Dzisiaj jest środa 22 listopada 2017, imieniny: Cecylii, Marka, Maura WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23947) SPORT FORUM FIRMY (5102) PRACA (72) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 5oC
Jutropogoda
8 / 7oC
Pojutrzepogoda
10 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wyciskali ponad 260 kg. I Mistrzostwa Konina Bench ... (6)Konin. Platforma Obywatelska chce swojego prezyden ... (83)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościKonin. Zgłoszenie do prokuratury nadużyć przy głos ...

Konin. Zgłoszenie do prokuratury nadużyć przy głosowaniu KBO

Dodano: 12.09.2017 11:28

Do Prokuratury Rejonowej w Koninie wpłynęło zawiadomienie kilku osób w sprawie kradzieży danych osobowych przy okazji głosowania w Konińskim Budżecie Obywatelskim – potwierdza Małgorzata Kudła, prokurator rejonowa w Koninie.

W czasie kilku ostatnich dni głosowania KBO (od 1 do 10 września – głosowanie internetowe, 10 września w czterech lokalach na terenie miasta), napływały sygnały od mieszkańców, że ktoś wykorzystał ich PESEL do głosowania na projekty Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Nie mogli więc zagłosować elektronicznie, bowiem po wpisaniu numeru PESEL, pojawił się komunikat, że został już wcześniej wykorzystany. Zgłaszający ten problem w dniu głosowania, byli odsyłani z tym na policję i do prokuratury. Konińska policja skierowała już do Urzędu Miejskiego zapytanie o dane techniczne z głosowania. Sprawa trafiła również do Prokuratury Rejonowej w Koninie, która przyjęła zawiadomienie o nadużyciach podczas głosowania elektoronicznego.-  W miniony poniedziałek wpłynęły zgłoszenia od pięciu osób, we wtorek od jednej poszkodowanej. Wszystkie zgłoszenia będą rozpatrywane w jednym postępowaniu - wyjaśniła Małgorzata Kudła, prokurator rejonowa w Koninie. - Sprawie nadano bieg w kierunku wykrycia sprawcy. Policja będzie sprawdzała szczegóły związane ze sprawą. 

Co pozostaje organizatorom głosowania KBO w tej sytuacji? Z pewnością będzie to głównym tematem konferencji prasowej zwołanej przez koniński urząd w celu ogłoszenia oficjalnych wyników KBO w najbliższą środę, 13 września.

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:prokuratura rejonowa Konin,   KBO,   glosowanie KBO,   kradzież danych,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Art. 10 ust.4 Ustawy Prawo Oświatowe mówi, że zadaniem organu prowadzącego jest dokonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych, ust. 5 mówi, że zadaniem jest także wyposażenie szkoły... Jak zatem nowe schody dla jednej ze szkół są projektem w KBO? Albo boisko? Może źle myślę - niech mi to ktoś wyjaśni....
Dodano: 12.09.2017 12:24    Przez: ~M.M.S.S.
jestem ZA powtórzeniem głosowania i wykluczeniem projektów dotyczących szkół i przedszkoli !!!!
Dodano: 12.09.2017 12:49    Przez: ~POWTÓRZYC GŁOSOWANIE
No nareszcie, ktos sie tym zajal. Kradiez danych osobowych to przestepstwo, nie rozumiem, jak po zgloszeniu faktu na komisariacie policji "rozkladali bezradnie rece"...
Dodano: 12.09.2017 11:58    Przez: ~KN
W takiej sytuacji głosowanie powinno odbyć się jeszcze raz.Jest to niedopuszczalne żeby z kradzionych danych został zatwierdzony projekt.
Dodano: 12.09.2017 12:18    Przez: ~KBO
Jeszcze będą jaja, jeśli okaże się, że tych skradzionych danych było więcej (tylko wielu ludzi mogło na to machnąć ręką, albo po prostu ci oszukani nie chcieli głosować, więc się nie zorientowali, że zostali wykorzystani). Możliwe nawet, że te fałszywe głosy diametralnie wpłynęły na wyniki...
Dodano: 12.09.2017 12:32    Przez: ~john

KOMENTARZE

Pojawi sie numer ip komputera ktory wprowadzil taki pesel i sprawa wyjasniona,ogolnie to powinno byc tylko glosowanie na papierku z dowodem w reku
Dodano: 12.09.2017 11:49    Przez: ~Olo
Co do 1. części wypowiedzi - racja. Myślę, że nie będzie dużego problemu z namierzeniem, jeśli prokuratura ma w szeregach specjalistów (a wierzę, że tak jest).Co do drugiego nie zgodzę się. Postęp technologiczny należy wykorzystywać, jeśli są tego korzyści. Robienie głosowania tradycyjnego generuje koszty (komisja, wydruki kart do głosowania, przygotowanie lokali itd.). Zresztą ta edycja KBO pokazała, że to po prostu wygodniejsza opcja dla mieszkańców. Gdyby nie głosowanie internetowe, to jestem pewien, że frekwencja byłaby duuuuuuuużo niższa. Trzeba po prostu nauczyć ludzi uczciwego głosowania - dlatego świetnie, że ci oszukani ludzie poszli do prokuratury, a nie zbagatelizowali tego. I teraz prokuratura też nie może być pobłażliwa - konieczne są surowe kary, aby w przyszłości nie było z tym podobnych problemów.
Dodano: 12.09.2017 12:29    Przez: ~john
Już niektórym du-psko się pali:))
Dodano: 12.09.2017 12:52    Przez: ~dfd
Jeśli jest zmienny IP to nie dojdą.
Dodano: 12.09.2017 12:57    Przez: ~xyz
xyz nie wypowiadaj się jak nie wiesz o co chodzi , nie ma zmiennych zawsze przez jakiś czas jest kogoś.A obowiązek dzierżawy IP przez klienta ma każdy operator dostarczający Internet.Więc nie ma anonimowości w internecie:)))
Dodano: 12.09.2017 13:01    Przez: ~kgb
NO TO TERAZ WIEMY DLACZEGO W TYM ROKU BYŁO DWA RAZY WIĘCEJ GŁOSÓW NIŻ POPRZEDNIO. PEWNIE WIĘKSZOŚĆ TYCH KTÓRYM SKRADZIONO PESEL NAWET NIE WIE, ŻE "GŁOSOWAŁA".
Dodano: 12.09.2017 14:01    Przez: ~SZOK
LM coś wie na temat źródła danych ? hehehe
Dodano: 12.09.2017 14:24    Przez: ~Tomasz
Zbyt małe koszta procesu by były...
Dodano: 12.09.2017 16:14    Przez: ~@Olo
Pewnie głosowali polegli w tupolewie.
Dodano: 12.09.2017 16:34    Przez: ~Opel Astra
Naprawde wielka tragedia
Dodano: 12.09.2017 20:02    Przez: ~H
avatar Hehe,na głupotę nie da rady teraz czas aby ktoś na te wykradzione dane kredyty wziął.Komuniści i POszsmbowcy to zwykli złodzieje i pewnie dane głosujących po prostu sprzedali.Co za syf i qreswo.
Dodano: 13.09.2017 08:01    Przez: Tomasz Kobrzycki
Co? Kradzież danych osobowych? W dzisiejszych czasach dostęp do nich ma każdy i nikogo już nie dziwi że jakaś firma dzwoni do kogoś z ofertą. Trzeba czytać umowy jak się podpisuje a nie bezmyślnie wyrażać zgodę na przetwarzanie danych osobowych a potem się dziwić skąd nasze dane kto ma
Dodano: 13.09.2017 11:13    Przez: ~Hmm 🤔
No nareszcie, ktos sie tym zajal. Kradiez danych osobowych to przestepstwo, nie rozumiem, jak po zgloszeniu faktu na komisariacie policji "rozkladali bezradnie rece"...
Dodano: 12.09.2017 11:58    Przez: ~KN
Kradzież danych osobowych to przestępstwo, ale jakie przepisy regulują głosowanie nad KBO? Kto był uprawniony do głosowania, kto i kogo mógł upoważnić mieszkaniec Konina do głosowania w swoim imieniu. Czy mógł głosować mieszkaniec gminy Golina, Rzgowa czy Kudowy? Czy mógł głosować mieszkaniec Kłodawy, Zagórowa skoro pracuje w Koninie? Zrozumcie policjantów.
Dodano: 12.09.2017 12:50    Przez: ~Qń
do Qń - wiesz, nawet, jeśli wyszłoby, że zgłaszający nie miał prawa głosować, to nie zmienia faktu, że ktoś "ukradł jego tożsamość"... a to jest przestępstwo tak czy inaczej
Dodano: 12.09.2017 12:55    Przez: ~alemria
Przecież to napisałem.
Dodano: 12.09.2017 13:34    Przez: ~Qń
qń - no nie do końca, bo każesz "zrozumieć policjantów, czyli niejako usprawiedliwiasz ich "rozkładanie rąk" bezradności. Tymczasem oni powinni od razu działać, bo to przestępstwo i to dosyć poważne.
Dodano: 12.09.2017 13:45    Przez: ~lm
~Qn, baza, która zawiera informacje o PESELach i danych osobowych, ma też dane o miejscu zamieszkania, zatem osoba spoza Konina nie mogłaby ot tak sobie zagłosować. Wyjątek stanowią osoby spoza konina, które przed okresem głosowań zgłosiły się od osób zajmujących się KBO.
Dodano: 12.09.2017 17:41    Przez: GordiT
Nie do konca. Jestem zameldowana w Koninie w ktorym bywam, oddaje glos z Łodzi, tak jak to zrobilam rok temu... Rozmawiam z przyjaciolka, ktora oddala glos na dany projekt i jej mama tez . Po czym mowi mi , ze w oficjalnych wynikach nie bylo ani jednego glosu na ten projekt... Cuda? cos tutaj jest nie tak i nalezy to wyjasnic. Nie winie policjantow.... Ale w sumie gdzie ma sie mieszkaniec Konina udac ze skarga, ze ktos ukradl jego PESEL??? Wyjasnijmy ta sytuacje, a wtedy bedzie mozna mowic o demokratycznym glosowaniu i bedzie to stricte glos mieszkancow Konina bez watpliwosci
Dodano: 12.09.2017 18:26    Przez: ~KN
~KN, jesteś zameldowana w Koninie, więc możesz głosować. A to, gdzie fizycznie znajduje się komputer, z którego głosujesz, nie ma znaczenia. Moje IP wskazuje na Bydgoszcz, chociaż fizycznie jestem w Koninie.Podanie PESELa oraz imienia z nazwiskiem jest ważne, aby sprawdzić w bazie, czy jesteś zameldowana w Koninie. Nie wiem, które z tych danych są przy głosie zapisywane.A wracając do wątku głównego, jeżeli rzeczywiście były takie przypadki, że na dany projekt nie oddano głosu, chociaż fizycznie to zrobiono, to powinno być to zgłoszone.Mnie osobiście dziwi, że w głosowaniu elektronicznym są DWIE witryny z formularzem do głosowania.
Dodano: 12.09.2017 20:17    Przez: GordiT
a dokładnie jaki to jest przepis? bo w kodeksie karnym a nawet ustawie o ochronie danych osobowych nie ma żadnej kradzieży danych osobowych. Poczytajcie sobie zanim zabierzecie głos.
Dodano: 12.09.2017 21:41    Przez: ~NK
nie rozumiem, jak po zgłoszeniu faktu na komisariacie policji "rozkładali bezradnie rece"... - normalnie, nie ma przestępstwa kradzieży danych osobowych, nie ma przepisu "kto kradnie dane osobowe, ten podlega karze...."
Dodano: 12.09.2017 22:12    Przez: ~x
JA BYM TO ZGŁOSIŁ KSIĘDZU ,ŻEBY WIEDZIAŁ NA JAKI PRZEKRĘT NAMAWIAŁ LUDZI DO GŁOSOWANIA!!!!
Dodano: 13.09.2017 00:14    Przez: ~pokuta
ja głosowałem elektronicznie. bo niestety nie wszyscy mają wolne niedziele. według mnie sprawa powinna być wyjaśniona i osoby podszywające się ukarane. a projekty które przeszły to masakra.
Dodano: 12.09.2017 12:01    Przez: ~koninianin
No to trzeba będzie sprawdzić wszystkich głosujących...może się okazać, że niewielu głosowało a za wielu głosowano...ale numer...brawo władza.
Dodano: 12.09.2017 12:14    Przez: ~Kafar
Szkoły chyba posiadają pesele uczniów? Szkoły średnie... to by tłumaczyło głosy na pewne projekty
Dodano: 12.09.2017 15:22    Przez: ~mówię NIE
W takiej sytuacji głosowanie powinno odbyć się jeszcze raz.Jest to niedopuszczalne żeby z kradzionych danych został zatwierdzony projekt.
Dodano: 12.09.2017 12:18    Przez: ~KBO
ten projekt nie przeszedł
Dodano: 12.09.2017 21:36    Przez: ~kkk
Było do przewidzenia... Wytłumaczenie znajdą takie, że SYSTEM źle działał i wpisywał SAM błędne dane!
Dodano: 12.09.2017 12:19    Przez: ~Jola
wykorzystać kilkaset peseli by wygrał jakiś projekt? Jola jesteś blondynką?
Dodano: 12.09.2017 12:34    Przez: ~mmm
Wszystko zależy czyj to projekt i kto będzie z jego realizacji coś miał.
Dodano: 12.09.2017 16:18    Przez: ~Jola
Art. 10 ust.4 Ustawy Prawo Oświatowe mówi, że zadaniem organu prowadzącego jest dokonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych, ust. 5 mówi, że zadaniem jest także wyposażenie szkoły... Jak zatem nowe schody dla jednej ze szkół są projektem w KBO? Albo boisko? Może źle myślę - niech mi to ktoś wyjaśni....
Dodano: 12.09.2017 12:24    Przez: ~M.M.S.S.
To samo, moim zdaniem, dotyczy projektu dot. zakupu książek do biblioteki - taki projekt przechodzi już 3 raz. Książki nie są później ogólnodostępne - aby je wypożyczyć trzeba założyć kartę i opłacać składki.
Dodano: 13.09.2017 08:23    Przez: ~groszek
Jeszcze będą jaja, jeśli okaże się, że tych skradzionych danych było więcej (tylko wielu ludzi mogło na to machnąć ręką, albo po prostu ci oszukani nie chcieli głosować, więc się nie zorientowali, że zostali wykorzystani). Możliwe nawet, że te fałszywe głosy diametralnie wpłynęły na wyniki...
Dodano: 12.09.2017 12:32    Przez: ~john
Pewnie tak jest, dlatego to głosowanie powinno zostać anulowane a winni zamieszania i kradzieży danych ukarani
Dodano: 12.09.2017 12:38    Przez: ~kbo
mój też został wykorzystany i nie mogłam zagłosować. Ale na prokuraturę nie mam czasu :(
Dodano: 12.09.2017 13:49    Przez: ~111
~111 pomyśl, ze skoro ktoś ma Twój pesel może też mieć inne dane np. Numer dowodu i kiedyś wciąż na Cię ie kredyt czy coś podobnego. Ja bałam się zwykle zajmie nie zgłosić tego faktu. Ale może się mylę.
Dodano: 12.09.2017 16:39    Przez: ~Figa
oj dużo było takich skradzionych głosów. Dobrze że ich projekt nie przeszedł
Dodano: 12.09.2017 21:39    Przez: ~iii
Panowie prezydenci do dymisji, dość waszego rządzenia w tym mieście
Dodano: 12.09.2017 12:40    Przez: ~kolo
Sprawę przekazałem do TVN24, żeby tematu przypadkiem nie zamieść pod dywan
Dodano: 12.09.2017 12:47    Przez: ~kbo
A ja powiadomiłem Jungingena.
Dodano: 12.09.2017 12:49    Przez: ~Leon
nie ręczyłbym za nich. warto to przekazać np. Polsatowi - najbardziej bezstronni. ;)
Dodano: 12.09.2017 12:57    Przez: ~john
1 z 3
123>>