Dzisiaj jest poniedziałek 19 kwietnia 2021, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17908) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 9oC
Jutropogoda
11 / 6oC
Pojutrzepogoda
13 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Bon ton również w pracy - „Czwartkowe spotkania z ... (0)MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (8)

Stare Miasto. Wójt mówi "stop" kopalni piasków kwarcowych

Dodano: 2.12.2016 09:30

Wójt Starego Miasta wydał odmowną decyzję o „środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do przerobu piasków kwarcowych w miejscowości Rumin”.

Przeciwko budowie sortowni piasków kwarcowych protestowali od dłuższego czasu mieszkańcy gminy, zwłaszcza Rumina i przyległych miejscowości. Konsekwencją konfliktu z władzami gminy był między innymi wniosek o odwołanie wójt złożony przez jednego z radnych. Ryszard Nawrocki zasłaniał się wówczas tym, że nie ma jeszcze decyzji środowiskowych co do zapowiadanej inwestycji, aż do 1 grudnia br kiedy to gospodarz gminy wydał odmowną decyzję o „środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do przerobu piasków kwarcowych w Ruminie”.

Nie wiadomo co będzie dalej ze strony inwestora - Kopalni Rumin. Czy odwoła się od tej decyzji? Na pewno sprawa przesunie się w czasie. 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mieszkańcy Rumina, Branna i Starego Miasta domyślają się, że taka decyzja nie zakończy sprawy. Niestety. Dlatego nie ustajemy w wysiłkach i prowadzimy sprawę dalej. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, polubcie stronę @DtopKwarcytom na Facebooku. Staramy się tam informować społeczeństwo na bieżąco.
Dodano: 2.12.2016 14:30    Przez: ~Daniel
Wójt teraz mówi STOP? Gdzie był wcześniej? Czemu teraz próbuje wyjsć z twarzą z tego? Co za obłuda!!! Wydawał pozwolenia, wpuścił inwestora zeby miec więcej pieniędzy, nie brał pod uwagę opini sanepidu. Dopiero jak mieszkańcy sie zbuntowali, nagłośnili sprawę w mediach to teraz jest przeciwko!!! Panie wójcie my i tak wiemy jaka jest prawda!
Dodano: 2.12.2016 12:16    Przez: ~Oburzona
SPOTKANIE 09.12.2016 -GODZ.18:00 OSP RUMIN- KAŻDY MOŻE PRZYJŚĆ I DOWIEDZIEĆ SIĘ JAKIE Organizatorzy przedstawią zagrożenia z jakimi będą musieli się zmierzyć mieszkańcy RUMINA, STAREGO MIASTA, POSOKI, BRANNA ,SŁAWSKA I KONINA !!! ... w przypadku uruchomienia kopalni i sortowni kwarcytów !!!
Dodano: 2.12.2016 14:41    Przez: ~mieszkananka Rumina
Facebook- STOP KOPALNI KWARCYTÓW -UDOSTĘPNIAJCIE I PRZECZYTAJCIE !!!DOTYCZY TO WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW: RUMINA, BRANNA, SŁAWSKA, POSOKI ,STAREGO MIASTA I OCZYWIŚCIE TEŻ KONINA !!!
Dodano: 2.12.2016 14:52    Przez: ~Rumin bedzie walczył !!
I to jest właściwa postawa. Po co tereny inwestycyjne zamieniać w hałdy martwej ziemi. Nie wszyscy myślą tak krótkowzrocznie jak to się robi w przypadku KWB gdzie połowa powiatu konińskiego zamieniono w hałdę pokopalnianą.
Dodano: 2.12.2016 10:12    Przez: ~Sucha studnia

