Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin lubi książki, czyli spotkanie z pisarzem Józefem Henem

Konin lubi książki, czyli spotkanie z pisarzem Józefem Henem

Dodano:
Konin lubi książki, czyli spotkanie z pisarzem Józefem Henem

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie i Dyskusyjny Klub Książki zapraszają na spotkanie z Józefem Henem 6 kwietnia o godz. 18.00 w MBP.

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie i Dyskusyjny Klub Książki zapraszają na spotkanie z Józefem Henem 6 kwietnia o godz. 18.00 w MBP.

Józef Hen - pisarz, reportażysta, scenarzysta i reżyser, a także dramaturg i publicysta. Urodził się 8 listopada 1923 w Warszawie w rodzinie żydowskiej (pierwotne nazwisko, Józef Henryk Cukier, zmienił w 1944 roku) w kamienicy przy ulicy Nowolipie 55. Jako dziecko współpracował z założonym przez Janusza Korczaka „Małym Przeglądem”.

Już w 1947 opublikował pierwszą książkę Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi, która została uznana za obiecujący debiut. Pisał reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną i powieści dla dorosłych i młodzieży, a także scenariusze filmowe, które niekiedy też reżyserował, m.in. Autobusy jak żółwie. Na podstawie jego utworów nakręcono na początku lat 60. m.in. filmy Krzyż walecznych, Nikt nie woła, Kwiecień oraz Prawo i pięść. Później sfilmowano też „Crimen" jako serial Crimen i „Przypadki starościca Wolskiego" jako Rycerze i rabusie. Był także autorem scenariusza serialu historycznego Królewskie sny, opublikowanego później także w wersji książkowej. Publikował też m.in. na łamach tygodnika Świat.

 

Współpracował z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia, w której opublikował trzy opowiadania pod pseudonimem Korab („Western”, „Oko Dajana”, „Bliźniak”).

Napisał m.in. powieść dla młodzieży Bitwa o Kozi Dwór (1955), nawiązującą częściowo do Chłopców z Placu Broni Ferenca Molnára, powieść wojenną Kwiecień (1960), dwie autobiograficzne powieści tworzące cykl „Teatr Heroda” o dojrzewaniu tuż przed II wojną światową i podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku („Przed wielką Pauzą” i „Opór”), liczne zbiory opowiadań, w tym Krzyż walecznych (1964), powieść historyczną Crimen (1975) oraz tomy esejów Nie boję się bezsennych nocy (1987) i wspomnień Nowolipie (1991). Inną pozycją w jego dorobku są beletryzowane biografie, wśród nich Ja, Michał z Montaigne (1978) – panorama XVI-wiecznej Europy ujęta na tle życiorysu francuskiego pisarza, myśliciela i eseisty Michela de Montaigne, oraz Błazen – wielki mąż (1998) – obszerny szkic postaci i wielostronnej działalności Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przetykany refleksjami autora na temat epoki, która była jego dzieciństwem (książka miała trzy wydania).

Józef Hen jest także autorem wielu scenariuszy filmowych nie tylko dla ekranizacji własnej twórczości ale także np. do serialu „Życie Kamila Kuranta" czy filmu „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem". Przez lata doczekał się kilkunastu tłumaczeń, w tym na czeski, niemiecki, francuski i rosyjski. Przez długie lata (do 1982) był działaczem Związku Literatów Polskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Spotkanie realizowane w ramach projektu "Konin lubi książk"i i jest finansowane ze środków KBO. Spotkanie autorskie 6 kwietnia o godz. 18.00 w MBP, ul. Dworcowa 13. Wstęp wolny

Konin lubi książki, czyli spotkanie z pisarzem Józefem Henem
Czytaj więcej na temat:konin lubi książki, Józef Hen, MBP Konin,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole