Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościO rozwoju i przyszłości Konina bez władz miasta. Tak czy nie?

O rozwoju i przyszłości Konina bez władz miasta. Tak czy nie?

Dodano: , Żródło: LM.pl
O rozwoju i przyszłości Konina bez władz miasta. Tak czy nie?

W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się konferencja „Konin. Powrót do przyszłości” zorganizowana przez Fundację „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”.

W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się konferencja „Konin. Powrót do przyszłości” zorganizowana przez Fundację „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”.

Uczestnicy wnioskowali o powołanie wspólnego stołu w jak najszerszym gronie do dyskusji o przyszłości Konina i regionu. Miasto reprezentował na spotkaniu Sebastian Łukaszewski, zastępca prezydenta Konina, który po krótkim wystąpieniu opuścił salę. Jak tłumaczył – na spotkanie z inwestorem. 

Organizatorzy chcieli dać możliwość publicznej debaty na temat rozwoju Konina i regionu byłego województwa konińskiego w związku ze stopniowym spadkiem znaczenia przemysłu energetycznego opartego na wydobyciu i spalaniu węgla brunatnego. Na spotkaniu pojawiło się kilkadziesiąt osób, między innymi lokalni aktywiści, przedstawiciele partii, organizacji, kopalnianych związków zawodowych, działacze ekologiczni.

- Wykorzystanie możliwości jakimi dysponuje Konin oraz mogące się pojawić w trakcie procesu przemian zagrożenia na rynku pracy, dotykające małej i średniej przedsiębiorczości czy zagospodarowania przestrzeni miejskiej są tematami spotkania. Miasto Konin w ciągu kilku lat przejdzie transformację ekonomiczną, która powinna stać się szansą na rozwój społeczny, gospodarczy i technologiczny – mówił Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „RT-ON” organizującej wydarzenie.

Władze Konina w dyskusji reprezentował zastępca prezydenta - Sebastian Łukaszewski. Brał udział w pierwszym panelu wraz z przedstawicielką ruchu miejskiego - Miłką Stępień, zastępcą prezydenta Zabrza - Katarzyną Dzióbą, która dzieliła się doświadczeniami z miasta od lat realizującego proces odejścia od przemysłu węglowego oraz Dariuszem Szwedem, doradcą ds. zagranicznych prezydenta Słupska, czyli miasta, które podobnie jak Konin rozwija się mimo utraty statusu miasta wojewódzkiego.

Wyjście, spoglądającego co chwilę na zegarek, Sebastiana Łukaszewskiego, zastępcy prezydenta Konina, tuż po zakończeniu panelu, mimo próśb o pozostanie do dalszej dyskusji, zaskoczyło nieco uczestników konferencji. Gospodarz Konina tłumaczył się jednak ważnym spotkaniem z... inwestorem i po tych tłumaczeniach czym prędzej opuścił salę.

Tymczasem kolejną częścią spotkania była praca grup roboczych prowadzonych przez Urszulę Papajak, Tomasza Kasprzaka i Jacka Zatońskiego - specjalistów z dziedzin określanych w Strategii Rozwoju Konina na lata 2015-2020 mianem celów strategicznych: rynek pracy, przedsiębiorczość, przestrzeń publiczna. W Strategii, jako szanse na rozwój miasta w najbliższych latach zostały wskazane m. in.: rozwój energetyki odnawialnej w ramach przemysłu energetycznego, turystyka, rolnictwo ekologiczne czy rozwój ruchów spółdzielczych (fundusze inwestycyjne, ekonomia społeczna). Krótką analizę kluczowych cech strategii rozwoju dla Konina przeprowadziła Sylwia Frankowska z Fundacji Pełnym Głosem.

O rozwoju i przyszłości Konina bez władz miasta. Tak czy nie?
O rozwoju i przyszłości Konina bez władz miasta. Tak czy nie?
1497292673-zhuo0r-mia2.jpg
1497292673-wx9q1_-mia1.jpg
1497292673-yxy_x5-mia3.jpg
1497292673-d8pa59-mia4.jpg
1497292674-nigvuu-mia5.jpg
1497292674-ihgkip-mia6.jpg
1497292675-nxopii-mia8.jpg
1497292675-4qlwfr-mia7.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole