkich Palestyncztkow musza zginac.
Dodano: 30.09.2016 10:09    Przez: ~jezus
JEWISH DOMINATION OF WEIMAR GERMANY-ECKART VERLANG.
Dodano: 30.09.2016 10:11    Przez: ~ALLEGRO.PL
Izrael dostał od USA 38 miliardow dolarow.
Dodano: 30.09.2016 10:12    Przez: ~PRAWY.PL
Ale tym koszerniakom zawsze mało, jeszcze od Polski chcą 65 miliardów dolarów "odszkodowania".
Dodano: 01.10.2016 00:45    Przez: ~kadlik
1 z 4
1234>>