Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUwaga na sadzę! Co trzeci pożar powstaje w lokalu mieszkalnym

Uwaga na sadzę! Co trzeci pożar powstaje w lokalu mieszkalnym

Dodano:
Uwaga na sadzę! Co trzeci pożar powstaje w lokalu mieszkalnym

Według statystyk prowadzonych przez straż pożarną, co trzeci pożar powstaje w lokalu mieszkalnym.

Według statystyk prowadzonych przez straż pożarną, co trzeci pożar powstaje w lokalu mieszkalnym.

Od 1 grudnia 2016r. do 17 stycznia 2017r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie odnotowała łącznie 24 pożary w budynkach i lokalach mieszkalnych. W wielu przypadkach prawdopodobną przyczyną powstania tych pożarów była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe. Łącznie w tych działaniach brało udział 77 zastępów oraz 332 strażaków PSP i OSP.

Jednym z poważniejszych zdarzeń był pożar budynku mieszkalnego w Wąsoszach, gmina Ślesin, który uległ dużemu zniszczeniu. Ponadto 12 stycznia br. doszło do zapalenia się sadzy w kominie w budynku jednej z gminnych szkół podstawowych. Pożar spowodował uszkodzenie komina i konieczna była ewakuacja dzieci przebywających i uczących się w budynku szkoły.

Pożary w kominie spowodowane są zapaleniem się sadzy nagromadzonej wewnątrz, która zbiera się w czasie pracy pieców i kotłów, a nie była wyczyszczona, np. przez kominiarza. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału. W piecach nie wolno spalać śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci lub do spalenia w specjalistycznej spalarni śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu gospodarstwa domowego spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych oraz znaczne ilości toksycznych innych substancji.

Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować popękanie komina a przez to nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Ponadto nieszczelne przewody kominowe mogą być źródłem przedostawania się czadu do pomieszczeń użytkowanych przez ludzi. Nie wolno wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby wyczyścił.

Konińscy strażacy przypominają, że przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów dymowych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej, w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym.

Ponadto zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane zobowiązuje się właścicieli i zarządców budynków do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Informuje mł. kpt. Sebastian Andrzejewski z PSP w Koninie 

Czytaj więcej na temat:straż pożarna Konin, pożar w kominie,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole