Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRozliczenie PIT 28 w 2017 roku

Rozliczenie PIT 28 w 2017 roku

Materiał promocyjny

Dodano:
Rozliczenie PIT 28 w 2017 roku

Po zakończeniu roku podatkowego 2016 podatnicy mają obowiązek rozliczyć się z fiskusem z dochodów uzyskanych w trakcie roku. W Polsce rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli kończy się 31 grudnia. Od 1 stycznia 2017 można składać zeznania podatkowe za rok 2016.

Obowiązujący termin dla PIT 28 w 2017 roku

Najmniej czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego mają podatnicy, których dochody opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i rozliczane na formularzu PIT-28. Obowiązującą datą na złożenie PIT 28 2016 jest ostatni dzień stycznia roku 2017. W 2017 roku 31 stycznia przypada we wtorek i taki termin obowiązuje ryczałtowców. W latach, kiedy 31 stycznia wypada w dniu wolnym od pracy, termin dla PIT 28 zgodnie z zapisami ustawy przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po 31 stycznia.

Data 31 stycznia obowiązuje zarówno w przypadku składania PIT 28 w formie papierowej, jak i dla PIT-28 online. Deklarację PIT 28 przez internet możemy złożyć nawet po zamknięciu urzędów skarbowych i poczty, gdyż system e-Deklaracje jest czynny całą dobę. Ważne, żeby wysyłając PIT 28 elektronicznie otrzymać przed północą 31 stycznia Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Należy je przechowywać jako dowód terminowego wywiązania się z obowiązku rozliczenia PIT 28 internetowo. Niezachowanie terminu złożenia deklaracji PIT traktowane jest jako wykroczenie skarbowe i zagrożone jest sankcją karno skarbową (karą pieniężną). Jedynie ważne powody opóźnienie przedstawione w tzw. czynnym żalu mogą uchronić przed karą.

Kto rozlicza się na druku PIT 28

pit-28.jpg

Z formularza PIT 28 do rozliczeń z fiskusem korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które uzyskują przychody z najmu prywatnego.

Przedsiębiorcy prowadzący samodzielnie pozarolniczą działalność gospodarczą albo w formie spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych chcąc rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą dokonać zgłoszenia o wyborze tej formy opodatkowania. W przypadku rozpoczynania działalności gospodarczej zgłoszenia należy dokonać w dniu otwarcia działalności i przed datą uzyskania pierwszego przychodu. Natomiast zmiana formy opodatkowania prowadzonej już działalności na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może nastąpić jedynie od nowego roku podatkowego i należy ją zgłosić do 20 stycznia tego roku.

Wykluczenia z ryczałtu

Nie zawsze przedsiębiorca może korzystać z rozliczenia podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niektóre rodzaje działalności są wykluczone z prawa do ryczałtu. Ich lista zamieszczona jest w ustawie ryczałtowej.

Innym ograniczeniem jest limit przychodów rocznych.Przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych nie może zgłosić przejścia na ryczałt, jeśli jego przychody w roku podatkowym przekroczyły 150 000 euro. Limit 150 000 euro dotyczy też dochodów przedsiębiorców już rozliczających się ryczałtem. Po przekroczeniu limitu 150 000 euro ryczałtowiec traci prawo do takiej formy rozliczenia.

Od 1 stycznia 2017 roku przewiduje się podwyższenie kwoty limitu do kwoty 250 000 euro.

Osoby uzyskujące przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy i podobnych umów zawartych poza działalnością gospodarczą mogą korzystać z rozliczeń ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeśli zawiadomią urząd skarbowy o wyborze takiej formy opodatkowania w dniu zawarcia umowy albo nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskały pierwszy przychód z najmu lub dzierżawy.

Spełnienie tych warunków jest konieczne, aby można było rozliczać podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na formularzu PIT 28 pod tym linkiem https://www.pitax.pl/pit-28

Deklaracje PIT 28 i załączniki

Formularze PIT 28 zarówno papierowe jak i PIT 28 internetowo składamy wraz załącznikami.

Niezbędnym załącznikiem do rozliczenia ryczałtowego jest druk PIT-28/A. Wypełniają go przedsiębiorcy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej indywidualnie, a także osoby uzyskujące przychody z najmu, dzierżawy lub innych umów prywatnych o podobnym charakterze. W załączniku tym wyszczególnia się kwoty według poszczególnych stawek ryczałtu.

Do PIT-28 (PIT 28 online) stosowany jest też załącznik PIT-28/B. Wypełniają go tylko podatnicy uzyskujący przychody opodatkowane ryczałtem z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej osób fizycznych.

Załączniki PIT-28/A i PIT-28/B są związane bezpośrednio z przychodami z działalności gospodarczej., Podatnik ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składający PIT 28 i korzystający z ulg podatkowych, powinien wraz z zeznaniem PIT 28 (PIT 28 online) złożyć załącznik PIT/O w celu wykazania odliczeń przysługujących ryczałtowcom poza innymi niż mieszkaniowe oraz PIT/D, jeśli na zasadzie praw nabytych korzysta z ulg mieszkaniowych.

Wypełniając PIT 28 2016/2017 samodzielnie trzeba zwrócić uwagę na aktualność druków, zarówno samej deklaracji PIT 28, jak i załączników. Dla deklaracji PIT 28 2017 dotyczącej przychodów uzyskanych w 2016 roku właściwy jest wzór PIT 28 (19) .Przy rozliczeniu internetowym PIT 28 program do pit zawiera aktualne formularze i nie musimy sprawdzać numeru wzoru.

Czytaj więcej na temat:podatki, pit, rozliczenie, finanse
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole