Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościHistoria domu, który pół wieku opierał się wiatrom historii

Historia domu, który pół wieku opierał się wiatrom historii

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano:
Historia domu, który pół wieku opierał się wiatrom historii

Ceglany dom przy Alejach 1 Maja (fot. nr 1) został zbudowany tuż przed wojną przez siostry Tarłowskie, a właściwie przez ich mężów. – Babcia Józefa dzierżawiła tę ziemię od Pałaszów już od 1932 r. – tłumaczy Maria Lewicka. – I w 1937 r. przekazała tę dzierżawę naszej mamie i jej siostrze, cioci Solarskiej.

Józefa Tarłowska mieszkała z rodziną w dole ulicy Bydgoskiej, na wysokości dzisiejszej hali szermierczej. W tym samym domu mieszkała z mężem jedna z jej córek, która wyszła za mąż za Adama Solarskiego. Mąż Marii był z zawodu stolarzem i to on kierował budową wspólnej siedziby, bowiem druga siostra mieszkała z rodziną w odległym Łowiczu, gdzie stacjonowała jednostka Wojciecha Przydziała, zawodowego podoficera wojska polskiego. Z tego powodu jego udział w budowie ograniczał się siłą rzeczy do wysyłania szwagrowi pieniędzy.

Wygonili i wykończyli

Pierwsi do niewykończonego jeszcze domu wprowadzili się państwo Solarscy, bo Przydziałom niespecjalnie się spieszyło: mieli gdzie mieszkać, a głowę rodziny zatrzymywały w Łowiczu obowiązki służbowe. – Pamiętam, że jak przyjechałam do dziadków na ostatnie wakacje przed wojną, to ciocia już mieszkała w jednej izdebce na parterze – wspomina Zofia Jankowska, najstarsza z trzech córek państwa Przydziałów. Kiedy wkroczyli Niemcy, wyrzucili państwa Solarskich z mieszkania, a dom dostał jeden z przedstawicieli narodu chwilowych zwycięzców. – U Solarskich zrobił sobie biuro, a w naszym niewykończonym mieszkaniu na parterze otworzył warsztat stolarski – opowiada Halina Jarominiak, średnia z sióstr Przydział. – Jedyny pożytek, jaki z tego wyniknął, to piękna drewniana podłoga, którą nam położyli.

Wraz z domem okupanci zabrali Solarskim i Przydziałom, ciągnącą się aż do ulicy Kolejowej, działkę, a na jej północnym krańcu wybudowali jeden z siedmiu domów dla kolejarskich rodzin, ten stojący obecnie naprzeciwko gmachu poczty (na fot. nr 2 trzeci od lewej). I skutków tego faktu po wojnie nie dało się już, co zrozumiałe, cofnąć.

Bydgoska 13 przy... Polnej

Zaraz po ucieczce okupantów państwo Solarscy wrócili do swojej części domu i ze zdziwieniem stwierdzili, że po drugiej stronie mają sąsiada. – Ciocia Solarska dała znać, żebyśmy przyjeżdżali, bo któryś z pracowników stolarni doszedł widać do wniosku, że może to zająć. Mówił podobno, że podczas okupacji pracował przy wykańczaniu tej naszej części domu, więc właściwie to on go postawił.

Rodzina wydelegowała do Konina (podczas wojny Czarków został przez Niemców włączony do miasta, co polskie władze w 1945 r. podtrzymały) najstarszą z sióstr Przydział i samo jej pojawienie się wystarczyło, żeby dziki lokator zrezygnował ze swoich roszczeń. Zmuszona do zamieszkania w nowym miejscu, 22-letnia Zofia podjęła pracę w kasie biletowej konińskiego dworca kolejowego i po kilku miesiącach wyszła za mąż za swojego szefa Kazimierza Jankowskiego (więcej na ten temat w artykule: „Bez prawej ręki jeździł motorem, grał na pianinie, malował...”).

Wesele odbyło się w domu przy dzisiejszych Alejach 1 Maja, gdzie na parterze był od ulicy jeden pokój, a od podwórza kuchnia. I w tych dwóch pomieszczeniach zamieszkali państwo młodzi, bo piętro, podobnie zresztą jak u ich sąsiadów Solarskich, nie było jeszcze wykończone.

strona 1 z 3
strona 1/3
Historia domu, który pół wieku opierał się wiatrowi historii
Historia domu, który pół wieku opierał się wiatrowi historii
Historia domu, który pół wieku opierał się wiatrowi historii
Historia domu, który pół wieku opierał się wiatrowi historii
Lewiccy5
Lewiccy6
Lewiccy7
Lewiccy8
Lewiccy9
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole