Dzisiaj jest wtorek 22 października 2019, imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18075) SPORT FORUM FIRMY (5390) PRACA (45) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 13oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
17 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Puchar Polski. Te mecze wyłonią finalistów. Już w ... (0)Luźna gierka: Dwa trudne testy przed Medykiem na k ... (0)

Marketystan nieuzbrojony czyli sprzedaż działek za taniochę

KONIN JEST NASZ

Dodano: 22.08.2017 17:57

Ponad pół setki sklepów wielkopowierzchniowych sprawiło, że Konin zyskał na drugie imię Marketystan. Na Zatorzu powstaje właśnie kolejny taki sklep u zbiegu ulic Kleczewskiej i Paderewskiego.

W zasadzie zgadzam się z prezydentem Sebastianem Łukaszewskim, że to rynek powinien weryfikować przydatność kolejnej placówki handlowej. Inwestycje sieciówek mają bowiem sens dopóty, dopóki ludzie chcą w nich kupować. Zresztą jedna z nich zapowiedziała niedawno, że właśnie na Zatorzu swój sklep (na zdjęciu) będzie likwidować. Zwykła kolej rzeczy w gospodarce rynkowej: jeden upada, na jego miejsce powstaje inny.

Ale dlaczego, pytają mieszkańcy, w Koninie prawie wcale nie inwestują firmy produkcyjne? Może chodzi o to, że miasto sprzedaje swoje działki nieuzbrojone? Bo taka właśnie (a właściwie dwie o łącznej powierzchni niespełna jednego hektara) została wystawiona na sprzedaż w 2015 r. między ulicami Kleczewską, Paderewskiego i Szymanowskiego i sprzedana za dwa miliony złotych.

Tymczasem firmy produkcyjne poszukują terenów uzbrojonych, a jeszcze lepiej wyposażonych już w hale produkcyjne. Żeby takie posiadać, miasto musi zainwestować, a co za tym idzie – zaryzykować, bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy i za ile inwestorzy kupią przygotowaną przez magistrat działkę.

Przypomnę, co mówił na ten temat prezydent Nowej Soli podczas wizyty w Koninie na początku czerwca: - Trzeba po prostu bardzo, bardzo chcieć i  nie bać się ryzykować – powiedział Wadim Tyszkiewicz, zapytany o źródła gospodarczego sukcesu swojego miasta. - Stworzyliśmy dwie strefy przemysłowe na gruntach kupionych od prywatnych właścicieli i Skarbu Państwa, uzbroiliśmy i odsprzedaliśmy inwestorom. A kosztowała nas to sporo pieniędzy i nie było wiadomo, kiedy i czy w ogóle się zwrócą. Dzisiaj mam już inwestorów na stu hektarach i zapełniamy właśnie drugie sto hektarów. Ale teraz już zmieniły się preferencje, bo o ile kiedyś najważniejsze były dla mnie miejsca pracy, to teraz już nie. Teraz naszym problemem jest brak ludzi do pracy.

Jak widać, w Koninie o uzbrojone tereny wciąż trudno, a nasze władze, zamiast zainwestować w infrastrukturę, wolą sprzedawać gołe działki. Których cena jest przy okazji znacznie niższa od uzbrojonych. I na których można wybudować co najwyżej kolejny market.

Robert Olejnik

koninjestnasz@portal.lm.pl

Czytaj również: „Dopiero tuż przed wyborami prezydent zadba o rowerzystów

  • Marketystan nieuzbrojony czyli sprzedaż działek za taniochę

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Prezydencie Łukaszewski Konin nie potrzebuje takiego wiceprezydenta! Co pan na to?
Dodano: 22.08.2017 18:05    Przez: ~mieszkaniec Konina
Pana prezydenta miałem okazję posłuchać kiedyś na basenie. Oni naprawdę są przekonani o tym, ze w Koninie robią dużo pozytywnych rzeczy
Dodano: 22.08.2017 19:30    Przez: ~:))
panie olejnik a kiedy artykuł o nowym wicedyrektorze MOSiRu?
Dodano: 22.08.2017 18:08    Przez: ~ciekawy
Pytanie retoryczne: czy w Koninie powstał jakikolwiek obiekt, który nie byłby oprotestowany? Centralne planowanie skończyło się już dość dawno, teraz inwestor decyduje czy mu się to opłaci czy nie. Dla klientów konkurencja to czysty zysk. Nikogo za to nie rażą kurniki - grzędy na głównej ulicy Konina czyli Al. 1 Maja, z poukrywanymi pod schodkami skrzynkami, klimatyzatorami.... Taki handelek jak na 1 Maja w innych miastach odbywał się około 30 lat temu, zaraz po sprzedawaniu z z łóżek turystycznych. Ale to tak na marginesie. W miejscu, gdzie powstanie Lidl, w żaden sposób nie mógłby powstać zakład produkcyjny. Co nie znaczy, że zakładów pracy Koninowi nie potrzeba. Lepiej sobie w tym zakresie radzi gmina Stare Miasto. Czasem aż za dobrze; przykład kopalnia piasku kwarcowego.
Dodano: 22.08.2017 20:09    Przez: ~Nie chcę, by Konin zdychał
Dziękuje PAnie RObercie za kolejny ciekawy artykuł. Bez Pana ten portal żre muł z dna swoim poziomem... W koncu ktos zaczal pisac prawde i nazywac pewne zjawiska po imieniu. Ludzi enaprawde maja dosc tej czerwonej zarazy ktora niszczy to miasto...
Dodano: 22.08.2017 19:46    Przez: ~Pn

KOMENTARZE

Prezydencie Łukaszewski Konin nie potrzebuje takiego wiceprezydenta! Co pan na to?
Dodano: 22.08.2017 18:05    Przez: ~mieszkaniec Konina
Jakoś w Licheniu panu redaktorowi podobna lub nawet gorsza jarmarczno-handlowa atmosfera wokół "wiary" nie przeszkadza. Jad nienawiści.
Dodano: 22.08.2017 18:41    Przez: ~Lawa
Pana prezydenta miałem okazję posłuchać kiedyś na basenie. Oni naprawdę są przekonani o tym, ze w Koninie robią dużo pozytywnych rzeczy
Dodano: 22.08.2017 19:30    Przez: ~:))
Kolejny człowiek czerwonego układu! Beznadziejny ale swój!
Dodano: 22.08.2017 20:43    Przez: ~Józef nie daruję ci tego
A pan Ława to aby na pewno pod właściwym artykułem się wypowiedział? Bo tak jakby bez związku z tym co wyżej...
Dodano: 22.08.2017 20:49    Przez: ~?
Widocznie jest zapotrzebowanie na takie sklepy. Redaktorze, a ty gdzie robisz zakupy? W geesowskich sklepach? Myślicie że właściciel takiego sklepu wydałby kilka baniek na budowę sklepu który by nie przynosił zysku? Co wy się uparliscie tak z tym atakiem na markety? Przypomnijcie sobie jak jeszcze na początku lat90tych lataliscie po całym mieście żeby kupić kilka produktów. Jak wam się nie podobają te sklepy to do gs_u na zakupy albo na bazar, tam podobno owoce warzywa prosto od rolnika nie pryskane. Ja osobiście wolę markety galerie ponieważ nie mam czasu na latanie po mieście a tu wszystko mam pod ręką. Wszystkie rzeczy kupię pod jednym dachem. Ciekaw jestem ilu z was nie robi w tych sklepach zakupów. Oczywiście stale słyszę że potrzeba zakładów pracy. A chciałbyś jeden z drugim za 1600 robić w kurzu hałasie???? Myślicie że w takim zakładzie dadzą wam więcej?
Dodano: 23.08.2017 09:26    Przez: ~Jetri
No tak!!!!!! Bo tylko w Koninie powstają markety. JAKA TRAGEDIA
Dodano: 23.08.2017 09:41    Przez: ~Jak to
POWIEM TAK, IDEALNY TEMAT ŻEBY TUTAJ MOGLI SE ULŻYĆ CI KTÓRYM NIC NIE WYSZŁO I NIC IM SIĘ NIE PODOBA
Dodano: 23.08.2017 14:28    Przez: ~Like 👍,
a ja lubie chodzic po marketach i wydawać kasę
Dodano: 22.08.2017 18:07    Przez: ~wiesniak spot Konina
Widać,że wieśniak jesteś bo nawet pisać poprawnie nie potrafisz :)
Dodano: 22.08.2017 20:09    Przez: ~miastowy
Miasto wy co ci po tym że umiesz pisać skoro kasy nie masz
Dodano: 23.08.2017 09:27    Przez: ~J
panie olejnik a kiedy artykuł o nowym wicedyrektorze MOSiRu?
Dodano: 22.08.2017 18:08    Przez: ~ciekawy
Ale czego się spodziewacie po SLD i PO . Miasto służy im za dojną krowę i nic więcej. Zapraszam CBA do Konina.
Dodano: 22.08.2017 23:31    Przez: ~milop
Coraz krótsze te "ARTYKUŁY"....
Dodano: 22.08.2017 18:20    Przez: ~szydera
To dla takich jak ty, żebyś dał radę przeczytać...
Dodano: 22.08.2017 18:22    Przez: ~:D
kuria miała wolne i mało mu napisali - brak generalnie jadowitego namaszczenia nienawiści i energii "tuptającego przedszkolaka w piaskownicy". Swoją drogą dlaczego nie kończy swoich wypocin hasłem " tak nam dopomóż Bóg " - przez roztargnienie ?
Dodano: 22.08.2017 18:39    Przez: ~ryli w mundurach
avatar Cyt. "a jeszcze lepiej wyposażonych (działek) już w hale produkcyjne" - Olejnik, co ty bredzisz? Każda działalność wymaga innych pomieszczeń a każda potęga inwestora wymaga różnych wielkości tych pomieszczeń. Tylko gimnazjaliści mogą łykać twoje głodne kawałki. Powstałyby hale i za miesiąc nie pojawiłby się inwestor to byś szczuł, że pieniądze wyrzucono w błoto. Żenada i dno!
Dodano: 22.08.2017 20:12    Przez: Urlich von Jungingen
Posłuchaj no gościu z tym znaczkiem nie pytany nie odpowiadasz .Zrozumiałeś Urlichu ? Chcesz sobie bredzić to dodawaj swoje wypociny jako normalny komentarz a nie się podpinasz do czyjejś wypowiedzi tłuku .
Dodano: 22.08.2017 20:38    Przez: ~szydera
Bardzo dobrze- im więcej marketów tym więcej miejsc pracy !
Dodano: 22.08.2017 18:26    Przez: ~zatorzak
Jakiś ty pusty. Co z tego, że więcej miejsc pracy w marketach jak nie ma zakładów pracy gdzie koniniacy mogliby pracować, zarabiać pieniądze, a dopiero iść do marketów i je wydawać.
Dodano: 22.08.2017 19:34    Przez: ~emerytka
Emerytka na LM w ogłoszeniach zakłady pracy szukają od lat pracowników i nie mogą coś znaleźć. Ciekawe czemu? Wszyscy chcą więcej zakładów pracy a nikt tam nie chce pracować. Myślą że jak zakład pracy postawią to dadzą ludziom 5000 na rękę.
Dodano: 23.08.2017 14:33    Przez: ~Fajnie
Wystarczy 2 tys. zł, to wezmę taką pracę od zaraz
Dodano: 23.08.2017 15:59    Przez: ~Ja
Do ja. Ja pracuje w markecie budowlanym. Mam 2500 na rękę. Myślę że w spożywczych marketach koło dwójki maja dziwię się że nie startujesz tam. Może dlatego że panuje powszechne mniemanie że w marketach za najniższa się pracuje
Dodano: 24.08.2017 10:12    Przez: ~Jip
Konin jak słońce, wokół którego krążą planety o nazwie markety
Dodano: 22.08.2017 18:46    Przez: ~xyz
Na ul. Nadrzecznej po wyburzeniu schroniska dla bezdomnych chyba też kolejny market budują. To miasto markety wykończą!
Dodano: 23.08.2017 07:06    Przez: ~
W prawie każdym markecie kolejki. Widać jest zapotrzebowanie. Nie każdy ma samochód, szczególnie starsze osoby. Łatwiej im donieść najpotrzebniejsze zakupy.
Dodano: 23.08.2017 07:17    Przez: ~Amen
Jak tylko będzie okazja wyprowadzam się z Konina. I każdemu mądrzejszemu też to radzę.
Dodano: 22.08.2017 18:50    Przez: ~Pn
Prawdziwy Pn na razie zostaje...
Dodano: 22.08.2017 18:55    Przez: ~Pn
Pozdrawiamy Marcin
Dodano: 22.08.2017 19:11    Przez: ~PN yes
Spadać jak najszybciej byłem tu na wakacjach czułem się jak bym był w mieście gdzieś na Białorusi
Dodano: 22.08.2017 19:47    Przez: ~Damian
Na co czekasz - do widzenia.... Bierz los w ręce i pokaż na co Cie stać cwaniaczku.Ci co naprawdę tak myślą nie biadolą tylko robią
Dodano: 22.08.2017 21:58    Przez: ~Ugaeg pg
Nigdy nie będzie tej okazji
Dodano: 23.08.2017 14:29    Przez: ~Qp
Dla mnie gorszące jest , że nie mając studiów dziennikarskich można być dziennikarzem. Dobrze, że nie ma tak w przypadku np. lekarzy czy prawników .
Dodano: 22.08.2017 18:51    Przez: ~debil
Dla mnie gorszące jest to ze takie typy jak ty nie potrafią zrozumieć otaczającej zeczywistosci we własnym mieście atakujesz jedynego człowieka który opisuje zasrane realia upadającego miasta... twój odpis... mówi wszystko ...