Dzisiaj jest wtorek 21 sierpnia 2018, imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22698) SPORT FORUM FIRMY (5210) PRACA (72) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 15oC
Jutropogoda
22 / 18oC
Pojutrzepogoda
26 / 22oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Festiwal Sztuki Ludowej. Na pl. Wolności ze ... (6)Grodziec. Przepełniony bus. Kilka osób jechało w b ... (32)

Wyręcza urzędników w walce z marnowaniem miejskich pieniędzy

KONIN JEST NASZ

Dodano: 19.08.2017 18:00

Kto w konińskim magistracie zajmuje się koordynacją inwestycji i takim ich planowaniem, żeby na przykład robotnicy nie rozpruwali świeżo położonego asfaltu, bo ktoś nie pomyślał, by najpierw wymienić rury wodociągu, a dopiero potem kłaść na jezdnię nową nawierzchnię?

Ja znam jedną osobę, która nieustannie molestuje magistrat o właściwe planowanie inwestycji, i nie jest to urzędnik. Od lat śledzę fejsbukowy profil radnego Jarosława Sidora, gdzie opisuje on swoje starcia i potyczki z machiną biurokratyczną naszego miasta, by do sytuacji jak wyżej opisana nie dochodziło.

Niedawno opisał walkę, jaką stoczył  przy okazji wymiany sieci energetycznej przy ulicy Okólnej z napowietrznej na kablową ziemną. Kiedy Energa poprosiła go cztery lata temu o zorganizowanie w tej sprawie spotkania z mieszkańcami, radny zapytał, czy firma zamierza przy tej okazji zlikwidować stare oświetlenie uliczne? Okazało się to niemożliwe, ponieważ samo oświetlenie należy do spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu, za co odpowiadał ówczesny Wydział Drogownictwa UM, z kolei właścicielem słupów, na których lampy były zamontowane, jest Energa, dzierżawiąca je wspomnianej spółce z Kalisza. - Poświęciłem bardzo dużo czasu, przeprowadziłem wiele rozmów, napisałem wiele pism i wniosków, aby prace wszystkich tych podmiotów skoordynować – opowiada Jarosław Sidor.

Jego starania zakończyły się sukcesem. – Na początku tego roku firma z Kalisza zdemontowała stare oprawy oświetleniowe, dzięki czemu w maju Energa mogła zlikwidować stare, drewniane jeszcze, słupy energetyczne – podsumowuje Jarosław Sidor.

Kilka miesięcy wcześniej wykonano nowe oświetlenie, należące już nie do spółki w Kaliszu, a do miasta Konina. Natomiast jeszcze w 2015 r. zostały ułożone kable energetyczne, zasilające nowe lampy oświetleniowe. – W tej kwestii ogromną gotowością do współpracy wykazało się konińskie kierownictwo spółki Energa, za co złożyłem osobiste podziękowania – podkreśla mój rozmówca.

Dzięki koordynacji wykop ziemny był robiony tylko raz i raz jedynie demontowano chodnik. - To zadanie od początku powinno być tak zaplanowane, bez moich pism i zabiegów, tym bardziej, że informację o planowanych przez Energę pracach przekazałem osobiście do odpowiedniego wydziału w Urzędzie Miasta zaraz po spotkaniu z mieszkańcami i informacjach z firmy – tłumaczy Jarosław Sidor.

Koordynacja to największa bolączka zadań inwestycyjnych. - Dobrze, że przynajmniej tutaj mi nie przeszkadzano a nawet wspierano, rozumiejąc sens takiego działania – sprawiedliwie przyznaje radny.

Wychodzi na to, że radny nie tylko negocjował z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Koninie i Energą koordynację prac, ale też osobiście namawiał urzędników do oszczędzania naszych wspólnych pieniędzy. Szarpiąc się przez kilka lat z oporną urzędniczą materią osiągnął sukces, ale powstaje pytanie, czy to radny powinien troszczyć się o takie sprawy i poświęcać na to swój prywatny czas?

Podejrzewam, że wkrótce przeczytam pod moim tekstem, że piszę nieprawdę, i że miasto inwestycje koordynuje. Być może nawet jest specjalny urzędnik do tych spraw, dajmy na to oficer koordynacji inwestycji. Ale nawet jeśli taki urzędnik jest i codziennie koordynuje w pocie czoła, to ta koordynacja widać nie działa, skoro radny musi się tyle nabiegać.

Robert Olejnik

koninjestnasz@portal.lm.pl

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Urlich malkontent lm-owy na etacie. Obok Ciebie zaraz Kobrzycki i Artysta. Bez kitu. Wiecznie glupio- madry,niezadowolony, znasz sie na wszystkim czyli pewnie na niczym i bedziesz tak klikal sobie dopoki Ci neta nie wylacza...
Dodano: 19.08.2017 20:33    Przez: ~do Urlich
Do Ulrich von ........... da się wszystko tylko trzeba MÓC. Ale najpierw CHCIEĆ a od tego są osoby w urzędzie miasta, które wszelkie prac powinny koordynować. Takich przykładów "topienia" publicznych pieniędzy jest mnóstwo.
Dodano: 19.08.2017 20:36    Przez: ~Zbyszko
Trawka rośnie ponieważ sporo pada i jest ciepło. Dzięki temu masz zielono w okolicy.
Dodano: 19.08.2017 19:11    Przez: ~Ogrodnik
Proponuję złożyć doniesienie do prokuratury skoro widzisz podstawy. Na co czekasz?
Dodano: 19.08.2017 19:50    Przez: ~Odwagi człowieku
W niedalekiej przyszłości Konin będzie miastem spokojnej starości brak przemysłu świeże i czyste powietrze w okuł same jeziora lasy i sanktuaria młodzież wyjedzie istny raj dla emerytów i rencistów. BRAWO PANIE NOWICKI.
Dodano: 19.08.2017 22:07    Przez: ~Inek

KOMENTARZE

Matejki, i wszystkie odnogi do lasu w Niesłuszu... Bez komentarza. Bo przecież przetarg i nic nie można zrobić?
Dodano: 19.08.2017 18:21    Przez: ~Hfb
A myślenie to jak widać największa bolączka wyznawców Jaro.
Dodano: 21.08.2017 12:22    Przez: ~Szał ciau
Można było wszystko, tylko wydział inwestycji (on zajmował się wtedy budowami dróg i nie tylko dróg ) pod ówczesnym kierownictwem dawał d... . Dla tej pani (byłej kierownik) ważniejsze było wykonanie drogi i chodników oraz skończenie inwestycji oraz otrzymanie nagrody jak mądre i logiczne jej przeprowadzenie. Tutaj radny Sidor też za Nią załatwiał sprawy z PWIK - iem, Energą i MPEC-em. Bali się, że Energa nie da rady i nie pozwolili jej rozpocząć przebudowy. Termin budowy i tak nie zakończył się w terminie i był przdłużony o 6 miesięcy. A można było przy dobrych chęciach
Dodano: 21.08.2017 21:54    Przez: ~mieszkaniec niesłusza
Proponuję zapytać naszych urzędników dlaczego stara stara część Konina zarasta trawą?
Dodano: 19.08.2017 18:34    Przez: ~xin
byście mieli dość dla krów :)
Dodano: 19.08.2017 18:42    Przez: ~Nowa część Konina
Trawka rośnie ponieważ sporo pada i jest ciepło. Dzięki temu masz zielono w okolicy.
Dodano: 19.08.2017 19:11    Przez: ~Ogrodnik
Bo zaplanowane było koszenie jak w poprzednich suchych latach, czyli raz w roku, a tu masz babo placek, ciągle popaduje i trawka rośnie
Dodano: 19.08.2017 22:08    Przez: ~bezradni z UM
A jak wyglądał remont kazimierskiej w patnowie?ludzie przecież to sprawa dla prokuratora.
Dodano: 19.08.2017 19:43    Przez: ~M.in
Proponuję złożyć doniesienie do prokuratury skoro widzisz podstawy. Na co czekasz?
Dodano: 19.08.2017 19:50    Przez: ~Odwagi człowieku
No tam to akurat wykonawcy dali ciała.....
Dodano: 21.08.2017 08:24    Przez: ~Kary
avatar Gdyby Kazimierz III Wielki zamieniając Polskę z drewnianej na murowaną był tak zapobiegliwy i przewidujący jak Pan Olejnik (niestety ten drugi zazwyczaj po faktach) to przebudowując nasz kraj położyłby już kanalizację, wodociągi, światłowody oraz podziemne linie energetyczne. Niestety jeśli ktoś kiedykolwiek w życiu zarządzał choć małymi firmami lub przeciętnymi projektami powinien wiedzieć, że wszystkiego zaplanować się nie da. No ale gdyby……. Jednak stać z boku i krytykować a potem wypocić artykuł na jedną stronę A4 to już nie jest takie trudne.
Dodano: 19.08.2017 19:52    Przez: Urlich von Jungingen
Urlich malkontent lm-owy na etacie. Obok Ciebie zaraz Kobrzycki i Artysta. Bez kitu. Wiecznie glupio- madry,niezadowolony, znasz sie na wszystkim czyli pewnie na niczym i bedziesz tak klikal sobie dopoki Ci neta nie wylacza...
Dodano: 19.08.2017 20:33    Przez: ~do Urlich
Do Ulrich von ........... da się wszystko tylko trzeba MÓC. Ale najpierw CHCIEĆ a od tego są osoby w urzędzie miasta, które wszelkie prac powinny koordynować. Takich przykładów "topienia" publicznych pieniędzy jest mnóstwo.
Dodano: 19.08.2017 20:36    Przez: ~Zbyszko
Jak słowo o czerwonej świni w Koninie to Urlich czy Ulrich nie komentuje .Wnioski zostawiam internautom.
Dodano: 19.08.2017 21:14    Przez: ~Powiew Prawdy
A dlaczego nie planować, jeśli można?
Dodano: 19.08.2017 21:30    Przez: ~?
Urlich udaje, ze jest mądrzejszy od zepsutego radia.
Dodano: 20.08.2017 18:09    Przez: ~Torfiarz
Urlich zgadzam się z Tobą - brawo za trzeźwość myślenia
Dodano: 21.08.2017 07:54    Przez: ~mmm
zgadzam się, że wszystko można przewidzieć, ale istnieje plan inwestycji i wierzę w koordynację działań, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy i przeznaczyć je na kolejne inwestycje. Zarządzanie to podstawa, Konin to nie metropolia więc można tego dopilnować tylko trzeba tego wymagać od władzy i rozliczać z realizacji.
Dodano: 21.08.2017 08:55    Przez: ~Radosław
w urzędach gminy, starostwie, wojewódzkim pracują "specjaliści" projektują "specjaliści" ,biorą grubą kasę za swoją pracę i to oni powinni przewidzieć - planowanie długofalowe, powinni skoordynować prace w terenie, firmy itd, ale - jest ale ci fachowcy szkoły kończyli zaocznie, ale to pryszcz - to tylko teoria, a praktyki gdzie i w jaki sposób odbywali????? papier jakiś pracodawca podbił a oni w tym czasie pracowali za granicą na truskawkach, no bo szkoda czasu na "bzdury" i wychodzi ich "fachowość". biorą za swoją pracę pieniądze i jeżeli dobrze jej nie wykonują narażają budżet wspólny na szkody to powinni odpowiedzieć za to FINANSOWO i do zwolnienia dyscyplinarnie. brak odpowiedzialności urzędników powoduje, że niczego się nie boją i wszystko co zrobią będzie jak będzie i za wszystko obywatele zapłacą. A PANA RADNEGO NIC TYLKO PRZYJĄĆ DO PRACY NA TO STANOWISKO. TAKI PRACOWNIK TO SKARB URZĄD - POWINIEN SAM MU ...
Dodano: 21.08.2017 09:24    Przez: ~PODATKIIIIII
Urlich von Jungingen co ty kur,,,, pier,,, ja stawiam dom ( nie mam wiedzy budowlanej ) ale wiem że się nie stawia domu bez pozwoleń , wiem ze nie zaczyna się od dachu tylko od fundamentów i wiem ze nie wyleję posadzkę by pózniej kuć do podłogowego ogrzewanie, różne projekty polegają na zgraniu odpowiednich instytucji wszystko jest proste jak konstrukcja cepa tylko trzeba chcieć
Dodano: 21.08.2017 15:30    Przez: ~ppfffff
"jeśli ktoś kiedykolwiek w życiu zarządzał choć małymi firmami lub przeciętnymi projektami powinien wiedzieć, że wszystkiego zaplanować się nie da. No ale gdyby……." Akurat Robert Olejnik powinien wiedzieć. Kiedyś miał firmę - hurtownię papierosów. I tak zarządzał, że padła... co nie przeszkadza "stać z boku i krytykować a potem wypocić artykuł na jedną stronę A4"... zapomniał wół jak cielęciem był... i jakoś nie jest to dla mnie śmieszne...
Dodano: 23.08.2017 10:28    Przez: ~Koninianin
Zastanawia mnie sposób wykonania kostki przy przystankach na ul.spółdzielców na wysokości gimnazjum salezjanskiego. Pomysł ani może tak. Zatoczki nie wykonane i autobusy muszą powodować wdtrzymywanie ruchu, ale kosteczki już w metrażu i kształcie ułożona. Jak by nie można było tego zrobic od razu. Ale nie firma szwagier wygra za rok może dwa kolejny przetarg wpisze robocizny materiały a kosteczkę wykorzysta tą samą tyle że obniży poziom do poziomu nawierzchni ulicy i już zatoczki będzie to samo na przemysłowej w panowie. Tak się robi szybką kasę.
Dodano: 19.08.2017 21:17    Przez: ~Anty urlich.
W niedalekiej przyszłości Konin będzie miastem spokojnej starości brak przemysłu świeże i czyste powietrze w okuł same jeziora lasy i sanktuaria młodzież wyjedzie istny raj dla emerytów i rencistów. BRAWO PANIE NOWICKI.
Dodano: 19.08.2017 22:07    Przez: ~Inek
Ponieważ rzecz dotyczy inwestycji której przebiegiem jestem bardzo zainteresowany nie podam szczegółów aby nie zaszkodzić sobie i sąsiadom. Jest dokładnie jak pisze Pan Olejnik. Brakuje koordynatora przy prowadzeniu inwestycji dotyczącej obszaru którego elementy znajdują się w kompetencjach różnych wydziałów lub są prowadzone przez różne spółki miejskie. Np. PeWiK wykonuje kanalizację i doprowadza wodę - Miasto remontuje drogę, energetyka remontuje oświetlenie MPEC - cieplik, a dostawca internetu kładzie świaiatłowód. Urzędnicy miejscy mieli z tym kłopot - pieniądze na poszczególne fragmenty inwestycji pochodzą z różnych "kieszeni". Część finansuje Unia, część Miasto, inna część jest w gestii funduszy remontowych Przedsiębiorstw - spółek miejskich. Każdy ma na wykonanie inny czas, inaczej zaplanowany budżet. A i rozliczenie finansowe sprawia kłopot. Jak rozliczyć wydatkowane pieniądze kiedy w każdym z kosztorysów jest wykop a w ty ...
Dodano: 19.08.2017 23:27    Przez: ~Franek
no k... kto nasi wspaniali radni którzy swoje rodzinki ustawiają !!!!
Dodano: 19.08.2017 23:28    Przez: ~j-23
A jeszcze oświetlenie i zamiast odtworzenia starej nawierzchni drogi małym kosztem remontujemy ją. Urzędnicy widzieli trudności. Pan Prezydent Nowicki obiecał, że sprawę sprawnie rozwiąże. Zobaczymy
Dodano: 19.08.2017 23:30    Przez: ~Franek
Urlich to urzedas i broni urzędasów
Dodano: 20.08.2017 00:09    Przez: ~julcia
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.