Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoninianie uczcili 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Koninianie uczcili 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Dodano: , Żródło: LM.pl
Koninianie uczcili 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń i mieszkańcy Konina uczcili 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Najpierw złożenie kwiatów na grobie Zbigniewa Ładosza, posła I kadencji Sejmu i działacza „Solidarności”, a później spotkanie przy kamienieniu- pomniku „Solidarności”. Nie zabrakło tam członków Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Komitetu Obrony Demokracji.

- Jesteśmy tu, by uczcić tę datę – mówił Henryk Drzewiecki, wiceprzewodniczący PO w powiecie konińskim i koordynator Klubu Obywatelskiego w Koninie.

Zanim symbolicznie złożono kwiaty i zapalono znicze, przedstawiciel KOD odczytał 13 postulatów strajku obywatelskiego. Wśród nich znalazło się żądanie dymisji rządu Beaty Szydło, zaniechanie działań uderzających w prawa kobiet, wycofanie się z reformy oświaty, utrzymanie wolności zgromadzeń i przestrzeganie konstytucji.

- Solidarnie możemy więcej. Zróbmy to dla Polski – zakończył swoje przemówienie.

Popierający te postulaty koninianie wspominali stan wojenny.

- To było straszne przeżycie. Wszyscy byliśmy zaszokowani. To był bardzo mroźny poranek, kiedy zobaczyliśmy w telewizji Jaruzelskiego. Byliśmy przerażeni. Pamiętam ulice Konina, które były opustoszałe. Każdy się bał wyjść z domu – mówili pani Barbara i pan Stanisław.

Choć represje stanu wojennego nie dotknęły innego małżeństwa z Konina - państwa Mirosławy i Marka, pojawili się dziś oni przy kamieniu Solidarności. Jak mówią dlatego, że nie chcą powtórki z historii. Dziwią się też, że tak niewiele osób przychodzi z jednej strony uczcić 13 grudnia, a z drugiej mówić o tym co teraz dzieje się w kraju.

- W tej chwili tracimy wolność i trzeba jej bronić, bo grozi nam bycie drugą Białorusią – podkreślają pan Stanisław i pani Barbara.

Podczas uroczystości pojawił się też Andrzej Krzyżański, jeden z działaczy konińskiej „Solidarności”, który podniesionym głosem mówił do uczestników, że nie powinno ich być pod tym pomnikiem. 

Koninianie uczcili 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
IMG_4514
IMG_4516
IMG_4519
IMG_4520
IMG_4521
IMG_4523
IMG_4527
IMG_4529
IMG_4533
IMG_4535
IMG_4537
IMG_4539
IMG_4542
IMG_4543
IMG_4544
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole