Dzisiaj jest środa 26 lutego 2020, imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20680) SPORT FORUM FIRMY (5461) PRACA (46) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 1oC
Jutropogoda
3 / 0oC
Pojutrzepogoda
4 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Stadion za ileś lat, nowe boiska treningowe już te ... (0)Luźna gierka: Nowy pomysł na stadion. Jednak na Po ... (0)

O człowieku, który wygrał dla Konina konkurs pięciu milionów

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 13.08.2017 12:15

– Dla dzieci to było nie tylko wydarzenie sportowe ale również wyprawa do innego świata – wspominał Stanisław Cieślak. – Większość z czterdziestoosobowej drużyny po raz pierwszy w swoim życiu nocowała w hotelu w wielkim mieście. Nowością był dla nich prysznic czy telefon. Tymi telefonami zajęli się tak skutecznie, że wieczorem przyszedł do mnie ktoś z obsługi hotelu z pretensjami i pytaniem: „Co za dzicz pan tu przyprowadził?”. „To nie dzicz, tylko nasze dzieci” odpowiedziałem. „I nie skończą, dopóki się z tymi telefonami nie zapoznają. Za piętnaście dziesiąta przestaną rozmawiać i będzie spokój” zapewniłem i tak też było.

Zwycięstwo w popularnym telewizyjnym turnieju, a jeszcze raz przypomnę, że w latach sześćdziesiątych był to jedyny program oglądany w Polsce, było wielkim wydarzenie dla mieszkańców Konina, toteż wracających zawodników witali na dworcu kolejowym – mimo późnej pory – „licznie zebrani koledzy, rodzice oraz kierownik szkoły Bernard Andrzejak”, donosiła Gazeta Poznańska.

Zabrakło ich na zdjęciu

Z bohaterami sportowych zmagań spotkali się również przedstawiciele władz miasta w osobach ówczesnego pierwszego sekretarza Komitetu Powiatowego PZPR Kazimierza Lamprychta i przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (odpowiednik dzisiejszego prezydenta) Henryka Botora. W spotkaniu przy pączku i herbacie wziął również udział Czesław Dobrecki, kierownik wydziału oświaty i autor regulaminu turnieju „1001 gra”. Można się domyślać, że sukces młodzieży z Szóstki pomógł mu w awansie, bo jeszcze kilka miesięcy wcześniej był tylko kierownikiem Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

Z notki w kronice Szkoły Podstawowej nr 6 wynika, że oprócz Stanisława Cieślaka nagrodę za przygotowanie młodych zawodników otrzymała również Krystyna Sklepik, nauczycielka wychowania fizycznego w tejże szkole (która osiem lat później, kiedy zostałem uczniem I Liceum Ogólnokształcącego, uczyła mnie wuefu). Do owej notki załączono wprawdzie zdjęcie (powyżej), ale są na nim tylko urzędnicy, brakuje natomiast osób najważniejszych, czyli młodych sportowców i ich nauczycieli.

Wszystko albo nic

Stanisław Cieślak, który był głównym sprawcą tego sukcesu, miał wtedy 29 lat i był młodym, pełnym zapału nauczycielem. Bo też sport był jego życiową pasją. – Już taki jestem, że albo coś robię na całego, albo wcale – wyjawił dewizę, którą się kierował. Zanim trafił do Szóstki, uczył przez rok w Liścu Wielkim a potem w Szkole Podstawowej nr 5 w Koninie. Jednocześnie podjął studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Miał chwilę zawahania, kiedy zaproponowano mu podjęcie pracy na uczelni, ale wygrało zamiłowanie do pracy w ruchu, do czynnego uprawiania sportu.

Kiedy przyszedł w 1965 r. do Szkoły Podstawowej nr 6, zaczął od przekonania kierownika Andrzejaka, że trawa posiana przy postawionym zaledwie dwa lata wcześniej nowym gmachu szkolnym i tak się nie utrzyma, więc jakiekolwiek zakazy, ograniczające aktywność dzieci i młodzieży na boisku, nie mają sensu.

strona 2 z 4
1 2 3 4

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Polski a w tym wypadku koniński kociołek zawiści . I to w obliczu śmierci tak zasłużonego dla Konina człowieka jakim był Stasiu Cieślak . Panie Olejnik ja Pana podziwiam ,ze mimo wypowiedzi tych miernot robi Pan to co robi . Odkrywa Pan karty historii Konina . I robi Pan to naprawdę dobrze i profesjonalnie . I niech tak pozostanie . Ja i mnie podobni którzy z Koninem związani są grubo ponad pól wieku są Panu za to wdzięczni . I niech Pan mi wierzy jest nas wielu . Niech ten zapasł " odkrywcy " na przekór właśnie tym wszystkim miernotom w Panu pozostanie .
Dodano: 13.08.2017 15:32    Przez: ~starszy
Wielki szacunek dla Stanisława
Dodano: 13.08.2017 13:47    Przez: ~Uczeń
Ty taka prawda i prawica Jungingen to zwykły obszczymur wszechwiedzący ale bohatera artykułu nie mieszać z błotem.
Dodano: 13.08.2017 14:20    Przez: ~Konin
Prawdziwy Społecznik, takich ludzi już teraz chyba nie ma. Szacunek.
Dodano: 14.08.2017 06:28    Przez: ~Ko5
Mieszkam w Koninie od urodzenia.Pamietam Pana Stanislawa od wielu lat,pamietam konkurs pieciu milionow.Ten czlowiek to instytucja wywalali go dzwiami,to wchodzil przyslowiowym oknem.W tamtych czasach byl osoba bardzo znana i ogolnie ceniona.To co wypisuje zlosliwie gowniarstwo,przechodzi zwykle ludzkie pojecie.Co drugi chce byc bardziej swiety od papieza.Jeden z drugim mieszka tutaj ze dwadziescia lat a wszystko widzial,wszystko wie najlepiej.Ci co pisza o miescie,jego histori opisujac szczegolowo i z pazurem to wszystko co minelo,czesto bezpowrotnie zasluguja na szacunek,przynajmniej moj.Sloik,prostak zawsze nim pozostanie.Pozdrawiam.
Dodano: 14.08.2017 12:31    Przez: ~zgred z pamiecia

KOMENTARZE

Mieć takich nauczycieli WF-u i być takim ciamajdą panie Olejnik to wstyd i żenada.
Dodano: 13.08.2017 13:28    Przez: ~takaprawda
Oj Józiu nie przesadzaj bo ci ta czerwień mordę jednak rozsadzi i co wtedy stwierdzi niejaki Ulrich Jungingen?
Dodano: 13.08.2017 13:31    Przez: ~Prawica
Ty taka prawda i prawica Jungingen to zwykły obszczymur wszechwiedzący ale bohatera artykułu nie mieszać z błotem.
Dodano: 13.08.2017 14:20    Przez: ~Konin
Wielki szacunek dla Stanisława
Dodano: 13.08.2017 13:47    Przez: ~Uczeń
Żeby mieć szacunek dla innej osoby ona musi mieć dla innych
Dodano: 13.08.2017 14:15    Przez: ~Fiku miku
Mógłby ktoś sprawdzić artykuł pod kątem błędów zanim go puszczą....
Dodano: 13.08.2017 15:16    Przez: ~ortograf
Niech się ortograf zgłosi do redakcji ze swoją umiejętnością dostrzegania błędów tam, gdzie ich nie ma
Dodano: 13.08.2017 15:44    Przez: ~:D
Polski a w tym wypadku koniński kociołek zawiści . I to w obliczu śmierci tak zasłużonego dla Konina człowieka jakim był Stasiu Cieślak . Panie Olejnik ja Pana podziwiam ,ze mimo wypowiedzi tych miernot robi Pan to co robi . Odkrywa Pan karty historii Konina . I robi Pan to naprawdę dobrze i profesjonalnie . I niech tak pozostanie . Ja i mnie podobni którzy z Koninem związani są grubo ponad pól wieku są Panu za to wdzięczni . I niech Pan mi wierzy jest nas wielu . Niech ten zapasł " odkrywcy " na przekór właśnie tym wszystkim miernotom w Panu pozostanie .
Dodano: 13.08.2017 15:32    Przez: ~starszy
avatar Szanowny Panie "Starszy". Zgadzam się z Panem co do oburzenia większością komentarzy do tego artykułu, zgadzam się z Panem również jeśli chodzi o potężny wkład Pana Olejnika w szerzenie wiedzy o historii Konina. Jest jednak takie powiedzenie: "kto sieje wiatr ten zbiera burzę". Kiedyś pod artykułami Pana Olejnika pojawiały się prawie wyłącznie rzeczowe wpisy zawierające konstruktywne uwagi, wspomnienia lub mądre dopytania. Jednak od jakiegoś czasu Pan Olejnik nie kojarzy się jedynie z wyważonymi popartymi źródłami artykułami o historii, ale przede wszystkim z cyklem politycznym który został nazwany "Konin jest nasz". To w tych artykułach grających na niskich instynktach frustratów wskazuje się palcem "winnych" tego, że owi frustracji mają depresję, łatwo feruje się wyroki oraz toleruje skrajnie agresywne komentarze.
Dodano: 13.08.2017 16:33    Przez: Urlich von Jungingen
avatar Bojówki wyznawców cyklu "Konin jest nasz" idą ślepo za swoim guru Panem Olejnikiem i nawet przy cyklu "Konińskie wspomnienia” nadal urządzają swoją polityczną hucpę. Niestety to jest taki elektorat, który nie potrafi odróżnić artykułów „Konin jest nasz” oraz „Konińskie wspomnienia” - widzą nazwisko tego samego autora więc to dla nich sygnał, że trzeba ujadać oraz obrażać. Szkoda, że moderacja LM oraz sam autor nie próbują studzić emocji.
Dodano: 13.08.2017 16:33    Przez: Urlich von Jungingen
Tradycyjnie minusik dla kretyna z głupim znaczkiem w tle.
Dodano: 13.08.2017 17:54    Przez: ~szyszko
Wystarczy spojrzeć na kolejność wpisów, żeby się zorientować, że to zwolennicy (bojówki) prezydenta JN sieją tutaj burzę i zbierają z tego powodu cięgi. Także, panie Jungingen, te pretensje o chamstwo musisz pan skierować do swojego koleżeństwa.
Dodano: 13.08.2017 18:29    Przez: ~...
A komunistyczne nazwiska wciąż w Koninie na stanowiskach - Botor, Lamprycht, Piguła... wciąż mają się dobrze...
Dodano: 13.08.2017 15:38    Przez: ~Max
AKURAT ZNAM pigułeZOBACZ ILE ZROBIŁ DLA MŁODZIerzy
Dodano: 14.08.2017 00:57    Przez: ~konin
...a dla siebie jeszcze więcej.
Dodano: 21.08.2017 13:34    Przez: ~też znam
bardzo podoba mi się tekst z "ciamajdą""
Dodano: 13.08.2017 16:07    Przez: ~hihihihi
Zupełnie nie rozumiem ,dlaczego ktoś obraża Pana piszącego ten artykuł ? Czego od niego ktoś chce? Ktoś chyba mu zazdrości i dlatego pisze takie komentarze .Zmarły Pan ŚP.Cieślak również nie zasługuje na takie wpisy.Trochę pokory ...Lepiej się pomodlić ...
Dodano: 13.08.2017 16:32    Przez: ~MK
gdzie ty widzisz żeby ktoś kogoś obrażał???
Dodano: 13.08.2017 16:45    Przez: ~???
avatar Kto sieje wiatr, ten zbira burzę
Dodano: 13.08.2017 16:47    Przez: Urlich von Jungingen
No jak nie obraża się uczciwych ludzi ?Proszę czytać ze zrozumieniem.
Dodano: 13.08.2017 16:59    Przez: ~Mecenas
Ty jungingen aus Polen jak zbira to znak ,że jeszcze tanie piwko z dyskontu cię trzyma dyslektyku.
Dodano: 13.08.2017 17:26    Przez: ~jeż
Jestem na 99 % pewny, że turniej 1001 gra był wcześniej niż Konkurs 5 milionów. Ale to tylko tak...
Dodano: 13.08.2017 19:26    Przez: ~kronikarz
Pamiętam, że że wszystkich szkół podstawowych wylawial wysportowane dzieci i próbował je ściągnąć do "6"-tki. Osobiście otrzymałam taką propozycję lecz nie zdradzilam swojej "jedynki". Pamiętam również jego wielkie emocje podczas zawodów sportowych.
Dodano: 13.08.2017 21:29    Przez: ~Jagoda
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.