Dzisiaj jest wtorek 2 czerwca 2020, imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18410) SPORT FORUM FIRMY (5493) PRACA (21) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 8oC
Jutropogoda
18 / 8oC
Pojutrzepogoda
18 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sokół Kleczew wrócił do treningów. Po blisko 2,5 m ... (0)O sytuacji ekologicznej na terenach inwestycyjnych ... (0)

Co dalej z Ościsłowem? Poseł T. Nowak pyta o przyszłość regionu

Dodano: 27.09.2017 12:27
Źródło: LM.pl

Odkrywka „Ościsłowo” ciągle pod znakiem zapytania. Nadal nie ma decyzji środowiskowej. W związku z tym poseł Tomasz Nowak skierował interpelację do premier rządu – Beaty Szydło.

Wydanie decyzji środowiskowej w sprawie budowy przez konińską kopalnię odkrywki „Ościsłowo” wyznaczone było przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na 22 września. W związku z jej brakiem, poseł Platformy Obywatelskiej skierował pismo do premier rządu. Podkreśla w nim, że to „kolejne odwlekanie decyzji, które uniemożliwi powstanie odkrywki do 2020 roku i spowoduje brak paliwa dla bloków energetycznych ZE PAK S.A. i niedobór mocy w systemie energetycznym Polski a region koniński skazany będzie na klęskę bezrobocia i zapaść gospodarczą. Klincz decyzyjny pomiędzy ministrami energii oraz środowiska i wcześniej rolnictwa wynika z braku strategii energetycznej rządu, która dopiero powstaje. Pani Premier zapewnia jednak, że polski węgiel będzie paliwem strategicznym gwarantującym bezpieczeństwo państwa. W Koninie mamy coraz bardziej wrażenie, że są to puste słowa nie poparte czynami”.

Dalej, poseł Tomasz Nowak podkreśla, że przyszłość regionu konińskiego zależy od decyzji obecnego rządu, który skoordynuje działania ministerstw. „ Pracownicy ZE PAK S.A. i mieszkańcy regionu świadomi roli jaką odgrywa tu ten zakład pracy przestają wierzyć w dobrą wolę rządu PiS. Ostatnia odpowiedź Ministra Energii na moją interpelację skierowaną do Pani Premier w sprawie ratowania Jeziora Wilczyńskiego w kontekście przyszłości przemysłu energetycznego w regionie konińskim w dniu 23.06.2017 r. jest bardzo niepokojąca. Minister Energii stwierdza: „Aktualnie eksploatowane przez ZE PAK złoża zapewniają pracę elektrowni w perspektywie najbliższych kilkunastu lat, dlatego praca elektrowni w tej perspektywie ma zabezpieczenie surowcowe. Jednocześnie w krajowym systemie elektroenergetycznym pozostaje rezerwa mocy, dzięki której ewentualnie powstała luka nie spowoduje nagłego zagrożenia pracy KSE. Zwracam uwagę, że aktualnie w budowie są nowe jednostki wytwórcze o łącznej mocy ponad 5 GW (m.in. Jaworzno, Opole, Kozienice, Turów), które będą pracować w podstawie systemu”. Stanowisko Ministra Energii jest zdumiewające, bowiem z jednej strony potwierdza potencjał regionu a z drugiej z tego potencjału rezygnuje. Niedobory mocy w zapotrzebowaniu szczytowym są faktem i uzupełniać je będzie tylko import energii a kapitulanckie rezygnowanie z energii ZE PAK S.A. jest nieodpowiedzialne wobec jego potencjału do 2035 r. Ciekawe czy tak łatwe kapitulanctwo ME znajduje usprawiedliwienie w analizach PSE? Obecna sytuacja ZE PAK S.A., brak odpowiednich decyzji Rządu RP, a także powyższa odpowiedź Ministra Energii skłania do postawienia dramatycznego stwierdzenia – Prawo i Sprawiedliwość skazało region koniński na klęskę bezrobocia nie przygotowując żadnego programu pomocowego dla zwalnianych pracowników ZE PAK S.A. i narusza stabilność bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Poseł PO z Konina zwrócił się do Beaty Szydło z czterema pytaniami. Chce wiedzieć, czy premier zapozna się z sytuacją ZE PAK S.A. w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju, jakie jest stanowisko rządu w sprawie utrzymania produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego przez KWB Konin, czy i kiedy zostaną wydane decyzje umożliwiające budowę odkrywki Ościsłowo oraz czy w przypadku braku decyzji i likwidacji tysięcy miejsc pracy w ZE PAK rząd obejmie Wielkopolskę Wschodnią „specjalnym programem rozwoju”.  

