Dzisiaj jest czwartek 19 października 2017, imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23980) SPORT FORUM FIRMY (5089) PRACA (49) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 10oC
Jutropogoda
16 / 13oC
Pojutrzepogoda
15 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Ćwierćfinały MMP: Trzech koninian w strefie medalo ... (8)Konin. Bójka przy bulwarze i na Chorzniu. Czy to p ... (49)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościO człowieku, który wygrał dla Konina konkurs pięci ...

O człowieku, który wygrał dla Konina konkurs pięciu milionów

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 13.08.2017 12:15

Po raz pierwszy w swoim życiu byłem dumny z Konina, oglądając w połowie czerwca 1968 r. na jedynym wtedy kanale Telewizji Polskiej finał „Konkursu 5 milionów”, w którym reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6 pokonała dwóch innych pretendentów do tytułu mistrza Polski.

Moja identyfikacja ze zwycięzcami była tym silniejsza, że za dwa i pół miesiąca miałem rozpocząć w Szóstce naukę. Podczas telewizyjnej transmisji usłyszałem też o Stanisławie Cieślaku i od tej chwili już na zawsze pozostał dla mnie człowiekiem, który doprowadził moją szkołę do największego - w mniemaniu siedmiolatka – sukcesu, odniesionego na oczach całej Polski oraz kilku innych demoludów (na pewno Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Węgier i Związku Radzieckiego), które pokazywały tę imprezę u siebie.

Wyścigi czołgów i inne

„Konkurs 5 milionów” był pomysłem Marka Grota, którego nazwisko znane jest większości osób, pamiętających telewizję z lat sześćdziesiątych i dwóch następnych dekad. W przygotowanych przez niego konkurencjach brały udział miliony (stąd nazwa) uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Dzieciaki rozgrywały mecze siatkówki, siatkonogi, koszykówki czy piłki ręcznej oraz rywalizowały w tradycyjnych grach z podwórek i sal gimnastycznych jak dwa ognie, wyścigi na beczkach albo w workach przez przeszkody czy też wyścigach tak zwanych czołgów (przewroty w przód wykonywane przez dwóch zawodników).

W Koninie wstępem do „Konkursu 5 milionów” była „1001 gra”, której zasady wzorowane były na telewizyjnym turnieju. - Zacząć trzeba od pana Czesława Dobreckiego, który był moim nauczycielem wychowania fizycznego w Liceum Pedagogicznym w Morzysławiu – opowiadał mi Stanisław Cieślak, kiedy trzy lata temu namówiłem go na wspomnienia. – I wymyślił konkurs „tysiąc i jedna gra”, wzorowany na „konkursie pięciu milionów”. Kiedy w sześćdziesiątym piątym przyszedłem do Szóstki, dostrzegłem wielki plus tego rodzaju rozgrywek, gdzie o sukcesie decyduje cały zespół, a nie indywidualności, i postanowiłem wystartować z moimi uczniami.

To nie dzicz, to nasze dzieci

Po pierwszym wygranym meczu drużyna nabrała pewności siebie i zaczęła wygrywać z wszystkimi szkołami. - Kiedy się okazało, że jesteśmy najlepsi w województwie, przyszedł do mnie pan Dobrecki i powiedział o telefonie od Marka Grota, który zaproponował, żebyśmy wystartowali w „Konkursie 5 milionów”.

Perspektywa udziału w telewizyjnym konkursie zmusiła koninian do opanowania gier, z którymi nie mieli dotąd do czynienia. - Na przykład dzieciaki siadały na dywanie, a inne ciągnęły go w tę i z powrotem. To było coś w rodzaju rydwanu – opowiadał. – Wcale go w domu nie widziałam, bo od rana do wieczora siedział na sali gimnastycznej i trenował z dziećmi – wtrąciła Maria Cieślak, która brała udział w naszej rozmowie. – I to się opłaciło, bo dzieciaki startowały do konkurencji w ułamku sekundy, żeby tylko się nie spóźnić – potwierdził perfekcyjne przygotowanie swoich podopiecznych pan Stanisław.

Prysznic i telefon

Żmudne przygotowania zwieńczył tytuł mistrza Polski „Konkursu 5 milionów” w roku szkolnym 1967/1968, zdobyty po wygranej z zespołem z Tychów  (niżej notka prasowa na ten temat), z którym rok wcześniej Szóstka przegrała w finale zaledwie jednym punktem.

strona 1 z 4
1 2 3 4

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Wielki szacunek dla Stanisława
Dodano: 13.08.2017 13:47    Przez: ~Uczeń
Polski a w tym wypadku koniński kociołek zawiści . I to w obliczu śmierci tak zasłużonego dla Konina człowieka jakim był Stasiu Cieślak . Panie Olejnik ja Pana podziwiam ,ze mimo wypowiedzi tych miernot robi Pan to co robi . Odkrywa Pan karty historii Konina . I robi Pan to naprawdę dobrze i profesjonalnie . I niech tak pozostanie . Ja i mnie podobni którzy z Koninem związani są grubo ponad pól wieku są Panu za to wdzięczni . I niech Pan mi wierzy jest nas wielu . Niech ten zapasł " odkrywcy " na przekór właśnie tym wszystkim miernotom w Panu pozostanie .
Dodano: 13.08.2017 15:32    Przez: ~starszy
Ty taka prawda i prawica Jungingen to zwykły obszczymur wszechwiedzący ale bohatera artykułu nie mieszać z błotem.
Dodano: 13.08.2017 14:20    Przez: ~Konin
Prawdziwy Społecznik, takich ludzi już teraz chyba nie ma. Szacunek.
Dodano: 14.08.2017 06:28    Przez: ~Ko5
Mieszkam w Koninie od urodzenia.Pamietam Pana Stanislawa od wielu lat,pamietam konkurs pieciu milionow.Ten czlowiek to instytucja wywalali go dzwiami,to wchodzil przyslowiowym oknem.W tamtych czasach byl osoba bardzo znana i ogolnie ceniona.To co wypisuje zlosliwie gowniarstwo,przechodzi zwykle ludzkie pojecie.Co drugi chce byc bardziej swiety od papieza.Jeden z drugim mieszka tutaj ze dwadziescia lat a wszystko widzial,wszystko wie najlepiej.Ci co pisza o miescie,jego histori opisujac szczegolowo i z pazurem to wszystko co minelo,czesto bezpowrotnie zasluguja na szacunek,przynajmniej moj.Sloik,prostak zawsze nim pozostanie.Pozdrawiam.
Dodano: 14.08.2017 12:31    Przez: ~zgred z pamiecia

