Dzisiaj jest środa 22 maja 2019, imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19279) SPORT FORUM FIRMY (5339) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 14oC
Jutropogoda
15 / 9oC
Pojutrzepogoda
18 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Proces wchłonięcia Geotermii Konin przez MPEC powo ... (30)Piłka nożna. Symulacja ligowa. Kto spadnie, kto aw ... (2)

O człowieku, który wygrał dla Konina konkurs pięciu milionów

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 13.08.2017 12:15

Państwo Ryszewscy trenowali szermierkę w Ostrowie Wielkopolskim, skąd w 1963 r. przyjechali do Konina. Zenon Ryszewski dostał z kopalni przydział na mieszkanie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 6 i to tam uczył się ich najstarszy syn Leszek, stąd obecność pani Edyty w komitecie rodzicielskim. – Zaczęłam od rozmowy z kierownikiem Bernardem Andrzejakiem, bez którego życzliwości niczego byśmy nie osiągnęli, ale to dopiero pojawienie się w szkole Stanisława Cieślaka, który był prężnym, otwartym nauczycielem, dało nam nadzieję na ruszenie do przodu.

I rzeczywiście na początku potrzebna była duża otwartość i odwaga, bo – jak się okazało – szermierki nie było w programie szkolnym. - W tej sytuacji zaproponowałem Ryszewskiemu, że on będzie trenował, a ja będę na tych zajęciach jako formalny opiekun – wspominał narodziny konińskiej szermierki w 1966 r. Stanisław Cieślak. Liczba chętnych przekroczyła wszelkie przewidywania, bo na pierwsze zajęcia przed salą gimnastyczną zjawiło się ponad sto osób, tymczasem państwo Ryszewscy mieli z sobą tylko po parze floretów i szabli oraz cztery maski. To właśnie tutaj w Szkole Podstawowej nr 6 szlifował pod ich okiem swój talent najbardziej utytułowany koniński szablista Tadeusz Piguła, wielokrotny mistrz Polski, mistrz Europy i medalista mistrzostw świata (na zdjęciu poniżej od lewej: Andrzej Kostrzewa, Zenon Ryszewski, Stanisław Cieślak i Tadeusz Piguła).

Niezmordowany, niepokonany

Po odejściu w 1970 r. z Szóstki Stanisław Cieślak przez pięć lat pracował jeszcze w Zespole Szkół Zawodowych, po czym podjął pracę w zarządzie Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Koninie. Przez wszystkie te lata był niezmordowanym organizatorem imprez sportowych i rekreacyjnych, osobiście wydeptywał wszystkie ścieżki, by zdobyć na nie fundusze, i jeśli nie mógł dostać się gdzieś drzwiami, to wchodził oknem.

Sam poznałem go dopiero w latach dziewięćdziesiątych, kiedy ze zdjęciami i spisanymi odręcznie relacjami ze swoich imprez odwiedzał wszystkie konińskie redakcje, żeby popularyzować ruch i wszelką aktywność fizyczną. Nigdy nie usiedział spokojnie w jednym miejscu, wciąż chciał coś organizować, gdzieś biegać, z kimś rozmawiać. Również udar dopadł go w trakcie przygotowań do kolejnej imprezy. Ale nie poddał się chorobie, wciąż jeszcze coś organizował, przychodził do redakcji.

- Cieszę się, że przyszedłeś, że ktoś się tym zainteresował, bo ja nie miałem nigdy czasu, żeby to jakoś spisać - powiedział mi trzy lata temu, kiedy przyjechałem do jego domu na umówioną rozmowę.

Kiedy dowiedziałem się o jego śmierci, wykorzystanie naszej rozmowy sprzed trzech lat do napisania tego wspomnienia było oczywistością. Z zastrzeżeniem, że to zaledwie cząstka rzeczy, które o Stanisławie Cieślaku można powiedzieć i napisać.

Stanisław Cieślak zmarł 27 lipca 2017 r. w wieku 78 lat.

Robert Olejnik

Poszukuję zdjęć z udziału drużyny Szkoły Podstawowej nr 6 w Konkursie 5 Milionów lub 1001 Gra. Będę wdzięczny za ich udostępnienie.

strona 4 z 4
1 2 3 4

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Polski a w tym wypadku koniński kociołek zawiści . I to w obliczu śmierci tak zasłużonego dla Konina człowieka jakim był Stasiu Cieślak . Panie Olejnik ja Pana podziwiam ,ze mimo wypowiedzi tych miernot robi Pan to co robi . Odkrywa Pan karty historii Konina . I robi Pan to naprawdę dobrze i profesjonalnie . I niech tak pozostanie . Ja i mnie podobni którzy z Koninem związani są grubo ponad pól wieku są Panu za to wdzięczni . I niech Pan mi wierzy jest nas wielu . Niech ten zapasł " odkrywcy " na przekór właśnie tym wszystkim miernotom w Panu pozostanie .
Dodano: 13.08.2017 15:32    Przez: ~starszy
Wielki szacunek dla Stanisława
Dodano: 13.08.2017 13:47    Przez: ~Uczeń
Ty taka prawda i prawica Jungingen to zwykły obszczymur wszechwiedzący ale bohatera artykułu nie mieszać z błotem.
Dodano: 13.08.2017 14:20    Przez: ~Konin
Prawdziwy Społecznik, takich ludzi już teraz chyba nie ma. Szacunek.
Dodano: 14.08.2017 06:28    Przez: ~Ko5
Mieszkam w Koninie od urodzenia.Pamietam Pana Stanislawa od wielu lat,pamietam konkurs pieciu milionow.Ten czlowiek to instytucja wywalali go dzwiami,to wchodzil przyslowiowym oknem.W tamtych czasach byl osoba bardzo znana i ogolnie ceniona.To co wypisuje zlosliwie gowniarstwo,przechodzi zwykle ludzkie pojecie.Co drugi chce byc bardziej swiety od papieza.Jeden z drugim mieszka tutaj ze dwadziescia lat a wszystko widzial,wszystko wie najlepiej.Ci co pisza o miescie,jego histori opisujac szczegolowo i z pazurem to wszystko co minelo,czesto bezpowrotnie zasluguja na szacunek,przynajmniej moj.Sloik,prostak zawsze nim pozostanie.Pozdrawiam.
Dodano: 14.08.2017 12:31    Przez: ~zgred z pamiecia

KOMENTARZE

Mieć takich nauczycieli WF-u i być takim ciamajdą panie Olejnik to wstyd i żenada.
Dodano: 13.08.2017 13:28    Przez: ~takaprawda
Oj Józiu nie przesadzaj bo ci ta czerwień mordę jednak rozsadzi i co wtedy stwierdzi niejaki Ulrich Jungingen?
Dodano: 13.08.2017 13:31    Przez: ~Prawica
Ty taka prawda i prawica Jungingen to zwykły obszczymur wszechwiedzący ale bohatera artykułu nie mieszać z błotem.
Dodano: 13.08.2017 14:20    Przez: ~Konin
Wielki szacunek dla Stanisława
Dodano: 13.08.2017 13:47    Przez: ~Uczeń
Żeby mieć szacunek dla innej osoby ona musi mieć dla innych
Dodano: 13.08.2017 14:15    Przez: ~Fiku miku
Mógłby ktoś sprawdzić artykuł pod kątem błędów zanim go puszczą....
Dodano: 13.08.2017 15:16    Przez: ~ortograf
Niech się ortograf zgłosi do redakcji ze swoją umiejętnością dostrzegania błędów tam, gdzie ich nie ma
Dodano: 13.08.2017 15:44    Przez: ~:D
Polski a w tym wypadku koniński kociołek zawiści . I to w obliczu śmierci tak zasłużonego dla Konina człowieka jakim był Stasiu Cieślak . Panie Olejnik ja Pana podziwiam ,ze mimo wypowiedzi tych miernot robi Pan to co robi . Odkrywa Pan karty historii Konina . I robi Pan to naprawdę dobrze i profesjonalnie . I niech tak pozostanie . Ja i mnie podobni którzy z Koninem związani są grubo ponad pól wieku są Panu za to wdzięczni . I niech Pan mi wierzy jest nas wielu . Niech ten zapasł " odkrywcy " na przekór właśnie tym wszystkim miernotom w Panu pozostanie .
Dodano: 13.08.2017 15:32    Przez: ~starszy
avatar Szanowny Panie "Starszy". Zgadzam się z Panem co do oburzenia większością komentarzy do tego artykułu, zgadzam się z Panem również jeśli chodzi o potężny wkład Pana Olejnika w szerzenie wiedzy o historii Konina. Jest jednak takie powiedzenie: "kto sieje wiatr ten zbiera burzę". Kiedyś pod artykułami Pana Olejnika pojawiały się prawie wyłącznie rzeczowe wpisy zawierające konstruktywne uwagi, wspomnienia lub mądre dopytania. Jednak od jakiegoś czasu Pan Olejnik nie kojarzy się jedynie z wyważonymi popartymi źródłami artykułami o historii, ale przede wszystkim z cyklem politycznym który został nazwany "Konin jest nasz". To w tych artykułach grających na niskich instynktach frustratów wskazuje się palcem "winnych" tego, że owi frustracji mają depresję, łatwo feruje się wyroki oraz toleruje skrajnie agresywne komentarze.
Dodano: 13.08.2017 16:33    Przez: Urlich von Jungingen
avatar Bojówki wyznawców cyklu "Konin jest nasz" idą ślepo za swoim guru Panem Olejnikiem i nawet przy cyklu "Konińskie wspomnienia” nadal urządzają swoją polityczną hucpę. Niestety to jest taki elektorat, który nie potrafi odróżnić artykułów „Konin jest nasz” oraz „Konińskie wspomnienia” - widzą nazwisko tego samego autora więc to dla nich sygnał, że trzeba ujadać oraz obrażać. Szkoda, że moderacja LM oraz sam autor nie próbują studzić emocji.
Dodano: 13.08.2017 16:33    Przez: Urlich von Jungingen
Tradycyjnie minusik dla kretyna z głupim znaczkiem w tle.
Dodano: 13.08.2017 17:54    Przez: ~szyszko
Wystarczy spojrzeć na kolejność wpisów, żeby się zorientować, że to zwolennicy (bojówki) prezydenta JN sieją tutaj burzę i zbierają z tego powodu cięgi. Także, panie Jungingen, te pretensje o chamstwo musisz pan skierować do swojego koleżeństwa.
Dodano: 13.08.2017 18:29    Przez: ~...
A komunistyczne nazwiska wciąż w Koninie na stanowiskach - Botor, Lamprycht, Piguła... wciąż mają się dobrze...
Dodano: 13.08.2017 15:38    Przez: ~Max
AKURAT ZNAM pigułeZOBACZ ILE ZROBIŁ DLA MŁODZIerzy
Dodano: 14.08.2017 00:57    Przez: ~konin
...a dla siebie jeszcze więcej.
Dodano: 21.08.2017 13:34    Przez: ~też znam
bardzo podoba mi się tekst z "ciamajdą""
Dodano: 13.08.2017 16:07    Przez: ~hihihihi
Zupełnie nie rozumiem ,dlaczego ktoś obraża Pana piszącego ten artykuł ? Czego od niego ktoś chce? Ktoś chyba mu zazdrości i dlatego pisze takie komentarze .Zmarły Pan ŚP.Cieślak również nie zasługuje na takie wpisy.Trochę pokory ...Lepiej się pomodlić ...
Dodano: 13.08.2017 16:32    Przez: ~MK
gdzie ty widzisz żeby ktoś kogoś obrażał???
Dodano: 13.08.2017 16:45    Przez: ~???
avatar Kto sieje wiatr, ten zbira burzę
Dodano: 13.08.2017 16:47    Przez: Urlich von Jungingen
No jak nie obraża się uczciwych ludzi ?Proszę czytać ze zrozumieniem.
Dodano: 13.08.2017 16:59    Przez: ~Mecenas
Ty jungingen aus Polen jak zbira to znak ,że jeszcze tanie piwko z dyskontu cię trzyma dyslektyku.
Dodano: 13.08.2017 17:26    Przez: ~jeż
Jestem na 99 % pewny, że turniej 1001 gra był wcześniej niż Konkurs 5 milionów. Ale to tylko tak...
Dodano: 13.08.2017 19:26    Przez: ~kronikarz
Pamiętam, że że wszystkich szkół podstawowych wylawial wysportowane dzieci i próbował je ściągnąć do "6"-tki. Osobiście otrzymałam taką propozycję lecz nie zdradzilam swojej "jedynki". Pamiętam również jego wielkie emocje podczas zawodów sportowych.
Dodano: 13.08.2017 21:29    Przez: ~Jagoda
1 z 2
12>>