Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

IMGW: W nocy z wtorku na środę prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C.

LM.plWiadomościBezpieczny wypoczynek nad wodą. Policjanci apelują o rozwagę

Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Policjanci apelują o rozwagę

Dodano: , Żródło: LM.pl
Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Policjanci apelują o rozwagę

Od początku wakacji w całym kraju utonęło już blisko 100 osób. Policjanci ostrzegają i apelują o ostrożność oraz rozsądek.

Od początku wakacji w całym kraju utonęło już blisko 100 osób. Policjanci ostrzegają i apelują o ostrożność oraz rozsądek.

Tylko w miniony weekend życie w wodzie straciło 16 osób. Ciepłe dni sprzyjają kąpielom, ale trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje i dzieci. Najważniejsze jest korzystanie z wodnych szaleństw pod okiem ratownika.

- „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliży urządzeń i budowli wodnych – podkreślają mundurowi.

Niezwykle ważne jest też stosowanie się do regulaminu kąpieliska, nie pływanie w czasie burzy i mgły oraz w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni. Nie wolno skakać rozgrzanym do wody, bo to grozi wstrząsem termicznym. Nie należy również pływać w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów, są zawirowania wody i zimne prądy. Nie powinno się również pływać na czczo, ani bezpośrednio po posiłku.

- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź, lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby – przypominają policjanci.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Dobrze jest kiedy mają założone dmuchane rękawki pomagające utrzymać się na wodzie. Zażywając kąpieli słonecznych natomiast należy zwracać uwagę na osoby obok.

- Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, zaalarmujmy natychmiast inne osoby – apelują policjanci.

Pływając żaglówkami, łódkami, czy kajakami pamiętać trzeba o założeniu kapoka. Pod żadnym pozorem nie wolno pływać będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu. Przed wypłynięciem dobrze jest poinformować najbliższych, bądź znajomych dokąd, z kim i z jakim sprzętem wypływamy i o której godzinie zamierzamy wrócić.

Wśród najczęstszych przyczyn utonięć mundurowi wskazują: brak umiejętności pływania, brawura, pływanie w stanie nietrzeźwym, niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, pływanie w miejscach zabronionych, skoki „na główkę” w nieznanym miejscu, pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych oraz w pobliżu śluz i zapór wodnych, siadanie na rufie kajaku, lub burcie łodzi, nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi oraz lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody i zanurzaniu osób pływających.  

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole