Dzisiaj jest niedziela 20 maja 2018, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (25937) SPORT FORUM FIRMY (5178) PRACA (67) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 11oC
Jutropogoda
19 / 13oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kto pomoże podwieźć „staruszka” na targi sprzętu p ... (20)Medyk wygrał z UKS SMS Łódź, ale wicemistrzem jesz ... (11)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościGórale i Góralki w Ślesinie na Festiwalu Smaków Re ...

Górale i Góralki w Ślesinie na Festiwalu Smaków Regionalnych

Patronat medialny LM.pl

Dodano: 19.05.2017 10:49

Goście z Gminy Wieliczka, konkretnie z Rabki Zdrój potwierdzili swój udział w Festiwalu Smaków Regionalnych Ślesin 2017. Jeśli chcecie poznać ich zwyczaje i oczywiście potrawy nie możecie przepuścić takiej okazji. Górale, góralszczyzna, góralska mowa.

Folklor oddalony o kilkaset kilometrów od Wielkopolski, cały czas do odkrycia. Co właściwie wiemy o Góralach i Góralkach ? Osadnictwo przyszło na teren Podhala w XII wieku z Małopolski. W 1234 r. powstała pierwsza parafia dla obszaru między Gorcami, a Tatrami - w Ludźmierzu. W ciągu wieków kultura materialna i duchowa osadników mocno się zmieniała, dostosowując się do warunków klimatycznych i geograficznych. Największy wpływ na ukształtowanie się tych elementów miały migracje wołoskie z XIV i XV wieku. Wołosi, co prawda, sami w Tatry nie dotarli w większej liczbie, lecz dotarła tu ich kultura i gospodarka, w której największe znaczenie miało migracyjne pasterstwo. Wielowiekowe sąsiedztwo z narodami słowackim i węgierskim wpłynęło także na ukształtowanie się polskiej góralszczyzny. Ciekawostką jest fakt że mieszkańców Rabki  badacze określają jako: „Lud rabczański”. Jest ona specyficzna i nieco różna od innych grup góralskich. Pierwotnie ziemię rabczańską zamieszkiwała grupa górali zwanych „Kliszczakami”, lecz teraz na Rabkę-Zdrój duży wpływ ma kultura górali podhalańskich (szczególnie w stroju) Spora grupa osób uważa, że jest to północna podgrupa Podhalan.

Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój, położona jest w malowniczej kotlinie, u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, jest jednym z najpopularniejszych w Polsce i Europie uzdrowisk dla dzieci i dorosłych. Jej bogactwami naturalnymi są solanki, wykorzystywane głównie do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia.

Sercem miejscowości jest zrewitalizowany w ostatnich latach Park Zdrojowy – doskonałe miejsce relaksu zarówno dla kuracjuszy i turystów. W parku w pobliżu źródła „Helena” funkcjonuje ogólnodostępna i bezpłatna Tężnia Solankowa, a także Pijalnia Wód Mineralnych. Prócz pięknej przyrody park oferuje odwiedzającym zespół urządzeń sportowych, korty tenisowe, place zabaw dla dzieci, a także najnowocześniejszy w skali Małopolski Skate i Trial Park wraz z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich, miasteczko komunikacyjne.

Rabka-Zdrój, prócz doskonałych warunków do leczenia uzdrowiskowego i wypoczynku, oferuje piękne górskie krajobrazy oraz tereny umożliwiające aktywne spędzanie czasu wolnego, tak latem jak i zimą. Bogata sieć szlaków oraz atrakcyjne położenie sprawiają, że jest to doskonały punkt wyjścia na górskie eskapady.

W zimie na miłośników białego szaleństwa czekają stoki do narciarstwa zjazdowego oraz trasy narciarstwa biegowego, w centrum miasta działa lodowisko, a okoliczne górki zapraszają najmłodszych do jazdy na sankach i zabaw na śniegu. Do niezapomnianych atrakcji miejscowości należą kuligi góralskimi saniami.

Rabka – „Miasto Dzieci Świata”, posiada także bogatą ofertę rodzinną. Najmniejszych i tych troszkę większych, zaprasza Park Rozrywki „Rabkoland” oraz Teatr Lalek „Rabcio” – z pełnymi humoru spektaklami. Warto zawitać także do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, z którego latem można wyruszyć na przejażdżkę pociągiem retro.

Dodatkowym atutem miasta jest ciekawa oferta kulturalna. W zmodernizowanym Rabczańskim Amfiteatrze, mogącym pomieścić ponad 800 osób, odbywają się liczne koncerty i festiwale. Nową siedzibę zyskała również Miejska Biblioteka Publiczna, która przeniosła się do odremontowanego, zabytkowego budynku dworca PKP. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści i kuracjusze, mogą skorzystać w niej również z sali komputerowej i czytelni. Powstał tam także Punkt Informacji Turystycznej. W 2015 r. ruszyła kolejna rabczańska atrakcja – kino "Śnieżka", które po całkowitej modernizacji zyskało nowoczesny wygląd, stało się funkcjonalne, z profesjonalną salą kinową i widownią.

Podczas pobytu w Rabce można poznać bogactwo góralskiego folkloru oraz oryginalne tradycje rzemieślnicze. Osławioną atrakcją miasta są spotkania z twórcami ludowymi w ich pracowniach oraz warsztaty garncarstwa, rzeźbiarstwa i malarstwa na szkle. Warto odwiedzić także przepiękny drewniany kościół, gdzie mieści się obecnie Muzeum im. Władysława Orkana, z bogatą ekspozycją etnograficzną.

Rabka-Zdrój zaprasza przez cały rok, oferując znakomite warunki do leczenia, wypoczynku i rekreacji oraz różnorakie atrakcje, wśród których każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, ul. Parkowa 2, 34-700 Rabka-Zdrój, tel. 18 26 92 000, www.rabka.pl, urzad@rabka.pl

„Cekomy na Wos”

  • Górale i Góralki w Ślesinie
  • Górale i Góralki w Ślesinie
  • Górale i Góralki w Ślesinie
  • Górale i Góralki w Ślesinie
  • Górale i Góralki w Ślesinie

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:festiwal smaków,   ślesin,   impreza,   lato,   festyn

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

KOMENTARZE

Sama nazwa Ślesina potwierdza polskość, słowiańskość nazwy ...Śląsk. Niemcyy argumentowali , że nazwa Sląska wywodzi się , rzekomo, od nazwy germańskiego plemienia Sleschingów. Ale prawda jest taka, że cała kraina (Śląsk) aż paruje , jest tam wilgotno, taka ślękota czyli Śląsk. Także od Ślęzy, samotnej , "wilgotnej" góry. Podobnie, tak samo jest ze Ślesinem, położonym przecież w wilgotnym , między jeziorami miejscu.
Dodano: 19.05.2017 13:09    Przez: ~ktoś
Tematem są Górale i Góralki a nie Ślązacy, dobrze się czujesz ?
Dodano: 19.05.2017 17:41    Przez: ~Andrzej
Rabka Zdrój na pewno nie należy do gminy Wieliczka, po pierwsze jest miastem, a po drugie od Wieliczki dzieli ją kilkadziesiąt kilometrów.
Dodano: 19.05.2017 20:49    Przez: ~X
Dokładnie. Rabka-Zdrój sama tworzy gminę. Ciekawe kto to napisał, prawda? :-) Chyba, ze czegoś nie wiemy i Gmina Wieliczka obejmuje oddalona o 60 km Rabkę :-)
Dodano: 25.05.2017 15:58    Przez: ~PoPo
Bardzo często jak czytam o różnych imprezach to jest tam wszystko oprócz daty i godziny rozpoczęcia imprezy. A szkoda, bo to najwazniejsze
Dodano: 20.05.2017 13:15    Przez: ~amality
Fajna impreza z checia bym zjodł oscypka a o który godzinie Panocku???
Dodano: 20.05.2017 15:41    Przez: ~Kaszup

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.