Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Obiekt szyty na miarę. Nowe dworce i część handlowa

Konin. Obiekt szyty na miarę. Nowe dworce i część handlowa

Dodano:
Konin. Obiekt szyty na miarę. Nowe dworce i część handlowa

W przyszłym roku ruszy budowa zintegrowanego centrum komunikacyjno - handlowego w Koninie

W przyszłym roku ruszy budowa zintegrowanego centrum komunikacyjno - handlowego w Koninie

Na wiosnę 2018 roku, inwestorzy zapowiedzieli rozpoczęcie budowy zintegrowanego centrum komunikacyjno – handlowego w Koninie. Koszt inwestycji to 40 milionów złotych. Nowy dworzec PKP wraz z częścią handlowo- usługową ma być gotowy w połowie 2019 r.

Inwestycja realizowana będzie na terenach PKP przy ul. Kolejowej i obejmie: nowy dworzec kolejowy, nowy dworzec autobusowy oraz centrum handlowe, które połączy budynki dworcowe. Łączna powierzchnia obiektu wynosić będzie około 6 tys. mkw. Wygodny parking przed centrum umożliwi zaparkowanie 180 samochodów. Dodatkowo, na dachu wybudowanych zostanie 100 miejsc postojowych w systemie „parkuj i jedź”, przeznaczone dla osób udających się w dalszą podróż koleją lub autobusem. W tym samym czasie PKP PLK prowadzić będzie modernizację torów kolejowych i peronów. Otwarcie obiektu planowane jest w I połowie 2019 roku.

To wspólna inwestycja Xcity Investment (ze strony PKP) oraz Dekady. Firmy przedstawiły szczegóły konińskiej inwestycji zwanej zintegrowanym centrum komunikacyjno – handlowym, na terenie którego będzie dworzec autobusowy, kolejowy i część usługowo – handlowa. Obiekt rozciągnięty będzie od Wieży Ciśnień do budynku Poczty Polskiej. Sam dworzec PKP będzie miał 800 metrów kwadratowych, a na tej powierzchni znajdą się kasy, poczekalnia, punkt gastronomiczny, salonik prasowy, a na wyższej kondygnacji pomieszczenia służbowe. Z dworca, zadaszonym korytarzem, a następnie tunelem będzie dojście na perony. W projekt centrum wtopiony został dąb Zawiadowca, pomnik przyrody, wokół którego ma powstać przyjazna, zielona przestrzeń, strefa ochronna. Kolorystyka obiektu nawiązywać będzie do sąsiedniej Wieży Ciśnień, która była dla projektanta punktem wyjściowym. - Chodziło o prostą formę. Projekt klasyczny, aby w miejskiej przestrzeni wprowadzić spokój i harmonię, wyszukać to, co tworzy wartość tej przestrzeni – tłumaczył Robert Głowacki, architekt.

W najwyższym miejscu obiekt będzie miał 12 metrów, w pozostałych , 6 - 7 metrów wysokości. W części handlowo – usługowej przewidziano miejsce dla kilkunastu punktów. Już zgłaszają się chętni do wynajęcia pomieszczeń. - Między innymi drogeria, sklep ze sprzętem AGD, sklep z odzieżą, butami, sklep spożywczy – zdradził Aleksander Walczak, prezes Dekady, która już szuka najemców. - Szacuje się, że w nowym obiekcie pracę znajdzie około 150 osób. To będzie obiekt na miarę XXI wieku, nie robimy w Koninie rewolucji, ale obiekt szyty na miarę.

Z powodu porządkowania kwestii własnościowych i działek, inwestycja została przesunięta w czasie. Rozpoczęcie budowy zapowiedziano w pierwszej połowie 2018 roku, a zakończenie w połowie 2019 roku. - Przez rok mogą potrwać utrudnienia - zapowiedział Krzysztof Tkacz z Xcity. - Na ten czas przejściowy powstanie nieco dalej zastępczy dworzec PKP z kontenerów.

Inwestycja będzie kosztowała 40 milionów złotych. Jeśli się sprawdzi, to inwestorzy, na razie jeszcze nieśmiało, zapowiadają, że może dojdzie do rozbudowy centrum, aż do wiaduktu Briańskiego.

Konin. Obiekt szyty na miarę, czyli dworce i część handlowa
Konin. Obiekt szyty na miarę, czyli dworce i część handlowa
Konin. Obiekt szyty na miarę, czyli dworce i część handlowa
Konin. Obiekt szyty na miarę, czyli dworce i część handlowa
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole