Dzisiaj jest piątek 23 czerwca 2017, imieniny: Wandy, Zenona, Prospera WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (25245) SPORT FORUM FIRMY (5475) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 16oC
Jutropogoda
19 / 17oC
Pojutrzepogoda
21 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl
POLECANE:
Starosta koniński z absolutorium. Od głosu wstrzymał si ... (21)Liga Mistrzyń: Turniej eliminacyjny nie dla Medyka Koni ... (8)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościTworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". C ...

Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 5/6

Dodano: 31.12.2016 09:00

W konińskim kinie Centrum 11 grudnia 2016 odbyła się premiera filmu ,,Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-89’’. Film od wtorku do końca tygodnia będzie pojawiał się w odcinkach na naszym portalu.

Film powstał w ramach projektu ,,Patriotyzm Jutra 2016’’ finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski przy wsparciu budżetu miasta Konina. Powstał w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i komentuje działania NSZZ ,,Solidarność’’, tworzenie się struktur związku w regionie konińskim, stan wojenny, działania podziemnych ruchów opozycyjnych aż do czasu powtórnej legalizacji Solidarności w 1989 roku.

Te czasy wspominają w filmie: Ryszard Kotwa, Krzysztof Buszko, Jerzy Jarzyński, Andrzej Krzyżański, Tomasz Piasecki, Krzysztof Dobrecki, Paweł Kotlarski, Grzegorz Kamiński, Ryszard Białkowski, Sławomir Czajkowski, Tadeusz Szadkowski, Marek Chlebicki, Paweł Pluta, Franciszek Romaszko oraz Lech Stefaniak.

W filmie zawarte są unikatowe materiały ikonograficzne ze zbiorów Archiwum Solidarności prowadzonego przez Muzeum Okręgowe w Koninie. Są też m.in. fotografie przedstawiające poświęcenie sztandaru huty 13 grudnia 1981 roku wykonane przez Wandę Gruszczyńską oraz krótkie fragmenty taśm 8 mm udostępnione przez Anetę Bronowicką.

Producentem filmu jest Muzeum Okręgowe w Koninie, scenarzystą, reżyserem i autorem zdjęć Andrzej Moś, montażystą Zdzisław Siwik, muzykę skomponował Krystian Weber, realizacją dźwięku zajęli się Marek Deręgowski i Marcin Oliński.

  • Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 5/6

 autor: Tristan Tomczak

 e-mail: tt@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Byłem sąsiadem Pani Ewy Zalewskiej i pamiętam jak SB często robili naloty na dom Pani Ewy jak wyzywali ją i demolowali mieszkanie przy ulicy wyzwolenia 23 bo mieszkałem przez ściane.Jak przypominam sobie to mi ciarki przechodzą.Przy takim nalocie na mieszkanie Pani Ewy moja mama niewytrzymała i wyszła na balkon i zwróciła uwagę esbekom, co tam się dzieje?, a jeden z nich który palił papierosa na balkonie u Pani Ewy powiedział '' co mamy przyjść do ciebie coś ci się niepodoba ?zaraz możemy u ciebie zrobić porządki''tak się odnosili bezosobowo do ludzi.Mama co miała robić? kłucić się ,nic nie mogła zrobić.Pani Ewa miała wtedy dwójke dzieci syna niepamiętam teraz imienia i córkę Marysię i była wtedy w ciąży z trzecim Leszkiem i opowiadała mojej mamie jak ją aresztowali i przesuchiwali na komendzie to te zwierzęta z SB rozebrali do naga a była wtedy w ciąży i naśmiewali się z niej.TO NIEBYLI LUDZIE TO BYLI ZWIERZĘTA.Teraz się dziwią że ...
Dodano: 31.12.2016 13:28    Przez: ~sąsiad Darek
bylem w tych latach wiceprzewodniczacym solidarnosci w jednym z zakladow Konina, i nie perzypominanm sobie zeby te osoby dzialaly w zalozeniu ''Solidarnosc'' , jak juz to po przeciwnej stronie , prawdziwy solidarnosciowiec w zyciu by nie zalozyl munduru milicyjno-gestapowskiego ,zeby zrobic sobie foto, toz to zdrajcy i renegaci z usmiechnietymi ryjami, ktorzy teraz spijaja smietanke z tego co zrobili anonimowi prosci ludzie, wstyd pokazywac sie na foto w takim towarzystwie,,,
Dodano: 31.12.2016 11:39    Przez: ~stary solidarnosciowiec
avatar Najgłośniej krzyczą komuniści i ich resortowe bachory, na szczęście ludzie Solidarności kończą rewolucję z 80 roku,odebrano wreszcie SB-ckie emerytury,przychodzi czas na sędziów, czerwone nuczycielstwo, funkcjonariuszy MO, LWP i całe to szambo służące sowieckiej Rosji.W.y.p.i.e.r.d.a.l.a.ć do Putina niech im płaci renty i emerytury, i w końcu przyjdzie czas na lustrację gospodarczą, złodziejom zostanie odebrany majątek który ukradli społeczeństwu.Wszyskim Polakom ,mieszkańcom miasta i regionu,oraz wszystkim ludziom dobrej woli Życzę Szczęśliwego Nowego Roku.A KOD-rzom ,lewatctwu,POszambu i tym od głupiego ryśka pokazuje środkowy palec.
Dodano: 31.12.2016 11:21    Przez: Tomasz Kobrzycki
Pani Ewa Zalewska powinna mieć postawiony Pomnik w Koninie to była osoba która naprawdę zasuguje na to.Chciałem przy okazji pozdrowić dzieci Pani Ewy bo i one też przez ten system w tamtych czasach ucierpiały bardzo.Pamiętam jak często czekały w klatce aż sobie pójdą te hieny z SB z ich domu.Pozdrawiam ich .
Dodano: 31.12.2016 13:37    Przez: ~sąsiad Darek
to teraz możemy zobaczyć,jak naprawdę wyglądała działalność opozycyjna towarzysza SEKRETARZA POP PZPR- RYSZARDA BIAŁKOWSKIEGO (i nie tylko ) - czyli jako NADZORCA pilnował internowanych w Czerwonym Borze . I za to był radnym Pis-u , a obecnie po starej znajomości z czerwonym baronem jest członkiem rady nadzorczej w PWiK oraz ławnikiem w sądzie; doprawdy sielanka......
Dodano: 31.12.2016 10:33    Przez: ~zx

KOMENTARZE

to teraz możemy zobaczyć,jak naprawdę wyglądała działalność opozycyjna towarzysza SEKRETARZA POP PZPR- RYSZARDA BIAŁKOWSKIEGO (i nie tylko ) - czyli jako NADZORCA pilnował internowanych w Czerwonym Borze . I za to był radnym Pis-u , a obecnie po starej znajomości z czerwonym baronem jest członkiem rady nadzorczej w PWiK oraz ławnikiem w sądzie; doprawdy sielanka......
Dodano: 31.12.2016 10:33    Przez: ~zx
Niepotrzebnie maltretujesz tego Białkowskiego i nie tylko jego po raz wtóry. Znacznie ciekawszym zjawiskiem sagi konińskiej S. jest załączona do niniejszego artykułu fotka. Na fotce widzę oczami wyobraźni pluton żołnierzy wyklętych po zwycięskiej bitwie stoczonej z dziewkami w zamtuzie lecz ni jak nie rozpoznaję kogokolwiek z podpisanych po nią osób choć wszystkie znam z tamtych lat. Teraz przeżywam deja vu - czy mam zanik pamięci, złe siły rzuciły na mnie urok zapomnienia czy tez po prostu redaktor artykułu zrobił sobie z czytelników jaja.
Dodano: 31.12.2016 12:32    Przez: ~zdzich@
Tworzenie przyszłości bez znajomości przeszłości to tak jakby wsiąść w taksówkę, nie powiedzieć gdzie jechać i jechać tą taksówką nie wiedząc gdzie się jedzie. Fakty są takie, że tzw."Solidarność", która powstała w 1988 roku nie miała nic wspólnego z tą wcześniejszą. Lech Wałęsa - Bolek stanął na czele pseudo Solidarności w 1988 na polecenie gen.Kiszczaka, który ją robił, aby stworzyć doskonały pozór zmiany władzy i upadku komunizmu. Wałęsa dostał wysokie wynagrodzenie od WSI, której jest agentem do dziś (likwidacja WSI to tylko wyższa forma ich obecności...) za bycie świetną marionetką wyborczą - marionetką, bo całą akcję przeprowadził gen.Kiszczak, który był gospodarzem imprezy w Magdalence.
Dodano: 31.12.2016 15:49    Przez: ~Magna Polonia
~Magna Polonia - wiemy, wiemy. Solidarność utworzyli bracia Kaczyńscy.
Dodano: 31.12.2016 18:07    Przez: ~Direct
Lech Kaczyński bawił się w Magdalence obok tow.Kuronia.
Dodano: 02.01.2017 18:22    Przez: ~Jj
avatar Najgłośniej krzyczą komuniści i ich resortowe bachory, na szczęście ludzie Solidarności kończą rewolucję z 80 roku,odebrano wreszcie SB-ckie emerytury,przychodzi czas na sędziów, czerwone nuczycielstwo, funkcjonariuszy MO, LWP i całe to szambo służące sowieckiej Rosji.W.y.p.i.e.r.d.a.l.a.ć do Putina niech im płaci renty i emerytury, i w końcu przyjdzie czas na lustrację gospodarczą, złodziejom zostanie odebrany majątek który ukradli społeczeństwu.Wszyskim Polakom ,mieszkańcom miasta i regionu,oraz wszystkim ludziom dobrej woli Życzę Szczęśliwego Nowego Roku.A KOD-rzom ,lewatctwu,POszambu i tym od głupiego ryśka pokazuje środkowy palec.
Dodano: 31.12.2016 11:21    Przez: Tomasz Kobrzycki
Bóg zapłać Panie Tomaszu, Bóg zapłać...
Dodano: 31.12.2016 11:32    Przez: ~xXx
kobrzycki - daj spokój,przecież jądra ci zmiażdżyli..
Dodano: 31.12.2016 11:57    Przez: ~zx
Dziś taki piękny dzionek a Wy towarzyszu Tomaszu prezentujecie jakieś dziwne, choć dla Was typowe, neurotyczne konwulsje emocjonalne jakowe miewają także gzy bydlęce tuż przed burzą. Mam dla Was towarzyszu dobrą radę - Zaraz po Nowym Roku udajcie się do najbliższego Wam księdza, sekretarza PiSa lub jakiegoś organizacyjnego odczyniacza zła i poproście o seans spirytystyczny lub inną nie mniej skuteczną terapię wyciszającą emocje zalecaną prawdziwemu polakowi patriocie radiomaryjnego chowu.
Dodano: 31.12.2016 12:16    Przez: ~zdzich@
Wy ,wicie tow. Kobrzycki, to jak sobie dobrze przypominam zrobieni zostaliście miękkim ch... na parapecie o 6-tej rano. Dlatego wicie mózg wasz trochę jest przelasowany. Ale niedługo to wam przejdzie i znowu się ogarniecie.
Dodano: 31.12.2016 12:47    Przez: ~tomaszek
Z okazji nowego roku Tobie też huj w dupę🙂
Dodano: 31.12.2016 13:47    Przez: ~szambiarz
bylem w tych latach wiceprzewodniczacym solidarnosci w jednym z zakladow Konina, i nie perzypominanm sobie zeby te osoby dzialaly w zalozeniu ''Solidarnosc'' , jak juz to po przeciwnej stronie , prawdziwy solidarnosciowiec w zyciu by nie zalozyl munduru milicyjno-gestapowskiego ,zeby zrobic sobie foto, toz to zdrajcy i renegaci z usmiechnietymi ryjami, ktorzy teraz spijaja smietanke z tego co zrobili anonimowi prosci ludzie, wstyd pokazywac sie na foto w takim towarzystwie,,,
Dodano: 31.12.2016 11:39    Przez: ~stary solidarnosciowiec
Panie stary solidarnościowiec bujdy pan piszesz albo nie rozumiesz tych wtedy wcielonych przymusowo do niby wojska.Pamiętam jak 13 grudnia w nocy przyjechali po mojego wuja i wyciągnęli go z łóżka i chciał niechciał musiał z nimi jechać i go wtedy też wcielili na przymus do niby takiej niby armii a wszystko przez to że wcześniej nie był w wojsku.Jak by z nimi nie pojechał to groził mu sąd wojskowy ''więzienie a nawet bo był stan wojenny czapa czyli śmierć''tak za to wtedy groziło.Póżniej chodził w patrolach po ulicach i jak wuja opowiadał to więcej po klatkach sobie popijali niż w zimnie chodzili by patrolować ulice.Na tych zdjęciach to większość chłopaków którzy byli wcieleni przymusowo, wiadomo że też znajdowali się chieny tak jak w dzisiejszych czasach.Jeśli pana solidarnosciowca taka odpowiedź zadawala to się cieszę.Ja służyłem w wojsku w 1985 w Krzesinach jako mechanik miga-21 i też mam takie zdjęcia widocznie pan nie był nigdy w w ...
Dodano: 31.12.2016 14:10    Przez: ~DARO
Solidarność sprzedała i oszukała naród wszystko sprzedali z Bolkiem teraz są skutki bezrobocie w Koninie praca po znajomości wstyd i hańba
Dodano: 31.12.2016 13:07    Przez: ~xmen
Solidarność powstała z woli stoczniowców. Niestety do solidarności weszli KORowcy. A kim była Kor, to sami pomyślcie, to elita KOR zawarła Kiszczakiem pakt.
Dodano: 01.01.2017 01:43    Przez: ~memory
Byłem sąsiadem Pani Ewy Zalewskiej i pamiętam jak SB często robili naloty na dom Pani Ewy jak wyzywali ją i demolowali mieszkanie przy ulicy wyzwolenia 23 bo mieszkałem przez ściane.Jak przypominam sobie to mi ciarki przechodzą.Przy takim nalocie na mieszkanie Pani Ewy moja mama niewytrzymała i wyszła na balkon i zwróciła uwagę esbekom, co tam się dzieje?, a jeden z nich który palił papierosa na balkonie u Pani Ewy powiedział '' co mamy przyjść do ciebie coś ci się niepodoba ?zaraz możemy u ciebie zrobić porządki''tak się odnosili bezosobowo do ludzi.Mama co miała robić? kłucić się ,nic nie mogła zrobić.Pani Ewa miała wtedy dwójke dzieci syna niepamiętam teraz imienia i córkę Marysię i była wtedy w ciąży z trzecim Leszkiem i opowiadała mojej mamie jak ją aresztowali i przesuchiwali na komendzie to te zwierzęta z SB rozebrali do naga a była wtedy w ciąży i naśmiewali się z niej.TO NIEBYLI LUDZIE TO BYLI ZWIERZĘTA.Teraz się dziwią że ...
Dodano: 31.12.2016 13:28    Przez: ~sąsiad Darek
Do sąsiad Darek: Zezwierzęcenie państwowych służb mundurowych możliwe jest i dziś. Wystarczy ustawowo nadać im szczególne prawa i przywileje i nakazać siać postrach wśród obywateli jak robiła SB. Psychika tak działa, iż u tych mundurowych pojawi się mniemanie iż są nadludźmi i że mogą robić co chcą. Już to widać po Policji, która sobie coraz to śmielej poczyna w imię chorego prawa. A że historia lubi kołem się toczyć....
Dodano: 31.12.2016 14:50    Przez: ~Kron
Pani Ewa Zalewska powinna mieć postawiony Pomnik w Koninie to była osoba która naprawdę zasuguje na to.Chciałem przy okazji pozdrowić dzieci Pani Ewy bo i one też przez ten system w tamtych czasach ucierpiały bardzo.Pamiętam jak często czekały w klatce aż sobie pójdą te hieny z SB z ich domu.Pozdrawiam ich .
Dodano: 31.12.2016 13:37    Przez: ~sąsiad Darek
To matka tej pani która uczyła i namawiała dzieci SP9 do fałszowania głosowania? Bardzo praw i sprawiedliwa ta wasza solidarność, tym bardziej że ta pani w fałszerstwie nie widzi nic złego. Żałosne.
Dodano: 31.12.2016 18:12    Przez: ~Racjonalista
Pani Zalewska była tak nabzdyczona i dumna ch.. wie z czego,że być może ma zasługi,ale żal i tyle.
Dodano: 31.12.2016 18:26    Przez: ~kot bonifacy
Solidarność to mafia zdrajców Polski z Magdalenki. Powinno się ich wszystkich wsadzić do więzień z wieloletnimi wyrokami, bez możliwości ułaskawienia, czy przedterminowego zwolnienia.
Dodano: 31.12.2016 14:53    Przez: ~Gruu
Ja pamiętam garaż na ul. Pl. Górnika, gdzie "S" miała magazyn leków. Tam rządziła pani, o której niektórzy opowiadają w superlatywach. Z tymi lekami robiła co chciała i jak chciała! Zmarnowało się wiele kilogramów leków, ale faktycznie potrzebujący ich nie dostali. Inny z tych bohaterów chlał wódę i pewnie ma z tym problem do dzisiaj oraz podlizywał się ówczesnej władzy. Teraz ubiera się w piórka pokrzywdzonego bohatera... Śmiech na sali!
Dodano: 31.12.2016 15:03    Przez: ~kronikarz...
Większość to wąsaci. A wąsaci to kapuście.
Dodano: 31.12.2016 16:01    Przez: ~Filon
a pomyśl, co się działo z płynącymi szerokim strumieniem darami i jak je rozdysponowano?szczycić się nie ma czym.
Dodano: 01.01.2017 21:21    Przez: ~boruta
Na tym zdjęciu to cały aktyw PZPR widzę. O co chodzi?
Dodano: 31.12.2016 15:07    Przez: ~Gilew
To jak widzę następni chętni pretendujący na "kombatantów" i po zaszczyty pierś prężyć. Gratuluje tupetu.
Dodano: 31.12.2016 17:04    Przez: miroslaw szmajda
1 z 2
12>>