Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWernisaż. Dawny Konin na obrazach Kazimierza Białkowskiego

Wernisaż. Dawny Konin na obrazach Kazimierza Białkowskiego

Dodano:
Wernisaż. Dawny Konin na obrazach Kazimierza Białkowskiego

W Centrum Kultury i Sztuki odbył się wernisaż malarstwa Kazimierza Białkowskiego pod tytułem „Konin wczoraj”.

Autor prac, jak sam przyznaje, jest wieloletnim hobbystą malarstwa. Uczył się malować wykorzystując scenerię Konina jako główny temat swojej twórczości. Po wielu latach motyw ten nadał jej dodatkowej wartości, ponieważ utrwalane przez Białkowskiego miejsca i charakterystyczne dla nich budynki, nie przetrwały do naszych czasów.

Sama wystawa skupia się jedynie na pewnym wycinku dorobku artystycznego artysty. Autorzy koncepcji wystawy postanowili skupić się na starej części miasta. Obrazy poukładane są w taki sposób, aby przemieszczając się od jednego do drugiego wędrować równocześnie po starówce. Ten symultaniczny spacer zaczynamy od placu Wolności. Na wystawie możemy zobaczyć między innymi jak wyglądał kiedyś budynek umiejscowiony na jego rogu, gdzie według wspomnień artysty swój sklep prowadziła modystka, a państwo Gilewscy sprzedawali ciastka. Dalej zmierzamy w stronę mostu prowadzącego na ulicę Wojska Polskiego. W tamtym czasie most był jeszcze drewniany. Latem dzieci skakały z niego do rzeki, natomiast zimą jeżdżono tam na łyżwach. Za obecnym Urzędem Miejskim stała niewielka cerkiew. Na obrazach nie zobaczymy bulwaru, natomiast utrwalona została tak zwana kamienica doktora Kabaty, znajdująca się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, która uległa jedynie lekkiej modernizacji.

Przemierzając ulicę Zofii Urbanowskiej mijamy niski, również nieistniejący już budynek, w którym kiedyś mieścił się sklep zegarmistrza, a następnie przejął go znany koninianin Pan Nitka. Ze wspomnień K. Białkowskiego wyłaniają się otwarte do ogólnego użytku wewnętrzne dziedzińce kamienic, gdzie często chowali się przed niemieckimi żołnierzami mieszkańcy miasta. Na jednym z obrazów widać też taki dziedziniec w kamienicy Essowej, którego niestety nie można już podziwiać na żywo. Jej konstrukcja bowiem jest już częściowo zawalona, a pozostałości stwarzają na co dzień zagrożenie dla mieszkańców miasta. Los tego budynku jest już przesądzony, jak wielu z tych przedstawionych na wystawie. Kolejnym obiektem jest dworek Zofii Urbanowskiej w swej niezmienionej jeszcze formie z drewnianym gankiem. Obraz przedstawia go w czasach gdy w budynku funkcjonowała ochronka dla dzieci prowadzona przez siostry zakonne, a sama, wiekowa już pisarka mieszkała w pokoiku na piętrze, rzadko już go opuszczając. Niekiedy wychodziła do ogrodu, który na ten czas był zamykany dla innych, by zapewnić jej chwilę spokoju.

Miłym dla oka dopełnieniem wystawy są reprodukcje obrazów wykonane w formie pocztówek. Ekspozycja jest ciekawa szczególnie dla pasjonatów historii regionu, ale także dla osób które pamiętają starówkę w kształcie utrwalonym na pracach K. Białkowskiego. Pozostałych widzów, zwłaszcza tych młodszych zachęcam do przyjścia najlepiej z jakimś regionalistą pasjonatem, który opowie o przeznaczeniu budynków widocznych na obrazach lub wskaże miejsca gdzie kiedyś się one znajdowały.

Wystawę można oglądać do 24 lutego w Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Okólnej 47a.

Monika Marciniak 

Dawny Konin na obrazach Kazimierza Białkowskiego
Dawny Konin na obrazach Kazimierza Białkowskiego
b25
b6
b7
b8
b9
b10
b11
b12
b13
b14
b15
b16
b17
b18
b19
b20
b21
b22
b23
b24
b28
b27
DSC_0249
DSC_0189
DSC_0194
DSC_0195
DSC_0197
DSC_0198
DSC_0199
DSC_0200
DSC_0206
DSC_0209
DSC_0210
DSC_0213
DSC_0214
DSC_0217
DSC_0217 (1)
DSC_0218
DSC_0221
DSC_0221 (1)
DSC_0224
DSC_0227
DSC_0230
DSC_0233
DSC_0235
DSC_0237
DSC_0239
DSC_0241
DSC_0247
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole