Dzisiaj jest poniedziałek 10 grudnia 2018, imieniny: Danieli, Julii, Eulalii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22201) SPORT FORUM FIRMY (5269) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 2oC
Jutropogoda
3 / 1oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Golina. Zachęcali do zmiany metody palenia węglem ... (2)UKS Powa Stare Miasto znów najlepszy w Pucharze Po ... (0)

Przysięga wojskowa w Ślesinie w tę sobotę

Materiał promocyjny

Dodano: 3.10.2016 11:30

8 października br. punktualnie o godzinie 12.00 na ślesińskim Rynku odbędzie się uroczysty apel z okazji złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Dzień wcześniej odprawiona zostanie Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Królowej Polski w Licheniu Starym o godz.19:00. Do uczestnictwa w uroczystościach zapraszają Mariusz Zaborowski, burmistrz miasta i gminy Ślesin oraz płk mgr inż. pil. Mieczysław Gaudyn, dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Dla Ślesina ta uroczystość jest ogromnym zaszczytem, do tej pory tylko miasta o randze powiatu były proszone do współorganizacji przysięgi. Ta przysięga ma wymiar widowiskowy, ale przede wszystkim wymiar patriotyczny. W tym momencie zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dla nas wojsko, armia i jaką odpowiedzialność żołnierze ponoszą składając taką przysięgę wobec ojczyzny i swojego narodu. Gotowość żołnierza do poświęcania swojego zdrowia, a czasami i życia na co dzień być może jest niezauważalna. Takie wydarzenia przypominają nam o tym znaczeniu i jestem dumny z tego, że właśnie Ślesin wybrano na takie wydarzenie, jak przysięga wojskowa. To jest także powrót do tradycji przedwojennych. Ta ciągłość historyczna jest zachowana

- mówi burmistrz miasta i gminy Ślesin, Mariusz Zaborowski

Uroczysta przysięga na ślesińskim Rynku to swoisty powrót do wojskowych tradycji Ślesina.

Ze względu na atrakcyjne położenie geograficzne, bezpośrednio na szlaku handlowym, Ślesin doświadczał wizyt dwukrotnie Cesarza Francuzów, generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Fryderyka Augusta III - księcia warszawskiego  Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia jest to naprawdę miejsce, które należy wyróżnić za względu na ciekawą historię i rozwój, jaki dokonuje się na przestrzeni ostatnich lat. Ślesin to rozpoznawalna wizytówka wśród turystów i pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.  

Świadome wypowiadanie słów, których konsekwencją jest w czasie zagrożenia ojczyzny jednoznaczne poświęcenie. Dlaczego? Dlatego, żeby społeczeństwo, które będzie świadkiem, usłyszało te słowa i zrozumiało na co decydują się ci młodzi ludzie, ich rodziny, bo to nie tylko są decyzje ich samych, ale też rodziny musiały ich w tym wspierać. To zasługuje na odpowiednie miejsce, oprawę i czas, a w tym roku nie było lepszego miejsca

- mówi ppłk Jacek Liszewski, organizator wydarzenia.

Przysięgę złoży 72 elewów. W trakcie honorową lancę z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Ślesin otrzyma rotmistrz Maciej Chojnacki - dowódca ułanów Szwadronu Kawalerii Ziemi Konińskiej.

Zapraszamy mieszkańców powiatu konińskiego do udziału w uroczystościach z okazji złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ślesin,   wojsko polskie,   przysięga,   uroczystość

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.