KOMENTARZE

lepiej niech wójt powie stop prezydentowi konina który chce przejąć tereny gminy stare miasto
Dodano: 02.12.2016 10:01    Przez: ~asfas
zmieniając temat waszego mordo-bicia w komentarzach - czy znacie wczorajsze wyniki TotoLotka ?
Dodano: 02.12.2016 11:37    Przez: ~I don't know the number
Niech przejmuje, Konin już dawno powinien wchłonąć Posadę, Posokę i inne sypialnie.
Dodano: 02.12.2016 19:00    Przez: ~Olo
Odwołać Dyrektora Biblioteki Publicznej w Starym Miescie! Wójta Starego Miasta pana Nawrockiego Ryszarda w Kwietniu 2016 zrobił na kluczowym stanowisku w Gminie czyli Dyrektorem Biblioteki Publicznej pana Matusiaka Jacka osobę która nie jest mieszkańcem Gminy Stare Miasto mało tego osobę która nie była prędzej nawet kierownikiem żadnego Referatu czy tez Jednostki podległej a została zrobiona od razu Dyrektorem!
Dodano: 02.12.2016 19:55    Przez: ~mieszkańcy
Matka tego pana Matusiaka którego Wójt Gminy Stare Miasto obsadził na kluczowym stanowisku w Gminie czyli jako Dyrektora Biblioteki pani Wiesława Matusiak jest Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie od około 16 lat oraz koleżanką partyjną z ramienia SLD obecnego Wójta Gminy Stare Miasto Pana Nawrockiego.
Dodano: 02.12.2016 21:54    Przez: ~ludzie
Ten pan Matusiak którego obecny Wójt Gminy Stare Miasto pan Nawrocki zrobił Dyrektorem Biblioteki został najpierw przyjęty w 2007 zaraz po szkole na staż do Urzędu Gminy Stare Miasto następnie zaraz po stażu w 2008 przyjęty na etat a teraz w kwietniu 2016 zrobiony Dyrektorem mimo ze nie jest i nigdy do tej pory nie był mieszkańcem Gminy ale kto wie z dobrą pensją Dyrektora może kiedyś będzie. A Mieszkańcy Gminy są potrzebni tylko po to Wójtowi aby iść na Wybory Samorządowe i zagłosować na niego aby kolejne lata mógł być Wójtem w końcu szczyci się ze wiele lat jest już Wójtem.
Dodano: 03.12.2016 11:44    Przez: ~z_Gminy
I to jest właściwa postawa. Po co tereny inwestycyjne zamieniać w hałdy martwej ziemi. Nie wszyscy myślą tak krótkowzrocznie jak to się robi w przypadku KWB gdzie połowa powiatu konińskiego zamieniono w hałdę pokopalnianą.
Dodano: 02.12.2016 10:12    Przez: ~Sucha studnia
Jeśli mamy się kierować Twoją logiką to ty tutaj jesteś krótkowzroczny. Ziemie pokopalniane są poddawane rekultywacji i po kilkunastu, kilkudziesięciu latach nadają się zarówno pod uprawę jak i budownictwo. A region czerpie zyski z węgla przez cały okres eksploatacji złoża.
Dodano: 02.12.2016 10:27    Przez: ~Ludzie to jednak...
Ludzie coś tam..... zobacz jak wygląda Kleczew- wyspa odcięta od świata. Od każdej strony jedzie się do niego przez pustynię. Jak się torf skończy to nawet PKS tam przestanie jeździć, bo po drodze nie ma żadnych przystanków.
Dodano: 02.12.2016 10:33    Przez: ~Sucha studnia
Jaką pustynię masz na myśli? Ten gęsty las od strony Konina gdzie trzeba zwolnić żeby nie rozwalić samochodu o jakąś sarnę albo dzika? To są tereny po rekultywacji. A może mówisz o pustej przestrzeni w okolicy sławoszewka i w stronę złotkowa? Tam jeszcze stoją przenośniki węglowe a rekultywacja dopiero się zaczyna. Efekty zobaczysz za kilka lat. Ziemia musi osiąść by się nadawała pod budowę. Wszystko wymaga czasu ale zapewniam cię, że zarówno flora, fauna jak i cieki wodne zostaną odtworzone. Oczywiście jeśli zabraknie kopalni to z kleczewa uciekną nawet psy więc to z PKSem może być nawet trafne.
Dodano: 02.12.2016 10:45    Przez: ~Ludzie to jednak...
Ten las to hałda porośnięta głównie akacjami, tam nie było żadnej rekultywacji. O rekultywacji to możemy mówić najwyżej na północ od Kleczewa. Pisząc o pustyni miałem również na myśli zabudowę, wsie które zniknęły. Od Kazimierza do Kleczewa nie spotkasz żywego ducha. Poza tym nie zachwycaj się tak rekultywacją policz sobie 20 lat eksploatowania odkrywki plus 40 lat rekultywacji a i tak nie będzie tak jak było, wody gruntowe na pewno jeszcze się nie odbudują. Ile przez 60 lat ta ziemia przyniosłaby zysku? Co się bardziej opłaca?
Dodano: 02.12.2016 11:00    Przez: ~Sucha studnia
Gdyby nie kopalnia to w Kleczewie dalej by tylko z szopką chodzili za co łaska,a w Kazimierzu B. szewcy dalej buty zelowali za piątaka od buta .
Dodano: 02.12.2016 15:26    Przez: ~takaprawda
A ludzie pracy nie mają a będzie jeszcze gorzej porażka
Dodano: 02.12.2016 10:57    Przez: ~A
Dlaczego nikt się ni połaszczy na rzeke Warte i z rzeki nie będzie wydobywał piasków to by chociaż było korzystne
Dodano: 02.12.2016 11:39    Przez: ~szuwarek
Niech pobudują sortownie przy oczyszczalni ścieków a piasek faktycznie mogą pozyskiwać z rzeki
Dodano: 02.12.2016 11:53    Przez: ~wodnik
Piasek w Ruminie to nie piasek budowlany, tylko formierski. Jego skład chemiczny, granulacja, decydują m.in. o jakości i innych cechach końcowego wyrobu np. kół czy wózków wagonów produkowanych przez pesę czy newag, które płacą PODATKI. Ważne jest np tempo oddawania ciepła podczas odlewania, itd itp. Często, żeby uzyskać właściwe parametry miesza się Piaski z różnych źródeł- np. Z inną zawartością lepiszcza. Nie ma w Polsce centralnej za dużo takich złóż. Tak łatwo dostępnych i tak dobrze rozpoznanych to pewnie i w całej Polsce. O tym że będzie ono kiedyś wykorzystane wiadomo było od lat 40-50tych. Nawet planowano budowę fabryk ceramiki i szkła... trudno najwyżej będziemy importować odlewy z Ukrainy Indii albo Chin...
Dodano: 02.12.2016 12:27    Przez: ~Sąsiad
A co na to Madonna?
Dodano: 02.12.2016 11:42    Przez: ~acze
aNIE DOSYC JUZ KUMOTERSTWA NAWET W OPIECE ......
Dodano: 02.12.2016 11:52    Przez: ~dosyc połozna
Wójt teraz mówi STOP? Gdzie był wcześniej? Czemu teraz próbuje wyjsć z twarzą z tego? Co za obłuda!!! Wydawał pozwolenia, wpuścił inwestora zeby miec więcej pieniędzy, nie brał pod uwagę opini sanepidu. Dopiero jak mieszkańcy sie zbuntowali, nagłośnili sprawę w mediach to teraz jest przeciwko!!! Panie wójcie my i tak wiemy jaka jest prawda!
Dodano: 02.12.2016 12:16    Przez: ~Oburzona
Panie Wójcie dla Pańskiej wiadomości jestem w bezpośrednim sąsiedztwie z planowana inwestycja i jestem STRTONA W SPRAWIE!!! (P.S jak piszecie odpowiedzi na pisma do mieszkańców to chociaż je czytajcie! Żenujące jest czytać pismo w którym jest raz Pan raz Pani napisane! Kopiuj-wklej! Co za profesjonalizm...
