Dzisiaj jest piątek 24 maja 2019, imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19417) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 12oC
Jutropogoda
18 / 10oC
Pojutrzepogoda
14 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Historia konińskiego undergroundu odżyje w pałacu ... (4)Spotkanie z artystką i wspólne sadzenie rokitnika ... (5)

Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Policjanci apelują o rozwagę

Dodano: 2.08.2017 12:57
Źródło: LM.pl

Od początku wakacji w całym kraju utonęło już blisko 100 osób. Policjanci ostrzegają i apelują o ostrożność oraz rozsądek.

Tylko w miniony weekend życie w wodzie straciło 16 osób. Ciepłe dni sprzyjają kąpielom, ale trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje i dzieci. Najważniejsze jest korzystanie z wodnych szaleństw pod okiem ratownika.

- „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliży urządzeń i budowli wodnych – podkreślają mundurowi.

Niezwykle ważne jest też stosowanie się do regulaminu kąpieliska, nie pływanie w czasie burzy i mgły oraz w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni. Nie wolno skakać rozgrzanym do wody, bo to grozi wstrząsem termicznym. Nie należy również pływać w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów, są zawirowania wody i zimne prądy. Nie powinno się również pływać na czczo, ani bezpośrednio po posiłku.

- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź, lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby – przypominają policjanci.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Dobrze jest kiedy mają założone dmuchane rękawki pomagające utrzymać się na wodzie. Zażywając kąpieli słonecznych natomiast należy zwracać uwagę na osoby obok.

- Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, zaalarmujmy natychmiast inne osoby – apelują policjanci.

Pływając żaglówkami, łódkami, czy kajakami pamiętać trzeba o założeniu kapoka. Pod żadnym pozorem nie wolno pływać będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu. Przed wypłynięciem dobrze jest poinformować najbliższych, bądź znajomych dokąd, z kim i z jakim sprzętem wypływamy i o której godzinie zamierzamy wrócić.

Wśród najczęstszych przyczyn utonięć mundurowi wskazują: brak umiejętności pływania, brawura, pływanie w stanie nietrzeźwym, niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, pływanie w miejscach zabronionych, skoki „na główkę” w nieznanym miejscu, pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych oraz w pobliżu śluz i zapór wodnych, siadanie na rufie kajaku, lub burcie łodzi, nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi oraz lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody i zanurzaniu osób pływających.  

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Po pierwsze łapać dur ni na motorach.
Dodano: 02.08.2017 15:30    Przez: ~Biełasipied
i pijanych slepakow w samochodach, ktorzy nie widza pociagu, tira a co dopiero motocykla czy pieszego
Dodano: 03.08.2017 10:01    Przez: ~asd
Woda i ogień to żywioły, do których trzeba podchodzić z respektem.
Dodano: 03.08.2017 17:39    Przez: ~K-n

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.