Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021, imieniny: Igi, Miry, Lwa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17276) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 15oC
Jutropogoda
21 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)Konińska biblioteka z wyremontowaną czytelnią i sa ... (3)

Jakich błędów w wykonaniu instalacji elektrycznej należy się wystrzegać?

Materiał promocyjny

Dodano: 9.01.2017 13:12

Dobry projekt instalacji elektrycznej to podstawa, ale konieczne jest jeszcze jego właściwe wdrożenie. Kluczową rolę gra bezawaryjność instalacji i zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Niestety zdarza się, że nawet elektrycy popełniają błędy, dlatego warto szukać sprawdzonych profesjonalistów i zapłacić trochę więcej od razu niż dopłacać potem za rozwiązanie problemu. Oto lista błędów, których należy się wystrzegać.

Omyłkowa zamiana przewodu ochronnego z fazowym

Szanujący się elektryk do takiej sytuacji w ogóle nie powinien dopuścić. W odróżnieniu przewodów pomagają oznaczenia kolorystyczne. Izolacje w kolorze czarnym lub brązowym oznaczają przewody fazowe. Kolor niebieski to oznakowanie przewodu neutralnego, a przewody z izolacją żółto-zieloną oznaczają przewody ochronne. W sytuacji, gdy dochodzi do zamiany przewodu ochronnego z fazowym napięcie zostaje podłączone do obudowy osłony urządzeń. Pomylenie instalacji grozi porażeniem. Pozornie np. lampa może działać prawidłowo, ale do nieszczęścia może dojść podczas wymiany żarówki. Na szczęście usługi elektryczne świadczy tak duża liczba fachowców, że można z powodzeniem wybrać elektryka, który legitymuje się dużym doświadczeniem i takich błędów nie popełnia.

Nieprawidłowy sposób prowadzenia instalacji elektrycznej

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna składa się z przewodów poprowadzonych wyłącznie w pionie i poziomie. Na dodatek przewody powinny zostać usytuowane w tzw. strefach instalacyjnych. Jeżeli elektryk proponuje przeprowadzenie instalacji po skosie, to znaczy wyłącznie, że tak jest mu wygodniej. Doświadczony fachowiec zwróci uwagę, że układanie instalacji w ten sposób może w przyszłości stwarzać spore problemy. W przypadku konieczności naprawy tak zainstalowanego przewodu konieczne będzie kucie ściany w widocznym miejscu, a następnie tynkowanie i malowanie. Gdy przewody biegną jak należy, łatwiej się do nich dostać i jest mnie sprzątania po naprawie awarii.

Niewłaściwie dobrane przekroje przewodów

Nie decyduj się na usługi elektryczne, jeśli elektryk nie jest w stanie wyjaśnić dokładnie, jaki przekrój i dlaczego właśnie taki powinny mieć określone przewody. Przekroje powinny być zgodne z przepisami, a także z obliczeniami. Każda instalacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Gdy przewód nie będzie właściwie dobrany, wówczas płynący przez niego prąd spowoduje przeciążenie i awaria gotowa.

W jaki sposób uchronić się przed niekompetentnymi elektrykami?

Prawie w każdej okolicy znana jest jakaś „złota rączka”, która potrafi wiele rzeczy zrobić i naprawić, ale do instalacji elektrycznej jest potrzebny elektryk z udokumentowanymi i aktualnymi uprawnieniami. Dobrych elektryków warto szukać na stronie https://www.twoielektrycy.pl/. Przed zatrudnieniem fachowca warto spytać go o dotychczasowe realizacje i o referencje. Aby zyskać pewność, że zostaną wykonane żądane prace, najlepiej spisać je w umowie. Dzięki temu nie będzie nieporozumień co do zakresu realizowanych zadań.

  • Jakich błędów w wykonaniu instalacji elektrycznej należy się wystrzegać?

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:budownictwo,   elektryka,   domDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.