Dzisiaj jest poniedziałek 20 listopada 2017, imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (24207) SPORT FORUM FIRMY (5099) PRACA (69) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 1oC
Jutropogoda
3 / 0oC
Pojutrzepogoda
5 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Ananasy z naszej klasy, czyli pierwszaki z Koperni ...II liga. Pierwsze zwycięstwo KKF AutomTorino Konin ... (16)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościKonin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestr ...

Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej

Dodano: 19.05.2017 08:29

W Koninie powstał kolejny mural zrealizowany przez Fundację Street Light. Nie wszystkim się jednak podoba. Ozdabia czy szpeci przestrzeń miejską? - Zastanawiają się mieszkańcy Konina. 

Fundacja stara się o środki na realizację swoich projektów w ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Wnioski rokrocznie otrzymują wystarczającą liczbę głosów mieszkańców, dzięki czemu w przestrzeni publicznej powstaje coraz więcej prac autorstwa wspomnianej grupy. Jednak jak się okazuje, to co ma ozdabiać miejskie mury, nie do końca podoba się koninianom. Czarę goryczy przelał niedawno zrealizowany przy amfiteatrze portret kardynała Stefana Wyszyńskiego, wraz z cytatem. Mieszkańcy zarzucają graficiarzom nieudolne wykonanie przedstawionych projektów oraz wpadki merytoryczne. Na łamach portalu omawialiśmy już przypadek mamuta, który lansowany był jako słoń leśny.

Jestem pełen uznania dla osób, które cokolwiek chcą zrobić, które czują, że mają jakiś talent – mówi społecznik i regionalista Damian Kruczkowski – ale niech najpierw nad tym talentem popracują, a później dopiero biorą publiczne pieniądze i ozdabiają miejskie mury. Nikt mi nie powie, że to jest to samo, co w projekcie. Jeżeli człowiek nie przypomina człowieka, który powinien widnieć na tej ścianie, to albo zamalowujecie to i wszystko robicie od nowa, albo cofamy przyznany grant.

To nie są do końca słowa Wyszyńskiego, to jest parafraza – twierdzi Waldemar Duczmal z „Akcji Konin”– Miał być Wyszyński, dostaliśmy młodego Frankensteina.

W Urzędzie Miejskim wszyscy odpowiadają jednym głosem. – Mieszkańcy doskonale wiedzą na co głosowali, a nikt nie chce wpływać na wizję artystyczną młodych ludzi – mówią urzędnicy. Problemem może być regulamin KBO, który dopuszcza podobne wnioski do głosowania. Jednak w tym roku konsultacje nad regulaminem zostały odwołane, mimo że społecznicy i mieszkańcy angażujący się w prace nad jego powstaniem nieustannie sygnalizowali jego niedoskonałość. Dotychczasowe uwagi i propozycje zmian jakie zgłaszali podczas wcześniejszych konsultacji zazwyczaj były odrzucane.

Co prawda, regulamin wymaga aby wszelkie wizje artystyczne zgłaszane do realizacji zilustrowane były wizualizacjami danych projektów. Jednak podczas głosowania, mieszkańcy tak naprawdę nie widzą ilustracji, jedynie opis. Co zrobić jeśli wykonane projekty nie oddają poziomu artystycznego sporządzonych wizualizacji?

Wobec tego, co powstało wskutek realizacji projektu, nie widzę innego wyjścia, jak zamalowanie lub poprawienie powstałych prac, bo te istniejące ośmieszają miasto i twórców – mówi mieszkanka Konina, Iga Janiszewska-Pawlak, dodając, że samemu powstawaniu murali w mieście nie jest przeciwna – cieszy mnie ogromnie, że już po raz kolejny w KBO pojawiła się inicjatywa stworzenia murali w konińskiej przestrzeni publicznej. Realizacja tego zadania jednak całkowicie wypacza jego podstawowe założenie. Przecież nie chodziło chyba o to, żeby brzydotę surowego betonu zastąpić brzydotą nieudolnych bohomazów?

Tym bardziej, że murale były ozdobą Konina już w latach 70-tych. Ich autorem był ówczesny plastyk miejski Giotto Dimitrow, który o pracy młodych twórców wyraża się wprost – To robili amatorzy, to jest robione bez głowy, bez żadnego nadzoru.

Realizacji ma powstać więcej, w większym formacie i to w lokalizacjach bliższych centrum miasta. – Z jednej strony mamy grupę młodych, aktywnych ludzi, których powinno się wspierać, a z drugiej strony wszyscy musimy to oglądać – mówi Jarosław Koźlarek z Ruchu Miejskiego Osiedle Konin.

Być może jedynym rozwiązaniem na uporządkowanie estetyczne przestrzeni miejskiej jest przywrócenie funkcji plastyka miejskiego. Jego zadaniem byłoby między innymi opiniowanie podobnych wniosków. Natomiast aktywiści i społecznicy apelują o konsultacje w sprawie regulaminu budżetu obywatelskiego.

  • Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej
  • Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej
  • Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej
  • Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej
  • 1495176253-81vlma-mural6.jpg

autor: Monika Marciniak

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:mural Konin,   street light,   przestrzeń miejska,   KBO,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Jak dla mnie to chlopcy jeszcze duzo muszą sie uczyć, slabo niektore malunki wyglądają....a ten koszykarz na Dworcowej wola o pomste do nieba
Dodano: 19.05.2017 08:58    Przez: ~Rewers
Takie monotematyczne te malowidła.... No przede wszystkim to wątpliwości mam czy to są murale. Taka definicja kojarzy mi się z monumentalnym dziełem artystycznym a nie z jakimś hasłowym, propagandowy czy też politycznym czymś ...Moim zdaniem nadaję się to tylko do zamalowania.
Dodano: 19.05.2017 08:59    Przez: ~mieszkaniec
Okropne :( te oczy.... takie niespójne te miejsca, bezsensowne, zero przemyślenia. Jest przepiękny husar w starej części miasta, idźcie tym tropem!
Dodano: 19.05.2017 09:03    Przez: ~aga
Przecież to nie jest sztuka. To wygląda jak hasła i wizerunki zrobione na zamówienie, to nie jest żadna wizja artystyczna. Szanowny ZAG nie da się tego krytykować jako dzieła sztuki i chyba błędem będzie polemika na tym gruncie. Ujmując sprawę prostymi słowami to zwyczajnie nieudolne i nieestetyczne, a dodatkowo jeszcze opatrzone wzniosłymi hasłami coś.
Dodano: 19.05.2017 09:10    Przez: ~mieszkaniec
A perspektywa, a proporcja, a anatomia? To nie rzecz gustu i odbioru sztuki. To podstawowe zasady którymi malarze kierowali się od wieków. Tu potrzeba wiedzy i warsztatu, których chłopaki nie posiadają. Wiedzy nie posiadają też nasi urzędnicy, którzy na takie rzeczy pozwalają.
Dodano: 19.05.2017 09:27    Przez: ~fgk

KOMENTARZE

lepsze to niż popisy JP 100% i inne bazgroły takich murali to raczej nikt nie bezie niszczył
Dodano: 19.05.2017 08:47    Przez: ~przejezdny
Właśnie. Mi się podobają. Są o wiele lepsze niż obdrapane i brudne mury.
Dodano: 19.05.2017 10:48    Przez: ~🌼
I ZNÓW KTOŚ-KTO??,POZWOLIŁ,ZEBY Z NASZYCH PIENIEDZY COS TAKIEGO POWSTALO!!!!!!!????AMATORKA JEDNYM SLOWEM!!!!!!!UCZYC SIE I SZKOLIC W MDK-U NA BRYSTOLU I HISTORII SIE UCZYC!!!!!
Dodano: 19.05.2017 11:12    Przez: ~REALISTA
To dobrze, że do chałupy wracam na trzeźwo bo inaczej myślałbym, że mam omamy...! Tak to można sobie malować w salkach katechetycznych w Sierpuchowie!
Dodano: 19.05.2017 13:55    Przez: ~koluś
KOLEJNY CHORY WYMYSŁ AMATORKI Z KBO!!!!TAK JAK TE OGNIE NAD WARTĄ, PALĄCE SIE PALETY,OT CAŁA ATRAKCJA!!!!!!
Dodano: 19.05.2017 14:03    Przez: ~KTO ZA TO PŁACI??JA,PAN,PAN
A gdzie są te ptaszki nikodema duczmy, które miały komary wyłapywać. Sam składa idiotyczne wnioski, oszpeca krajobraz i rżnie głupa. Prymitywny przykład pasożyta grasującego na kasie Sorosa, niby działacza.
Dodano: 19.05.2017 16:26    Przez: ~Wścieklica
Bardzo dobry pomysł. Konin to miasto zbudowane na bazie kopalni. Wieś pomieszana z napływową inteligencją. Na razie miejscowa, zaściankowa wieś wygrywa.
Dodano: 19.05.2017 16:36    Przez: ~Wścieklica
Palikot gdzie jesteś? Wracaj!
Dodano: 19.05.2017 18:15    Przez: ~Polak
kto to Nikodem duczma?
Dodano: 20.05.2017 07:01    Przez: ~ciekawski
Jak dla mnie to chlopcy jeszcze duzo muszą sie uczyć, slabo niektore malunki wyglądają....a ten koszykarz na Dworcowej wola o pomste do nieba
Dodano: 19.05.2017 08:58    Przez: ~Rewers
Takie monotematyczne te malowidła.... No przede wszystkim to wątpliwości mam czy to są murale. Taka definicja kojarzy mi się z monumentalnym dziełem artystycznym a nie z jakimś hasłowym, propagandowy czy też politycznym czymś ...Moim zdaniem nadaję się to tylko do zamalowania.
Dodano: 19.05.2017 08:59    Przez: ~mieszkaniec
Sorry,ale znów jest tak,że niektórzy za dużo sobie uzurpują. Znów są tacy, którzy o wszystkim by decydowali, wszystko oceniali bo... bo tak i już. A wychodzi na to, że mają jakieś poczucie niedowartościowania, że z nimi nie konsultują, że oni nie decydują ?! Sztuka ma to do siebie, że nie wszystkim się podoba i nie we wszystkie gusta trafia. Sztuka to eksperyment. Panowie Duczmal, Koźlarek czy Kruczkowski też nie są przez wszystkich odbierani pozytywnie i co ? I nic. Tak właśnie ma być, jedni są za, a inni nie. A tutaj usiłują robić za krytyków sztuki ?
Dodano: 19.05.2017 09:02    Przez: ~zaq
sztuki?
Dodano: 19.05.2017 09:13    Przez: ~hehe
A perspektywa, a proporcja, a anatomia? To nie rzecz gustu i odbioru sztuki. To podstawowe zasady którymi malarze kierowali się od wieków. Tu potrzeba wiedzy i warsztatu, których chłopaki nie posiadają. Wiedzy nie posiadają też nasi urzędnicy, którzy na takie rzeczy pozwalają.
Dodano: 19.05.2017 09:27    Przez: ~fgk
zaraz, zaraz, tylko dlaczego do oceny tych prac powołuje się wątpliwe "autorytety" w dziedzinie kultury i sztuki jak sprzedawca kapiszonów lub technik leśnik? Innych w Koninie nie ma?
Dodano: 19.05.2017 10:05    Przez: ~Wilk
I owszem, sztuka, to czasami eksperyment, ale niech eksperymentują za własne pieniądze i we własnej pracowni. Jeśli już sprzedają swoje dzieła (grant, to przecież zapłata), to powinni wykonać je zgodnie z ustaleniami i na profesjonalnym poziomie. Wiadomo, nie wszystko wszystkim się podoba, ale granica między sztuką, a kiczem jest dość wyraźna, a i ewidentnych braków warsztatowych nie da się wytłumaczyć np. eksperymentowaniem.
Dodano: 19.05.2017 10:57    Przez: ~arko
Do nauki pacykarze, szkolic swoj warsztat a nie zasmiecac kiczami wspolnej przestrzeni!!!!!
Dodano: 19.05.2017 09:03    Przez: ~rowerek
Okropne :( te oczy.... takie niespójne te miejsca, bezsensowne, zero przemyślenia. Jest przepiękny husar w starej części miasta, idźcie tym tropem!
Dodano: 19.05.2017 09:03    Przez: ~aga
Historyczne murale - jak najbardziej!
Dodano: 19.05.2017 09:09    Przez: ~patriota
Przecież to nie jest sztuka. To wygląda jak hasła i wizerunki zrobione na zamówienie, to nie jest żadna wizja artystyczna. Szanowny ZAG nie da się tego krytykować jako dzieła sztuki i chyba błędem będzie polemika na tym gruncie. Ujmując sprawę prostymi słowami to zwyczajnie nieudolne i nieestetyczne, a dodatkowo jeszcze opatrzone wzniosłymi hasłami coś.
Dodano: 19.05.2017 09:10    Przez: ~mieszkaniec
U kardynała dziury w ścianie wyglądają jak diabelskie rogi !!!!
Dodano: 19.05.2017 09:12    Przez: ~ja
Najbardziej rażą angielskie nazwy i słowa. Zwrócę uwagę , że ten prymitywny język jest pozbawiony odmian rzeczowników przez przypadki , czasowników przez osoby czy rozróżniania rodzajów przymiotników (mają tylko rodzaj męski). Przykładowo więc taki zwrot jak street art tłumaczy się dosłownie ulica sztuka. A ,ze polski język jest na wyższym poziomie gramatycznym to użyjemy zwrotu sztuka(rzeczownik) uliczna (przymiotnik rodzaj żeński).
Dodano: 19.05.2017 09:14    Przez: ~ktoś
Nam wmawiano niższość ostatnie 70 lat. Efektem tego jest wyprzedanie się UE za bezcen (UE jest OK, ale tanio się sprzedaliśmy) bo innej drogi nie widzieliśmy. Efektem tego jest porzucenie naszej ziemi, interesów, tradycji, zysków ze wschodu a bijemy się na mega konkurencyjnych rynkach zachodu. Język polski niczym flagę biało-czerwoną chcą zrobić miarą obciachu a służyć temu będą ogłupiające memy, media i prasa zagraniczna. I tak naśladujemy wielkich zdrajców każdego przyjaciela nazywanych przez historyków Fałszywym Albionem czyli Brytoli zastąpionych przez Amerykańców. Ludzi o języku prostym jak oni sami, ludzi o historii skrytobójców gdzie dzieci i królowie ginęli częściej niż sarny w lesie królewskim Jagiellonów. Ilu mieliśmy skrytobójców? Kultura nasza biła ich na głowe setki lat temu ale do dziś wmawiamy sobie: jesteśmy źli, głupi, sprywatyzujmy bo Polak nic nie potrafi.
Dodano: 19.05.2017 09:53    Przez: ~ech
"ech", jak się ma "sprywatyzujmy bo Polak nic nie potrafi" do poprzedniej części twojego wywodu? Co ma do tego prywatyzacja, czy własność prywatna? Uważasz, że państwowe lepsze, że PRL, to pasmo sukcesów? Kto odgrywa wiodącą rolę w świecie? Kuba i Korea Północna? Wszystkie wiodące gospodarki świata, to gospodarki kapitalistyczne, nawet Chiny, oficjalne komunistyczne rozwijają się dzięki kapitalistycznej gospodarce.
Dodano: 19.05.2017 11:07    Przez: ~tede
1 z 6
123456>>