  • Co dalej z Ościsłowem? Poseł T. Nowak pyta o przyszłość regionu

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Teraz poseł Nowak się pyta? A ja się pytam co robił do tej pory jak jego partia rządziła?
Dodano: 27.09.2017 12:42    Przez: ~?
Poseł wraz z koleżkami z PEŁO sprzedali kopalnie i elektrownie wiec miech mają pretensje sami do siebie i do wielkiego Solorza
Dodano: 27.09.2017 12:43    Przez: ~robotnik wykwalifikowany
a co maja robic jak elektrownia i kopalnie nie sa panstwowe tylko prywaciarza wiec prywaciarz robi jak uważa i nikt mu tego nie zabroni do tego doprowadziło Peło
Dodano: 27.09.2017 13:08    Przez: ~robotnik wykwalifikowany
A gdzie byłeś p.Nowak jak Tusk z Gradem sprzedawali kopalnie?????????.Jakoś cię nie widziałem.
Dodano: 27.09.2017 13:40    Przez: ~ziom
Poseł PO jak rządzili sprzedali ta spółkę a teraz się martwią o przyszłość regionu????? ¿?????? ¿??????
Dodano: 27.09.2017 13:31    Przez: ~Opopppppopppppp

KOMENTARZE

Łodacy ja właz z moja ukachana Senyszyn (chora debilka) złepływatyzowalismy kopalnie i sprzedalismy bo tak trzeba taka moda :-) Zakon PObrudzonych nam kazał.
Dodano: 27.09.2017 15:42    Przez: ~Gronkowiec-walc
Co ty brales, ze tak bredzisz?
Dodano: 29.09.2017 06:41    Przez: ~Pn
Aco robiles wtedy gdy mieliscie wladzę.Beszczelny.
Dodano: 27.09.2017 15:59    Przez: ~jura
A gdzie jest twoj cudowny piss, ktory zabija ten rejon brakiem pozytywnej decyzji dla Oscislowa????
Dodano: 29.09.2017 06:42    Przez: ~Pn
Zamknijcie tę dziurę i nie kaleczcie Ziemi!
Dodano: 27.09.2017 16:17    Przez: ~xyz
Moze ty sie zamknij.
Dodano: 29.09.2017 06:42    Przez: ~Pn
Nie wierzcie temu człowiekowi, dla niego liczy się tylko lans, a może lud głupi to kupi. 8 lat rządów PO-PSL poszło na marne, co mogli to posprzedawali obcemu kapitałowi, gdyby rządzili nadal wysprzedali by wszystko, a i tysiące islamistów mielibyśmy na karku. Moja propozycja jest taka, niech Solorz sprzeda koniński sektor energetyczny państwu, a sprawa nabierze przyśpieszenia.
Dodano: 27.09.2017 17:09    Przez: ~Symp. PiS
Aha, a jak mie sprzeda to twoj ukochany piss zaorze region. Widzisz, jaki ten twoj piss jest cudowny?
Dodano: 29.09.2017 06:43    Przez: ~Pn
TW AKTOR gdy rządziła jego partia sprzedał pak i kopalnię za marne grosze a teraz wylewa krokodyle łzy. To dopiero podłość i kłamstwo w ustach PO(a)łowicza
Dodano: 27.09.2017 17:39    Przez: ~grzegorz
A gdzie jest twoj cudowny piss, ktory zabija ten rejon brakiem pozytywnej decyzji dla Oscislowa????
Dodano: 29.09.2017 06:44    Przez: ~Pn
A czym wy chceta kopać tyn wyngiel do 2035??? Chyba szypami bo koparki już dawno się rozsypią bez kapitalnyvh remontów i inwestycji do tego czasu Hahahaha !!!!
Dodano: 27.09.2017 18:35    Przez: ~Qurde
Ludzie on szykuje grunt pod całkowite rozje...anie PAKu, Solorz czy Soloż wydusi na maksa ile się tylko da, a potem zamknie i zlikwiduje wszystko, ewentualnie sprzeda. Potem menda Nowak bedzie p***r...olił, że a nie mówiłem, nie ostrzegałem!? To są WSIowe zagrywki starych komuchów.
Dodano: 27.09.2017 18:42    Przez: ~Duety
Rząd chce wykupić PAK ale SOLORZ chce masakrycznie kupę forsy. Inaczej wyglądały by dzisiaj negocjacje gdyby pan poseł Nowak nie sprzedal wraz ze swoją partią PO WSI kopalń.
Dodano: 27.09.2017 19:32    Przez: ~Xmrn
Mnie nie interesuje co kto chce tylko to, co jest tu i teraz. A prawda jest taka, ze PiS zamtka region nie dajac pozwolenia na odkrywke...
Dodano: 28.09.2017 10:32    Przez: ~Pn
Już nie będzie nowej odkrywki.Uruchamiają Kozienice,Opole i Turoszów,wznawiają Ostrołękę i Żerań.A Konin .....
Dodano: 27.09.2017 19:38    Przez: ~Lipka
Nic nie uruchamiają i nic nie wznawiają. PiS odchodzi od węgla, choć coś innego w TVPiS opowiadają. Nie będzie żadnych elektrowni na węgiel kamienny i brunatny. PiS postanowił nie negocjować pakietu zimowego i w pełni podporządkowuje się UE, bez negocjacji ! Jak za rządów Kaczyńskiego zaorali buraka cukrowego i polski cukier, tak teraz za Szydło orzą węgiel...
Dodano: 28.09.2017 07:47    Przez: ~realista
Cale pissuary.
Dodano: 28.09.2017 10:33    Przez: ~Pn
PiS dba o interes Państwa, a nie o interes bogatego miliardera.
Dodano: 28.09.2017 17:16    Przez: ~Popieram PiS
Nie, piss to kaczka, ktora nienawidzi tych, ktorym cos w zyciu wyszlo a za swoje niepowodzenia obwinia innych. Jest to srary, zalosny s.miec - patrzac jak traktuje ludzi zasluguje na to miano.
Dodano: 29.09.2017 06:47    Przez: ~Pn
No NIE!!! Panie POśle!!! Chyba se pan w dalszym ciągu z nas jaja robi! Te czasy (kłamstw i głoszenia bajek) już minęły. PAMIĘTAMY "wkład"pana i pańskiej partii w "ratowanie" naszego regionu. Lepiej niech pan schowa się w kąt i przestanie się kompromitować. Za grosz wstydu! Zresztą co się dziwić? Jak przez osiem lat wmawiało się i głosiło społeczeństwu same banialuki to na pewno weszło już to panu w krew. No ale czego się nie robi dla ratowania POselskiego stołka!!!
Dodano: 27.09.2017 19:59    Przez: ~gość123
Ty sie nie jaraj przeszloscia, na ktora nie masz zadnego wplywu tylko przyszloscia, ktora K zna uratować region. Choc pissuary tego nie chca bo wola walczyć z Solorzem. Jednak on ich ogra a region zdechnie...
Dodano: 28.09.2017 10:35    Przez: ~Pn
2 z 5
<<12345>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.