Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości"Miasto Archipelag", czyli jak się żyje w mniejszych miastach 

"Miasto Archipelag", czyli jak się żyje w mniejszych miastach 

Dodano:
"Miasto Archipelag", czyli jak się żyje w mniejszych miastach 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie gościł Filip Springer, autor  książkowego reportażu „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie gościł Filip Springer, autor książkowego reportażu „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”.

Filip Springer w ciągu pięciu miesięcy przejechał kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć jak żyje się w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Był więc też w Koninie. Poznał historię tych miejsc, przyglądał się współczesności, badał architekturę, rozmawiał z mieszkańcami i aktywistami. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy. Pytał ludzi z czego są dumni, co ich wkurza, co chcieliby zmienić w swoim mieście. Tak na mapie Polski powstało Miasto Archipelag. - Te miasta były nieopowiedziane - wyjaśniał źródła projektu. - Pewne historie opowiadają szersze zagadnienia, które łączą większość tych miast. Miasto archipelag jest bohaterem tej książki.

Z książki wyłania się obraz Polski prowincjonalnej, ale przez to ciekawej dla reportera. - Z projektu Miasto Archipelag miała wynikać dokumentacja pewnej sytuacji w tym miejscu i w tym czasie – tłumaczył autor podczas konińskiego spotkania, na które zaprosiła Pracownia Miejska z Konina. To Justyna Król była między innymi „łączniczką” autora „archipelagu” z Koninem.

- Skupiła się wokół tego grupa ludzi, którzy rożnymi sposobami dalej to ciągną. Powstała więc fundacja Miasta Archipelag, która dalej będzie się zajmowała działaniami dokumentalnymi związanymi z mniejszymi polskimi miastami, już nie tylko byłymi wojewódzkim, ale też innymi, które mieszczą się widełkach archipelagu, najmniejsze ma 42 tysiące, a największe 230 tysięcy mieszkańców,. Będziemy się przyglądać teraz tym środowiskom pod kątem określonych problemów, na przykład rewitalizacji. Nie wiemy, co z tego wyniknie, jakie produkty dokumentalne wyjdą, czy to będą książki, czy opowieści internetowe, ale będziemy dalej działać – zadeklarował w Koninie Filip Springer. - To jest zbyt rozległy temat, aby zamknąć w jednej książce. Książka jest jednym strumykiem opowieści w tej całej rzece. 

archi4
archi5
archi6
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole