Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościGórale i Góralki w Ślesinie na Festiwalu Smaków Regionalnych

Górale i Góralki w Ślesinie na Festiwalu Smaków Regionalnych

Patronat medialny LM.pl

Dodano:
Górale i Góralki w Ślesinie na Festiwalu Smaków Regionalnych

Nie trzeba jechać w góry, żeby spotkać górali. Wystarczy przyjechać do Ślesina. 17-18 czerwca 2017.

Goście z Gminy Wieliczka, konkretnie z Rabki Zdrój potwierdzili swój udział w Festiwalu Smaków Regionalnych Ślesin 2017. Jeśli chcecie poznać ich zwyczaje i oczywiście potrawy nie możecie przepuścić takiej okazji. Górale, góralszczyzna, góralska mowa.

Folklor oddalony o kilkaset kilometrów od Wielkopolski, cały czas do odkrycia. Co właściwie wiemy o Góralach i Góralkach ? Osadnictwo przyszło na teren Podhala w XII wieku z Małopolski. W 1234 r. powstała pierwsza parafia dla obszaru między Gorcami, a Tatrami - w Ludźmierzu. W ciągu wieków kultura materialna i duchowa osadników mocno się zmieniała, dostosowując się do warunków klimatycznych i geograficznych. Największy wpływ na ukształtowanie się tych elementów miały migracje wołoskie z XIV i XV wieku. Wołosi, co prawda, sami w Tatry nie dotarli w większej liczbie, lecz dotarła tu ich kultura i gospodarka, w której największe znaczenie miało migracyjne pasterstwo. Wielowiekowe sąsiedztwo z narodami słowackim i węgierskim wpłynęło także na ukształtowanie się polskiej góralszczyzny. Ciekawostką jest fakt że mieszkańców Rabki  badacze określają jako: „Lud rabczański”. Jest ona specyficzna i nieco różna od innych grup góralskich. Pierwotnie ziemię rabczańską zamieszkiwała grupa górali zwanych „Kliszczakami”, lecz teraz na Rabkę-Zdrój duży wpływ ma kultura górali podhalańskich (szczególnie w stroju) Spora grupa osób uważa, że jest to północna podgrupa Podhalan.

Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój, położona jest w malowniczej kotlinie, u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, jest jednym z najpopularniejszych w Polsce i Europie uzdrowisk dla dzieci i dorosłych. Jej bogactwami naturalnymi są solanki, wykorzystywane głównie do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia.

Sercem miejscowości jest zrewitalizowany w ostatnich latach Park Zdrojowy – doskonałe miejsce relaksu zarówno dla kuracjuszy i turystów. W parku w pobliżu źródła „Helena” funkcjonuje ogólnodostępna i bezpłatna Tężnia Solankowa, a także Pijalnia Wód Mineralnych. Prócz pięknej przyrody park oferuje odwiedzającym zespół urządzeń sportowych, korty tenisowe, place zabaw dla dzieci, a także najnowocześniejszy w skali Małopolski Skate i Trial Park wraz z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich, miasteczko komunikacyjne.

Rabka-Zdrój, prócz doskonałych warunków do leczenia uzdrowiskowego i wypoczynku, oferuje piękne górskie krajobrazy oraz tereny umożliwiające aktywne spędzanie czasu wolnego, tak latem jak i zimą. Bogata sieć szlaków oraz atrakcyjne położenie sprawiają, że jest to doskonały punkt wyjścia na górskie eskapady.

W zimie na miłośników białego szaleństwa czekają stoki do narciarstwa zjazdowego oraz trasy narciarstwa biegowego, w centrum miasta działa lodowisko, a okoliczne górki zapraszają najmłodszych do jazdy na sankach i zabaw na śniegu. Do niezapomnianych atrakcji miejscowości należą kuligi góralskimi saniami.

Rabka – „Miasto Dzieci Świata”, posiada także bogatą ofertę rodzinną. Najmniejszych i tych troszkę większych, zaprasza Park Rozrywki „Rabkoland” oraz Teatr Lalek „Rabcio” – z pełnymi humoru spektaklami. Warto zawitać także do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, z którego latem można wyruszyć na przejażdżkę pociągiem retro.

Dodatkowym atutem miasta jest ciekawa oferta kulturalna. W zmodernizowanym Rabczańskim Amfiteatrze, mogącym pomieścić ponad 800 osób, odbywają się liczne koncerty i festiwale. Nową siedzibę zyskała również Miejska Biblioteka Publiczna, która przeniosła się do odremontowanego, zabytkowego budynku dworca PKP. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści i kuracjusze, mogą skorzystać w niej również z sali komputerowej i czytelni. Powstał tam także Punkt Informacji Turystycznej. W 2015 r. ruszyła kolejna rabczańska atrakcja – kino "Śnieżka", które po całkowitej modernizacji zyskało nowoczesny wygląd, stało się funkcjonalne, z profesjonalną salą kinową i widownią.

Podczas pobytu w Rabce można poznać bogactwo góralskiego folkloru oraz oryginalne tradycje rzemieślnicze. Osławioną atrakcją miasta są spotkania z twórcami ludowymi w ich pracowniach oraz warsztaty garncarstwa, rzeźbiarstwa i malarstwa na szkle. Warto odwiedzić także przepiękny drewniany kościół, gdzie mieści się obecnie Muzeum im. Władysława Orkana, z bogatą ekspozycją etnograficzną.

Rabka-Zdrój zaprasza przez cały rok, oferując znakomite warunki do leczenia, wypoczynku i rekreacji oraz różnorakie atrakcje, wśród których każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, ul. Parkowa 2, 34-700 Rabka-Zdrój, tel. 18 26 92 000, www.rabka.pl, urzad@rabka.pl

„Cekomy na Wos”

Górale i Góralki w Ślesinie
Górale i Góralki w Ślesinie
Górale i Góralki w Ślesinie
Górale i Góralki w Ślesinie
Górale i Góralki w Ślesinie
Czytaj więcej na temat:festiwal smaków, ślesin, impreza, lato, festyn
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole