Dzisiaj jest niedziela 25 sierpnia 2019, imieniny: Ludwika, Luizy, Patrycji WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19088) SPORT FORUM FIRMY (5346) PRACA (70) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
27 / 19oC
Jutropogoda
25 / 20oC
Pojutrzepogoda
28 / 22oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Przełamanie Majera, wygrana Górnika! Trzy czerwone ... (0)Medyk wciąż liderem, choć z AZS Wrocław nieźle się ... (0)

Co dalej z Ościsłowem? Poseł T. Nowak pyta o przyszłość regionu

Dodano: 27.09.2017 12:27
Źródło: LM.pl

Odkrywka „Ościsłowo” ciągle pod znakiem zapytania. Nadal nie ma decyzji środowiskowej. W związku z tym poseł Tomasz Nowak skierował interpelację do premier rządu – Beaty Szydło.

Wydanie decyzji środowiskowej w sprawie budowy przez konińską kopalnię odkrywki „Ościsłowo” wyznaczone było przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na 22 września. W związku z jej brakiem, poseł Platformy Obywatelskiej skierował pismo do premier rządu. Podkreśla w nim, że to „kolejne odwlekanie decyzji, które uniemożliwi powstanie odkrywki do 2020 roku i spowoduje brak paliwa dla bloków energetycznych ZE PAK S.A. i niedobór mocy w systemie energetycznym Polski a region koniński skazany będzie na klęskę bezrobocia i zapaść gospodarczą. Klincz decyzyjny pomiędzy ministrami energii oraz środowiska i wcześniej rolnictwa wynika z braku strategii energetycznej rządu, która dopiero powstaje. Pani Premier zapewnia jednak, że polski węgiel będzie paliwem strategicznym gwarantującym bezpieczeństwo państwa. W Koninie mamy coraz bardziej wrażenie, że są to puste słowa nie poparte czynami”.

Dalej, poseł Tomasz Nowak podkreśla, że przyszłość regionu konińskiego zależy od decyzji obecnego rządu, który skoordynuje działania ministerstw. „ Pracownicy ZE PAK S.A. i mieszkańcy regionu świadomi roli jaką odgrywa tu ten zakład pracy przestają wierzyć w dobrą wolę rządu PiS. Ostatnia odpowiedź Ministra Energii na moją interpelację skierowaną do Pani Premier w sprawie ratowania Jeziora Wilczyńskiego w kontekście przyszłości przemysłu energetycznego w regionie konińskim w dniu 23.06.2017 r. jest bardzo niepokojąca. Minister Energii stwierdza: „Aktualnie eksploatowane przez ZE PAK złoża zapewniają pracę elektrowni w perspektywie najbliższych kilkunastu lat, dlatego praca elektrowni w tej perspektywie ma zabezpieczenie surowcowe. Jednocześnie w krajowym systemie elektroenergetycznym pozostaje rezerwa mocy, dzięki której ewentualnie powstała luka nie spowoduje nagłego zagrożenia pracy KSE. Zwracam uwagę, że aktualnie w budowie są nowe jednostki wytwórcze o łącznej mocy ponad 5 GW (m.in. Jaworzno, Opole, Kozienice, Turów), które będą pracować w podstawie systemu”. Stanowisko Ministra Energii jest zdumiewające, bowiem z jednej strony potwierdza potencjał regionu a z drugiej z tego potencjału rezygnuje. Niedobory mocy w zapotrzebowaniu szczytowym są faktem i uzupełniać je będzie tylko import energii a kapitulanckie rezygnowanie z energii ZE PAK S.A. jest nieodpowiedzialne wobec jego potencjału do 2035 r. Ciekawe czy tak łatwe kapitulanctwo ME znajduje usprawiedliwienie w analizach PSE? Obecna sytuacja ZE PAK S.A., brak odpowiednich decyzji Rządu RP, a także powyższa odpowiedź Ministra Energii skłania do postawienia dramatycznego stwierdzenia – Prawo i Sprawiedliwość skazało region koniński na klęskę bezrobocia nie przygotowując żadnego programu pomocowego dla zwalnianych pracowników ZE PAK S.A. i narusza stabilność bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Poseł PO z Konina zwrócił się do Beaty Szydło z czterema pytaniami. Chce wiedzieć, czy premier zapozna się z sytuacją ZE PAK S.A. w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju, jakie jest stanowisko rządu w sprawie utrzymania produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego przez KWB Konin, czy i kiedy zostaną wydane decyzje umożliwiające budowę odkrywki Ościsłowo oraz czy w przypadku braku decyzji i likwidacji tysięcy miejsc pracy w ZE PAK rząd obejmie Wielkopolskę Wschodnią „specjalnym programem rozwoju”.  

  • Co dalej z Ościsłowem? Poseł T. Nowak pyta o przyszłość regionu

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Teraz poseł Nowak się pyta? A ja się pytam co robił do tej pory jak jego partia rządziła?
Dodano: 27.09.2017 12:42    Przez: ~?
Poseł wraz z koleżkami z PEŁO sprzedali kopalnie i elektrownie wiec miech mają pretensje sami do siebie i do wielkiego Solorza
Dodano: 27.09.2017 12:43    Przez: ~robotnik wykwalifikowany
a co maja robic jak elektrownia i kopalnie nie sa panstwowe tylko prywaciarza wiec prywaciarz robi jak uważa i nikt mu tego nie zabroni do tego doprowadziło Peło
Dodano: 27.09.2017 13:08    Przez: ~robotnik wykwalifikowany
A gdzie byłeś p.Nowak jak Tusk z Gradem sprzedawali kopalnie?????????.Jakoś cię nie widziałem.
Dodano: 27.09.2017 13:40    Przez: ~ziom
Poseł PO jak rządzili sprzedali ta spółkę a teraz się martwią o przyszłość regionu????? ¿?????? ¿??????
Dodano: 27.09.2017 13:31    Przez: ~Opopppppopppppp

