Dzisiaj jest niedziela 24 stycznia 2021, imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17929) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
1 / -1oC
Pojutrzepogoda
1 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Porozmawiajmy o firmach i przedsiębiorcach w pande ... (2)Boso na śniegu. Zimowa sesja tancerzy konińskiego ... (4)

Konin. Były konserwator zabytków usłyszał prokuratorski zarzut

Dodano: 21.02.2017 11:54
Źródło: LM.pl

Janusz T. były kierownik konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odpowie za wydanie zgody na rozbiórkę domu talmudycznego. Prokuratura Rejonowa w Koninie przedstawiła mu zarzut przekroczenia uprawnień.

Po koniec lipca ubiegłego roku budynek przy synagodze w starej części Konina ogrodzono siatką. Później ruszyła jego rozbiórka. Dom talmudyczny zniknął z krajobrazu miasta w zaledwie dwa dni. Zgodę na wyburzenie budynku wydał prywatnemu właścicielowi Janusz T., ówczesny konserwator zabytków. Pokłosiem tej decyzji było zwolnienie go ze stanowiska szefa delegatury.

Sprawą w sierpniu zajęła się prokuratura. Śledczy po przeanalizowaniu dokumentacji postawili Januszowi T. zarzut dotyczące przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego w ten sposób, że wydał decyzję pozwalającą na rozbiórkę dawnej szkoły talmudycznej będącej pod ochroną konserwatorską.

- Decyzja została wydana w sposób niezgodny z prawem. To jest kluczowe ustalenie i stąd zarzut. Postępowanie nie jest jednak zakończone. Będą badane wszystkie wątki, również te nazwijmy to poboczne – mówi Marek Kasprzak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie.

Janusz T. nie przyznał się do stawianego mu zarzutu, za który grozi mu do 3 lat więzienia. W trakcie składania wyjaśnień twierdził, że działał w zakresie swoich kompetencji. Jak podkreślają śledczy, aktualnie sprawdzana jest jego linia obrony. 

  • Konin. Były konserwator zabytków usłyszał prokuratorskie zarzuty

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

TO SAMO OSTATNIO BUDYNEK PRZEDWOJENNY Z LAT 30 TYCH NA ROGU WODNEJ GDZIE NOWY BLOK STAWIA FIRMA WŁAŚCICIELA ABAKUSA ,ZNIKNĄŁ W 2 DNI. PRZYJECHAŁY BULDOŻER I ZAORAŁ "ZABYTEK" WSZYSTKO DZIAŁO SIE W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM ŻEBY ŻADNE SŁUŻBY NIE ZDĄŻYŁY ZAREAGOWAĆ..
Dodano: 21.02.2017 12:04    Przez: ~TO SAMO NA WODNEJ
konserwator nie dzialal sam musiala zostac wydana opinia bieglego o stanie technicznym budynku oraz decyzje urzednikow i oni tez powinni zostac ukarani zaraz po tym incydencie osoba pelniaca obowiazki kierownika wydzialu architektory zostala mianowana na stanowisko kierownika
Dodano: 21.02.2017 12:25    Przez: ~anty
Pytanie do obrońców tego ,,zabytku":Dlaczego Gmina Żydowska sprzedała go prywatnej osobie a nie przekazała miastu?Przecież tam była biblioteka miejska?Skoro Żydzi woleli pieniądze niż swój zabytek to o co ten aj waj?Przecież żaden właściciel za swoje pieniądze nie będzie utrzymywał jakiejś szkoły talmudycznej bo i po co.Żydzi by chcieli pieniądze i żeby ktoś się opiekował ich zabytkiem a tak w życiu nie ma.Skoro ktoś kupił i zapłacił do wara od jego własności.
Dodano: 21.02.2017 12:34    Przez: ~cadyk
nadzór budowlany też jest umoczony w tej sprawie
Dodano: 21.02.2017 13:03    Przez: ~pinb
Może przedstawiciele Gminy Żydowskiej z Konina się wypowiedzą jak to było .Bo mnie wychodzi że Kali chciał zjeść krowę i Kali mieć krowę.
Dodano: 21.02.2017 12:40    Przez: ~zosia

KOMENTARZE

TO SAMO OSTATNIO BUDYNEK PRZEDWOJENNY Z LAT 30 TYCH NA ROGU WODNEJ GDZIE NOWY BLOK STAWIA FIRMA WŁAŚCICIELA ABAKUSA ,ZNIKNĄŁ W 2 DNI. PRZYJECHAŁY BULDOŻER I ZAORAŁ "ZABYTEK" WSZYSTKO DZIAŁO SIE W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM ŻEBY ŻADNE SŁUŻBY NIE ZDĄŻYŁY ZAREAGOWAĆ..
Dodano: 21.02.2017 12:04    Przez: ~TO SAMO NA WODNEJ
Na Wodnej, ale w którym miejscu? Tam nie było żadnego zabytku, tylko jakieś baraki i pozostałości ruin.
Dodano: 21.02.2017 13:28    Przez: ~aro
Jak jedziesz od Parku Chopina w kierunku wodnej - to na skrzyżowaniu dróg po lewej stronie naprzeciw kapliczki.
Dodano: 21.02.2017 15:44    Przez: ~Skid
A kogo obchodzą jakieś stare ruiny . Mają straszyć miasto ? Wyremontować ok. Ale skoro mają stać rozwalone to po co to komu
Dodano: 21.02.2017 16:01    Przez: ~ax
W Koninie niewiele jest ciekawych budowli (Kongresówka się kłania), dlatego też koninioki każdą parterową szopę, czy piętrową chałupkę uważają za wielki i drogocenny zabytek - tak jak stodółka talmudyczna z dużymi oknami, haha haha...
Dodano: 21.02.2017 20:12    Przez: ~Posen i Gnesen
avatar Tu chyba już nikt nie ma wątpliwości, Katolikom można zrobić wszystko, wykupić ich, obrażać ich uczucia religijne,wystawiać szopki kloaczne, hejtować w necie itd,itd.Notomiast jeżeli coś się ociera o naszych starszych braci w wierze czy o przedsiębiorstwo holokaust podnosi się wśród tzw. wymiaru sprawiedliwości jazgot jak w boźnicy i straszenie dużymi karami.
Dodano: 22.02.2017 09:02    Przez: Tomasz Kobrzycki
konserwator nie dzialal sam musiala zostac wydana opinia bieglego o stanie technicznym budynku oraz decyzje urzednikow i oni tez powinni zostac ukarani zaraz po tym incydencie osoba pelniaca obowiazki kierownika wydzialu architektory zostala mianowana na stanowisko kierownika
Dodano: 21.02.2017 12:25    Przez: ~anty
W początkach XIX wieku rozebrano Zamek Kazimierza Wielkiego , stąd Plac Zamkowy. Cegły posłużyły na budowę m.in domu talmudycznego. Nie było wtedy Polski , nie miał więc kto bronić interesu publicznego Polaków co do zachowania naszego dziedzictwa . Teraz z kolei rozebrano dom talmudyczny , sprawiedliwość dziejowa i tyle. Swoją drogą skoro w Poznaniu odbudowano Zamek Przemysława, należałoby pomyśleć o odbudowie Zamku konińskiego. Miejsce po domu talmudycznym , choć nie było tym miejscem , mogłoby się nadać np na Wieżę Zamkową itp. byłby to znakomity punkt widokowy na starówkę.
Dodano: 21.02.2017 12:28    Przez: ~ktoś
do ktos czy ty jestes tomasz andrzej nowak ale sie ukrywasz
Dodano: 21.02.2017 13:19    Przez: ~borewicz
Te cegły to brał cały Konin. Każdy kto mógł. Primo. A jeśli mówicie o sprawiedliwości dziejowej , t przypominam" katolickim "hipokrytom że Mojżesz Kapłan najbogatszy Żyd w Koninie - był jednym ze sponsorów KOŚCIOŁA W MARANTOWIE
Dodano: 21.02.2017 15:47    Przez: ~swd
To może sobie kup za swoje pieniądze kawałek ziemi i odbudowy tą Wieżę Zamkową...
Dodano: 21.02.2017 22:51    Przez: ~Liliput
Pytanie do obrońców tego ,,zabytku":Dlaczego Gmina Żydowska sprzedała go prywatnej osobie a nie przekazała miastu?Przecież tam była biblioteka miejska?Skoro Żydzi woleli pieniądze niż swój zabytek to o co ten aj waj?Przecież żaden właściciel za swoje pieniądze nie będzie utrzymywał jakiejś szkoły talmudycznej bo i po co.Żydzi by chcieli pieniądze i żeby ktoś się opiekował ich zabytkiem a tak w życiu nie ma.Skoro ktoś kupił i zapłacił do wara od jego własności.
Dodano: 21.02.2017 12:34    Przez: ~cadyk
Zabytkami można handlować jak się chce. Kupujący wie że to zabytek. Proste. Gmina ma może jeszcze dopłacać? Państwo chce niech płaci. To samo z drzewami na SWOIM TERENIE! Państwo zabrania to niech płaci. PROSTE. Ale jak państwo jest GOŁODUPCEM to zawsze wymyśla takie jazdy. Gmina ma oddać za darmo, drzew jednak ciąć nie wolno.. itd.. pańszczyzna ...
Dodano: 21.02.2017 15:39    Przez: ~Ecke
a nasze miasto wszystko by chciało, ale za 1zł...
Dodano: 21.02.2017 22:52    Przez: ~Liliput
mykwę też sprzedali... to znaczy, że nie zależy Żydom na zabytkach ich kultury
Dodano: 22.02.2017 08:23    Przez: ~hela
Może przedstawiciele Gminy Żydowskiej z Konina się wypowiedzą jak to było .Bo mnie wychodzi że Kali chciał zjeść krowę i Kali mieć krowę.
Dodano: 21.02.2017 12:40    Przez: ~zosia
zosia konin podlega pod gmine zydowska wroclaw
Dodano: 21.02.2017 13:14    Przez: ~anty
ZA PO NIE BYŁO TAKICH CYRKÓW!!1!!1!1
Dodano: 21.02.2017 12:45    Przez: ~Wiesiek
Dokładnie, jeśli ktoś potrafi przeprowadzić zamach na DEMOKRACJE, to już nic dla niego święte nie jest!
Dodano: 21.02.2017 12:46    Przez: ~Grażyna
nadzór budowlany też jest umoczony w tej sprawie
Dodano: 21.02.2017 13:03    Przez: ~pinb
OCZYWIŚCIE-KAŻDY WIE ŻE NADZÓW Z KONINA KRYJE I LOBBUJE ZA NP.WŁAŚCICIELEM ABAKUSA KTÓRY SKUPUJE ZABYTKOWE RUINY, ROZBIERA I BUDUJE TO CO NA ROGU PRZY CKU OBECNIE POWSTAJE I WŁAŚNIE TAM BYŁ TEN STARY ZABYTKOWY BUDYNEK O KTÓRYMŚ KTOŚ WSPOMINAŁ, A CO GO ROZEBRAŁ SOBIE OD TAK...
Dodano: 24.02.2017 01:06    Przez: ~NADZÓR KONIN -CBA
Przecież to są rujny a nie jakieś zabytki zburzyć do zera i postawić jakiś ładny obiekt
Dodano: 21.02.2017 13:24    Przez: ~Żyd
W Koninie zabytkiem jest tylko fara, ratusz, słup milowy, ul 3-go Maja, Plac Wolności, wieża ciśnień (w nowym) - i nic poza tym !!!
Dodano: 21.02.2017 20:20    Przez: ~nowy konserwator
A nasi radni wieżę ciśnień chcieli wybużyć dla nowego inwestora, młoty
Dodano: 21.02.2017 22:55    Przez: ~Lelet
Do Wieśka za PO to było złodziejstwo i nie spominaj o tych kundlach
Dodano: 21.02.2017 13:45    Przez: ~anty po
Kundle? Jakie "wykwintne" słownictwo. Świadczy ono o Tobie antyPO, Twoim poziomie myślenia i kulturze osobistej. Co zatem powiesz o obecnych poczynaniach PISU-u? Jakbyś ich nazwał?
Dodano: 21.02.2017 14:10    Przez: ~Ja
Mój blok z wielkiej płyty to dopiero zabytek. Odchylony od pionu o jakieś 10 cm. PO co ratować jakieś tam kamieniczki, synagogi, drzewa, jak można sprowadzać Japończyków i pokazywać im wielką płytę. Prawdziwe zabytki u nas nie są w cenie. Cenne są idiotyczne decyzje w tym miasteczku.
Dodano: 21.02.2017 13:52    Przez: ~koluś
1 z 3
123>>