Dzisiaj jest czwartek 20 czerwca 2019, imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19849) SPORT FORUM FIRMY (5338) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
29 / 17oC
Jutropogoda
24 / 16oC
Pojutrzepogoda
21 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Stypendia od marszałka dla centrów kształcenia zaw ... (2)Puchar Polski wraca do Konina! Medyk wygrywa po ra ... (20)

Odbiór ścieków bez zmian. Skontrolują przydomowe szamba 

Dodano: 31.08.2017 08:03
Źródło: LM.pl

Nie będzie zbiorczego systemu odbioru nieczystości ciekłych. Radni zdecydowaną większością głosów zdecydowali o uchyleniu uchwały, która umożliwiała miastu przejęcie od właścicieli nieruchomości obowiązku pozbywania się ścieków.

Ujednolicenie systemu odbioru ścieków z przydomowych szamb miało obowiązywać od czerwca tego roku. Miał się tym zająć PWiK, który opłaty za nieczystości zamierzał naliczać na podstawie zużytej wody. Obowiązująca stawka miała wynosić 16 zł za m3 wody dla osób, które nie są podłączeni do systemu kanalizacyjnego. I ci, pomysłem byli najbardziej oburzeni. Po rozmowie prezydenta z mieszkańcami, radni zdecydowali, że system wejdzie w życie nie w czerwcu, a w październiku. Natomiast cenę zweryfikować miał rynek. Ogłoszono przetarg. Okazało się, że ofertę złożyła jedna firma – koniński PWiK. 

- Cena była wyższa niż w trybie in house. Nie możemy pozwolić, żeby mieszkańcy zapłacili jeszcze więcej i nie ma zgody na to, żeby miasto do tego dopłaciło – mówi Sebastian Łukaszewski, wiceprezydent Konina.

Jak podczas wczorajszej sesji podkreślił prezydent Jóżef Nowicki, oferta PWiK w postępowaniu przetargowym dawała cenę wyższą o 65 groszy. To oznaczało, że koszty byłyby większe o ponad 700 tys. zł.

- Nie ma środków budżetowych, żebyśmy je mogli wyasygnować. Rezygnujemy z systemu, który nie jest możliwy, bo nie pojawił się nikt kto stanowiłby rozwiązanie alternatywne – mówił Józef Nowicki.

Dodatkowym problemem było zróżnicowanie ceny dla osób, które mają możliwość podłączenia się do kanalizacji i dla tych, którzy takiej możliwości nie mają.

- Prawnie jest to niedopuszczalnie. Model, który chcieliśmy stworzyć byłby kaleki – podsumował prezydent.

Radni 11 głosami za, przy 4 przeciwnych i 5 wstrzymujących się zdecydowali o rezygnacji ze zbiorczego systemu odbioru ścieków. Włodarze zapowiedzieli jednak, że będą zachęcać mieszkańców do podłączenia się do kanalizacji. Niewykluczone są wizyty inspektorów nadzoru budowlanego, którzy będą sprawdzali szczelność szamb. Natomiast urzędnicy przeprowadzać będą kontrolę umów, paragonów i faktur za wywóz ścieków.  

fot. archiwum

  • Konin. Odbiór ścieków bez zmian. Skontrolują przydomowe szamba

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Rudy z pwik to cwaniak.Niech lepiej przypomni sobie czemu przestał być wiceprezydentem miasta.Po drugie mieszka w Sławsku i ciekawe czy tam też by porządził.
Dodano: 31.08.2017 08:39    Przez: ~mieszko
Coz za uklon w stronę mieszkanow,niesamowite !
Dodano: 31.08.2017 08:30    Przez: ~Wyborca
A gdzie tu ekologia? Znowu będą wylewać na pola nielegalnie ścieki. Założę się, że większość szamb jest nieszczelnych. Zapraszam na kontrole do Grójca i Laskówca. I nie weryfikujcie papierków, bo wystarczy mieć 1 na rok i nic się nie da zrobić. Kontrole powinny przebiegać w sposób realny, czyli opróżnić zbiornik i sprawdzić stan wewnątrz. Ale po co się trudzić. Straż miejska nie ma narzędzi, Nadzór Budowlany z urzędu kontroli nie będzie wszczynał, urzędnik się nie zna i nihili novi. Jak zawsze cwaniacy i kombinatorzy zyskają.
Dodano: 31.08.2017 09:42    Przez: ~Woland
hahah a nie mówiłem..... przejmijcie oczyszczalnie do Konina a zaraz będą podwyżki hahaha
Dodano: 31.08.2017 09:14    Przez: ~i co ?
niech oni porządki i kontrole najpierw zaczną od siebie , już dawno powinno tamwjechać cba
Dodano: 31.08.2017 10:08    Przez: ~ola

KOMENTARZE

Coz za uklon w stronę mieszkanow,niesamowite !
Dodano: 31.08.2017 08:30    Przez: ~Wyborca
No przecie jeszcze trochę i wybory będą.
Dodano: 31.08.2017 09:13    Przez: ~oj
Rudy z pwik to cwaniak.Niech lepiej przypomni sobie czemu przestał być wiceprezydentem miasta.Po drugie mieszka w Sławsku i ciekawe czy tam też by porządził.
Dodano: 31.08.2017 08:39    Przez: ~mieszko
Twarde prawo, ale prawo. Drugie odkrycie :-)
Dodano: 31.08.2017 09:00    Przez: ~mieszkaniec Konina
hahah a nie mówiłem..... przejmijcie oczyszczalnie do Konina a zaraz będą podwyżki hahaha
Dodano: 31.08.2017 09:14    Przez: ~i co ?
A gdzie tu ekologia? Znowu będą wylewać na pola nielegalnie ścieki. Założę się, że większość szamb jest nieszczelnych. Zapraszam na kontrole do Grójca i Laskówca. I nie weryfikujcie papierków, bo wystarczy mieć 1 na rok i nic się nie da zrobić. Kontrole powinny przebiegać w sposób realny, czyli opróżnić zbiornik i sprawdzić stan wewnątrz. Ale po co się trudzić. Straż miejska nie ma narzędzi, Nadzór Budowlany z urzędu kontroli nie będzie wszczynał, urzędnik się nie zna i nihili novi. Jak zawsze cwaniacy i kombinatorzy zyskają.
Dodano: 31.08.2017 09:42    Przez: ~Woland
I bardzo dobrze, walić w tych śmierdzieli i sypać kary. W mieście to wierzchołek góry lodowej. Państwo powinno zainteresować się wsiami !!! Tam dopiero jest samowolka i eldorado dla tych śmierdzieli !!!!
Dodano: 31.08.2017 11:30    Przez: ~Ekolog
niech oni porządki i kontrole najpierw zaczną od siebie , już dawno powinno tamwjechać cba
Dodano: 31.08.2017 10:08    Przez: ~ola
Ola, czyżbyś miała nieszczelne szambo, albo nawet nielegalne? Skoro tak cię to ubodło?
Dodano: 31.08.2017 11:29    Przez: ~Aleksandra
No niech sprawdza szamba przydomowe co drugie jest nieszczelne:)
Dodano: 31.08.2017 12:18    Przez: ~szambonurek
noooo będziesz nurkowal i sprawdzał .???? nikt nie będzie ryzykował życia wchodząc nawet do pustego szamba
Dodano: 31.08.2017 13:06    Przez: ~i co
Niestety, nie należy się łudzić - nic z tym śmierdzącym problemem nie zrobią! PWiK najpierw zachęcał do podpisywania umów na rynkowych warunkach, po czym po kilku miesiącach podniósł stawki o ponad 20%. Niezła motywacja! JPrzykre, ale tak biegające co niedzielę do kościółka społeczeństwo traktuje Matkę Naturę i bliźnich.
Dodano: 31.08.2017 13:13    Przez: ~Lucyfer
Są metody sprawdzania szczelności zbiorników bezodpływowych nie wymagające zaangażowania ludzi w bezpośrednią styczność z wnętrzem szamba. Poza tym proponuję, by badania wykonywać na koszt PWiK a w przypadku wykrycia nieprawidłowości obciążyć użytkownika kosztami analizy i skierować wniosek do sądu.
Dodano: 31.08.2017 13:16    Przez: ~Mirosław KlozeT
Nieszczelne szamba, rzadkie wypływa do gleby, a skąd woda zanieczyszczona bakteriami koli, ludzie myślą, ze zaoszczędzą, a potem do lekarza.
Dodano: 31.08.2017 18:06    Przez: ~Ekolog
no własnie wylewaja zadkie pod krzaki a geste zgłaszaja do wywozu i jak takich namiezyc to sa ludzie po studjach
Dodano: 31.08.2017 18:46    Przez: ~wladz
Znaczy się "wykształciuchy" ?
Dodano: 31.08.2017 19:11    Przez: ~Absolwent ZSZ
W jakim my żyjemy mieście, jest zgoda na nielegalny wywóz szamba do lasu-brawo! To może wskażmy gdzie można wylewać szambo, wysypywać śmieci, do Pana czy Pani ogródka, na Pana pole, czy Pani lasu...