Dzisiaj jest wtorek 26 września 2017, imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23854) SPORT FORUM FIRMY (5074) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 15oC
Jutropogoda
17 / 13oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Osiedle Zatorze wzbogaciło się o kolejną rzeźbę (12)Prawdziwych mężczyzn (piłkarzy) poznaje się po tym jak ... (9)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościO rozwoju i przyszłości Konina bez władz miasta. T ...

O rozwoju i przyszłości Konina bez władz miasta. Tak czy nie?

Dodano: 12.06.2017 20:00

W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się konferencja „Konin. Powrót do przyszłości” zorganizowana przez Fundację „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”.

Uczestnicy wnioskowali o powołanie wspólnego stołu w jak najszerszym gronie do dyskusji o przyszłości Konina i regionu. Miasto reprezentował na spotkaniu Sebastian Łukaszewski, zastępca prezydenta Konina, który po krótkim wystąpieniu opuścił salę. Jak tłumaczył – na spotkanie z inwestorem. 

Organizatorzy chcieli dać możliwość publicznej debaty na temat rozwoju Konina i regionu byłego województwa konińskiego w związku ze stopniowym spadkiem znaczenia przemysłu energetycznego opartego na wydobyciu i spalaniu węgla brunatnego. Na spotkaniu pojawiło się kilkadziesiąt osób, między innymi lokalni aktywiści, przedstawiciele partii, organizacji, kopalnianych związków zawodowych, działacze ekologiczni.

- Wykorzystanie możliwości jakimi dysponuje Konin oraz mogące się pojawić w trakcie procesu przemian zagrożenia na rynku pracy, dotykające małej i średniej przedsiębiorczości czy zagospodarowania przestrzeni miejskiej są tematami spotkania. Miasto Konin w ciągu kilku lat przejdzie transformację ekonomiczną, która powinna stać się szansą na rozwój społeczny, gospodarczy i technologiczny – mówił Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „RT-ON” organizującej wydarzenie.

Władze Konina w dyskusji reprezentował zastępca prezydenta - Sebastian Łukaszewski. Brał udział w pierwszym panelu wraz z przedstawicielką ruchu miejskiego - Miłką Stępień, zastępcą prezydenta Zabrza - Katarzyną Dzióbą, która dzieliła się doświadczeniami z miasta od lat realizującego proces odejścia od przemysłu węglowego oraz Dariuszem Szwedem, doradcą ds. zagranicznych prezydenta Słupska, czyli miasta, które podobnie jak Konin rozwija się mimo utraty statusu miasta wojewódzkiego.

Wyjście, spoglądającego co chwilę na zegarek, Sebastiana Łukaszewskiego, zastępcy prezydenta Konina, tuż po zakończeniu panelu, mimo próśb o pozostanie do dalszej dyskusji, zaskoczyło nieco uczestników konferencji. Gospodarz Konina tłumaczył się jednak ważnym spotkaniem z... inwestorem i po tych tłumaczeniach czym prędzej opuścił salę.

Tymczasem kolejną częścią spotkania była praca grup roboczych prowadzonych przez Urszulę Papajak, Tomasza Kasprzaka i Jacka Zatońskiego - specjalistów z dziedzin określanych w Strategii Rozwoju Konina na lata 2015-2020 mianem celów strategicznych: rynek pracy, przedsiębiorczość, przestrzeń publiczna. W Strategii, jako szanse na rozwój miasta w najbliższych latach zostały wskazane m. in.: rozwój energetyki odnawialnej w ramach przemysłu energetycznego, turystyka, rolnictwo ekologiczne czy rozwój ruchów spółdzielczych (fundusze inwestycyjne, ekonomia społeczna). Krótką analizę kluczowych cech strategii rozwoju dla Konina przeprowadziła Sylwia Frankowska z Fundacji Pełnym Głosem.

  • O rozwoju i przyszłości Konina bez władz miasta. Tak czy nie?
  • O rozwoju i przyszłości Konina bez władz miasta. Tak czy nie?
  • 1497292673-zhuo0r-mia2.jpg
  • 1497292673-wx9q1_-mia1.jpg
  • 1497292673-yxy_x5-mia3.jpg
  • 1497292673-d8pa59-mia4.jpg
  • 1497292674-nigvuu-mia5.jpg
  • 1497292674-ihgkip-mia6.jpg
  • 1497292675-nxopii-mia8.jpg
  • 1497292675-4qlwfr-mia7.jpg

