Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej

Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej

Dodano:
Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej

W Koninie powstał kolejny mural zrealizowany przez Fundację Street Light. Nie wszystkim się jednak podoba. Ozdabia czy szpeci przestrzeń miejską?

W Koninie powstał kolejny mural zrealizowany przez Fundację Street Light. Nie wszystkim się jednak podoba. Ozdabia czy szpeci przestrzeń miejską? - Zastanawiają się mieszkańcy Konina. 

Fundacja stara się o środki na realizację swoich projektów w ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Wnioski rokrocznie otrzymują wystarczającą liczbę głosów mieszkańców, dzięki czemu w przestrzeni publicznej powstaje coraz więcej prac autorstwa wspomnianej grupy. Jednak jak się okazuje, to co ma ozdabiać miejskie mury, nie do końca podoba się koninianom. Czarę goryczy przelał niedawno zrealizowany przy amfiteatrze portret kardynała Stefana Wyszyńskiego, wraz z cytatem. Mieszkańcy zarzucają graficiarzom nieudolne wykonanie przedstawionych projektów oraz wpadki merytoryczne. Na łamach portalu omawialiśmy już przypadek mamuta, który lansowany był jako słoń leśny.

Jestem pełen uznania dla osób, które cokolwiek chcą zrobić, które czują, że mają jakiś talent – mówi społecznik i regionalista Damian Kruczkowski – ale niech najpierw nad tym talentem popracują, a później dopiero biorą publiczne pieniądze i ozdabiają miejskie mury. Nikt mi nie powie, że to jest to samo, co w projekcie. Jeżeli człowiek nie przypomina człowieka, który powinien widnieć na tej ścianie, to albo zamalowujecie to i wszystko robicie od nowa, albo cofamy przyznany grant.

To nie są do końca słowa Wyszyńskiego, to jest parafraza – twierdzi Waldemar Duczmal z „Akcji Konin”– Miał być Wyszyński, dostaliśmy młodego Frankensteina.

W Urzędzie Miejskim wszyscy odpowiadają jednym głosem. – Mieszkańcy doskonale wiedzą na co głosowali, a nikt nie chce wpływać na wizję artystyczną młodych ludzi – mówią urzędnicy. Problemem może być regulamin KBO, który dopuszcza podobne wnioski do głosowania. Jednak w tym roku konsultacje nad regulaminem zostały odwołane, mimo że społecznicy i mieszkańcy angażujący się w prace nad jego powstaniem nieustannie sygnalizowali jego niedoskonałość. Dotychczasowe uwagi i propozycje zmian jakie zgłaszali podczas wcześniejszych konsultacji zazwyczaj były odrzucane.

Co prawda, regulamin wymaga aby wszelkie wizje artystyczne zgłaszane do realizacji zilustrowane były wizualizacjami danych projektów. Jednak podczas głosowania, mieszkańcy tak naprawdę nie widzą ilustracji, jedynie opis. Co zrobić jeśli wykonane projekty nie oddają poziomu artystycznego sporządzonych wizualizacji?

Wobec tego, co powstało wskutek realizacji projektu, nie widzę innego wyjścia, jak zamalowanie lub poprawienie powstałych prac, bo te istniejące ośmieszają miasto i twórców – mówi mieszkanka Konina, Iga Janiszewska-Pawlak, dodając, że samemu powstawaniu murali w mieście nie jest przeciwna – cieszy mnie ogromnie, że już po raz kolejny w KBO pojawiła się inicjatywa stworzenia murali w konińskiej przestrzeni publicznej. Realizacja tego zadania jednak całkowicie wypacza jego podstawowe założenie. Przecież nie chodziło chyba o to, żeby brzydotę surowego betonu zastąpić brzydotą nieudolnych bohomazów?

Tym bardziej, że murale były ozdobą Konina już w latach 70-tych. Ich autorem był ówczesny plastyk miejski Giotto Dimitrow, który o pracy młodych twórców wyraża się wprost – To robili amatorzy, to jest robione bez głowy, bez żadnego nadzoru.

Realizacji ma powstać więcej, w większym formacie i to w lokalizacjach bliższych centrum miasta. – Z jednej strony mamy grupę młodych, aktywnych ludzi, których powinno się wspierać, a z drugiej strony wszyscy musimy to oglądać – mówi Jarosław Koźlarek z Ruchu Miejskiego Osiedle Konin.

Być może jedynym rozwiązaniem na uporządkowanie estetyczne przestrzeni miejskiej jest przywrócenie funkcji plastyka miejskiego. Jego zadaniem byłoby między innymi opiniowanie podobnych wniosków. Natomiast aktywiści i społecznicy apelują o konsultacje w sprawie regulaminu budżetu obywatelskiego.

Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej
Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej
Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej
Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej
Konin. Zdobią czy szpecą? Kolejne murale w przestrzeni miejskiej
1495176253-81vlma-mural6.jpg
Czytaj więcej na temat:mural Konin, street light, przestrzeń miejska, KBO,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole