Dzisiaj jest środa 27 maja 2020, imieniny: Jana, Juliusza, Radowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18203) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (16) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 11oC
Jutropogoda
18 / 8oC
Pojutrzepogoda
16 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Walentynki. Miłość i hormony szczęścia mają wpływ na zdrowie

Dodano: 14.02.2017 10:07
Źródło: LM.pl

Miłość pozytywnie wpływa nie tylko na życie, ale przede wszystkim na zdrowie - przyznają lekarze. Warto o tym pamiętać szczególnie dzisiaj, w dniu św. Walentego.

Walentynki to święto, które już na stałe wpisało się do naszego kalendarza. Tego dnia obdarowujemy się upominkami, kwiatami, spędzamy czas na romantycznych kolacjach, spacerach, czy w kinie. W dniu zakochanych nie można nie zapytać czym jest miłość.

- To stan, w którym wydzielają się hormony potocznie zwane „hormonami szczęścia” - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jak podkreślają lekarze rodzinni, za tak zwane „motylki w brzuchu” odpowiada fenyloetyloamina, której działanie podobne jest do amfetaminy wywołującej euforię i poprawiającej nastrój. To z kolei powoduje, że organizm wytwarza więcej dopaminy, czyli hormonu przyjemności i nagrody. Oksytocyna natomiast wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie. Wpływa na relacje międzyludzkie, sprzyja empatii i otwarciu się na drugiego człowieka. I w końcu endorfiny, czyli hormony szczęścia. To one powodują odczuwanie przyjemności oraz relaksu.

- Naukowcy udowodnili, że pozytywne emocje towarzyszące miłości, mają wyraźny wpływ na układ odpornościowy organizmu. Szczęśliwie zakochani są bardziej odporni na choroby niż osoby częściej odczuwające napięcie, smutek, czy cierpiące na depresję – informuje Bożena Janicka.

Nie można zapominać jednak, że św. Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale też osób cierpiących na padaczkę. Epilepsja jest nawet nazywana „chorobą świętego Walentego”. W Polsce cierpi na nią około 400 tysięcy osób. Napad padaczkowy dotyczy przejściowych zaburzeń czynności mózgu i polega na chwilowej utracie panowania nad ciałem.

- Podczas napadu chory zazwyczaj upada i traci przytomność na kilka minut. Zdarza się ślinotok, przygryzienie języka, chwilowy bezdech. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak udzielić pomocy osoby, która dostała napadu padaczkowego w miejscu publicznym – podkreśla Janicka.

Wśród najważniejszych zasad wymienianych przez lekarzy jest zachowanie spokoju, ułożenie chorego w stabilnej pozycji, otwarcie okna jeśli napad miał miejsce w pomieszczeniu, okrycie chorego, a jeśli napad trwa dłużej nić 5 minut wezwanie pogotowia. Atak epilepsji trwający dłużej niż 10 minut stanowi bowiem zagrożenie życia.  

  • Walentynki. Miłość i hormony szczęścia mają wpływ na zdrowie

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zajmujecie się świętem, ktore przyszło zza granicy a nie napiszecie o jednej ważnej dacie dla Polski. 14.02.1924. Powstanie Armii Krajowej i dziś jest jej rocznica. A Ty pamiętałeś / pamiętałaś ?
Dodano: 14.02.2017 11:07    Przez: ~.

KOMENTARZE

uczennica
Dodano: 14.02.2017 11:01    Przez: ~Zajmujecie się świętem, któr ...
A ja tu widzę zazdrość niech sobie zakochani obchodzą ok co
Dodano: 14.02.2017 22:57    Przez: ~ffggg
Ten opis przebiegu ataku padaczki ...no może nie do końca potrzebny przy okazji "walentynek".
Dodano: 14.02.2017 11:04    Przez: ~Babcia E
Zajmujecie się świętem, ktore przyszło zza granicy a nie napiszecie o jednej ważnej dacie dla Polski. 14.02.1924. Powstanie Armii Krajowej i dziś jest jej rocznica. A Ty pamiętałeś / pamiętałaś ?
Dodano: 14.02.2017 11:07    Przez: ~.
Popraw datę.
Dodano: 14.02.2017 12:42    Przez: ~x
Racja. 1942. Przepraszam. :) szybko pisałam i dlatego.
Dodano: 14.02.2017 13:12    Przez: ~.
Rzygam tymi waszymi walentykami.
Dodano: 14.02.2017 11:21    Przez: ~qwerty
JAK W TAKIM CHRZESCIJANSKIM KRAJU JAK POLSKA Z ŁATWOSCIĄ PRZYJEŁO SIĘ KOLEJNE POGAŃSKIE ŚWIĘTO ,,WALENTEGO ;;???!!!
Dodano: 14.02.2017 11:28    Przez: ~ZBIGNIEW
A mnie już przeczytanie słowa ,,fenyloetyloamina" doprowadziło do euforii.
Dodano: 14.02.2017 11:33    Przez: ~Szczęśliwa
Jak obchodzę walentynki ? Szerokim łukiem. !!!
Dodano: 14.02.2017 19:42    Przez: ~Emilia
Stare panny tak mają.
Dodano: 15.02.2017 07:47    Przez: ~Do zgryzoty
Panna tak, ale nie stara. Nie jest mi potrzebny kolejny zazdrośnik, więc jeśli chciałeś zabłysnąć, to w moim blasku nawet nie widać twojego cienia jełopie.
Dodano: 15.02.2017 15:16    Przez: ~Emilia

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.