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Fundacja RT ON,   konferencja,   Sebastian Łukaszewski,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Na konferencji tej fundacji były praktycznie te same osoby, co były w Ślesinie. Między innymi prezes Stowarzyszenia Eko-Unia, prezes Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze, człowiek mieszkający w Gnieźnie, który reprezentuje działkowiczów z pojezierza powidzkiego, wójt gminy Babiak, pani z Greenpeac'u, były główny geolog kraju, który teraz jeździ z tą fundacją, rolnik z okolic Tomisławic, pani z Wrocławia. Normalnie towarzystwo wzajemnej adoracji. To w ogóle nie są ludzie z Konina, otwórzcie oczy. Do tej pory nie przedstawili żadnej alternatywy dla kilku tysięcy ludzi, którzy mogą w niedługim czasie stracić pracę.
Dodano: 12.06.2017 21:30    Przez: ~pepe
Ta fundacja "Rozwój Tak - Odkrywkom Nie" jest finansowana przez obcy kapitał i ma tylko jeden cel - zablokować odkrywkę, a co będzie z górnikami, to już nie ich sprawa, bo wyjadą w inne miejsce. To szkodliwe dla naszego miasta. Nasi mieszkańcy nie powinni w tym uczestniczyć!
Dodano: 12.06.2017 21:02    Przez: ~Marek
Co to jest? Czy organizacje "Stop odkrywkom" chcą rozmawiać o przyszłości Konina? Przecież nie chodzi im o dobro naszego miasta tylko o zwolnienie górników!
Dodano: 12.06.2017 20:55    Przez: ~Mieszkaniec
LM - STOP z niewiarygodnym przekazem! Byłem na tym spotkaniu, Prezydent powiedział na początku, że musi wyjść. Organizatorzy podobno wiedzieli to wcześniej i nie mogli przesunąć spotkania - chyba celowo? Znów o tym nie wspominacie, bo po co. Czy LM jest przeciw odkrywce i górnikom.
Dodano: 12.06.2017 21:26    Przez: ~GENIU
jedna wielka BZDURA... 0 konkretów ! Zabraniać tak ! ale jakie proponuja alternatywy zadne ! hipotezami nie odbudujecie Konina ! ZBYT MALO KONKRETOW.EkoTerrorystom Konin mówi NIE !
Dodano: 12.06.2017 21:34    Przez: ~JotBE

KOMENTARZE

Nie miał nic do powiedzenia to wyszedł :-) :-) :-)
Dodano: 12.06.2017 20:45    Przez: ~wyborca
ale wiarygodność LM, poczytaj poniżej.
Dodano: 12.06.2017 21:07    Przez: ~Nina
Szacun dla Łukaszewskiego, jeśli wyszedł w trakcie, to ma gość jaja!!! To kolejna porażka dla przeciwników Ościsłowa
Dodano: 12.06.2017 21:09    Przez: ~Olek
ŁUKASZEWICZ ostatni zgasi światło
Dodano: 12.06.2017 22:37    Przez: ~Józek bezpartyjny
75% OSÓB NA SALI NIE BYŁO MIESZKAŃCAMI KONINA TYLKO OBWOŹNĄ ŚWITĄ FUNDACJI "RT-ON". PRZEDSTAWICIEL WŁADZ SŁUSZNIE ZROBIŁ ŻE WYSZEDŁ BO ŻADNYCH MERYTORYCZNYCH TREŚCI TAM NIE BYŁO. WYGLĄDA NA TO, ŻE FUNDACJA POSTANOWIŁA DOKONAĆ SAMOZAORANIA.
Dodano: 12.06.2017 23:13    Przez: ~BYŁEM TO WIEM
Jeśli rzeczywiście większość to byli goście spoza konina - to tylko fatalnie świadczy o Koninie. To znaczy że jego mieszkańcy nie chcą rozmawiać o PRZYSZŁOŚCI, przecież to dla nich była ta konferencja. Zanim się dojdzie do rozwiązań trzeba porozmawiać o problemie, ale tego Koniniacy też się boją, wolą chować głowę w piasek i wypisywać farmazony jak to inni robią przekręty, jacy to jesteśmy poszkodowani. Nikt na białym koniu nie przyjedzie, trzeba się wziąć w garść, nikt normalny nie powie mi że węgiel to przyszłość tego wymierającego miasta!
Dodano: 13.06.2017 17:24    Przez: ~www
@www To nie chodzi o fakt, że węgiel to przyszłość Konina - nie. To teraźniejszość. Natomiast debatę z określonym przekazem organizuje fundacja, która zwozi swoich ludzi jako klakę dla wystapień... swoich ludzi :D to jest nawet zabawne. Oczywiście, że mieszkańcy Konina powinni bardziej się zaangażować - tu zgoda ale akurat ta inicjatywa to jakaś porażka.
Dodano: 13.06.2017 18:23    Przez: ~BYŁEM TO WIEM
No przecież super kierownik jest od inwestorów. Chyba ,że chodziło o prywatną inwestycję ,to co innego.Co się będzie chłop rozdrabniał, jak tam pieniądze uciekają.Miasto może poczekać.
Dodano: 12.06.2017 20:48    Przez: ~benson
Zaorać pas rdzy od Marantowa po Pątnów, nowoczesna elektrownia atomowa to przyszłość i woda dla Wilczyna
Dodano: 13.06.2017 11:19    Przez: ~bozon
Jacy włodarz taki konin ....dziura......aż żal patrzeć
Dodano: 12.06.2017 20:54    Przez: ~eldi
Co to jest? Czy organizacje "Stop odkrywkom" chcą rozmawiać o przyszłości Konina? Przecież nie chodzi im o dobro naszego miasta tylko o zwolnienie górników!
Dodano: 12.06.2017 20:55    Przez: ~Mieszkaniec
Tak, są takie organizacje co postawiły sobie za cel zwalnianie ludzi! :D Jakieś jeszcze głupoty panu pszyszły do głowy. Nikt mi nie wmówi że odkrywki to przyszłość. To PRZESZŁOŚĆ. nawet jak Ościsłowo uruchomią to i tak nie uratuje tego miasta, więc trzeba patrzeć na inne pomysły zamiast sie obrażać (albo co gorsza - obrażać innych)
Dodano: 13.06.2017 17:27    Przez: ~@mieszkaniec
Ale checa, Łukaszewski wyszedł na spotkanie z Solorzem ... LM - co za farsa, nawet nie wiecie, co dzieje się w mieście! Co za portal?
Dodano: 12.06.2017 20:58    Przez: ~Nina
No, jeśli to prawda, to szacun dla LM za wiarygodny przekaz. HE HE HE
Dodano: 12.06.2017 21:04    Przez: ~Reeee
Ja jestem ciekawa efektów spotkania z Solorzem. Co takiego ważne jest w stanie zaproponować dla regionu. Czy miasto nie jest w stanie oddelegować innych przedstawicieli na jedno czy drugie spotkanie? Gdzie nowo zatrudniony kierownik?Marudzie po co to spotkanie. A ja mam pytanie do Was, jaki macie plan na Konin? Przecież kopalnia to nie całe miasto. Jakoś jak huta zwalniała, to górnicy mieli to w nosie.... Myślicie, że reszta Konina jest tak przywiązana do Waszej kopalni? Trzeba mieć plan na życie, a nie czekać aż wujek Józio przyjcie i da Wam coś do ręki. Trochę inicjatywy.
Dodano: 13.06.2017 09:51    Przez: ~groszek
Nie za wcześnie to na pogrzeb energetyki węglowej? Mam nadzieje ze i kopalnia i elektrownie posłużą jeszcze temu regionowi ze 20-30 lat. Inaczej czekałaby nas totalna katastrofa. I nie pomogą zadni pseudofachowcy od tzw. zielonej energii
Dodano: 12.06.2017 21:00    Przez: ~Zygmunt
