Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Trzecia siła w Radzie Miasta. Obywatele Konina zarejestrują stowarzyszenie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPIT-11 i co dalej? Co zrobić z PIT-11 od pracodawcy.

PIT-11 i co dalej? Co zrobić z PIT-11 od pracodawcy.

Materiał Partnera

Dodano:
PIT-11 i co dalej?  Co zrobić z PIT-11 od pracodawcy.

PIT-11 to informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Jest to podstawowy dokument, który otrzymujemy od pracodawcy w celu wypełnienia naszej deklaracji podatkowej. PIT-11 za poprzedni rok podatkowy powinniśmy otrzymać do końca lutego. Następnie mamy czas na przygotowanie własnej dokumentacji do 30 kwietnia.

PIT-11 i co dalej?  Co zrobić z PIT-11 od pracodawcy.

PIT-11 to informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Jest to podstawowy dokument, który otrzymujemy od pracodawcy w celu wypełnienia naszej deklaracji podatkowej. PIT-11 za poprzedni rok podatkowy powinniśmy otrzymać do końca lutego. Następnie mamy czas na przygotowanie własnej dokumentacji do 30 kwietnia.

1. SPRAWDĹą
Po otrzymaniu PIT-11 należy go przede wszystkim sprawdzić. Niestety zdarza się, że pracodawca popełni błąd. W naszym interesie jest, aby podać prawidłowe informacje do urzędu skarbowego. Unikniemy wówczas wyjaśniania sytuacji i składania korekt. Dlatego pracę nad dokumentem należy zacząć od skrupulatnej analizy wprowadzonych danych osobowych, adresowych itp., a kwoty finansowe sprawdzić z otrzymywanym wynagrodzeniem. W razie wątpliwości warto skontaktować się z odpowiednim działem księgowości.

2. WYBIERZ FORMULARZ
PIT-11 nie wysyłamy bezpośrednio do urzędu skarbowego (zrobił to już pracodawca). Dla nas jest to źródło informacji pomagające wypełnić własną deklarację podatkową. Zdarzają się sytuacje, kiedy jedna osoba otrzymuje kilka PIT-11, ponieważ pracuje dla różnych podmiotów jednocześnie, bądź też zmieniła pracę kilka razy w ciągu roku kalendarzowego. W takim przypadku należy uwzględnić wszystkie otrzymane druki PIT. Najpierw jednak należy zdecydować, który formularz wypełniamy – zeznanie roczne PIT-36 czy PIT-37. Błędny wybór może spowodować np. brak możliwości uwzględnienia wszystkich kwot z PIT-11.

3. KORZYSTAJ Z POMOCY
Po wyborze odpowiedniego formularza należy po kolei wprowadzać wszystkie dane. Tutaj warto skorzystać z wielu dostępnych na rynku ułatwień. W internecie jest bardzo dużo poradników oraz informacji o wypełnianiu deklaracji. Przy korzystaniu z nich należy jednak po pierwsze sprawdzić czy pochodzą z wiarygodnego źródła, po drugie czy były publikowane w ostatnim czasie (czy są aktualne). Dla osób preferujących oficjalne źródła Ministerstwo Finansów publikuje specjalne ulotki oraz broszury informacyjne pomagające w wyborze odpowiedniego formularza oraz poprawnego wypełnienia wniosku. Udostępniane są również dedykowane infolinie, gdzie otrzymamy informacje m.in. o procedurach składania deklaracji. Pomoc można uzyskać również od pracowników urzędów skarbowych.

Nieocenione są jednak specjalne programy i aplikacje, dzięki którym znacznie łatwiej jest wypełnić i wysłać druki firmowe oraz osobiste PIT. Niektóre są mniej, inne bardziej rozbudowane, ale wszystkie prowadzą dosłownie „za rękę”. Ponadto od 2015 roku Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dla PIT-37 i PIT-38 – PFR.

4. ZŁÓŻ
Deklarację należy złożyć maksymalnie do 30 kwietnia. To ważny i trudny do przywrócenia termin. Nie oznacza jednak, że mamy obowiązek osobiście dostarczyć dokument do urzędu. Swój PIT możemy dostarczyć:

  • Osobiście do urzędu skarbowego – niektóre urzędy udostępniają również PITomaty (specjalne maszyny do zostawiania dokumentów).
  • Pocztą (listem poleconym), gdzie termin złożenia jest zgodny z datą stempla pocztowego. Uwaga! Jeżeli wyślemy deklarację kurierem liczy się data wpływu do urzędu.
  • Przez internet – forma dla wielu osób najwygodniejsza, pozwala na wysłanie dokumentów bez konieczności wychodzenia z domu.

5. ZACHOWAJ KOPIĘ
Nieważne jaką formę złożenia dokumentów wybraliśmy, w każdym przypadku należy zachować kopię wysłanych deklaracji oraz potwierdzenie złożenia, nadania lub wysłania dokumentów oraz PIT – 11.

Czytaj więcej na temat:podatki, finanse, pit, budżet domowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole