Dzisiaj jest piątek 28 lipca 2017, imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (24096) SPORT FORUM FIRMY (5044) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 15oC
Jutropogoda
22 / 17oC
Pojutrzepogoda
26 / 22oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Oficjalnie: KP Starogard Gdański w III lidze w nowym sezonie (0)Zmiana granic odroczona. Wójt zaprasza prezydenta
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościTworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". C ...

Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 2/6

Dodano: 28.12.2016 09:00

W konińskim kinie Centrum 11 grudnia 2016 odbyła się premiera filmu ,,Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-89’’. Film od dzisiaj do końca tygodnia będzie pojawiał się w odcinkach na naszym portalu.

Film powstał w ramach projektu ,,Patriotyzm Jutra 2016’’ finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski przy wsparciu budżetu miasta Konina. Powstał w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i komentuje działania NSZZ ,,Solidarność’’, tworzenie się struktur związku w regionie konińskim, stan wojenny, działania podziemnych ruchów opozycyjnych aż do czasu powtórnej legalizacji Solidarności w 1989 roku.

Te czasy wspominają w filmie: Ryszard Kotwa, Krzysztof Buszko, Jerzy Jarzyński, Andrzej Krzyżański, Tomasz Piasecki, Krzysztof Dobrecki, Paweł Kotlarski, Grzegorz Kamiński, Ryszard Białkowski, Sławomir Czajkowski, Tadeusz Szadkowski, Marek Chlebicki, Paweł Pluta, Franciszek Romaszko oraz Lech Stefaniak.

W filmie zawarte są unikatowe materiały ikonograficzne ze zbiorów Archiwum Solidarności prowadzonego przez Muzeum Okręgowe w Koninie. Są też m.in. fotografie przedstawiające poświęcenie sztandaru huty 13 grudnia 1981 roku wykonane przez Wandę Gruszczyńską oraz krótkie fragmenty taśm 8 mm udostępnione przez Anetę Bronowicką.

Producentem filmu jest Muzeum Okręgowe w Koninie, scenarzystą, reżyserem i autorem zdjęć Andrzej Moś, montażystą Zdzisław Siwik, muzykę skomponował Krystian Weber, realizacją dźwięku zajęli się Marek Deręgowski i Marcin Oliński.

  • Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 2/6

 autor: Tristan Tomczak

 e-mail: tt@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

czy jest pokazane również,ile i kto wyszarpał przy likwidacji MKZ-tu Konin - mieściło się w dworku przy ul.Bydgoskiej. Kto wziął Fiata 125P, tak na przykład ? -i co stało się z resztą majątku ? no powiedzcie - wielcy działacze wielkiej SOLIDARNOŚCI. -TOWARZYSZU sekretarzu POP PZPR - RYSZARDZIE BIAŁKOWSKI ... może powiesz coś na ten temat ?
Dodano: 28.12.2016 09:36    Przez: ~zx
Jaki jest sens dzielenia 48 minutowego dokumentu na 6 części. To film dokumentalny, a nie "Wikingowie" czy "Gwiezdne Wojny". Zlitujcie się.Dajcie całość.
Dodano: 28.12.2016 10:50    Przez: ~6,48
z całym szacunkiem, ale rodzina z MO (możecie mi ubliżać, ale to nie ja w tym MO byłem, poza tym szybko umarli) zawsze opowiadała, że w Koninie to były wakacje a nie praca a stan wojenny Nas ominął bo hutnicy, górnicy i energetycy trzęśli portkami tak, że nie było nic do roboty. Podobno trafił się jeden odważny, ale to był bardziej napity chłop z widłami na wsi pod banderą solidarności rolniczej.
Dodano: 28.12.2016 09:49    Przez: ~d

KOMENTARZE

Cała impreza związana z historią S. byłaby nawet i słuszna gdyby nie fakt, że Stefaniak na siłę wciska gdzie się tylko da materiały propagandowe przez muzeum wydane i opatrzone własną twórczością czym budzi u wielu ludzi, szczególnie u tych znających kulisy sprawy zniesmaczenie. Pompowanie balona zasług bądź co bądź marginalnej choć zaangażowanej grupy działaczy jest nieadekwatne do faktycznie osiągniętych efektów. Zagadnienie trzeba traktować jako jeden w tysięcy epizodów społecznych występujących w Polsce lat 80' a nie jako heroiczną bitwę o wyzwolenie społeczno-polityczne.
Dodano: 28.12.2016 09:25    Przez: ~zdzich@
Walczyć walczyli ale musimy spojrzeć prawdzie w oczy to nie są takie związki jak na Śląsku jak kwb sprzedawali zero reakcji jak spółkowali elektryków mechaników automatyków zero reakcji jedynie jak na dorsza jechać albo grzyby to jest reakcja całe związki chcą jechać i przez taką bierność region został rozprzedany
Dodano: 28.12.2016 15:56    Przez: ~Ffdfgh
avatar Widzę iż czerwone świnie i ich resortowe bachory zabierą tu głos,krytykując patriotów którzy walczyli ze sowieckim okupantem, często narażając życie i zdrowie swoje ,swoich bliskich, tracąc majątk dorobek całego życia niejednokrotnie.Jeżel skur.....ny myślicie już Naród zapniał wasze zbrodnie, zrywanie paznokci,miażdżenie jąder i kończyn,pałowanie to się grubo mylicie,katolickie społeczeństwo wam tyko karę zawiesiła i ciągle czeka na wasz żal za grzechy i zadość uczynienie.Niestey wy tym Narodem gardzicie i go mimo wszystko ciągle opluwacie,ale tym razem wybacz nie będzie,i zapwniam was skur...le ż na odebraniu wam emerytur się nie skończy
Dodano: 29.12.2016 08:09    Przez: Tomasz Kobrzycki
a co - jądra ci zmiażdżyli ?
Dodano: 29.12.2016 08:36    Przez: ~zx
Chyba koledze chodzi o bierność w tych czasach a nie w tamtych a ten już bulwers
Dodano: 29.12.2016 09:44    Przez: ~Cvghhhg
czy jest pokazane również,ile i kto wyszarpał przy likwidacji MKZ-tu Konin - mieściło się w dworku przy ul.Bydgoskiej. Kto wziął Fiata 125P, tak na przykład ? -i co stało się z resztą majątku ? no powiedzcie - wielcy działacze wielkiej SOLIDARNOŚCI. -TOWARZYSZU sekretarzu POP PZPR - RYSZARDZIE BIAŁKOWSKI ... może powiesz coś na ten temat ?
Dodano: 28.12.2016 09:36    Przez: ~zx
Historia willi przy ul. Bydgoskiej była opisywana na LM całkiem niedawno. Nie trzeba wielkiej wiedzy historycznej, wystarczy czytać LM :)cyt: "W 1989 r., już po wyborach 4 czerwca, willę udostępniono konińskiej Solidarności na siedzibę zarządu regionu."- a dokładnie w latach 89-96. Tak więc dworek nie mógł być siedzibą MKZ. Ta mieściła się w pobliskim bloku. Co do majątku związku po stanie wojennym warto przypomnieć iż decyzją WRON-y cały majątek związku został przekazany do CRZZ.
Dodano: 28.12.2016 19:02    Przez: ~czasem warto poczytać
jeśli chodzi o siedzibę,pewnie masz rację.Mogłem nie pamiętać dokładnie,gdzie kto siedział , lecz to,o czym piszę - cóż -miało to miejsce w 1992-93 roku,chyba nie mylę się......
Dodano: 29.12.2016 05:55    Przez: ~zx
z całym szacunkiem, ale rodzina z MO (możecie mi ubliżać, ale to nie ja w tym MO byłem, poza tym szybko umarli) zawsze opowiadała, że w Koninie to były wakacje a nie praca a stan wojenny Nas ominął bo hutnicy, górnicy i energetycy trzęśli portkami tak, że nie było nic do roboty. Podobno trafił się jeden odważny, ale to był bardziej napity chłop z widłami na wsi pod banderą solidarności rolniczej.
Dodano: 28.12.2016 09:49    Przez: ~d
Ubek Grzelak . Na piątym.
Dodano: 28.12.2016 10:55    Przez: ~iza
Jaki jest sens dzielenia 48 minutowego dokumentu na 6 części. To film dokumentalny, a nie "Wikingowie" czy "Gwiezdne Wojny". Zlitujcie się.Dajcie całość.
Dodano: 28.12.2016 10:50    Przez: ~6,48
Podnoszą w ten sposób grozę oczekiwania na finisz - czyli finalnego podziału Polaków na lepszy i gorszy sort - przez tych co leżakowali na styropianie a teraz uzurpują sobie prawo do wszystkiego.
Dodano: 28.12.2016 11:06    Przez: ~Jaruś
SOLIDARNOSC zszargal TW Bolek i jemu podobni gby z komuchami podzielil sie wladza i majatkiem .Ot cala prawda.
Dodano: 28.12.2016 13:20    Przez: ~antytw
racjaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
Dodano: 28.12.2016 13:40    Przez: ~ja
a za Bolkiem cała S szarpała,jak Reksio boczek.....ile tylko dali radę...
Dodano: 28.12.2016 13:46    Przez: ~zx
Solidarność sama się pożarła - na czele z Dudą i spółką służalczo zależnym od polityki i kościoła a nie od związkowych spraw.
Dodano: 28.12.2016 14:02    Przez: ~Zero
Bolek to cię zrobił - pewnie ten z bajki i to po pijaku.
Dodano: 28.12.2016 15:34    Przez: ~Lolek
Mówi się o 6-tej rano ,miękkim ch... na parapecie.
Dodano: 28.12.2016 17:10    Przez: ~alfons
Mam pytanie , czy wiecie kto był pierwszym szefem konińskiego regionu solidarności ?ja wiem
Dodano: 28.12.2016 17:51    Przez: ~koninianin
No właśnie RYSZARDZIE BIAŁKOWSKI.....a teraz wielki....PIS-owiec....
Dodano: 28.12.2016 17:59    Przez: ~tomek
avatar Czy jeden z nich nie był przed laty podejrzanym o bardzo niecne czyny wobec nieletniej? Nie znam akt, ale było o tym bardzo głośno we wsi konin i okolicy.
Dodano: 28.12.2016 18:27    Przez: Krewa
buszko tez zlodziej z kopalni do kryminalu