Dzisiaj jest wtorek 25 czerwca 2019, imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20078) SPORT FORUM FIRMY (5339) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
27 / 21oC
Jutropogoda
30 / 18oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:
Polecamy:

Ślesin. Nie udało się pozyskać funduszy. Mieszkańcy zawiedzeni

Dodano: 14.09.2017 08:23

Ponad 350 mieszkańców gminy Ślesin może odebrać darmową dokumentację techniczną instalacji fotowoltaicznej w swych domach.

Jednak atmosfera, która towarzyszy tej możliwości, daleka jest od radosnej. Dokumentacja jest pozostałością po wniosku, jaki przygotowywała gmina wraz z firmą Nuvarro. Dotyczył on dofinansowania ogniw fotowoltaicznych. Niestety, w efekcie tych prac burmistrz Mariusz Zaborowski przepraszał mieszkańców gminy.

- Przepraszałem, bo narobiłem mieszkańcom i sobie nadziei, że uda się w gminie pobudować u prywatnych osób ogniwa fotowoltaiczne. Niewiele gmin podjęło ryzyko, aby robić to również u mieszkańców, a nie tylko na budynkach użyteczności publicznej. Ryzyko było dość duże, bo możliwości pozyskania funduszy były niewielkie i mówiłem to na początku mieszkańcom - tłumaczył burmistrz podczas spotkania z mieszkańcami.

Z jakiego powodu nie udało się uzyskać funduszy? Przyczyna była dość błaha. Aby w ogóle można było starać się o dofinansowanie, należało przygotować dokumentacje techniczną poszczególnych domostw. W grę wchodziło ponad 350 obiektów, dla których trzeba było przygotować wszystkie niezbędne dane i wyliczenia. Pomimo ogromu włożonej w projekt pracy, wniosku nie udało się złożyć. Firma, która była podwykonawcą zleceniobiorcy nie dopilnowała terminów. Z tego powodu mieszkańcy otrzymają przygotowaną dokumentację, jako pewien rodzaj zadośćuczynienia. Zwrócone zostaną im również pieniądze, które musieli wyłożyć z góry na wykonanie tej usługi. Mowa o kwocie około 300 zł dla każdej osoby. Firma będzie musiała również wypłacić gminie stosowne odszkodowanie.

- Wiele osób liczyło na to, że projekt się powiedzie. Każdy mówił o jednym – o ilości pracy włożonej przez moich pracowników, którzy robili to poza swoimi obowiązkami. Na pewno jednak mnie to nie zniechęci i będziemy próbować ponownie pozyskać takie dofinansowanie, jeżeli będzie taka możliwość – deklarował Mariusz Zaborowski.

Jak na sprawę zapatrują się mieszkańcy gminy? Nie kryją rozczarowania, ale zapewniają, że do burmistrza pretensji nie mają. - Szkoda, że się nie udało, ale nic nie straciliśmy. Natomiast podniesiono naszą świadomość, jak można oszczędzić środowisko. Obiecano również, że będziemy mogli skorzystać z podobnej możliwości za kilka lat – mówili mieszkańcy gminy Ślesin.

  • Ślesin. Nie udało się pozyskać funduszy. Mieszkańcy zawiedzeni
  • Ślesin. Nie udało się pozyskać funduszy. Mieszkańcy zawiedzeni
  • Ślesin. Nie udało się pozyskać funduszy. Mieszkańcy zawiedzeni
  • Ślesin. Nie udało się pozyskać funduszy. Mieszkańcy zawiedzeni

autor: Monika Marciniak

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Ślesin,   Mariusz Zaborowski,   spotkanie z mieszkańcami,   fotowoltaika,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Jak zwykle obiecanki Pana Zaborowskiego były do przewidzenia. Mieszkańcy kolejny raz dali się nabrać kłamczuszkowi na obietnice bez pokrycia. Miało być 500 miejsc pracy, geotermia itd., teraz 350 instalacji fotowoltaicznych. Kolejne kłamstwo-pracownicy przyjmowali mieszkańców w swoich godzinach pracy w biurze a nie na plaży po godzinach pracy. Panie Burmistrzu kiedy przestaniesz kłamać mieszkańców?
Dodano: 14.09.2017 09:24    Przez: ~jedna z 500 oszukanych
Burmistrz !!! Twoim i pracowników obowiązkiem było pilnowanie terminów. Przestań w końcu ściemniać i picować.
Dodano: 14.09.2017 09:32    Przez: ~zawiedziony
W temacie obiecanek Pan Burmistrz jest mistrzem.Droge w Honoratce kryje asfaltem juz druga kadencje, przylacza do kanalizacji tez mu nie wychodza mimo, iz sa takie mozliwosci (Honoratka) a o gazie ziemnym juz nie wspomne.
Dodano: 14.09.2017 10:04    Przez: ~Rowerek
Czy były pierwszy prezes Nuvarro i członek rady nadzorczej spółki TERMY ŚLESIŃSKIE w likwidacji Pan M.Waszkowiak którego Pan Burmistrz powołał do gminnej spółki to ta sama osoba. Czy nie jest to ciekawy przypadek Szanowni mieszkańcy gminy Ślesin. Może radni pociągną ten temat w interpelacjach na sesji, choć w to bardzo wątpię.
Dodano: 14.09.2017 11:11    Przez: ~kabaret i drwina z wyborców
Jakie firmy były podwykonawcami Nuvarro? Proszę napisać aby przestrzec klientów przed tego typu firmami skoro nawet ze złożeniem dokumentacji w odpowiednim terminie mają problem
Dodano: 14.09.2017 09:27    Przez: ~Radeeeek

KOMENTARZE

Skoro ta energia ze słońca taka "tania" to po co te dofinansowania? niech każdy sobie odpowie. Naciągacze STOP!
Dodano: 14.09.2017 08:58    Przez: ~Moja
Wypowiedź Twa jest tak kiepska, że bezpośrednie odniesienie się do niej byłoby dla człowieka piśmiennego niestosowne. Gdybyś chłopie liznął, choć śladowo, wiedzy w temacie potrafiłbyś oddzielić problematykę techniczną foto-kondensacji i fotowoltaiki od kosztów ich budowy i eksploatacji. Ale po co miałbyś błysnąć kwalifikowaną wiedzą skoro można wypisać populistyczny bzdet i osiągnąć zadowolenie jedynie z faktu umiejętności pisania na klawiaturze. W podobny do Twego argumentu XVIII-wieczni "mędrcy" odnosili się do potrzeby oraz kosztów prac nad maszyną parową oraz wpływu tejże na nieśność kur i wydajność mleka.
Dodano: 14.09.2017 10:18    Przez: ~jaś
policz sobie. koszt wykonania fotowoltaiki 6 kW to koszt około 30 tys zł. kiedy Ci się to zwroci. ? jak ogniwa skończą swoją żywotność ? A tak dofinansowanie i płacisz tylko około 4 tys... widzisz różnice ? to nie jest tanie panie kolego
Dodano: 14.09.2017 13:22    Przez: ~mialem mieć i nie mam
Większej głupoty chyba już nie można napisać....
Dodano: 14.09.2017 14:20    Przez: ~xyz
Napiszcie prawdę w tym artykule, że inne gminy zdążyły na czas złożyć wnioski, a Ślesin nie i jeszcze wmawia się nam że odnieśliśmy jakiś sukces!!! Parodia do kwadratu
Dodano: 14.09.2017 14:23    Przez: ~333
1. Winny nie jest podwykonawca Zleceniobiorcy tylko Zleceniobiorca Nuvarro. Nazywajmy sprawy po imieniu. Jak to w biznesie. Nuvarro miało "dobry kontakt z Gminą", dostało zlecenie, a że robić nie chcieli lub nie umieli dali podwykonawcę. 2. Nie prawdą jest, że dotacje do fotowoltaiki i strat w nich Ślesina to wielkie wyzwanie! Stratuje teraz Kościelec a nawet Rzgów z Grodźcem. 3. Mieszkańcy chyba niedoinformowani, że nie mają do Burmistrza pretensji. Owszem jakby nie dostali punktów i byli poza listą dofinansowania - ryzyko. Jednak nie złożenie dokumentacji, czyli wniosku o dotację na czas ... klapa, klapa.
Dodano: 14.09.2017 15:49    Przez: ~lo1
4. Do Moja - po co dofinansowania tej "rentownej" inwestycji? Po to, że jak dostaniemy pieniądze z UE na co chcemy to najpierw Polacy pójdą po to co im najpotrzebniejsze i efektywniejsze - bo się nie psuje szybko jak urządzenie - np: styropian, okna na tzw. termomodernizację. Do tego kupisz polskie materiały budowlane. Od biedy potem kocioł mniejszy. Jak jest dotacja to już możesz kupić tylko panele najczęściej nie polskie. Proste. wg. Niemców 80% kasy wydanej na dotacje wraca do starej UE. Dotują sami siebie, swoje firmy z technologią. Tylko jakieś szkolenia zostają w pełni w Polsce, cześć dla rolników dotacji bo już zakup traktora jak nie kupisz Ursusa i kasa wraca do nich. Za to uczą ludzi pisać wnioski a nie biznes rynkowy kręcić. Eurosocjalizm.
Dodano: 14.09.2017 15:55    Przez: ~lo 2
jaś to filozof nad filozofy, ciągle się wymądrza, musiał skończyć uczelnie w Oksfordzie, albo w Jarocinie.
Dodano: 14.09.2017 17:46    Przez: ~Gimnazjalista
Jak zwykle obiecanki Pana Zaborowskiego były do przewidzenia. Mieszkańcy kolejny raz dali się nabrać kłamczuszkowi na obietnice bez pokrycia. Miało być 500 miejsc pracy, geotermia itd., teraz 350 instalacji fotowoltaicznych. Kolejne kłamstwo-pracownicy przyjmowali mieszkańców w swoich godzinach pracy w biurze a nie na plaży po godzinach pracy. Panie Burmistrzu kiedy przestaniesz kłamać mieszkańców?
Dodano: 14.09.2017 09:24    Przez: ~jedna z 500 oszukanych
No ale z artykułu wynika,że mieszkańcy pretensji do burmistrza nie mają.W myśl powiedzenia "Polacy nic się nie stało".
Dodano: 14.09.2017 09:34    Przez: ~amen
W temacie obiecanek Pan Burmistrz jest mistrzem.Droge w Honoratce kryje asfaltem juz druga kadencje, przylacza do kanalizacji tez mu nie wychodza mimo, iz sa takie mozliwosci (Honoratka) a o gazie ziemnym juz nie wspomne.
Dodano: 14.09.2017 10:04    Przez: ~Rowerek
Ale artykułu nie pisali mieszkańcy,za to komentarze tak.Pan Burmistrz w ramach rekompensaty powinien te 350 osób na swóje wesele do Wityngu na darmowe jedzenie zaprosić.
Dodano: 14.09.2017 13:16    Przez: ~redaktorek
Jakie firmy były podwykonawcami Nuvarro? Proszę napisać aby przestrzec klientów przed tego typu firmami skoro nawet ze złożeniem dokumentacji w odpowiednim terminie mają problem
Dodano: 14.09.2017 09:27    Przez: ~Radeeeek
znajdę nazwę podam. jakąś z Opola. długa nazwa
Dodano: 14.09.2017 13:23    Przez: ~oj
Emeryt Rysiu jest na fotce
Dodano: 14.09.2017 09:30    Przez: ~lucek
Burmistrz !!! Twoim i pracowników obowiązkiem było pilnowanie terminów. Przestań w końcu ściemniać i picować.
Dodano: 14.09.2017 09:32    Przez: ~zawiedziony
Pracownikom dać premię i kupić lepszy i droższy serwer!!Taki będzie efekt tej dziecinady.
Dodano: 14.09.2017 09:42    Przez: ~v
Jak to jest że innym Gminą udało się złożyć wnioski na czas?? Czy Gmina Ślesin jest jedyną która nie zdążyła na czas?
Dodano: 14.09.2017 13:38    Przez: ~as
Brakło czasu na złożenie wniosku?Zatrudnij jeszcze ze dwóch asystentów.
Dodano: 14.09.2017 09:46    Przez: ~1
Jedynka trafiłaś w dziesiątkę z tymi asystentami,może każdy pracownik w gminie powinien mieć asystenta.
Dodano: 14.09.2017 13:21    Przez: ~10
Jaki pan taki kram ! burmistrz osmiesza sie na kazdym kroku, gmina cofa się w rozwoju, brud , smrod i brak perspektyw oto gmina za kadencji nie udolnego burmistrza !!! ZERO ODPOWIEDZIALNOSCI I PROFESJONALIMU !!!
Dodano: 14.09.2017 10:51    Przez: ~gosc
Czy były pierwszy prezes Nuvarro i członek rady nadzorczej spółki TERMY ŚLESIŃSKIE w likwidacji Pan M.Waszkowiak którego Pan Burmistrz powołał do gminnej spółki to ta sama osoba. Czy nie jest to ciekawy przypadek Szanowni mieszkańcy gminy Ślesin. Może radni pociągną ten temat w interpelacjach na sesji, choć w to bardzo wątpię.
Dodano: 14.09.2017 11:11    Przez: ~kabaret i drwina z wyborców
Jak sama/sam wskazałeś to BYŁY prezes, nie ma już chyba w Nuvarro udziałów i nie wiem czy te informacje mają tutaj jakiś związek.
Dodano: 14.09.2017 20:05    Przez: ~Adam
Najpierw to niech most zrobia bo dziura