Dzisiaj jest sobota 25 maja 2019, imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19460) SPORT FORUM FIRMY (5334) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 9oC
Jutropogoda
15 / 13oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Spławie. Zderzyły się dwa samochody. Jedna osoba z ... (3)Rokitnikowy projekt się rozwija. Kolejne krzewy na ... (9)

Co dalej z Ościsłowem? Poseł T. Nowak pyta o przyszłość regionu

Dodano: 27.09.2017 12:27
Źródło: LM.pl

Odkrywka „Ościsłowo” ciągle pod znakiem zapytania. Nadal nie ma decyzji środowiskowej. W związku z tym poseł Tomasz Nowak skierował interpelację do premier rządu – Beaty Szydło.

Wydanie decyzji środowiskowej w sprawie budowy przez konińską kopalnię odkrywki „Ościsłowo” wyznaczone było przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na 22 września. W związku z jej brakiem, poseł Platformy Obywatelskiej skierował pismo do premier rządu. Podkreśla w nim, że to „kolejne odwlekanie decyzji, które uniemożliwi powstanie odkrywki do 2020 roku i spowoduje brak paliwa dla bloków energetycznych ZE PAK S.A. i niedobór mocy w systemie energetycznym Polski a region koniński skazany będzie na klęskę bezrobocia i zapaść gospodarczą. Klincz decyzyjny pomiędzy ministrami energii oraz środowiska i wcześniej rolnictwa wynika z braku strategii energetycznej rządu, która dopiero powstaje. Pani Premier zapewnia jednak, że polski węgiel będzie paliwem strategicznym gwarantującym bezpieczeństwo państwa. W Koninie mamy coraz bardziej wrażenie, że są to puste słowa nie poparte czynami”.

Dalej, poseł Tomasz Nowak podkreśla, że przyszłość regionu konińskiego zależy od decyzji obecnego rządu, który skoordynuje działania ministerstw. „ Pracownicy ZE PAK S.A. i mieszkańcy regionu świadomi roli jaką odgrywa tu ten zakład pracy przestają wierzyć w dobrą wolę rządu PiS. Ostatnia odpowiedź Ministra Energii na moją interpelację skierowaną do Pani Premier w sprawie ratowania Jeziora Wilczyńskiego w kontekście przyszłości przemysłu energetycznego w regionie konińskim w dniu 23.06.2017 r. jest bardzo niepokojąca. Minister Energii stwierdza: „Aktualnie eksploatowane przez ZE PAK złoża zapewniają pracę elektrowni w perspektywie najbliższych kilkunastu lat, dlatego praca elektrowni w tej perspektywie ma zabezpieczenie surowcowe. Jednocześnie w krajowym systemie elektroenergetycznym pozostaje rezerwa mocy, dzięki której ewentualnie powstała luka nie spowoduje nagłego zagrożenia pracy KSE. Zwracam uwagę, że aktualnie w budowie są nowe jednostki wytwórcze o łącznej mocy ponad 5 GW (m.in. Jaworzno, Opole, Kozienice, Turów), które będą pracować w podstawie systemu”. Stanowisko Ministra Energii jest zdumiewające, bowiem z jednej strony potwierdza potencjał regionu a z drugiej z tego potencjału rezygnuje. Niedobory mocy w zapotrzebowaniu szczytowym są faktem i uzupełniać je będzie tylko import energii a kapitulanckie rezygnowanie z energii ZE PAK S.A. jest nieodpowiedzialne wobec jego potencjału do 2035 r. Ciekawe czy tak łatwe kapitulanctwo ME znajduje usprawiedliwienie w analizach PSE? Obecna sytuacja ZE PAK S.A., brak odpowiednich decyzji Rządu RP, a także powyższa odpowiedź Ministra Energii skłania do postawienia dramatycznego stwierdzenia – Prawo i Sprawiedliwość skazało region koniński na klęskę bezrobocia nie przygotowując żadnego programu pomocowego dla zwalnianych pracowników ZE PAK S.A. i narusza stabilność bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Poseł PO z Konina zwrócił się do Beaty Szydło z czterema pytaniami. Chce wiedzieć, czy premier zapozna się z sytuacją ZE PAK S.A. w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju, jakie jest stanowisko rządu w sprawie utrzymania produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego przez KWB Konin, czy i kiedy zostaną wydane decyzje umożliwiające budowę odkrywki Ościsłowo oraz czy w przypadku braku decyzji i likwidacji tysięcy miejsc pracy w ZE PAK rząd obejmie Wielkopolskę Wschodnią „specjalnym programem rozwoju”.  

  • Co dalej z Ościsłowem? Poseł T. Nowak pyta o przyszłość regionu

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

POPULARNE KOMENTARZE

Teraz poseł Nowak się pyta? A ja się pytam co robił do tej pory jak jego partia rządziła?
Dodano: 27.09.2017 12:42    Przez: ~?
Poseł wraz z koleżkami z PEŁO sprzedali kopalnie i elektrownie wiec miech mają pretensje sami do siebie i do wielkiego Solorza
Dodano: 27.09.2017 12:43    Przez: ~robotnik wykwalifikowany
a co maja robic jak elektrownia i kopalnie nie sa panstwowe tylko prywaciarza wiec prywaciarz robi jak uważa i nikt mu tego nie zabroni do tego doprowadziło Peło
Dodano: 27.09.2017 13:08    Przez: ~robotnik wykwalifikowany
A gdzie byłeś p.Nowak jak Tusk z Gradem sprzedawali kopalnie?????????.Jakoś cię nie widziałem.
Dodano: 27.09.2017 13:40    Przez: ~ziom
Poseł PO jak rządzili sprzedali ta spółkę a teraz się martwią o przyszłość regionu????? ¿?????? ¿??????
Dodano: 27.09.2017 13:31    Przez: ~Opopppppopppppp

KOMENTARZE

bezczelny cham... 100% aktor... gdzie byłeś cwaniaku jak 8 lat rządziła twoja banda ? teraz wielka troska o region?
Dodano: 27.09.2017 20:05    Przez: ~kyllgryll
A gdzie jest cjanie twoj cudowny piss, ktory zabija ten rejon brakiem decyzji dla Oscislowa????
Dodano: 29.09.2017 06:36    Przez: ~Pn
Może dość o tym POśle i coś na temat.Niestety! PO "udanej"sprzedaży i oddaniu PAK i KWB prywatnemu właścicielowi przez kolegów wspomnianego wyżej POsła, dziś mamy to co mamy. Pisałem i ostrzegałem o tym już dość dawno temu.Ale co tu będę się wymądrzał.Do rzeczy.Coś mi chodzi po "kościach"i podpowiada, że odkrywka będzie.Tylko co z tego?Czy to uratuje nasz region?Czy to tylko przedłużenie agonii?Odpowiedzi szukaj w ...POLSACIE!!!!!Rozwinięcie tematu w następnym wejściu.Pozdrawiam.
Dodano: 27.09.2017 20:16    Przez: ~gość123
Witam ponownie.Jak wcześniej obiecywałem rozwinę temat moich przemyśleń.Załóżmy taki scenariusz. Skarb Państwa chce odkupić od wspomnianego właściciela (Polsat), PAK i KWB. Niestety!Kwoty nie są "zbieżne". Właściciel "zwęszył"interes więc wystawił wygórowaną cenę szantażując, że jest nawet w stanie zamknąć ten zakład w razie niespełnienia żądań. Oczywiście może to zrobić! Skarb Państwa w myśl "nie wiadomo kiedy głupi żartuje",widząc zagrożenie w systemie energetycznym kraju,zabezpiecza się uzupełniając za rozsądną cenę,ewentualny brak mocy w innych elektrowniach. Dalszy ciąg wspomnianego scenariusza w następnym wejściu.Pozdrawiam.
Dodano: 27.09.2017 20:49    Przez: ~gość123
Poseł Nowak pyta??? Jego się zapytajmy , gdzie był tyle lat. Co robił za nasze pieniądze !!!!Może chciałoby się kolejne lata załapać na kasę.
Dodano: 27.09.2017 21:00    Przez: ~Rozczarowany wyborca
A gdzie jest twoj cudowny piss, ktory zabija ten rejon brakiem pozytywnej decyzji dla Oscislowa????
Dodano: 29.09.2017 06:38    Przez: ~Pn
