Dzisiaj jest poniedziałek 19 sierpnia 2019, imieniny: Bolesława, Juliana, Jana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18708) SPORT FORUM FIRMY (5345) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 16oC
Jutropogoda
22 / 17oC
Pojutrzepogoda
16 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rozczarowujący remis Górnika. Punkt, który nie daj ... (0)III liga. Górnik Konin - Nielba Wagrowiec [RELACJA ... (0)

Strajk szkolny. Nauczyciele nie będą prowadzić zajęć lekcyjnych

Dodano: 30.03.2017 20:27
Źródło: LM.pl

Ponad 2500 osób weźmie jutro udział w ogólnopolskim strajku szkolnym. Pracownicy oświaty walczą przede wszystkim o miejsca pracy i godną płacę.

Piątek w 114 szkołach w powiecie konińskim, słupeckim, tureckim i kolskim nie będzie taki jak zwykle. W tylu placówkach nauczyciele nie będą prowadzić zajęć lekcyjnych. Jak podkreśla Wojciech Adaszewski, członek zarządu okręgu wielkopolskiego ZNP, nauczyciele będą w szkole w normalnych godzinach pracy, ale znajdować się będą w oddzielnym pomieszczeniu. Uczniowie, którzy pojawią się w placówce nie zostaną pozostawieni bez opieki. 

Placówki będą oflagowane, na budynkach nie zabraknie napisu „Strajk ZNP” i postulatów strajkowych. Wśród nich znalazło się podwyższenie statusu zawodowego - „Domagamy się 10% podwyżki oraz wzrostu udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu. Dlaczego? Od 5 lat nie było podwyżek w oświacie! Obecnie ministerstwo edukacji przygotowuje nowy system wynagradzania nauczycieli, proponując likwidację tzw. średnich wynagrodzeń i niektórych dodatków. To może oznaczać zmniejszenie płac nauczycieli, czyli czeka nas obniżka wynagrodzeń”. Poza tym nauczyciele walczą o miejsca pracy - „Żądamy niedokonywania wypowiedzeń stosunków pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do 31 sierpnia 2022 roku. Dlaczego? Bo w ciągu następnych 5 lat reforma edukacji może spowodować ogromne zwolnienia w oświacie!”. I ostatnią kwestią, o którą walczą pracownicy oświaty to utrzymanie warunków pracy i płacy - „Żądamy niedokonywania na niekorzyść zmian warunków pracy do 31 sierpnia 2022 roku. Dlaczego? Bo w wyniku reformy edukacji każdy może stracić zatrudnienie na dotychczasowych zasadach!”.

Przeprowadzone referenda strajkowe uznano za ważne w 172 szkołach subregionu konińskiego. Strajk przeprowadzony będzie w placówkach w 31 gminach, a w 11 gminach żadna szkoła nie przyłącza się do akcji ZNP. Tak będzie m.in. w Słupcy. Najwięcej, bo aż 13 na 46 placówek strajkować będzie w Koninie.  

  • Strajk szkolny. Nauczyciele nie będą prowadzić zajęć lekcyjnych

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Skoro wam (nauczycielom) tak zle to sie zwolnijcie a na wasze miejsce jest 20 innych. Jestescie tak zaklamana grupa spoleczna ze sie w glowie nie miesci. Tak wam zle, tak narzekacie a zawod nauczyciela jest najbardziej zamknietym zawodem do ktorego dostanie sie graniczy z cudem. Pozdrawiam tych nauczycieli z powolania, z darem przekazywania wiedzy i przede wszystkim z pasja, bo tacy nauczyciele to prawdziwy skarb i naleza wam sie kazde pieniadze. Wszystkim tym serdeczne pozdrowienia. Reszta niech chociaz ma jakas moralnosc i sie nie wypowiada, bo nie wypada.
Dodano: 30.03.2017 21:42    Przez: ~qwe
Mam nadzieje ze za ten dzień nikt im nie zaplaci
Dodano: 30.03.2017 20:45    Przez: ~Podatnik
18 godzin tygodniowo, wakacje, ferie, weekendy wolne, urlopy dla podratowania zdrowia, 5000 zł, trzynastki, czternastki
Dodano: 30.03.2017 20:46    Przez: ~żyż nie umierać
Ciekawe co ma znaczyc ten rok platnego urlopu od wypalenia zawodowego !? Murarzowi nalezy sie wiecej niz wam nauczycie pewnie myslicie ze wszystkie rozumy pozjadaliscie i wszyscy bedzie na was robili no to sie zdziwicie !
Dodano: 30.03.2017 20:55    Przez: ~Pracownik
Między 2008 a 2014 rokiem rząd PO zlikwidował 1145 szkół w Polsce, podniósł wiek pracy nauczycieli do 67 lat, przy jednoczesnym braku waloryzacji pensji . Dlaczego wtedy ZNP milczało i nie strajkowało?
Dodano: 31.03.2017 03:33    Przez: ~Wilk

KOMENTARZE

Mam nadzieje ze za ten dzień nikt im nie zaplaci
Dodano: 30.03.2017 20:45    Przez: ~Podatnik
Ten Adaszewski to rocznik Lenina czy Bieruta jeśli dobrze POmnę
Dodano: 30.03.2017 21:29    Przez: ~GERIATRIA
Między 2008 a 2014 rokiem rząd PO zlikwidował 1145 szkół w Polsce, podniósł wiek pracy nauczycieli do 67 lat, przy jednoczesnym braku waloryzacji pensji . Dlaczego wtedy ZNP milczało i nie strajkowało?
Dodano: 31.03.2017 03:33    Przez: ~Wilk
„Najwięcej, bo aż 13 na 46 placówek strajkować będzie w Koninie.” LM wprowadziło nową matematykę, czyli: zdaniem LM /AŻ/ to 13 placówek z 46,czyli 28 % ogółu, w takim razie /TYLKO/, to pozostałe 36 placówek, czyli 72% , które strajku nie POparło. Propaganda jak za komuny.
Dodano: 31.03.2017 04:34    Przez: ~Stara szkoła matematyki
avatar Lata rządów POszamba doprowadziły do cołkowitej degeneracji szkoły i upadku zawodu nauczyciela.Nawet za komuny nauczyciel był kimś, miał wiedzę i cieszył się szacunkiem.Teraz nie ma ani wiedzy ani szacunku dla samego siebie.To bieganie po czarnych sabatach, KOD-ach razem z almemciarzem Kijowskim i skompromitowanymi działaczami ZNP to nic innego jak skok do szamba Do tego jeszcze wprowadza się różnego rodzaju seksedukatorów z pod tęczowej flagi ,gender itp.Nic dziwnego iż młodzieży nie rozumieją nie potrafią wychować ani niczego nauczyć.
Dodano: 31.03.2017 07:01    Przez: Tomasz Kobrzycki
Udział strajkujących nauczycieli POwinien być brany POd uwagę w zatrudnianiu nauczycieli po reformie w szkołach.Strajkujesz-nie chce Ci się pracować won z zawodu! .
Dodano: 31.03.2017 08:11    Przez: ~I wsio
avatar Należy sobie jasno przypomnieć jedna fakt. Mianowicie karta nauczyciela dająca nauczycielom większość aktualnych do dziś przywilejów została podpisana 26 stycznia 1982 czyli podczas trwania stanu wojennego i była swojego rodzaju kontraktem pomiędzy ówczesnym rządem a nauczycielami gdzie za przywileje nauczyciele mieli mówiąc kolokwialnie siedzieć cicho co w większości czynili. A dziś nauczyciele oraz "nauczyciele" mówią o swoich przywilejach nie mających sobie równych w całym świecie jak o zdobyczy cywilizacyjnej i zasłużonych bonusach. Zastanawiam się ilu z nich przemilcza wstydliwy fakt jak pozyskano przywileje a ilu nawet o tym nie wie sądząc, że są one z nadania Bożego i mają jakieś 2000 lat.
Dodano: 31.03.2017 08:14    Przez: Urlich von Jungingen
nie zapomnijcie o obiadkach za 4 zł....i jeszcze wiele nie wiecie
Dodano: 31.03.2017 08:27    Przez: ~ślimak
Adaszewski uczył mnie historii,komuch nad komuchy,przekomuch.
Dodano: 31.03.2017 11:33    Przez: ~tfffuuu
PIS trzeba było zostawić dla nauczycieli wiek emerytalny 67 lat, tak jak to zrobiła ich matka PO.
Dodano: 31.03.2017 12:46    Przez: ~Dziad koniński
5000 tyś. to albo mi żonę okradają albo cos jest nie tak. Skąd taką kwotę ludzi bierzecie ????!!!!! dyplomowany ma 2,5 tysia na rękę i wyżej wała nie skoczy. Pojawiła się również 14tka - to nie górnicy i tego nie dostają :-) . Co do pracy, to uważam że dostają tyle ile pracują - pensum 18 godzin. Mają pracować jak normalny pracownik to wynagrodzenie 2x do góry ale zero pracy w domu. Bo jak mnie to w..wia jak siedzi i sprawdza te prace dzieciaków ( żona uczy polskiego ). A i przedmiot przedmiotowi nie równy - WF do polskiego czy matematyki. Powinna być gradacja wynagrodzenia do wykładanego przedmiotu ( przedmioty maturalne / przedmioty na zalicz i zapomnij bo i tak się nie liczą w punktacji niezbędnej aby się dostać na studia ). Młodzież umie liczyć i wie co im się opłaca. Na tej podstawie oczekuje większego zaangażowania nauczycie np.: polskiego, matematyki czy biologii. a materiału do przerobie jest duuużo ( tylko 3 lata zamiast 4 czy ...
Dodano: 31.03.2017 14:09    Przez: ~ZNAM TEMAT
ZNAM TEMAT- doliczyłeś korepetycje na czarno?
Dodano: 31.03.2017 18:50    Przez: ~Urząd Skarbowy
Urząd Skarbowy - kto daje i ma czas to daje ( niech US im się dobierze do D, zgadzam się ). Spróbuj przy wszystkich testach i maturach próbnych, itp. z polskiego dać korki. Pozostali z pewnością dysponują czasem bo nie wymagają ich przedmioty takiego zaangażowania.
Dodano: 01.04.2017 10:00    Przez: ~Znam Temat
18 godzin tygodniowo, wakacje, ferie, weekendy wolne, urlopy dla podratowania zdrowia, 5000 zł, trzynastki, czternastki
Dodano: 30.03.2017 20:46    Przez: ~żyż nie umierać
nic tylko być nauczycielem
Dodano: 30.03.2017 21:09    Przez: ~ooo
Stary, 10000 zł i to netto piętnastki i szesnastki
Dodano: 30.03.2017 21:19    Przez: ~ff
zwolnić i wyrzucić na zbity pysk,co to ma znaczyć tyle wolnego w ciągu roku i jeszcze żle.Powinna nastąpić całkowita reorganizacja pracy nauczycieli przecież żaden z nich sobie rękawów nie wyrywa,każdy z nas ma w rodzinie nauczyciela,pedagoga czy jak kto woli i wie ile godzin pracują w tygodniu,ile wolnego mają w ciągu roku,jak ta praca wygląda na codzień,konspekty itd. koń by się uśmiał i jeszcze chcą strajkować nie jednokrotnie namawiając dzieci do WAGARÓW—[MASAKRA]
Dodano: 30.03.2017 21:30    Przez: ~Dziadek P
Zostań nauczycielem i sprawdź czy tak jest :). Najgorsze jest to jak nie wiedzieć co się pisze :)
Dodano: 30.03.2017 21:34    Przez: ~biznes
A bierz to człowieku, chętnie ci oddam. Weź też opryskliwych uczniów ale z zasłoną dymna w postaci orzeczeń, rodziców z pretensjami, brak sprzętu w szkole. Po roku bedziesz błagał o ów urlop. Naprawdę niewiele osób z niego korzysta - uwierz mi.
Dodano: 30.03.2017 22:33    Przez: ~a
Ależ ty pusty, prymitywny i żałosny zazdrośniku. Szkoda mi na ciebie słów...
Dodano: 31.03.2017 10:34    Przez: ~Pn
Ciekawe co ma znaczyc ten rok platnego urlopu od wypalenia zawodowego !? Murarzowi nalezy sie wiecej niz wam nauczycie pewnie myslicie ze wszystkie rozumy pozjadaliscie i wszyscy bedzie na was robili no to sie zdziwicie !
Dodano: 30.03.2017 20:55    Przez: ~Pracownik
Czy to prawda ,że SP 4 strajkuje i nie można posłać dziecka do szkoły?
Dodano: 30.03.2017 20:55    Przez: ~tata
Kochany tato. Dziecko do szkoły możesz posłać. Szkoła zapewni opiekę wszystim, którzy przyjdą do szkoły.
Dodano: 30.03.2017 21:58    Przez: ~tata2
zbysiu sie zajmie
Dodano: 30.03.2017 22:15    Przez: ~s
Dla mnie to jest skandal! Skandal w biały dzień! T ze nauczyciele pracują po 18 godzin tygodniowo to jest jakaś żenada. I ile by niby chcieli zarabiać? Czlowiek orze w robocie po dwóch fakultetach zarabia ledwo ponad najniższa krajowa, 40 godzin tygodniowo, święta nie święta i po godzinach. A tu jak nie dzień sprzątania świata to dzień sportu itd... Żenada!!! Że nie wstyd jeszcze strajkować i się upominać!!!!
Dodano: 30.03.2017 21:05    Przez: ~Mama M.
A kto ci, matko, zabraniał po tych fakultetach nauczycielem zostać?
Dodano: 30.03.2017 21:21    Przez: ~ff
18 godzin??? a na wcyieczke jak jadą ile pracują ? a jak na zebranie przyjadą po godzinach to nie pracują?Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Zastanówcie co piszecie. Zresztą jak tak dobrze to bądź nauczycielem :)
Dodano: 30.03.2017 21:30    Przez: ~rodzic
Ojjj ,wyciągnąć te swoje dyplomy ukończenia studiów i różnych "fakultetòw" i przyjść uczyć !!! Nikt nikomu miejsca pracy nie zabrał!
Dodano: 31.03.2017 09:12    Przez: ~Zdegustowana
Żałlosna MAMA
Dodano: 31.03.2017 10:45    Przez: ~ też mama
Serio? Pracują 20 godzin tygodniowo, ponieważ pracownicy poszli na studia i się kształcili. A ty pracujesz 40 godzin dlatego, że nie skończyłaś dobrych studiów. Proste.
Dodano: 31.03.2017 12:28    Przez: ~Nauczycielka
Nauczycielka, jak się wywyższasz, nie cierpię nauczycieli. Podwyżka to się należy pielęgniarkom, one są nam potrzebne, a nie zadufane nauczycielki.
Dodano: 31.03.2017 12:45    Przez: ~Stefa
Może i pielęgniarki są potrzebne, ale nauczyciele też są bardzo potrzebni. Może masz dziecko, które uczy/uczyło się w szkole. Jeżeli nie będzie nauczycieli, to rodzice będą uczyć dzieci. Z tego co widzę z twojego sposobu myślenia, niewiem czy byś zdołał wykształcić lekarza, który by nie poszedł na studia.
Dodano: 31.03.2017 12:55    Przez: ~Nauczycielka
Właśnie ta niesprawiedliwość mnie tak uderza! I nie daje spokoju Szanowna Pani Nauczycielki! Bo ja kończyłam naprawdę dobre, porządne studia na dwóch ciężkich kierunkach technicznych. I w porównaniu do tego co mają nauczyciele to ja nie mam nic a wykształcenie od niejednego nauczyciele po stokroć lepsze. Polecam nieco więcej dystansu Szanowni Państwo. A Nauczycielom życzę radości z wykonywanego zawodu i docencie wreszcie co macie bo u mnie w pracy nie obchodzimy dnia sportu dnia dziecka dnia babci dziadka kota sprzątania świata ani też dnia ziemi. Po godzinach muszę robić zestawienia raporty sprawozdania, a nie wycinać kwiatki czy wymyślać strój pomidora.
Dodano: 01.04.2017 21:01    Przez: ~Mama M
Do "rodzic" jak Tobie zle to badz lakiernikiem, siedz w komorze ponad 20ciepla, wychodz, hala zimna, rob po 12,do tego soboty, nadal Tobie zle?!
Dodano: 03.04.2017 05:49    Przez: ~Nie badz smieszna!
skandal
Dodano: 30.03.2017 21:08    Przez: ~Cx
Skandal
Dodano: 30.03.2017 21:09    Przez: ~Cx
Zwolnić wszystkich, którzy nie będą realizować swoich zawodowych obowiązków! Co to ma znaczyć? Strajkować mogą po pracy. Chcą podwyżki, a jednocześnie ignorują swoje obowiązki w pracy? To ja zakładam, że dyrektorzy im odpowiednio... obniżą wynagrodzenie za dzień strajku.
Dodano: 30.03.2017 21:10    Przez: ~karmen
Strajkując liczą się z tym, że za ten dzień dyrektor nie wypłaci pieniędzy. Jesteś prawnikem, że nie musisz strajkować?
Dodano: 31.03.2017 12:30    Przez: ~Nauczycielka
Nauczycielka - nie, jestem rozsądnym nauczycielem, który nie świruje pawiana jak mu inni zagrają. Dlaczego nie protestowaliście, jak poprzedni rząd robił negatywne zmiany dla nas, nauczycieli?
Dodano: 31.03.2017 12:42    Przez: ~karmen
Negatywne zmiany? Co masz na myśli? Nic się nie działo. Może poza tym, że 6-latki poszły do szkoły. To, co teraz dzieje się w Polsce to negatywna zmiana.
Dodano: 31.03.2017 12:58    Przez: ~Nauczycielka
KODziara na bank, KODziara
Dodano: 01.04.2017 15:35    Przez: ~Symp. PiS
zwolnić, na ich miejsce znajdą się bardziej ceniący tę pracę
Dodano: 30.03.2017 21:11    Przez: ~qaz
i co nauczą? coraz więcej jest nauczycieli bez kwalifikacji ale może tak ma być? Głupimi przecież łatwiej rządzic
Dodano: 30.03.2017 21:32    Przez: ~polit
tzn jacy? co masz na myśli? myślę, że tę pracę cenią wszyscy nauczyciele. ale jak i w innych zawodach znajdują sie i tutaj nieroby i karierowicze. pracuję w szkole to wiem, ale nie pozwolę zaganiać wszystkich do jednej zagrody :(
Dodano: 30.03.2017 22:39    Przez: ~wichura
Do polit. Nie jestem nauczycielem ale to jedyny zawód gdzie na każdy uczący przedmiot musi być dyplom czy to pełne studia czy też podyplomowe. Nie popieram strajku kosztem lekcji bo wycieczki czy wyjście z dziećmi do kina zawsze rodzicom mówią że fajne ale nie kosztem lekcji. A tu co!? Zapraszam do pracy w prywatnej firmie to drodzy nauczyciele docenicie to co macie.pozdrawiam
Dodano: 31.03.2017 10:09    Przez: ~Gość
Za czasów rządów PO i PSL pracę w szkołach straciło 45 tyś. nauczycieli. Gdzie był wtedy ZNP i odwieczny przewodniczacy Broniarz?. CZy wtedy było wszystko O.K?
Dodano: 30.03.2017 21:13    Przez: ~Janek
Janek, a w 1905 ówczesna władza wywaliła wszystkich - ZNP też wtedy nie protestował!!! Ogarnij się człowieku, bo polityka ci pismeni mózg wyprali....
Dodano: 30.03.2017 22:54    Przez: ~xXx
xXx - w ciągu 6 lat -od 2008 do 2014 czy 2015 , zamknięto w Polsce ponad 1100 szkół . GDZIE BYŁ wtedy komuch broniarz i jego komusza banda znp ???????
Dodano: 31.03.2017 10:33    Przez: ~kyllgryll
1 z 6
123456>>