KOMENTARZE

Panie Poseł nie rób Pan z siebie glupka większego niż Pan jesteś. Z kolesiami "sprzedaliście" region Solorzowi, który doprowadził do cichej likwidacji miejsc pracy w Spółkach zależnych. Teraz gro ludzi z Adamowa zostanie zwolniona. Za chwilę to samo czeka ludzi w Goslawicach. Panie obudź się z letargu uderz w pierś i publicznie przyznaj się, że wtedy ludzi miałeś w dupie bo tobie koryto zapewnili dożywotnio pełne. Solorz wydoił ja krowę region nie inwestując złotówki. Z jakiej racji ma dostać odkrywke? Niech odda państwu elektrownię za tyle co ją kupił i wtedy zobaczymy. Gdyby ZE pak był państwowy to tak samo by się rozwijał jak inne elektrownie.
Dodano: 27.09.2017 23:13    Przez: ~Pracownik
Koniec dojenia krowy, mieliście wiele lat jak u Pana Boga z piecem, jedna banda. Jakie to ma znaczenie dla regionu? jakie bezrobocie? a czy Ościsłowo zwiększy zatrudnienie? Po znajomości weźmiecie swoich szwagrów czy zięciów i tyle. Albo przewiozą Was kopcącymi autobusami na Ościsłowo i tak będzie wyglądało zatrudnienie. Mam w 4 literach ten interes, Koniec Bizancjum
Dodano: 27.09.2017 23:44    Przez: ~i dobrze tak
Psnie Posle, zle Pan zaadresowal pismo bo ten czliwiek akurat o niczym mie decyduje. Marionetki nie maja głosu...
Dodano: 28.09.2017 06:42    Przez: ~Pn
"Prawo i Sprawiedliwość skazało region koniński na klęskę bezrobocia" ==> I tyle w temacie. Nie PO tylko PiS zniszczy nasz region.
Dodano: 28.09.2017 06:46    Przez: ~Pn
No i jeszcze na koniec pokni się w ten zakloty leb
Dodano: 28.09.2017 10:02    Przez: ~14
Puk, puk... jk juz to "puknij" a nie "pokni"... zakuty łbie. :)
Dodano: 28.09.2017 10:41    Przez: ~Pn
Ale z drugiej strony czemu PiS miałby ratować region, jeśli rządzi tu SLD i PO?
Dodano: 28.09.2017 12:09    Przez: ~Lele
Poseł pyta Becie, przecież trzeba pytać nad premiera Kim-Jarosława , co taka biedna kukielka ma odpowiedzieć. Zresztą teraz zajmują się przejęciem sądów a nie jakaś głupią kopalnią.
Dodano: 28.09.2017 08:31    Przez: ~Leon
Bo musza sfalszowac kolejne i nastepnw wybory. Po to kest to robione...
Dodano: 28.09.2017 10:41    Przez: ~Pn
inne miasta sobie zawsze radzą powstają duże zakłady,fabryki,a tu tylko patrzą na węgiel,i nic więcej,a od lat autostrada i dobre położenie,przykład WRZESNIA,gdzie teraz tam jest znacznie lepiej jak u nas,ładne miasto 30.000 gdzie więcej się dzieje jak tu i tylko 50 km do Poznania,gdzie sobie można spokojnie raz w tygodniu pojechać i wrócic do perspektywicznej Wrześni
Dodano: 28.09.2017 08:39    Przez: ~!
To sie tam wyprowadz jak ci tu źle. :)
Dodano: 28.09.2017 10:42    Przez: ~Pn
Dla wszystkich co wieżą w obłude pis link/.
Dodano: 28.09.2017 09:21    Przez: ~Nie fanatyk
dlugwdziecznosci.pl/
Dodano: 28.09.2017 09:27    Przez: ~Wonpis
Panie Nowak, Pośle Nowak... pissuary przestańcie p***rzielić. Historii sie nie zmieni bo na nie nia mamy wplywu! Trzeba patrzec w przyszlosc bo na nia mamy wplyw! A nie "Panie Nowak... Panie Pośle..." etc!
Dodano: 28.09.2017 12:35    Przez: ~Pn
nowak teraz walczy o oscisłowo a co robił nic. a teraz dobry poseł.
Dodano: 28.09.2017 13:30    Przez: ~anna1
A co robia dla Oscislowa pissuary? Przez nich region moze upasc. Nie widzusz tego pissuarski propagandysto???
Dodano: 29.09.2017 06:29    Przez: ~Pn
Te fanatycy czepianie się Nowaka , a pokażcie mi posła pis z naszego regionu , który postawił by się za regionem w obecnym czsie. Żyjecie przeszłością fanatyki.
Dodano: 28.09.2017 18:35    Przez: ~Wonpis
Dokladnie. Po uj podniecac sie historia czyli przeszloscia, ma ktora nikt nie ma juz wplywu? Liczy sie przyszlosc, ktora sami mozemy ksztaltowac i na tym nalezy sie skupic. PO sprzedalo - ok ale kuzwa ci robi PiS? Dlaczego nie ma decyzji ws Oscislowa?? Brak decyzji PiS = tragedia dla regionu! Taka jest PRAWDA!
Dodano: 29.09.2017 06:33    Przez: ~Pn
4 z 5
<<12345>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.