Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Kolizja na trasie Bursztynowej. Zablokowany jeden pas ruchu w kierunku Konina

LM.plWiadomościKonin nie uczestniczy w wyścigu geotermalnym. Drugie podejście

Konin nie uczestniczy w wyścigu geotermalnym. Drugie podejście

Dodano:
Konin nie uczestniczy w wyścigu geotermalnym. Drugie podejście

Na jakim etapie jest konińska geotermia – pytali radni prezydenta. - Czy miasto ma określoną strategię? 

Na jakim etapie jest konińska geotermia – pytali radni prezydenta. - Czy miasto ma określoną strategię? - Nie uczestniczymy w wyścigu geotermalnym - odpowiedział Józef Nowicki. 

Temat geotermii pojawił się już na wstępie sesji Rady Miasta Konina, w części sprawozdania prezydenta z pracy w okresie międzysesyjnym.

- Mamy taki skarb, ale nasi sąsiedzi: Koło, czy Sieradz zaczynają nas doganiać – zaniepokoił się o geotermię Piotr Korytkowski, przewodniczący klubu radnych PO. - Ten efekt, że mamy gorące źródła o takich parametrach, zaczyna uciekać. Czy miasto w postaci spółek ma określoną strategię, co dalej będziemy robić. Chciałbym konkretów. Kto jest odpowiedzialny za porażkę - pytał o aplikowanie o środki na budowę elektrociepłowni geotermalnej P. Korytkowski. - Czy zostały wyciągnięte konsekwencje? Co spółka Geotermia robiła od czasu zakończenia odwiertów i jakie są plany co do tej spółki. Marzenia o gorących źródłach będą za chwilę pękać. Koło, które leży 25 km od Konina, szybciej zrealizuje ten odwiert niż Konin.

- To nie jest porażka – odpowiedział Józef Nowicki, prezydent Konina. - Mamy strategię dotyczącą geotermii i ją konsekwentnie realizujemy. Nie uczestniczymy w żadnym wyścigu geotermalnym ani z Toruniem, ani żadnym innym miastem. Robimy, co do nas należy, aby program związany z budową ciepłowni geotermalnej realizować. Okazuje się, że w pierwszym podejściu wniosków złożonych przez samorządy, w naszej aplikacji brakowało decyzji RDOŚ, na którą czekaliśmy bardzo długo i wkrótce zostanie nam wydana. Aplikacja została przeniesiona do drugiej transzy. W pierwszej były tylko Toruń i Konin, reszta dotyczyła odnawialnych źródeł. Nie rezygnujemy, a po uzyskaniu decyzji RDOŚ przedłożymy ponowną aplikację. Jednocześnie prowadzimy rozmowy z Polskim Funduszem Rozwoju i Funduszem Inwestycji Samorządowych. Rozmowy dotyczą czterech projektów z naszego miasta: połączenie ul. Paderewskiego z wiaduktem - 80 mln złotych, modernizacji ul. Przemysłowej - 25 mln zł. Trzecia aplikacja to budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie, czwarty projekt dotyczy przebudowy mostu Bernardynka, ale nie wiemy jak zostanie potraktowany. Jeżeli chodzi o ciepłownię to po pierwsze sięgamy po środki z NFOŚiGW w drugiej transzy, po drugie to jest finansowanie poprzez sięgnięcie do Funduszu Inwestycji Samorządowych. Nie jest tak, że nic nie robimy i czekamy aż nam ktoś coś zaproponuje. Na 12 października br mamy zaproszenie do kolejnych rozmów na temat spięcia finansowego tych czterech projektów.

Prezydent wyjaśniał dalej, że wniosek od dofinansowanie przygotowywał MPEC, który będzie realizował zadanie polegające na budowie ciepłowni geotermalnej.

Czytaj więcej na temat:geotermia Konin, elektrociepłownia, MPEC Konin,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole