Dzisiaj jest czwartek 22 sierpnia 2019, imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19502) SPORT FORUM FIRMY (5345) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 16oC
Jutropogoda
22 / 16oC
Pojutrzepogoda
24 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W zeszłym roku omal nie spadły, w sobotę zagrają z ... (0)Dojazdy MZK do konińskich szkół na godzinę 08.00. ... (0)

Kolejny zabytek zagrożony? Oto projekt przebudowy domu Zemełki

KONIN JEST NASZ

Dodano: 16.08.2017 23:54

„Miasto od prawie dwóch lat pracuje nad projektem przebudowy domu Zemełki, jednego z najstarszych konińskich zabytków, tymczasem opinia publiczna o niczym nie wie. Nawet radnych nie informowano o sprawie.”

Ponieważ kolejne konińskie zabytki padają niczym muchy, a właśnie minęła pierwsza rocznica wyburzenia domu talmudycznego, teoretycznie pozostającego pod troskliwą opieką konserwatora zabytków, zacytowaną wyżej wiadomość od internauty potraktowałem bardzo poważnie.

Po informację, na czym ma polegać przebudowa najstarszej w Koninie murowanej kamienicy, postawionej przy rynku w drugiej połowie XVI wieku przez doktora Jana Zemełkę, udałem się do źródła, czyli do konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Z projektu budowlanego, sygnowanego przez poznańską firmę Toya Design, która projektowała między innymi tramwaj wodny dla konińskiego PKS, dowiedziałem się, że „przebudowa części istniejącej polega na zaadaptowaniu parteru oraz piętra na biura, sale spotkań oraz stworzenie użytkowego poddasza, które będzie stanowić część hostelu oraz adaptacji poziomu piwnic na cele ekspozycyjno-dydaktyczne. Powierzchnie zostaną uzupełnione o niezbędne węzły sanitarne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.”

Co się kryje za powyższym zapisem? Z dokumentacji wynika, że najpoważniejsza ingerencja w pierwotny kształt kamienicy planowana jest w jej zachodniej ścianie. Na parterze i poddaszu zostaną przebite przejścia do sąsiedniego budynku, gdzie na dole mieszczą się biura Centrum Organizacji Pozarządowych, a u góry Blues Hostel, które mają powiększyć swój stan posiadania o pomieszczenia w domu doktora Zemeliusa.

Na parterze zniknie z tejże ściany jedno z okien, a piętro wyżej jeszcze kolejnych pięć. Poza tym ze wszystkim okien pozdejmowane zostaną kraty. Na trzeciej kondygnacji, która pełniła do tej pory funkcję poddasza, zburzone zostaną wszystkie ściany działowe, a nowy podział pomieszczeń pozwoli wygospodarować tutaj cztery pokoje dla Blues Hostelu. Na pierwszym piętrze będą cztery sale konferencyjne a na parterze pomieszczenia biurowe dla COP i Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej (OWES), wraz z recepcją i salą wykładową.

następna
strona 1/2
  • Urzędnicy chcą przebudować jeden z najstarszych zabytków Konina
  • Urzędnicy chcą przebudować jeden z najstarszych zabytków Konina
  • Urzędnicy chcą przebudować jeden z najstarszych zabytków Konina

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

O co chodzi? To źle? To jest talent, że super sprawę przekazuje się jako wtopę. Proszę popatrzeć na poziom LM. To jest temat na kolejny artykuł. Panie redaktorze - prosimy, żeby Pan o tym napisał i trochę o sobie. Bardzo prosimy
Dodano: 17.08.2017 07:44    Przez: ~Nina
O co tu chodzi? O to, że pan redaktor "przespał" stary temat czy o to, że zmodernizują kamienicę... i prosimy o teksty bez wykrzykników... to jest niegrzeczne
Dodano: 17.08.2017 08:25    Przez: ~mmm
Zapomniałeś dopisać - "To pisałem ja WD"
Dodano: 17.08.2017 11:40    Przez: ~Żenada
zobaczcie kto napisał ten artykuł i wszystko jasne nie chce się czytać....... faktycznie może pan coś napiszę o sobie co dobrego pan zrobił dla Konina dla ludzi na osiedlu dla sąsiadów itd......
Dodano: 17.08.2017 11:47    Przez: ~konin jest wasz
Poznańska firma Toya Design już się wsławiła projektem tramwaju wodnego. Niech kibel na Wilkowie Józefowi zaprojektuje.
Dodano: 17.08.2017 07:18    Przez: ~912

KOMENTARZE

,,ZBURZYĆ TO , WŁADZA ODEJDZIE ,NIECH NIE ZOSTAWIA SMRODU''. ..
Dodano: 17.08.2017 01:26    Przez: ~MARCINKOWSKI
L to ty ?
Dodano: 17.08.2017 03:55    Przez: ~l
I znów bez radnego L... miasto samo nic nie może wymyślić. Tylko nasz radny L... dla poprawienia wyglądu swoich budynków i zwiększenia atrakcyjności ma pod oknami bulwary z przystanią , tramwai wodny , ładny most . Częste narady u Prezydenta przynoszą skutki.
Dodano: 17.08.2017 07:25    Przez: ~xd
O co chodzi? To źle? To jest talent, że super sprawę przekazuje się jako wtopę. Proszę popatrzeć na poziom LM. To jest temat na kolejny artykuł. Panie redaktorze - prosimy, żeby Pan o tym napisał i trochę o sobie. Bardzo prosimy
Dodano: 17.08.2017 07:44    Przez: ~Nina
Grafik COP w szwach nie peka, po co więcej?
Dodano: 17.08.2017 08:33    Przez: ~NGOs
Wystarczy wpisać w Google "Dom Zemełki – aspołeczny Inkubator Aktywności." i poczytać o tym tworze na stronie Akcji Konin
Dodano: 17.08.2017 09:43    Przez: ~całaprawdacałądobe
avatar 25.11.2016 ukazał się na LM (tym samym LM na którym dziś Pan Olejnik sieje zamęt) artykuł na ten temat i został on napisany w zupełnie innym tonie niż ten dzisiejszy. A dziś Pan Olejnik jest strasznie zdziwiony i poruszony "zaalarmowany przez internautę". Oraz twierdzi, że wszystko jest robione w wielkiej tajemnicy. Tu już nie ma mowy o niekompetencji czy niewiedzy. To jest celowe działanie mające na celu sianie dezinformacji i frustracji. Poza tym te manipulacje, pisanie, że będą tam pomieszczenia biurowe- małe niewinne niedopowiedzenia, ponieważ nie będą to biura dla urzędników. Nawet winda dla niepełnosprawnych boli autora- niesmaczne. Nie takie zabytki służą ludziom, grunt, aby nie zmącić ładu architektonicznego. Mam wrażenie, że jeśli koniński magistrat stwierdziłby, że woda jest mokra to Pan Olejnik, będzie udowadniał, że jednak jest sucha i większość "czytelników” go poprze.
Dodano: 17.08.2017 10:33    Przez: Urlich von Jungingen
To był materiał promocyjny urzedu, Ulrichu
Dodano: 17.08.2017 10:45    Przez: ~hłe hłe
Gdzieś w oczy obiła mi sie cena za tą przeróbkę - 5 mln zł
Dodano: 17.08.2017 10:49    Przez: ~mamy tyle?
avatar Panie HŁE, HŁE. Artykuł nie jest zaznaczony jako promocyjny a jego autorką jest dziennikarka LM Pani Aleksandra Braciszewska - Benkahla, a jak wiemy artykuły promocyjne zazwyczaj nie są pisane przez dziennikarzy LM (a przynajmniej nie są podpisane). Widzę, że manipulacje pojawiają się nie tylko w artykułach, ale i komentarzach.
Dodano: 17.08.2017 10:53    Przez: Urlich von Jungingen
Nooo hehe z tą szkapą to wyszedł niezły numer :-)
Dodano: 17.08.2017 03:55    Przez: ~Pan Szkapa
Magistrat potrafi informować tylko o podwyżkach cen za wodę i śmieci,bo to dwie najważniejsze dla nich rzeczy.Cała reszta nie powinna obchodzić przeciętnego mieszkańca.
Dodano: 17.08.2017 05:50    Przez: ~Tom
A były konsultacje społeczne? Chyba były, tylko redaktor zapomniał wspomnieć ... i to mnie nie dziwi
Dodano: 17.08.2017 07:41    Przez: ~mirek
Nie było zadnych konsultacji społecznych w tej sprawie
Dodano: 17.08.2017 08:35    Przez: ~WD
WD... były konsultacje. I to w ramach spotkań po południu.
Dodano: 17.08.2017 08:44    Przez: ~Konsul
Gdzie sa protokoły? Na BIP?
Dodano: 17.08.2017 09:39    Przez: ~WD
Inwestorów szukajcie bo pracy tu nie ma bez znajomości a nie przebudowy
Dodano: 17.08.2017 06:08    Przez: ~xmen
Na robotach dla miasta jest dobra stawka,dla wykonawcy i dla zlecającego.
Dodano: 17.08.2017 06:55    Przez: ~Lipka
ZA MAŁO MIEJSCA JEST. coraz wiecej urzedasów a budynek peka w szwach. Projektant tej budowli nie przewidział ze za kilkaset lat biurokracja rozwinie sie do takich rozmiarów ze ten wielki jak na owe czasy budynek bedzie pekal w szwach....
Dodano: 17.08.2017 07:09    Przez: ~el polacco
Poznańska firma Toya Design już się wsławiła projektem tramwaju wodnego. Niech kibel na Wilkowie Józefowi zaprojektuje.
Dodano: 17.08.2017 07:18    Przez: ~912
Czy to pomysł naszego radnego Lipińskiego i budynek należy też do niego?Jak większość w tym miejscu.
Dodano: 17.08.2017 07:18    Przez: ~dx
W jakiej tajemnicy? Szanowny redaktorze, plany które Pan pokazuje byłby już chyba wszędzie publikowane i opisywane. Pan jak zwykle wie, że gdzieś dzwoni tyle, że Pana... ogłusza.
Dodano: 17.08.2017 08:10    Przez: ~henryk
Sposób na ożywienie Starówki ?.COP dostaje drugi budynek w ciągu kilku lat .Że też Pan Prezydent i jego urzędnicy nie działają z taką energią i rozmachem dla dobra Ośrodka na Kaliskiej .Tam do dziś nie ma windy .
Dodano: 17.08.2017 08:14    Przez: ~Rodzic
Właśnie ze działają Rodzicu. Dzięki Prezydentowi jeszcze w tym roku ruszy budowa sali gimnastycznej w SOSW!
Dodano: 17.08.2017 08:46    Przez: ~Rodzic prawdziwy
Rodzic do Rodzica prawdziwego .Kłania się czytanie ze zrozumieniem .Wpis dotyczy windy .Jeśli chodzi o salę , to z tego co wiem buduje ją komitet społeczny .Nawet chyba zbierali pieniądze .
Dodano: 17.08.2017 09:10    Przez: ~Rodzic
To niech sobie Urząd zrobi komitet społeczny na dom Zemełki i sprzedaje cegiełki