Witam ponownie. I tu nasuwają się kolejne pytania. Zakładając. PIS wydaje decyzję i odkrywka powstaje.Cieszyć się?Przecież to jest prywaciarz! Więc po co mu robić taki prezent? Tak za nic? No nie! Niech może w zamian zbuduje lub zmodernizuje jakiś blok energetyczny! Niestety!Bezwzględny prywaciarz ma to gdzieś! Liczy się KASA! PIS nie ma wyjścia i mimo to mając na względzie region wydaje wspomnianą decyzję.Co dalej?Pozostaje "wydmuszka".Trzy bloki w Pątnowie, jeden w Koninie a Adamów ...zaorany.A Ty, człowieku, pracowniku PAK i KWB będziesz w tym scenariuszu,"okrojony"i jeszcze przez chwilę potrzebny, dopóki, dopóty będzie ZYSK, na którym najbardziej zależy właścicielowi.I tym "optymistycznym"akcentem chciałbym dziś zakończyć.Pozdrawiam.P.S. Czeka nas ostra jazda bez trzymanki!!!
Dodano: 27.09.2017 21:25    Przez: ~gość123
panie nowak gdzies pan był jak twoja partia sprzedala kopalnie za smieszne pieniadze, upychales sobie portfel kasa kopalni
Dodano: 27.09.2017 21:30    Przez: ~bili kid
A co robia pozytywnego pissuary w tym temacie? Tylko szczerze...
Dodano: 29.09.2017 06:35    Przez: ~Pn
Panie Nowak Pan to wstydu nie ma??? Do niedawna rządy sprawowało Pło i PSL Wtedy Pan nic nie mówił a wręcz żadnych perspektyw rozwoju dla naszego Konina i co Pan na to???
Dodano: 27.09.2017 21:46    Przez: ~Stefan enty władzy
A gdzie jest twoj cudowny piss, ktory zabija ten rejon brakiem pozytywnej decyzji dla Oscislowa????
Dodano: 29.09.2017 06:38    Przez: ~Pn
P.S. Może co niektórzy czytając mój wyżej prezentowany scenariusz nie będą mogli zasnąć to tak naprawdę już na koniec może coś bardziej optymistycznego. Marzenia gościa123.(?)Marzy mi się w Koninie poważny INWESTOR, dzięki któremu nasze dzieci nie będą musiały gdziekolwiek wyjeżdżać. A miasto "starców" KONIN, "nie zestarzeje się" już więcej wraz z naszym mam nadzieję już niedługo "Dziadziusiem"Prezydentem.
Dodano: 27.09.2017 21:52    Przez: ~gość123
Marz sobie dalej....
Dodano: 29.09.2017 06:40    Przez: ~Pn
Dlaczego w ogóle jest ta walka o Oscisłowo które ma złoża na 9 lat A nie o Dęby Szlacheckie gdzie węgla jest na 30lat. Odpowiedź jest banalna prezesiki mają chwilę do emerytury to im wystarczy A resztę mają gdzieś no i bliżej do koryta w Kleczewie
Dodano: 27.09.2017 23:04    Przez: ~Zainteresowany
A moze dlatego, ze Oscislowo jest... blizej? A o Deby mozna powalczyc pozniej?
Dodano: 28.09.2017 10:38    Przez: ~Pn
Ej poseł Nowak, pierwsza zasadnicza sprawa, to należy zapytać właściciela do kiedy chce kopać węgiel?!Potem zapytać ile megawatów energii chce wytwarzać?Pytanie czy powie prawdę, zbyteczne...Jeszcze nigdy żaden komuch z WSI UB SB prawdy nie powiedział. Taka ich natura dlatego są łatwi do rozgryzienia. Najgorsi są złodzieje z PO. Mam przyjaciela który był w PO to opowiadał mi wielokrotnie o rozmowach między członkami tej partii. Chwalenie się kto komu co ukradł lub ukradnie to norma. Podobno nie ma ani jednego członka PO co by nic nie zaje...ał, choćby batona ze szkolnego sklepiku za czasów szkolnych no ale muszą! No muszą cholera!
Dodano: 27.09.2017 23:08    Przez: ~Wiry prawdy
w pisie za to wszyscy krystaliczni z gejem z nowogrodzkiej na czele i ruskim agentem antkiem
Dodano: 28.09.2017 10:09    Przez: ~choc za po tez nigdy nie
3 z 5
<<12345>>