Dzisiaj jest sobota 16 stycznia 2021, imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17060) SPORT FORUM FIRMY (5573) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-3 / -13oC
Jutropogoda
-13 / -15oC
Pojutrzepogoda
-11 / -5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Siatkarska kolejka: Wilki z wiceliderem, SPS Konsp ... (0)Niepokonany lider zagra w Koninie. Trudny test prz ... (0)

Bicz. Zgromadził tam wszystko, co kolekcjonował od 25 lat 

Dodano: 23.07.2017 13:14

Park etnograficzny w Biczu (gm. Stare Miasto) to dzieło życia Adama Mikuły. Zgromadził tam wszystko, co kolekcjonował od ponad 25 lat. A są to imponujące zbiory.

Począwszy od budowli: wiatraki kozłowe, drewniane domki, przez wozy, maszyny rolnicze, pojazdy, wyposażenie dawnych wnętrz, meble i narzędzia do aptekarskich flakoników i przyrządów laboratoryjnych. Długo by wyliczać, co można zobaczyć w skansenie. Wiele widać już na zewnątrz, a wnętrza odtworzonych i odnowionych obiektów kryją jeszcze więcej atrakcji. Trzeba było w końcu stworzyć miejsce na te wszystkie zbiory. Kustosz Artur Lodziński, który opisywał i eksponował zbiory,  doliczył się ponad 10.000 eksponatów.

Są tam koźlaki z 1867 oraz z 1766 roku. Znajdują się tam pomieszczenia ekspozycyjne, gdzie można przenieść się w świat dawnego rolnictwa oraz kącik szewski. Ekspozycja w koźlaku z 1766 roku dedykowana jest pasjonatom sztuki, ale również zainteresowanym dawnym szkolnictwem. Nietypowy zielony domek to z kolei budowla w konstrukcji szkieletowej wypełniona torfem, a na zewnątrz pokryta trawą. W pomieszczeniu znajdują się eksponaty związane z dawnym aptekarstwem: meble apteczne, szklane i metalowe pojemniki na lekarstwa i zioła, siekacze do ziół, a także przyrządy i naczynia laboratoryjne: wagi, menzurki, pipety.

Na wizytę w skansenie potrzeba naprawdę sporo czasu. Kolekcjoner nie zamierza na tym poprzestać. Trudno bowiem zapanować nad smykałką do wyszukiwania tzw. staroci.

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:skansen Bicz,   park etnograficzny Bicz,   Adama Mikuła,   wiatraki,  NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.