Dzisiaj jest wtorek 12 grudnia 2017, imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23287) SPORT FORUM FIRMY (5107) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 3oC
Jutropogoda
2 / 2oC
Pojutrzepogoda
5 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Stare Miasto. Zlikwidowali fabrykę nielegalnego ty ... (25)Koło. Policjanci zabezpieczyli na targowisku podra ... (12)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościTworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". C ...

Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 6/6

Dodano: 1.01.2017 09:00

W konińskim kinie Centrum 11 grudnia 2016 odbyła się premiera filmu ,,Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-89’’. Film od dzisiaj do końca tygodnia będzie pojawiał się w odcinkach na naszym portalu.

Film powstał w ramach projektu ,,Patriotyzm Jutra 2016’’ finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski przy wsparciu budżetu miasta Konina. Powstał w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i komentuje działania NSZZ ,,Solidarność’’, tworzenie się struktur związku w regionie konińskim, stan wojenny, działania podziemnych ruchów opozycyjnych aż do czasu powtórnej legalizacji Solidarności w 1989 roku.

Te czasy wspominają w filmie: Ryszard Kotwa, Krzysztof Buszko, Jerzy Jarzyński, Andrzej Krzyżański, Tomasz Piasecki, Krzysztof Dobrecki, Paweł Kotlarski, Grzegorz Kamiński, Ryszard Białkowski, Sławomir Czajkowski, Tadeusz Szadkowski, Marek Chlebicki, Paweł Pluta, Franciszek Romaszko oraz Lech Stefaniak.

W filmie zawarte są unikatowe materiały ikonograficzne ze zbiorów Archiwum Solidarności prowadzonego przez Muzeum Okręgowe w Koninie. Są też m.in. fotografie przedstawiające poświęcenie sztandaru huty 13 grudnia 1981 roku wykonane przez Wandę Gruszczyńską oraz krótkie fragmenty taśm 8 mm udostępnione przez Anetę Bronowicką.

Producentem filmu jest Muzeum Okręgowe w Koninie, scenarzystą, reżyserem i autorem zdjęć Andrzej Moś, montażystą Zdzisław Siwik, muzykę skomponował Krystian Weber, realizacją dźwięku zajęli się Marek Deręgowski i Marcin Oliński.

  • Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin "1980-89". Część 6/6

 autor: Tristan Tomczak

 e-mail: tt@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Wszystko ok. gdyby nie trochę błędów i pominięć wielu faktów z tamtych czasów. Po pierwsze to ja w filmie widziałem Tomasza Piaseckiego a nie Andrzeja - jego brata. Co do relacji rodzinnych jeśli Józiu był milicjantem nie wnikam. Na początku filmu widziałem nazwiska działaczy i było tam nazwisko Sempolski Ireneusz. Ten gość był recydywistą i nie za politykę siedział. Pamiętam jak jako przedstawiciel jakiejś Komisji Interwencji próbował na siłę zakładać ZZ w firmach. Kto Go znał to odmawiał współpracy. Tacy się zdarzali. W filmie występował pan przedstawiciel z poczty i zapomniał wspomnieć o strajku pracowników Poczty i Telekomunikacji. Żyją ludzie, którzy pamiętają szczegóły i powód strajku. Do Konina przyjechała wtedy Henryka Krzywonos w celu wsparcia strajku. Piszę tak tylko aby społeczeństwo wiedziało, że strajki w 80-tym roku organizowali ludzie nie wszyscy związani z późniejszą Solidarnością. Należy pokazywać prawdę a ...
Dodano: 2.01.2017 01:43    Przez: ~Działacz związkowy
Do twórców filmu - Solidarność konińska to nie tylko huta ale także elektrownia i ani słowa o działaczach którzy jeszcze żyją dlaczego? Po co te podziały i niezrozumiała zawiść? Film jest tylko na czyjeś zamowienie i niech ten ktoś za to płaci.
Dodano: 1.01.2017 11:35    Przez: ~Tez członek S od początku.
propaganda - gorzej, gdy wie się więcej...
Dodano: 1.01.2017 11:39    Przez: ~zx
Ty bratu już lepiej się nie odzywaj. Tak oszalałego z nienawiści osobnika dzisiaj już rzadko się spotyka wśród ludzi normalnych i zrównoważonych emocjonalnie. Znajdź egzorcystę - wasze polityczne plemię ma takiego dyżurnego odczyniacza, który występuje na kaczych miesiączkach - może on coś modłami lub zaklęciami plemiennymi poradzi na Twą dolegliwość.
Dodano: 1.01.2017 15:00    Przez: ~zdzich@
jeśli juz to ch..... ,żal mi Ciebie ,bo zapewne masz zdiagnozowaną schizofrenie a nieleczona prowadzi do obłedu
Dodano: 1.01.2017 17:57    Przez: ~starszy

KOMENTARZE

Bardzo dobrze się stało, że ten film powstał. Udokumentowane zostały działania ludzi, którzy nie zgadzali się z komuną i walczyli z nią na pierwszym froncie. Oczywiście jest pewien niedosyt, że tylko tyle pokazano, bo tych bezimiennych bohaterów było znacznie więcej. Podsuwam autorom filmu następny temat do utrwalenia - poczynania konińskich SB - ków. Niektórzy z tych ludzi nadal funkcjonuje w sferze publicznej i to na wysokich stanowiskach.
Dodano: 01.01.2017 10:31    Przez: ~best
Tworzenie przyszłości bez znajomości przeszłości to tak jakby wsiąść w taksówkę, nie powiedzieć gdzie jechać i jechać tą taksówką nie wiedząc gdzie się jedzie. Fakty są takie, że tzw."Solidarność", która powstała w 1988 roku nie miała nic wspólnego z tą wcześniejszą. Lech Wałęsa - Bolek stanął na czele pseudo Solidarności w 1988 na polecenie gen.Kiszczaka, który ją robił, aby stworzyć doskonały pozór zmiany władzy i upadku komunizmu. Wałęsa dostał wysokie wynagrodzenie od WSI, której jest agentem do dziś (likwidacja WSI to tylko wyższa forma ich obecności...) za bycie świetną marionetką wyborczą - marionetką, bo całą akcję przeprowadził gen.Kiszczak, który był gospodarzem imprezy w Magdalence. Tam L.Kaczyński bawił się obok tow.Kuronia.
Dodano: 02.01.2017 18:47    Przez: ~Magna Polonia
Ostatnie zdanie specjalnie dla zaKODowanych.
Dodano: 02.01.2017 18:49    Przez: ~Magna Polonia
Ale Cie kaczuś i propaganda prawicowa omamiła. Walensa uczestniczyl w protestach/ w opozycji od lat 70tych, a solidarnoscia rzadzil od '80, nagrode nobla i jego internowanie tez ci umknelo. Pisanie historii na nowo przez PiSowców wymaga wielu zmian, wielu przekłamań żeby to się kleiło...
Dodano: 05.01.2017 13:36    Przez: ~pattriota
Do twórców filmu - Solidarność konińska to nie tylko huta ale także elektrownia i ani słowa o działaczach którzy jeszcze żyją dlaczego? Po co te podziały i niezrozumiała zawiść? Film jest tylko na czyjeś zamowienie i niech ten ktoś za to płaci.
Dodano: 01.01.2017 11:35    Przez: ~Tez członek S od początku.
propaganda - gorzej, gdy wie się więcej...
Dodano: 01.01.2017 11:39    Przez: ~zx
avatar Ja tylko powiem jedno zdanie.HWDKOD-ziarzom
Dodano: 01.01.2017 13:34    Przez: Tomasz Kobrzycki
Ty bratu już lepiej się nie odzywaj. Tak oszalałego z nienawiści osobnika dzisiaj już rzadko się spotyka wśród ludzi normalnych i zrównoważonych emocjonalnie. Znajdź egzorcystę - wasze polityczne plemię ma takiego dyżurnego odczyniacza, który występuje na kaczych miesiączkach - może on coś modłami lub zaklęciami plemiennymi poradzi na Twą dolegliwość.
Dodano: 01.01.2017 15:00    Przez: ~zdzich@
jeśli juz to ch..... ,żal mi Ciebie ,bo zapewne masz zdiagnozowaną schizofrenie a nieleczona prowadzi do obłedu
Dodano: 01.01.2017 17:57    Przez: ~starszy
avatar Debile siedzą na mrozie i w Sejmie a głupi Rysiek pieprzy sobie na Madarze jedną ze swoich ktetynek.Buahahahaha
Dodano: 03.01.2017 19:51    Przez: Tomasz Kobrzycki
I co mamy teraz z tej solidarmości?Biede i okradanie narodu?
Dodano: 01.01.2017 13:55    Przez: ~po
Oj tak, za komuny było biednie i chamy rządziły, ale każdy miał po równo i nikt dobrą bryką w oczy się nie rzucał (poza aparatczykami)
Dodano: 05.01.2017 13:37    Przez: ~www
Bieda, Polska w ruinie! Dowiedz sie czegos o tej polsce albo wyjdz z domu zamiast glupoty wygadywac. w Komunie kradli wiecej ale legalnie i wolna prasa o tym nie pisala bo jej nie bylo - to mogles myslec ze jest fajniej
Dodano: 05.01.2017 13:39    Przez: ~www
To się nazywa wypaczanie historii.Koledzy Balcerowicza, Geremka, Frasyniuka, Michnika, Bolka itp, czyli AWS, Unia Wolności i ZCHN i były KOR,który przejęli starsi bracia w wierze tzw. doradcy, tylko po to by zniszczyć oddolny ruch narodowy nakręcili sobie film z ich przekazem dla przyszłych pokoleń. Żałosne!. Zapomnieli o panu Niewiarowskim,Arendarskim i Brzezińskim, których ulotki wyborcze jako desygnowanych przez Solidarność były rozdawane przed kościołami.
Dodano: 01.01.2017 21:14    Przez: ~Prawdziwa Solidarność
Solidarnosc nigdy nie byla ruchem narodowym Prawdziwy Polaku, była ruchem ludzi chcących lepszej i wolnej Polski, ale że było tam trochę narodowców i śpiewało się "Boże coś Polske" to im się teraz wydaje że wszyscy tam byli tacy. Nie, Solidarnosć była lewicowa i prawicowa, tam byli różni przyzwoici ludzie, od lewa do prawa. Tylko najbardziej skrajne i nieporadne skrzydła, które nie załapały się po '89 do pierwszej ligi teraz plują na pozostałych i mitologizują siebie. Nie przekręcicie historii, KoD to nie postkomunisci - tam też są byli solidarnościowcy, PiS to nie Solidarność -tam też są komuszki...
Dodano: 05.01.2017 13:44    Przez: ~Wydaje Ci się
Właśnie! Pomylił się Panu patriotyzm i walka o wolność z narodowcami - to dwie różne rzeczy. to się nazywa wypaczanie historii panie Prawdziwy
Dodano: 05.01.2017 13:50    Przez: ~rrr
Wszystko ok. gdyby nie trochę błędów i pominięć wielu faktów z tamtych czasów. Po pierwsze to ja w filmie widziałem Tomasza Piaseckiego a nie Andrzeja - jego brata. Co do relacji rodzinnych jeśli Józiu był milicjantem nie wnikam. Na początku filmu widziałem nazwiska działaczy i było tam nazwisko Sempolski Ireneusz. Ten gość był recydywistą i nie za politykę siedział. Pamiętam jak jako przedstawiciel jakiejś Komisji Interwencji próbował na siłę zakładać ZZ w firmach. Kto Go znał to odmawiał współpracy. Tacy się zdarzali. W filmie występował pan przedstawiciel z poczty i zapomniał wspomnieć o strajku pracowników Poczty i Telekomunikacji. Żyją ludzie, którzy pamiętają szczegóły i powód strajku. Do Konina przyjechała wtedy Henryka Krzywonos w celu wsparcia strajku. Piszę tak tylko aby społeczeństwo wiedziało, że strajki w 80-tym roku organizowali ludzie nie wszyscy związani z późniejszą Solidarnością. Należy pokazywać prawdę a ...
Dodano: 02.01.2017 01:43    Przez: ~Działacz związkowy
m mapanowie, przykro mi patrzec, ze tylko "naczalstwo", a gdzie prawdziwe podziemie, mlodzi, bez pieniedzy, ktorzy pomagali, z idealami na ustach i w sercu, nic onich, przezywali ich rodzice, gdy z farbami, maszynami do pisania,gazetkami latali po miescie; gdzie o tym jak ich "maluczkich" aresztowano, nikt z was za nimi anonimowanymi sie nie ujal. bez tych anonimowych , nie bylibyscie teraz na sztandarach. i tylko teraz wyjk
Dodano: 02.01.2017 18:36    Przez: ~jk
zaKODowani,czyli to samo co szKODniki ???spadkobiercy SBekow???ale sie porobilo !!!! SBecja probuje zejsc do podziemia!!SMIECHU WARTE !
Dodano: 03.01.2017 11:32    Przez: ~KWI KWI
śmiechu warte, to jest to trzymanie we własnym odbycie głowy(łba) i mlaskanie z zachwytu. ba nawet takim jak ty nie przeszkadza sranie do zupy przez purpurata(kapusia ub i uchola tejże z jednoczesnym mlaskaniem. brzydzę się takim ścierwem i nim pogardzam!
Dodano: 03.01.2017 18:35    Przez: ~rokita
Panowie zapomniano o Ryszardzie Skoczylasie, Krzysztofie Buszko i ............wielu innych.
Dodano: 04.01.2017 00:11    Przez: ~pamięć
1 z 2
12>>