Dodano: 02.12.2016 12:22    Przez: ~Pani!
Uważam,że jeśli komuś przeszkadzają hałdy pokopalniane oraz kopalnia piasków kwarcowych, to nie muszą mieszkać w tym rejonie .Cały świat stoi przed nimi otworem. Mogą wówczas żyć bez prądu i zdobyczy cywilizacji, jeść korzonki oraz bez tego co zapewnia prąd wyprodukowany na bazie naszego węgla .
Dodano: 02.12.2016 12:53    Przez: ~Wielkopolanka
koleżanko Wielkopolanko,usiądź wygodnie,zamknij oczy i wyobraź sobie że właśnie zamieszkałaś w swoim pięknym nowym domu o którym śniłaś przez całe życie.Twoje zdrowe dzieci bawią się wesoło na wspaniałej zielonej trawie okalającej budynek a mąż przy dźwiękach cichej muzyki przynosi ci drinka żebyś się odprężyła po całym tygodniu pracy.Prawda że wspaniale? To teraz otwórz oczy,podejdź do okna tego nowego domu i spójrz! Zobaczysz wielką dziurę w ziemi tuż za drzwiami,setki samochodów,koparek,spychaczy i innego ciężkiego sprzętu rozjeżdżającego drogę przez całą dobę,chore alergiczne dzieci zmuszone do wdychania pyłu,kurzu i chemii potrzebnej do wydobycia i oczyszczenia kwarcu...itd długo by pisać i wymieniać. Dramat rodzin to nie tylko bieda i ubóstwo to również strata ziemi a przede wszystkim strata swojego miejsca na ziemi,bezpiecznego azylu.Zanim następnym razem wygłosisz swoje poglądy na podobny temat weź pd uwagę że los j ...
Dodano: 02.12.2016 19:22    Przez: ~Rafał Borkowski
Koleżanko Wielkopolanko o najwyraźniej bardzo małym móżdżku wyobraź sobie, że kupiłaś działkę sprawdzając plan zagospodarowania, postawiłaś domek a po 3 latach zjawia sie inwestor z kapitałem 5.000 pln i chce kopać dziurę głęboka na 10 metrów oddaloną od twojego pałacu 500 metrów - co ty na to? Tam najpierw były domy a nie kopalnia! Żal mi twojego męża jesli go masz bo patrząc na twoją wypowiedź i brak zrozumienia tekstu przewodniego - sortownia piasków kwarcowych a ty piszesz o węglu i prądzie po prostu żal mi tego gościa, że wziął serialową "Kelly Bundy" za żonę.
Dodano: 02.12.2016 22:41    Przez: ~Iq szwankuje
Od 70lat wiadomo że tam jest złoże bardzo cennej kopaliny a ty tam chałupę zbudowales?
Dodano: 03.12.2016 00:10    Przez: ~Gt
Otworem to ty stoisz. Co za pusta baba,
Dodano: 03.12.2016 14:44    Przez: ~Landryna
Jestem za tylko najpierw dokładna ocena środowiskowa i odszkodowanie dla mieszkańców. Udokumentowanie złoża jeszcze o niczym nie świadczy . Trzeba podjąć decyzję o możliwości wydobycia. Gmina od 10 lat zapomniała nanieść na mapę obszar górniczy. Odszkodowania będą gigantyczne. Ale trzeba też wyjaśnić jak doszło do uzgodnienia koncesji górniczej. Czy w postępowaniu środowiskowym może uczestniczyć tylko inwestor a sąsiedzi już nie.
Dodano: 03.12.2016 23:15    Przez: ~m
Biedny Puszkarek.... co on teraz będzie robił?
Dodano: 02.12.2016 13:08    Przez: ~kazimierz biskupi
Będzie dmuchał na wiatrak
Dodano: 02.12.2016 13:44    Przez: ~Kary
Napuszy sie jak kogut przed walką i zrobi wielkieee oczy jak wilk na widok czerwonego ka***rka.
Dodano: 02.12.2016 22:50    Przez: ~Posada
zaskarży decyzję wójta