KOMENTARZE

Mieć takich nauczycieli WF-u i być takim ciamajdą panie Olejnik to wstyd i żenada.
Dodano: 13.08.2017 13:28    Przez: ~takaprawda
Oj Józiu nie przesadzaj bo ci ta czerwień mordę jednak rozsadzi i co wtedy stwierdzi niejaki Ulrich Jungingen?
Dodano: 13.08.2017 13:31    Przez: ~Prawica
Ty taka prawda i prawica Jungingen to zwykły obszczymur wszechwiedzący ale bohatera artykułu nie mieszać z błotem.
Dodano: 13.08.2017 14:20    Przez: ~Konin
Wielki szacunek dla Stanisława
Dodano: 13.08.2017 13:47    Przez: ~Uczeń
Żeby mieć szacunek dla innej osoby ona musi mieć dla innych
Dodano: 13.08.2017 14:15    Przez: ~Fiku miku
Mógłby ktoś sprawdzić artykuł pod kątem błędów zanim go puszczą....
Dodano: 13.08.2017 15:16    Przez: ~ortograf
Niech się ortograf zgłosi do redakcji ze swoją umiejętnością dostrzegania błędów tam, gdzie ich nie ma
Dodano: 13.08.2017 15:44    Przez: ~:D
Polski a w tym wypadku koniński kociołek zawiści . I to w obliczu śmierci tak zasłużonego dla Konina człowieka jakim był Stasiu Cieślak . Panie Olejnik ja Pana podziwiam ,ze mimo wypowiedzi tych miernot robi Pan to co robi . Odkrywa Pan karty historii Konina . I robi Pan to naprawdę dobrze i profesjonalnie . I niech tak pozostanie . Ja i mnie podobni którzy z Koninem związani są grubo ponad pól wieku są Panu za to wdzięczni . I niech Pan mi wierzy jest nas wielu . Niech ten zapasł " odkrywcy " na przekór właśnie tym wszystkim miernotom w Panu pozostanie .
Dodano: 13.08.2017 15:32    Przez: ~starszy
avatar Szanowny Panie "Starszy". Zgadzam się z Panem co do oburzenia większością komentarzy do tego artykułu, zgadzam się z Panem również jeśli chodzi o potężny wkład Pana Olejnika w szerzenie wiedzy o historii Konina. Jest jednak takie powiedzenie: "kto sieje wiatr ten zbiera burzę". Kiedyś pod artykułami Pana Olejnika pojawiały się prawie wyłącznie rzeczowe wpisy zawierające konstruktywne uwagi, wspomnienia lub mądre dopytania. Jednak od jakiegoś czasu Pan Olejnik nie kojarzy się jedynie z wyważonymi popartymi źródłami artykułami o historii, ale przede wszystkim z cyklem politycznym który został nazwany "Konin jest nasz". To w tych artykułach grających na niskich instynktach frustratów wskazuje się palcem "winnych" tego, że owi frustracji mają depresję, łatwo feruje się wyroki oraz toleruje skrajnie agresywne komentarze.
Dodano: 13.08.2017 16:33    Przez: Urlich von Jungingen
avatar Bojówki wyznawców cyklu "Konin jest nasz" idą ślepo za swoim guru Panem Olejnikiem i nawet przy cyklu "Konińskie wspomnienia” nadal urządzają swoją polityczną hucpę. Niestety to jest taki elektorat, który nie potrafi odróżnić artykułów „Konin jest nasz” oraz „Konińskie wspomnienia” - widzą nazwisko tego samego autora więc to dla nich sygnał, że trzeba ujadać oraz obrażać. Szkoda, że moderacja LM oraz sam autor nie próbują studzić emocji.
Dodano: 13.08.2017 16:33    Przez: Urlich von Jungingen
Tradycyjnie minusik dla kretyna z głupim znaczkiem w tle.
Dodano: 13.08.2017 17:54    Przez: ~szyszko
Wystarczy spojrzeć na kolejność wpisów, żeby się zorientować, że to zwolennicy (bojówki) prezydenta JN sieją tutaj burzę i zbierają z tego powodu cięgi. Także, panie Jungingen, te pretensje o chamstwo musisz pan skierować do swojego koleżeństwa.
Dodano: 13.08.2017 18:29    Przez: ~...
A komunistyczne nazwiska wciąż w Koninie na stanowiskach - Botor, Lamprycht, Piguła... wciąż mają się dobrze...
Dodano: 13.08.2017 15:38    Przez: ~Max
AKURAT ZNAM pigułeZOBACZ ILE ZROBIŁ DLA MŁODZIerzy
Dodano: 14.08.2017 00:57    Przez: ~konin
...a dla siebie jeszcze więcej.
Dodano: 21.08.2017 13:34    Przez: ~też znam
bardzo podoba mi się tekst z "ciamajdą""
Dodano: 13.08.2017 16:07    Przez: ~hihihihi
Zupełnie nie rozumiem ,dlaczego ktoś obraża Pana piszącego ten artykuł ? Czego od niego ktoś chce? Ktoś chyba mu zazdrości i dlatego pisze takie komentarze .Zmarły Pan ŚP.Cieślak również nie zasługuje na takie wpisy.Trochę pokory ...Lepiej się pomodlić ...
Dodano: 13.08.2017 16:32    Przez: ~MK
gdzie ty widzisz żeby ktoś kogoś obrażał???
Dodano: 13.08.2017 16:45    Przez: ~???
avatar Kto sieje wiatr, ten zbira burzę
Dodano: 13.08.2017 16:47    Przez: Urlich von Jungingen
No jak nie obraża się uczciwych ludzi ?Proszę czytać ze zrozumieniem.
Dodano: 13.08.2017 16:59    Przez: ~Mecenas
Ty jungingen aus Polen jak zbira to znak ,że jeszcze tanie piwko z dyskontu cię trzyma dyslektyku.
Dodano: 13.08.2017 17:26    Przez: ~jeż
Jestem na 99 % pewny, że turniej 1001 gra był wcześniej niż Konkurs 5 milionów. Ale to tylko tak...
Dodano: 13.08.2017 19:26    Przez: ~kronikarz
Pamiętam, że że wszystkich szkół podstawowych wylawial wysportowane dzieci i próbował je ściągnąć do "6"-tki. Osobiście otrzymałam taką propozycję lecz nie zdradzilam swojej "jedynki". Pamiętam również jego wielkie emocje podczas zawodów sportowych.
Dodano: 13.08.2017 21:29    Przez: ~Jagoda
1 z 2
12>>