Dzisiaj jest sobota 21 stycznia 2017, imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (28536) SPORT FORUM FIRMY (5253) PRACA (47) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / 0oC
Jutropogoda
1 / -2oC
Pojutrzepogoda
0 / -2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl
POLECANE:
KKF Automobile Torino Konin - Cityzen Poznań [TRANSMISJA] (4)Konin. Społeczne obchody 154. rocznicy Powstania Styczniowego (24)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościTworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". C ...

Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 4/6

Dodano: 30.12.2016 09:00

W konińskim kinie Centrum 11 grudnia 2016 odbyła się premiera filmu ,,Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-89’’. Film od wtorku do końca tygodnia będzie pojawiał się w odcinkach na naszym portalu.

Film powstał w ramach projektu ,,Patriotyzm Jutra 2016’’ finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski przy wsparciu budżetu miasta Konina. Powstał w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i komentuje działania NSZZ ,,Solidarność’’, tworzenie się struktur związku w regionie konińskim, stan wojenny, działania podziemnych ruchów opozycyjnych aż do czasu powtórnej legalizacji Solidarności w 1989 roku.

Te czasy wspominają w filmie: Ryszard Kotwa, Krzysztof Buszko, Jerzy Jarzyński, Andrzej Krzyżański, Tomasz Piasecki, Krzysztof Dobrecki, Paweł Kotlarski, Grzegorz Kamiński, Ryszard Białkowski, Sławomir Czajkowski, Tadeusz Szadkowski, Marek Chlebicki, Paweł Pluta, Franciszek Romaszko oraz Lech Stefaniak.

W filmie zawarte są unikatowe materiały ikonograficzne ze zbiorów Archiwum Solidarności prowadzonego przez Muzeum Okręgowe w Koninie. Są też m.in. fotografie przedstawiające poświęcenie sztandaru huty 13 grudnia 1981 roku wykonane przez Wandę Gruszczyńską oraz krótkie fragmenty taśm 8 mm udostępnione przez Anetę Bronowicką.

Producentem filmu jest Muzeum Okręgowe w Koninie, scenarzystą, reżyserem i autorem zdjęć Andrzej Moś, montażystą Zdzisław Siwik, muzykę skomponował Krystian Weber, realizacją dźwięku zajęli się Marek Deręgowski i Marcin Oliński.

  • Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 4/6

 autor: Tristan Tomczak

 e-mail: tt@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

KOMENTARZE

wieje nudą - szkoda komentować...
Dodano: 30.12.2016 09:20    Przez: ~zx
Czyż nie byłoby weselej i patriotyczniej gdyby zamiast wysłuchiwać smętnych opowieści posłuchać rad ludzi mądrych i doświadczonych o tym jak budować szczęście osobiste i rodzinne przy pomocy pracy własnych rąk i głów a nie jałmużny państwowej np. 500 czy innych takich. Jak wskazywać dzieciom drogę do fajnego życia przez zdobywanie wiedzy a nie pogłębianie wiary w to lub owo. Jak uczyć ludzi samodzielnie myśleć i działać będąc niezależnym od aberracyjnych mrzonek jakiegoś socjopatycznego krasnala, jego pretorianów i akolitów. W końcu jak nie dopuścić by przyszłości małomiasteczkowo-prowincjonalny ludek nie narzucał większości społeczeństwa rządy jakieś "dobrej zmiany" która obiecała tejże gawiedzi życie miłe i wesołe na rachunek innych.
Dodano: 30.12.2016 10:20    Przez: ~zdzich@
ludzie mądrzy i doświadczeni - czyli kto ???
Dodano: 30.12.2016 11:08    Przez: ~zx
Lódzie mądzy i doświadczeni,to nasi pżewidnicy dóchowi.Wskazójący nam prostom droge do nieba.mudlmy sie.
Dodano: 30.12.2016 15:21    Przez: ~rozmodlonna
Tworzenie przyszłości bez znajomości przeszłości to tak jakby wsiąść w taksówkę, nie powiedzieć gdzie jechać i jechać tą taksówką nie wiedząc gdzie się jedzie. Fakty są takie, że tzw."Solidarność", która powstała w 1988 roku nie miała nic wspólnego z tą wcześniejszą. Lech Wałęsa - Bolek stanął na czele pseudo Solidarności w 1988 na polecenie gen.Kiszczaka, który ją robił, aby stworzyć doskonały pozór zmiany władzy i upadku komunizmu. Wałęsa dostał wysokie wynagrodzenie od WSI, której jest agentem do dziś (likwidacja WSI to tylko wyższa forma ich obecności...) za bycie świetną marionetką wyborczą - marionetką, bo całą akcję przeprowadził gen.Kiszczak, który był gospodarzem imprezy w Magdalence.
Dodano: 31.12.2016 10:38    Przez: ~Magna Polonia
ZMARNOWANE NASZE LATA ,TO CO DZIS WYPRAWJAJA CI PSEUDO DZIAŁACZE DAWNEJ UW I UW INACZEJ ZŁODZIEJE OSZUSCI , KOMUNISTYCZNE ZYDOSTWO O POLSKICH NAZWISKACH KTORZ DZI BUNTUJA SIE W SEJMIE I PRZED CHCA ABY ZNOWU BYŁY ICH KAMIENICE ARESZTA NA BRUK I POCO NAM TO BYŁO TRZBA BYŁO WYCIAC W PIEN OD michnika po balcerowicza po kolei wszystkich ale kiedys si doigraja tacy jak ten ormowiec ulrykvon stalinowiec krewa zdzichu iduzo innych czosnkarzyz Konina
Dodano: 30.12.2016 10:40    Przez: ~kamieni kupa
Zapomniałeś o szkarlatynie,grego,jak mayen.Na pewno ich obraziłeś nie wymieniajądz.
Dodano: 30.12.2016 15:23    Przez: ~tralala
avatar Nie tylko jesteś prymitywem, ale także i analfabetą. Niech ci dalej biskup-kapuś UB sra do zupy, a ty mlaskaj z zachwytem. Jak mało, to trzymaj głowę we własnym odbycie i również mlaskaj, co robisz na co dzień.
Dodano: 30.12.2016 16:13    Przez: Krewa
zdzichu mało juz nakradłes? oddaj to inni tez beda mogli zyc normalnie ZŁODZIEJU JA CHCE ZYC ZA SWOJE A TY MENDO ZYJESZ JAK WSZA ZMOJEJ PRACY DURNIU!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 30.12.2016 10:44    Przez: ~kamieni kupa
Ja też życzę Tobie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku
Dodano: 30.12.2016 12:23    Przez: ~zdzich@
avatar Taka kreatura jak ty, to głównie żyje na koszt polskiego podatnika i z darów, którymi dysponuje kk(kościół katolicki) uzależniając od swoich fobii-co mniej wykształconych.
Dodano: 30.12.2016 16:16    Przez: Krewa
zx na pewno nie Ty i twoi zwolennicy
Dodano: 30.12.2016 12:18    Przez: ~sk
jaśniej proszę....bo nie wiem,o co chodzi. - i pozdrawiam
Dodano: 30.12.2016 12:50    Przez: ~zx
Znałem działaczy solidarności którzy zostali zwolnieni z kopalni za przekręty , wymuszenia i zastraszenia i teraz sobie chodzą wolno po mieście związki pomogły załatwić że gościu ma coś z głową i sobie spaceruje po mieście a jego ofiary wylądowały w Gnieznie
Dodano: 30.12.2016 14:25    Przez: ~solidarni2016
Nam się daje do komentowania wojenki większe i mniejsze,a samemu w tym czasie kręci się lody z lewej i prawej śmiejąc się radośnie,że ludek bierze się za łby.
Dodano: 30.12.2016 15:26    Przez: ~szkarlatyna
avatar Najwyższy czas dokończyć rewolucję Solidarności, zwolnić ze wszystkich stanowisk państwowych,samorządowych ,wymiaru sprawiedliwości, policji, szkolnictwie i nauce byłych kouchuchów i resortowe bachory,przeprowadzić lustrację gospodarczą, odebrać im ukradzione społeczeństwu majątki.Splonizowć Media ,banki,sektor finansowy.Zdegradować do stopnia szeregowego wszystkich żołnierzy LWP.Bóg dał iż zaczyna ruszać walec sprawiedliwości, odbierane właśnie zostają SB-ckie emerytury przyjdzie czas i na w/w grupy. Niech Bóg ma Polskę w opiece a Polacy i patrioci niech rządzą wiwcznie.
Dodano: 30.12.2016 15:35    Przez: Tomasz Kobrzycki
kobrzycki - nie wysilaj się , przecież jądra ci zmiażdżyli (w poprzedniej twojej wypowiedzi ) i niech cie bóg ma w swej wspaniałości
Dodano: 30.12.2016 15:48    Przez: ~zx
avatar Bóg, szanowny kobrzycki, to ma polskę w głębokim poważaniu. Jak myślisz, dzięki komu? Episkopatowi matole, który broni zachcianek swoich pedofilów(także i obecny reżym rządowy-piotrowicz i tylawa). Jan Paweł z numerkiem dwa bronił ich-pedofilów i to przez 23 lata pontyfikatu. Tajna Watykańska instrukcja,,Crimen sollicitationis'' obowiązywała od 1962r. do 2001, cyli przez 23 lata pontyfikatu świętego od zaraz.
Dodano: 30.12.2016 16:35    Przez: Krewa
CALA POLSKA SIE Z WAS SMIEJE KOMUNISCI-LIBERALOWIE- I ZLODZIEJE !!!
Dodano: 30.12.2016 19:15    Przez: ~lewactwo do wora
Cała Polska z was się śmieje -MISIEWICZE I Sk**wIELE
Dodano: 30.12.2016 20:01    Przez: ~zx
Pan pozna panią. Krewa znajdziesz sposób aby mnie zaszczycić?
Dodano: 30.12.2016 19:16    Przez: ~n
avatar NIE.
Dodano: 30.12.2016 19:25    Przez: Krewa
mam bardzo dobrą wiadomość. otóż hoser(purpurat) wylądował w szpitalu i oby z niego nie wyszedł-za ruandę. już na niego czekam i podkładam pod kociołkiem.
Dodano: 30.12.2016 19:24    Przez: ~boruta