Generalnie to Ci fundatorzy z duńsko-holenderskich pieniędzy jak i Miasto Konin na energetykę wpływu nie mają. Miasto nie może nić zrobić z Dworcem bo teren PKP; miasto nie potrafi zrobić terenu inwestycyjnego ze Starym Miastem - bo Nie; Miasto nie ma wpływu na Solorza, politykę UE, rząd - bo uczciwie pisząc nie ma wpływu. Miasto co najwyżej może być tu mediatorem, ale i to przy chęci dwóch stron do rozmów. Energetyka to nie kwestia strategii Miasta, fundacji, ekologów, urzędników lokalnych. Energetyka to poziom Warszawy a coraz częściej Brukseli czy nawet Chin (kredyty lub potencjalnie technologia zagazowania węgla - ale dla Śląska a nie Konina). Zobaczymy co z tego wyjdzie. Miasto zaś niech się weźmie do zadań jak tereny inwestycyjne bo 20 lat nie potrafi tego zrobić to i energetyki nie naprawi jakby miało szansę.
Dodano: 13.06.2017 10:31    Przez: ~lo
Wreszcie jakiś mądry komentarz!! Miasto patrzy na innych, a tego co może nie robi!
Dodano: 13.06.2017 17:30    Przez: ~ww
Ta fundacja "Rozwój Tak - Odkrywkom Nie" jest finansowana przez obcy kapitał i ma tylko jeden cel - zablokować odkrywkę, a co będzie z górnikami, to już nie ich sprawa, bo wyjadą w inne miejsce. To szkodliwe dla naszego miasta. Nasi mieszkańcy nie powinni w tym uczestniczyć!
Dodano: 12.06.2017 21:02    Przez: ~Marek
Fundacja to ma bajer: "W Strategii, jako szanse na rozwój miasta w najbliższych latach zostały wskazane m. in.: rozwój energetyki odnawialnej w ramach przemysłu energetycznego, turystyka, rolnictwo ekologiczne czy rozwój ruchów spółdzielczych". Czyli mamy kleić pierogi lub pleść wianki w spółdzielniach; mamy w mieście uprawiać eko buraki do niemieckiej cukrowni; mamy sprowadzać turystów do odkrywki (to akurat może być :). Wysłuchajcie Pani z Zabrza. Odlot w stylu PO, KOD, UE. Rozwój 200tys miasta w 3 mln regionie oparła w kolejności: rozwój centrum medycznego (ile miejsc pracy? kasa z budżetu Państwa), turystykę pokopalnianą (ile miejsc pracy; kasa z UE; poza tym Lichenia nikt nie przebije. Tak inwestycje turystyczna w polu), powrót Górnika Zabrze do ekstraklasy i nowy stadion (drenaż kasy z miasta na stadion)... no dalej nie słucham. Żenujący poziom. A gdzie inwestycje ... no takie na 10 tys miejsc pracy i to Prywatne, od zera bo takie muszą być w ...
Dodano: 13.06.2017 10:40    Przez: ~lo1
Pani z Zabrza opowiedziała w zasadzie tak jak Nowicki może powiedzieć i Ją przebije. W macie punkt Politechniki Śląskiej a My możemy mieć 1-2 kierunki z Polibudą Poznań. Wy macie stadion a My mamy Licheń bijący go 100x. Wy macie centrum kardiologi a My 2 wielkie szpitale na 70 tys miasto. Bzdury, Bzdury. Nie tedy droga. Propaganda słaba. Zabrze porażka. Już lepiej patrzmy na Wrześnię, Kutno a nawet Solec Kujawski. Szukajmy okazji jak CO2 z komina dostarczyć np do roślin w szklarni. Jak kontynuować tradycje FUGO i szukać inwestora od dużych maszyn itd.
Dodano: 13.06.2017 10:46    Przez: ~lo2
LM - STOP z niewiarygodnym przekazem! Byłem na tym spotkaniu, Prezydent powiedział na początku, że musi wyjść. Organizatorzy podobno wiedzieli to wcześniej i nie mogli przesunąć spotkania - chyba celowo? Znów o tym nie wspominacie, bo po co. Czy LM jest przeciw odkrywce i górnikom.
Dodano: 12.06.2017 21:26    Przez: ~GENIU
Na konferencji tej fundacji były praktycznie te same osoby, co były w Ślesinie. Między innymi prezes Stowarzyszenia Eko-Unia, prezes Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze, człowiek mieszkający w Gnieźnie, który reprezentuje działkowiczów z pojezierza powidzkiego, wójt gminy Babiak, pani z Greenpeac'u, były główny geolog kraju, który teraz jeździ z tą fundacją, rolnik z okolic Tomisławic, pani z Wrocławia. Normalnie towarzystwo wzajemnej adoracji. To w ogóle nie są ludzie z Konina, otwórzcie oczy. Do tej pory nie przedstawili żadnej alternatywy dla kilku tysięcy ludzi, którzy mogą w niedługim czasie stracić pracę.
Dodano: 12.06.2017 21:30    Przez: ~pepe
Obcy, wrogo nastawieni do naszego sektora energetycznego, w czyim imieniu działają ?
Dodano: 13.06.2017 17:49    Przez: ~Energetyk
jedna wielka BZDURA... 0 konkretów ! Zabraniać tak ! ale jakie proponuja alternatywy zadne ! hipotezami nie odbudujecie Konina ! ZBYT MALO KONKRETOW.EkoTerrorystom Konin mówi NIE !
Dodano: 12.06.2017 21:34    Przez: ~JotBE
jakieś podstawy do takich przezwisk?
Dodano: 13.06.2017 17:34    Przez: ~ww
1 z 3
123>>