Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWedług najnowszych badań owoce chronią przed nowotworami i chorobami przewlekłymi

Według najnowszych badań owoce chronią przed nowotworami i chorobami przewlekłymi

Materiał promocyjny

Dodano:
Według najnowszych badań owoce chronią przed nowotworami i chorobami przewlekłymi

Według statystyk GUS przecięty Polak w 2015 r. zjadł 53 kg owoców, czyli ok. 4,5 kg każdego miesiąca. Coraz większa świadomość dotycząca zdrowego odżywiania i zmiana nawyków żywieniowych sprawiły, że spożycie owoców w stosunku do poprzedniego roku wzrosło o 6 kg.

Według statystyk GUS przecięty Polak w 2015 r. zjadł 53 kg owoców, czyli ok. 4,5 kg każdego miesiąca. Coraz większa świadomość dotycząca zdrowego odżywiania i zmiana nawyków żywieniowych sprawiły, że spożycie owoców w stosunku do poprzedniego roku wzrosło o 6 kg.

Owoce dla dobrego zdrowia i wyglądu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby w ciągu dnia zjadać 5 porcji warzyw i owoców w ilości przynajmniej 400 g. Choć w ostatnich latach zwiększyła się świadomość Polaków dotycząca zdrowego trybu życia, a w tym odpowiedniej diety, statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada zaledwie ok. 145 g owoców i warzyw dziennie. Surówka do obiadu i owoc w godzinach popołudniowych to najczęściej zjadana porcja naturalnych witamin w ciągu dnia. Świeże owoce zawierają wiele cennych składników, takich jak witaminy, minerały i antyoksydanty, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie organizmu i chronią go przed starzeniem. Przeciwutleniacze zawarte w owocach, których najwięcej znajdziemy w cytrusach, spowalniają procesy starzenia i chronią przed chorobami nowotworowymi i przewlekłymi. Owoce najlepiej jeść kilka razy w ciągu dnia, bo to nie ilość, ale częstotliwość ich spożywania zwiększa ich właściwości ochronne. Przy 1-3 porcjach warzyw i owoców dziennie ryzyko zachorowania na nowotwór i przedwczesnego zgonu z powodu udaru mózgu czy zawału serca zmniejsza się o 14%. Przy 7 porcjach i więcej ryzyko spada o 42%. Powszechnie przyjmuje się, że dzieci i dorośli powinni sięgać po owoce i warzywa 5 razy dziennie, jednak najlepiej zjadać 7 porcji zdrowych witamin. Jedno jabłko, garść winogron, pomidor czy szklanka soku owocowego 100% to przykładowa porcja (ok. 80g). Nawyk sięgania po owoce i warzywa trzeba zaszczepiać już u małych dzieci, które uczą się nowych smaków i chętnie zjadają nieznane dotychczas produkty. Do 3. roku życia maluch nabywa nawyki żywieniowe, które przełożą się na resztę jego życia. Kiedy niemowlak zaczyna jeść stałe produkty, należy podawać mu jak najwięcej urozmaiconych warzyw i owoców.

Egzotyczne owoce zamiast rodzimych jabłek

Jakie owoce zjadamy najczęściej? Jabłko należy do niekwestionowanych zwycięzców. W sezonie letnim chętnie wybieramy też truskawki i czereśnie. Z owoców egzotycznych kupujemy przeważnie banany i pomarańcze. Choć na dziale warzyw i owoców w każdym supermarkecie znajduje się bogata owocowo-warzywna oferta https://www.makro.pl/swiat-produktow/owoce-w-makro, wybieramy produkty nam znane, do których już się przyzwyczailiśmy. Warto jednak od czasu do czasu sięgnąć po egzotyczne owoce i zamiast jabłka zjeść na drugie śniadanie awokado, kiwi lub mango. Awokado zalicza się do tzw. superżywności, czyli produktów bogatych w cenne składniki odżywcze, które utrzymują nasz organizm w dobrym zdrowiu. „Gruszka aligatora”, jak nazywa się ten zielony owoc w niektórych rejonach świata, zawiera zdrowe dla serca tłuszcze jednonienasycone oraz kwasy omega 3. Awokado pomaga obniżać ciśnienie krwi, a także poziom LDL („złego” cholesterolu). Zawarty w zielonym owocu przeciwutleniacz luteina chroni oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym, który osłabia wzrok. Wśród wielu korzyści zdrowotnych awokado, wymienia się również działanie przeciwzapalne. Dzięki obecności fitoskładników takich jak polifenole i flawonoidy owoc zmniejsza stany zapalne występujące w organizmie. Mango jako owoc zawierający duże ilości pektyn (włókien pokarmowych rozpuszczalnych w wodzie) należy do pokarmów bardzo sycących i polecanych szczególnie osobom na diecie. 100 g tego egzotycznego owocu ma tylko 60 kcal, a dostarcza wiele błonnika, białka i mangiferyny wykazującej działanie m.in. przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Substancja zapobiega również rozwojowi miażdżycy, poprawia pamięć i chroni komórki narządów. Soczysty owoc uprawiany w tropikalnych regionach Ameryki, Afryki, Australii i Oceanii, a także w Europie zawiera duże ilości witaminy C, wapń, fosfor, a także potas (168 mg w 100 g) regulujący ciśnienie krwi. Duży owalny melon to doskonała i lekka przekąska w gorące dni. Owoc doskonale gasi pragnienie, a przy tym korzystnie wpływa a pracę serca, stan tętnic, chroni układ krwionośny, a dzięki zawartości β-karotenu opóźnia procesy starzenia.

Przepis na więcej owoców w diecie

Słodkie owoce możemy zjadać jako samodzielną przekąskę lub dodawać je do codziennych potraw. Prawdziwą bombą witaminową będzie sałatka owocowa przygotowana z winogron, owoców kiwi, truskawek, pomarańczy, bananów i borówek. Dodatek lekkiego jogurtu i płatków owsianych uczyni z sałatki idealne i pożywne śniadanie. Jako przekąskę do pracy lub drugie śniadanie możemy przygotować lekką sałatkę z awokado i jajkiem. Drobną sałatę mieszamy z pokrojonymi jajkami, zielonym ogórkiem i awokado. Dodajemy posiekane czarne oliwki i bazylię. Całość doprawiamy solą i czarnym pieprzem i polewamy oliwą z oliwek.

Owoce to doskonała i pożywna przekąska dostarczająca wielu cennych składników odżywczych. Dla dobrego zdrowia sięgajmy po nie jak najczęściej.

Według najnowszych badań owoce chronią przed nowotworami i chorobami przewlekłymi
Czytaj więcej na temat:zdrowie, owoce, nowotwór, choroby przewlekłe
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole