Dzisiaj jest wtorek 24 stycznia 2017, imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (27721) SPORT FORUM FIRMY (5256) PRACA (48) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / 0oC
Jutropogoda
1 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl
POLECANE:
Land Rover wpadł do rowu pod Słupcą. Pięć osób zostało rannych (29)Pogrom KKF na koniec rundy. Strzelał nawet bramkarz (31)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościTworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". C ...

Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 1/6

Dodano: 27.12.2016 14:05

W konińskim kinie Centrum 11 grudnia 2016 odbyła się premiera filmu ,,Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-89’’. Film od dzisiaj do końca tygodnia będzie pojawiał się w odcinkach na naszym portalu.

Film powstał w ramach projektu ,,Patriotyzm Jutra 2016’’ finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski przy wsparciu budżetu miasta Konina. Powstał w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i komentuje działania NSZZ ,,Solidarność’’, tworzenie się struktur związku w regionie konińskim, stan wojenny, działania podziemnych ruchów opozycyjnych aż do czasu powtórnej legalizacji Solidarności w 1989 roku.

Te czasy wspominają w filmie: Ryszard Kotwa, Krzysztof Buszko, Jerzy Jarzyński, Andrzej Krzyżański, Tomasz Piasecki, Krzysztof Dobrecki, Paweł Kotlarski, Grzegorz Kamiński, Ryszard Białkowski, Sławomir Czajkowski, Tadeusz Szadkowski, Marek Chlebicki, Paweł Pluta, Franciszek Romaszko oraz Lech Stefaniak.

W filmie zawarte są unikatowe materiały ikonograficzne ze zbiorów Archiwum Solidarności prowadzonego przez Muzeum Okręgowe w Koninie. Są też m.in. fotografie przedstawiające poświęcenie sztandaru huty 13 grudnia 1981 roku wykonane przez Wandę Gruszczyńską oraz krótkie fragmenty taśm 8 mm udostępnione przez Anetę Bronowicką.

Producentem filmu jest Muzeum Okręgowe w Koninie, scenarzystą, reżyserem i autorem zdjęć Andrzej Moś, montażystą Zdzisław Siwik, muzykę skomponował Krystian Weber, realizacją dźwięku zajęli się Marek Deręgowski i Marcin Oliński.

  • Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 1/6

 autor: Tristan Tomczak

 e-mail: tt@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

A potem się było dyrektorem i czerpało się się całymi garściami... Widzieliśmy, pamiętamy!
Dodano: 27.12.2016 16:19    Przez: ~xyz
towarzysz sekretarz POP PZPR Ryszard Białkowski tworzył solidarność rwąc ogórasy u niemca
Dodano: 27.12.2016 14:31    Przez: ~zx
A gdzie to on był ze swoim braciszkiem jak internowali ludzi? Pewnie w Nysie wskazywał adresy.
Dodano: 27.12.2016 17:09    Przez: ~Antoni
niezłomni i bardzo aktywni to oni byli przy podziale łupów(darów w zakrystiach), a wiem na ten temat bardzo wiele.
Dodano: 27.12.2016 20:15    Przez: ~boruta
Zdzichu zabawny jesteś pewnie byli co tworzyli, ale Rysiu B do nich nie należał. jak dawali dary w kościele to sie wielce wierzący zrobił. nie raz miałem okazje go słuchać na Bazie w Gasławicach i miałem niezły ubaw , w jednej brygadzie pracowaliśmy, ja bym mógł dodać do tej historii naprawie wiele ciekawych wątków. nie chce wrzucać wszystkich do jednego worka bo są z pewnością ludzie zasłużeni, ale niektórzy powinni sie znaleźć na śmietniku tej historii
Dodano: 27.12.2016 19:55    Przez: ~raczek

KOMENTARZE

towarzysz sekretarz POP PZPR Ryszard Białkowski tworzył solidarność rwąc ogórasy u niemca
Dodano: 27.12.2016 14:31    Przez: ~zx
Daj sobie chłopie siana do żłóbka! Chłopaki z S. działali jak potrafili i różnie to im wychodziło. Jak to bywa w czasie rewolucji umysły i serca były rozgorączkowane lecz brakowało profesjonalizmu. W końcu Konin nie odgrywał większej roli w tej rewolucji. Tutaj wielkoprzemysłowa klasa robotnicza nie była tym samym co na Śląsku, Mazowszu czy Wybrzeżu. Tutaj przeważała klasa robotniczo-chłopska nastawiona na konsumpcję i własne interesy a nie na problemy polityczne. Dlatego też warunki pracy działaczy ówczesnej S. był znacznie trudniejsze niż dzisiaj. Jednakże obowiązująca obecnie wersja historii S. mówi, że wszystko zawdzięczamy Lechowi i Jarosławowi K. i z tego powodu obowiązani jesteśmy postawić im składać hołdy.
Dodano: 27.12.2016 19:36    Przez: ~zdzich@
Zdzichu zabawny jesteś pewnie byli co tworzyli, ale Rysiu B do nich nie należał. jak dawali dary w kościele to sie wielce wierzący zrobił. nie raz miałem okazje go słuchać na Bazie w Gasławicach i miałem niezły ubaw , w jednej brygadzie pracowaliśmy, ja bym mógł dodać do tej historii naprawie wiele ciekawych wątków. nie chce wrzucać wszystkich do jednego worka bo są z pewnością ludzie zasłużeni, ale niektórzy powinni sie znaleźć na śmietniku tej historii
Dodano: 27.12.2016 19:55    Przez: ~raczek
te ogóry to tylko jeden epizod - też mógłbym jeszcze wiele dołożyć i też z nim pracowałem
Dodano: 27.12.2016 19:59    Przez: ~zx
Żona bardzo mierna nauczycielka. Mały bufon.
Dodano: 28.12.2016 08:19    Przez: ~Iza
Nierobą pracować sie nie chciało i w ten sposób rozpieprzyli Polske. A dziś są nie jeden solidarnosciowiec jest pracodawca i ludzi zatrudniaja na czarno wyzysk pełną gębą.
Dodano: 27.12.2016 15:21    Przez: ~zgniły ser
Jak to ? Przeciez jedynym wielkim przywodca jest Wielki Jaroslaw, to on skoczyl przez plot, obalil komunizm i zmienil Polske. Niech zyje Leni o parda Jaroslaw.
Dodano: 27.12.2016 15:46    Przez: ~Q
Jarosław nie skoczył przez płot bo miał sraczke i szukał w SB swojej teczki aby ją usunąć.
Dodano: 27.12.2016 17:06    Przez: ~Dolores
avatar Popatrzcie sku..Łe z KOD jak się robi rewolucję, nie siedzi się na dupie i okrada własnych dzieci.
Dodano: 27.12.2016 16:14    Przez: Tomasz Kobrzycki
lekarz ci potrzebny i filolog-psychologa masz darmo.
Dodano: 27.12.2016 19:37    Przez: ~anty ku.....o
Kobrzycki, chłopie kochany! Ile sprawiłbyś narodowi radości gdybyś swych wiekopomnych myśli tutaj nie wygłaszał. Z pewnością zostałeś już poinformowany, że festiwal durnych wypowiedzi odbywa się na którymś z "patriotycznych" portali. Tutaj tego typu erupcje myśli przedniej i słusznej jakie prezentujesz budzą jedynie niesmak i konsternację.
Dodano: 27.12.2016 19:54    Przez: ~zdzich@
A potem się było dyrektorem i czerpało się się całymi garściami... Widzieliśmy, pamiętamy!
Dodano: 27.12.2016 16:19    Przez: ~xyz
A Jarosław mówi że Polska jest wolna od 89 roku wcześniej to solidarność to ludzie z układu z komuną .
Dodano: 27.12.2016 16:26    Przez: ~solidarny
A gdzie to on był ze swoim braciszkiem jak internowali ludzi? Pewnie w Nysie wskazywał adresy.
Dodano: 27.12.2016 17:09    Przez: ~Antoni
Czy w 6.42 tego filmu to przypadkiem nie Najsztub ten pseudo dzienikarz. Hiena, która nie uważa się Polakiem?
Dodano: 27.12.2016 17:23    Przez: ~polak
Może się mylę...ale w necie nie mogę nic znaleźć na jego temat co robił w tych latach.Jedynie to "Absolwent LO w Żninie (1981) i grafiki na PWSSP w Poznaniu (1988)" co robił w tych latach.Studiował przez tyle lat ...Może się mylę .Przepraszam
Dodano: 27.12.2016 17:27    Przez: ~polak
A gdzie nasi kodowscy konińscy spędzili święta? Myślę, że urlopu na święta i sylwestra nie biorą?
Dodano: 27.12.2016 17:41    Przez: ~obywatel
To piękna historia niezłomnej walki z bezbożnym stalinowskim socjalizmem, pełna poświęcenia i niezwykłego heroizmu. A potem było już tylko lepiej. Dzięki zaangażowaniu tysięcy działaczy i ich niezwykłej ofiary po 89 roku nastał jedynie słuszny i głęboko humanistyczny globalny kapitalizm pełen miłości do prostego człowieka i zawsze pochylający się nad jego sprawami. Heroldami tego niezwykłego ustroju powszechnej globalnej szczęśliwości był uwielbiany przez Solidarność Prezydent Regan, ten sam co rozjechał pół Ameryki Łacińskiej w imie walki z komuną i nawet na morderstwa księży w Gwatemali przymykał oko ( tam księża byli lewicowi tzn. stali po stronie pracowników w ich walce z pracodawcami) i Żelazna Dama, która strajkujących górników roznosiłą na kopytach policyjnych wierzchowców. Zarówno za Prezydenta Regana jak i za Żelazną Damę odprawiano w polskich kościołach mszę , w co związkowcy na Zachodzie uwierzyć nie mogli....Dziw ...
Dodano: 27.12.2016 19:41    Przez: ~Lewak anty Polak
niezłomni i bardzo aktywni to oni byli przy podziale łupów(darów w zakrystiach), a wiem na ten temat bardzo wiele.
Dodano: 27.12.2016 20:15    Przez: ~boruta
To się nazywa Syndrom Sieroty zwany na świecie Syndromem Polaka. Dziecko (Polska) naśladuje dorosłego UE (500mln) i USA (400mln) nie wiedząc, że takie 3-4mld ludzi we współczesnym centrum świata jak Azja bogacą się wbrew prawom UE, czyli przyrostem naturalnym, edukacją, ex monopolami państwowymi i z pewnością prywatyzacja nie była tam drogą do szczęścia. Taka sierota jak dorasta nie rozumie świata bo jest inny niż mu w dzieciństwie UE opowiadała. Teraz ponownie pragnie być dzieckiem i dać się adoptować by nie ponosić winy (od narodu) za swoje czyny. Ot ostatnie 2 miesiące mamy chęć adopcji ws. bezpieczeństwa u Trampa. Chęć adopcji dziecka jest wielokrotnie większa niż chęć opieki nad nami ze strony innych i dlatego dziecko zwraca na siebie głośno uwagę.
Dodano: 28.12.2016 09:55    Przez: ~lo
1 z 2
12>>