Dzisiaj jest środa 24 maja 2017, imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (29644) SPORT FORUM FIRMY (5430) PRACA (45) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 10oC
Jutropogoda
19 / 11oC
Pojutrzepogoda
21 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl
POLECANE:
Konin. Ratownicy przyłączyli się do ogólnopolskiego pro ... (0)W lidze nie idzie, odkuli się w pucharze. Górnik gra da ... (3)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościRDOŚ przeciwko odkrywce Ościsłowo.Górnicy będą wal ...

RDOŚ przeciwko odkrywce Ościsłowo.Górnicy będą walczyć 

Dodano: 14.03.2017 12:33

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wydał odmowną decyzję środowiskową dla odkrywki Ościsłowo. Inwestycja miała przedłużyć istnienie konińskiej kopalni. - To zagrożenie 7 tysięcy miejsc pracy całej grupy kapitałowej – mówi Andrzej Mazur, przewodniczący Rady Pracowników PAK KWB Konin.

Na tę decyzję górnicy czekali od sierpnia 2015 roku. W grudniu ubiegłego roku, kiedy minister dał zielone światło i wydał decyzję o odrolnieniu terenu pod planowaną odkrywkę Ościsłowo, pracownicy kopalni zaczęli mieć nadzieję na przedłużenie istnienia zakładu.

- To był krok do przodu. Drzwi zostały uchylone, ale zdawaliśmy sobie sprawę, że procedury będą trwały dalej – mówi Andrzej Mazur.

Kolejna miała być decyzja środowiskowa wydana przed RDOŚ. Po kilkukrotnym przesuwaniu terminu jej ogłoszenia, gruchnęła wiadomość o odmowie „określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na wydobyciu węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z odkrywki Ościsłowo”.

- Stwierdziliśmy wysokie prawdopodobieństwo negatywnego wpływu tego planowanego przedsięwzięcia na środowisko, a konkretnie na jezioro Wilczyńskie – mówi Łukasz Dąbkowski, rzecznik RDOŚ w Poznaniu. - Kilkakrotnie wzywaliśmy inwestora do uzupełnienia dokumentacji i przedstawienia propozycji kompensacji przyrodniczej, czyli wykonania czynności, które pozwalałyby odtworzyć chronione siedliska w innym miejscu. Taki dokument, mimo kilkukrotnych ponagleń, do nas nie wpłynął – dodaje.

RDOŚ uznał, że odkrywka Ościsłowo zagroziłaby chronionym siedliskom Natura2000. Ponadto zdaniem RDOŚ, nowa inwestycja kopalnia podobnie jak odkrywka Jóźwin IIB będzie wywierała wpływ na opadanie wód jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego, co jest najbardziej widoczne w jeziorze Wilczyńskim. Z tym nie zgadzają się związkowcy, którzy twierdzą, że gdyby nie blokada ekologów kopalnia dopompowywałaby wodę do jeziora od 2010 roku.

- To z mojego punktu widzenia był jeden z pretekstów zablokowania inwestycji. Nie oddamy odkrywki ekologom – mówi Andrzej Mazur. - Nie spodziewałem się takiej decyzji RDOŚ. Będziemy się od niej odwoływać i próbować przeforsować to w wyższych instancjach. Boimy się, że kopalni Konin może braknąć czasu na otwarcie odkrywki. Turbiny w elektrowni nie da się zatrzymać, żeby poczekały, aż my wykopiemy węgiel. Ta decyzja jest ważna, bo to nie tylko samo wejście maszyn, ale jest też gro pracy do wykonania dla mieszkańców, którym trzeba przekazać szczegóły odnośnie odkrywki – dodaje.

Przedstawiciele kopalni walczą dalej. Mają teraz 14 dni na odwołanie się od decyzji RDOŚ.  

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Kopalnia i elektrownia padną, kolej do nas nie dojedzie... ekstra perspektywa dla rejonu ...
Dodano: 14.03.2017 12:46    Przez: ~Tomuch
Jeśli kopalni zabraknie Konin przestanie istnieć jako miasto.
Dodano: 14.03.2017 13:17    Przez: ~Tragedia
To już w wilczynie padną sklepy.W ciągu pół roku zamknięto je chyba 4 .A wczasowiczów nie ma cały rok tylko wakacje! Więc nie wiem z czego ludzie się cieszą ,teraz kolej na te sklepy co jeszcze zostały,ta decyzja dla nich też zle wróży.Wody do jeziora też nie będzie to i wczasowiczów też nie będzie.Wilczyn czeka zagłada,a szkoda
Dodano: 14.03.2017 13:04    Przez: ~wilczynianka
Czarny dzień dla regionu.
Dodano: 14.03.2017 12:40    Przez: ~Pn
Tu się z Tobą zgodzę - KOPALNIA DAŁA DUPY :)))))))))))))))))))))))))))
Dodano: 14.03.2017 12:52    Przez: ~anty-torfiarz :)

KOMENTARZE

Czarny dzień dla regionu.
Dodano: 14.03.2017 12:40    Przez: ~Pn
Czarnym to my oddychamy powietrzem w tym regionie
Dodano: 14.03.2017 12:44    Przez: ~super
To już koniec z bejmami dla ,,zegarka"?Dość niszczenia kraju dla obcych szubrawców.
Dodano: 14.03.2017 13:49    Przez: ~jarmuła
avatar Mógłbym powiedzieć, że to wspaniała informacja. Niestety dobrze wiemy, że kopalnia nie z takich opresji wychodziła, nie takie nieprawidłowości uchodziły im płazem, nie takiego naginania prawa stosowano, aby ten skansen nadal istniał. Zaskakujące się jednak słowa Cyt. RDOŚ uznał, że odkrywka Ościsłowo zagroziłaby chronionym siedliskom Natura2000. Ponadto zdaniem RDOŚ, nowa inwestycja kopalnia podobnie jak odkrywka Jóźwin IIB będzie wywierała wpływ na opadanie wód jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego, co najbardziej jest widoczne w jeziorze Wilczyńskim. Z tym nie zgadzają się związkowcy, którzy twierdzą, że gdyby nie blokada ekologów kopalnia dopompowywałaby wodę do jeziora od 2010 roku". Tym samym RDOŚ jak i związkowcy przyznali, że wcześniejsze "ekspertyzy" mówiące jakoby odkrywka niemiła wpływu na stan jezior Wilczyńskich były fikcją. Czy ktoś za to odpowie?
Dodano: 14.03.2017 13:57    Przez: Urlich von Jungingen
avatar Teraz sku...la ,,Zegarka" powinni jak najszybciej posadzić A kopalnie i elektrownie znacjonalizować.
Dodano: 14.03.2017 14:18    Przez: Tomasz Kobrzycki
Na taką decyzję kopalnia zasłużyła sobie swoim postępowaniem w stosunku do mieszkańców terenów przyległych do kopalni.Wystarczy wjechać na teren gminy Wierzbinek od strony Sompolna i widań zniszczenia spowodowane działalnością kopalni;zniszczone drogi,węgiel transportuje się ciężarówkami i to drogami publicznymi,nawet jeżeli kopalnia zbudowała kawałek drogi to i tak jej pojazdy jeżdzą drogami publicznymi,a gdzie są obiecane od początku tory,wycięto tysiące drzew ,reszta usycha,nie ma wody gruntowei,są wyschnięte studnie i stawy,a gmina tylko liczy dochody z kopalni nie myśląc wogóle o swoich mieszkańcach.
Dodano: 14.03.2017 14:25    Przez: ~zwolennik kopalni tylko
Gornicy? Oni nie widzieli gornika w zyciu a skad maja wiedziec jak wyglada praca gornika
Dodano: 14.03.2017 15:30    Przez: ~qp
Jak widać dla urzędników bardziej liczy się glon w jeziorze niż człowiek, utrzymanie kilku tysięcy rodzin w regionie. Łykajmy dalej propagandę szemranych organizacji sponsorowanych z zagranicznych źródeł a obudzimy sie z ręką w nocniku bez własnej energetyki i z najwyższym bezrobociem w Polsce.
Dodano: 14.03.2017 16:05    Przez: ~Wójcin
Czarny dzień dla regionu zaczął się już gdy sprywatyzowano elektrownię i potem kopalnię. Liczy się tylko wynik ekonomiczny, duży zysk, dobre pensje, nagrody. Wszystko dla małej garstki i właściciela. Dziś świadomie manipuluje emocjami. Elektrownia musi pracować bo system energetyczny kraju nie jest w stanie bez niej istnieć , a elektrownia bez kopalni. Chodzi tylko o większą kasę za energię.
Dodano: 14.03.2017 17:27    Przez: ~dx
Dla jakiego regionu? Kopalnia i elektrownia to nie jedyni żywiciele w regionie. Ktoś naopowiadał Wam bajek że bez tych zakładów region upadnie. A ja Wam powiadam - nic nie upadnie, a wręcz przeciwnie - region się podniesie:- ludzie zrobią się bardziej przedsiębiorczy,- będzie większe zróżnicowanie zawodowe w regionie,- młodzi zobaczą inną perspektywę zawodowąStrach ma wielkie oczy - głowa do góry, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło:))
Dodano: 14.03.2017 18:09    Przez: ~Bobas
Wszyscy którzy źle życzą energetyce w naszym regionie źle życzą samym sobie. Wodę w jeziorze można było uzupełniać wraz z brakiem Oscislowa znika ta nadzieja.
Dodano: 14.03.2017 20:38    Przez: ~Mona
R.I.P Konin. Powrót Kurówa.
Dodano: 14.03.2017 20:57    Przez: ~on
W regionie od dziesiątek lat było miejsce na rolnictwo, turystykę i górnictwo - wraz z mieszaniem się do naszych spraw ludzi spoza regionu podejmuje się decyzje dla nas szkodliwe! Czas powiedzieć zdecydowane NIE dla szkodliwych decyzji urzędasów z Poznania
Dodano: 14.03.2017 21:41    Przez: ~Gogol
Bobas, ludzie nie staną się bardziej przedsiębiorczy tylko po prostu wyjadą. Młodzi maja w 4 literach to miasto, Ci co się kształcą obieraja kierunek na Poznań, Warszawę i Wrocław a robotnicy wolą wyjechać do Rajchu czy Szwecji/Norwegii gdzie będą dobrze oplacani i szanowani. Skąd to wiem? Zauważ, co się dzieje obecnie. Widzisz, żeby młodym zależał na pozostaniu tutaj? Nie, bo nie mają perspektyw. A zakładanie firmy to bez funduszy i pomysłu to igranie z ogniem. Pozostają tutaj nieliczni co dostali robotę po znajomości albo nie chcą nigdzie wyjeżdżać i robią za grosze.
Dodano: 15.03.2017 08:10    Przez: ~Lm
jessssuuuu Urlich von coś tam coś tam... Ty jeszcze się udzielasz ... No weż...
Dodano: 15.03.2017 18:07    Przez: ~a.
BRAWO RDOŚ! Wreszcie ktoś przejrzał na oczy i po 50 latach dewastacji regionu przyznał, że lej depresyjny to fakt a nie mit!
Dodano: 14.03.2017 12:46    Przez: ~anty-torfiarz :)
Ty masz w sobie depresyjny..... lej . Żeby o czymś pusać to jednak trzeba się choć trochę znać. . Kupuj z Niemiec energie która jest tworzona z węgla jak tu w Polsce. Tyle tylko że będziesz placie w euro
Dodano: 14.03.2017 15:21    Przez: ~polak
No to wreszcie będziesz miał więcej lejów: depresyjny, ekonomiczny, demograficzny itp a na pociechę puchary lejkowate.
Dodano: 14.03.2017 16:14    Przez: ~Koris
Nie wypowiadają się na temat, o którym nie masz pojęcia.
Dodano: 15.03.2017 08:30    Przez: ~anty-torfiarz :)
Spoko. Solorz płaci za politykę informacyjną Polsatu. Odsprzeda do Skarbu Państwato to KWB za ile kupił już zrestrukturyzowane i kopalnia spuści wam wodę. Ostatecznie Polsat spuści z tonu przed wyborami w 2019 i dostanie w 2020 koncesję. Szykuje się w tym roku wzrost PKB pod 4% (3,7-3,8%). Obowiązek rejestracji w PUP by mieć ubezpieczenie zdrow. zniosą i bezrobocie spadnie do 7%. Jak utrzyma się wzrost przychodów z VAT jak za styczeń i luty to w 2019 PiS sypnie kasą. Poparcie pójdzie im pod 40% a Nowoczesna i PSL będą na progu wyborczym. PiS już wygrał wybory w 2019. Pytanie czy z większością konstytucyjna czy nie. JEŚLI UE sama nie p***r... lub Anglia nie odeśle do Polski 500 tys obywateli to Solorz odpuści bo kolejne 4 lata czekać nie będzie. No takie są fakty. A PiS na deser zostawia reprywatyzację, Ciecha, Amber Gold. Będą grillować 2 lata na mocnym ogniu.
Dodano: 15.03.2017 16:26    Przez: ~lo
Hey - Polak - nowy Pakiet Zimowy wg. UE zabrania otwarcia nowych elektrowni (nawet atomowych, słonecznych czy wiatrowych) jak w kraju sąsiednim UE jest nadmiar mocy. Tak niby by nie dublować inwestycji. Tak się składa, że Niemcy mają nadmiar z OZE i to bardzo drogi prąd jest bo im koszty OZE a co może ważniejsza sieci energetycznych wyszły bokiem, że szukają głupich co drogo odkupią. Także My od Niemca w Euro zapłacimy za prąd z OZE. A ten z węgla zostawią sobie jako stabilizator. Mało kto wie, że Germany to palną więcej węgla w elektrowniach niż cała Polska a emitują przy tym więcej CO2 na osobę w kraju niż Polska. Już nawet nie wspominam o tym, że my jeszcze mamy lasy co to CO2 pobierają i netto Niemcy to produkują CO2 duuuużo więcej od Nas. Ale TVN mówi, że My się na lasach nie znamy bo mamy ich najwięcej w UE i o kór... ciągle przybywa i areału i udziału liściastych wz. iglastych.
Dodano: 15.03.2017 16:33    Przez: ~niemeicki lepszy bo 240V:)
Kopalnia i elektrownia padną, kolej do nas nie dojedzie... ekstra perspektywa dla rejonu ...
Dodano: 14.03.2017 12:46    Przez: ~Tomuch
A pomyślałeś o rolnikach i gospodarstwach agro z regionu? Co oni mają powiedzieć, jak kopalnia zniszczyła ich miejsca pracy?
Dodano: 14.03.2017 12:49    Przez: ~anty-torfiarz :)
To bylo do przewidzenia i w koncu ten czas nadszedl co tak galy rozdziawil
Dodano: 14.03.2017 13:09    Przez: ~siara
Tomuch wez sie za robote to ci sie perspektywa polepszy
Dodano: 14.03.2017 15:31    Przez: ~atii
Nie oddamy odkrywki mowi jakis gostek,chyba srodowisko jest znacznie wazniejsze,wiadomo ze wengiel sie skonczy,trzeba sciagnac inwestora tak jak Wrzesnia,a kopalnie to nie ten czas,wiecej daje silne rolnictwo !
Dodano: 14.03.2017 12:49    Przez: ~Kristof
WĘGIEL... co za tępy naród...
Dodano: 14.03.2017 12:56    Przez: ~Xyx
silne rolnictwo ..ha ha .po wojnie z unią europejską nie dostaniecie pieniążków to będziecie prosić kopalnie aby ziomke kupiła
Dodano: 14.03.2017 13:36    Przez: ~xxx
Jak rolnicy nie dostaną dopłat z Unii Jewropejsiatej to wszyscy zapłacimy więcej za chleb,mleko i kiełbasę też.
Dodano: 14.03.2017 13:53    Przez: ~zosia
Wątpie Zosieńko .Zachód tylko czeka aby nas zalać towarem .....wschód zresztą też
Dodano: 14.03.2017 14:58    Przez: ~ddd
No no silne i chemiczne . A potem chorujesz na paskudzctwa . To wolę kopalnie
Dodano: 14.03.2017 15:23    Przez: ~eco
Haha silne rolnictwo, to są słabe ziemie, nadają sie pod zalesienie. Po wydobyciu wegla trzeba gesto zalesieć. Czarnoziem powstaje od lasów.
Dodano: 15.03.2017 01:36    Przez: ~botan
Z artykułu wynika że zarząd kopalni po części dał dupy nie dostarczając tych dokumentów. To tragedia dla naszego regionu
Dodano: 14.03.2017 12:50    Przez: ~Ja
Tu się z Tobą zgodzę - KOPALNIA DAŁA DUPY :)))))))))))))))))))))))))))
Dodano: 14.03.2017 12:52    Przez: ~anty-torfiarz :)
Oni mysleli o premiach
Dodano: 14.03.2017 15:32    Przez: ~juz
TO NIE WINA RDOS. MIAŁ PRAWO ODMÓWIĆ WCZEŚNIEJ. Dał szansę, ale braków w raporcie nie mógł nie zauważyć. Trzeba czytać przepisy, a nie krzyczeć. Od traktatu lizbońskiego obowiązuje nas zasada zrównoważonego rozwoju. Jak wyjdziemy z UE będziemy sobie mogli kopać węgiel a nawet przerzucać nakład z kupki na kupkę, żeby nasi górnicy mieli pracę gdzie zechcemy, nawet pod centrum Poznania. Co tam woda, co tam przyroda, co tam ludzie! Już niedługo kochani górnicy!
Dodano: 14.03.2017 20:08    Przez: ~Myśl realnie
Brawo RDOŚ!!!
Dodano: 14.03.2017 12:56    Przez: ~Michał
Nareszcie. Dość lekceważenia społeczeństwa i niszczenia środowiska.
Dodano: 14.03.2017 13:04    Przez: ~obserwator
To już w wilczynie padną sklepy.W ciągu pół roku zamknięto je chyba 4 .A wczasowiczów nie ma cały rok tylko wakacje! Więc nie wiem z czego ludzie się cieszą ,teraz kolej na te sklepy co jeszcze zostały,ta decyzja dla nich też zle wróży.Wody do jeziora też nie będzie to i wczasowiczów też nie będzie.Wilczyn czeka zagłada,a szkoda
Dodano: 14.03.2017 13:04    Przez: ~wilczynianka
Tak rzeczywiście, jak nie będzie kopalni to ja bułek już kupować nie będę! Wilczyn upadnie!
Dodano: 14.03.2017 13:21    Przez: ~BułkowySmakosz
Do bułkowego smakosza,A ILE TYCH BUŁEK KUPUJESZ???PAMIĘTAJ ŻE W ILOŚCI SIŁA .TERAZ JAK NIE DOPOMPUJĄ WODY DO JEZIORA WILCZYŃSKIEGO TO KTO TUTAJ PRZYJDZIE?Ludzie nie utrzymają sklepów z naszego kupowania codziennie 2 bułek!
Dodano: 14.03.2017 13:30    Przez: ~wilczynianka
Nie znam w Wilczynie nikogo, kto żyje tylko i wyłącznie z turystyki. Po za tym nawet jeśli woda w jeziorze się będzie wylewać a nie będzie jakiegoś fajnego baru, klubu, pubu i restauracji (w której można zjeść coś bez obaw, że dojdzie do zatrucia pokarmowego) na plaży to i tak nie wpłynie to na ilość turystów. W Przyjezierzu był zakaz kąpieli a ludzi i tak było dużo. Nadal nie rozumiem dlaczego uważasz, że wszystkie sklepy upadną jak tylko kopalnia zostanie zamknięta.
Dodano: 14.03.2017 14:48    Przez: ~BułkowySmakosz
Jak byś dobrze czytał to byś wiedział.Jeśli nie będzie odkrywki ościsłowo to nie będzie do pompowana woda do jeziora to raz.Dwa-jeśli będzie nikłe jezioro ,będzie mało turystów ,no chyba ,że ktoś woli siedzieć w piaskownicy ,niż plywać i wędkować.Trzy-jesli jest mało turystów to kto mądry będzie otwierał knajpy,bistra bary ,hotele .Cztery -zgadza się,że wszyscy nie żyją z turystki w wilczynie ,ale wystarczy po patrzeć jak od maja do września jest w wilczynie więcej ludzi(turystów) a co za tym idzie:markety mają większe obroty ,sklepy odzieżowe też ,apteki,rynek z warzywami jest oblegany!Po pytaj po sklepach jak mówią ile mają obrotów,chwalą tylko miesiące które nawiedzają turyści a tak 4 sklepy już padły
Dodano: 14.03.2017 15:12    Przez: ~wilczynianka
Wilczynianka to kto jest tego winien? Inne miejscowosci sie utrzymuja a maja gorsze polozenie. Moze czas poszukac winy w urzedzie wilczyna i ludzi ktorzy tam zasiadaja
Dodano: 14.03.2017 15:34    Przez: ~qpl
Sprzedam działkę w Wilczynie 5a uzbrojona tanio 400m do wyschniętego "jeziorka"
Dodano: 14.03.2017 16:56    Przez: ~Dzialkowicz
Jak nie będzie kopalni to woda powróci. Fakt,że te cieki wodne które przerwali to już po wszystkim,ale jak nie będzie odprowadzania wody przez kopalnię to wszystko się unormuje
Dodano: 14.03.2017 20:44    Przez: ~Magda
Boże jak można pisać że jak kopalni nie będzie to woda wróci ,mam wrażenie że masz 10 lat?!
Dodano: 14.03.2017 20:54    Przez: ~per
Woda to nie wszystko, musi być jeszcze ta tzw. infrastruktura sprzyjająca wypoczynkowi zmęczonych życiem miejskim a tu co? te dwa markety w których ciągle to samo co w każdym miescie i coraz drozej ;żadnej cukierni, kawiarenki ,małych sklepików z właścicielem za ladą nie uświadczysz .
Dodano: 14.03.2017 21:22    Przez: ~real
Deficyt opadów powoduje obniżenie poziomu wód
Dodano: 14.03.2017 21:25    Przez: ~os
A skąd masz takie informacje??? W całej Wielkopolsce są takie same opady, a tylko jeziora w regionie kopalni Konin wysychają. Nie siej propagandy kopalnianej torfiarzu.
Dodano: 15.03.2017 08:29    Przez: ~anty-torfiarz :)
Powieje świeżym powietrzem.
Dodano: 14.03.2017 13:08    Przez: ~Zetor
Dobrze dosy. tej pustyni i zagłady! !!!!
Dodano: 14.03.2017 13:08    Przez: ~on
1 z 10
12345678910>>