Dzisiaj jest sobota 18 listopada 2017, imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23868) SPORT FORUM FIRMY (5096) PRACA (79) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 3oC
Jutropogoda
5 / 4oC
Pojutrzepogoda
4 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin wymaga radykalnej zmiany sposobu i stylu zar ... (45)Piłkarska kolejka: Powrót Marcina Woźniaka, Sokół ... (13)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościKonin. Cukrownia Gosławice oczami młodych filmowcó ...

Konin. Cukrownia Gosławice oczami młodych filmowców z "Muzy"

Dodano: 20.10.2017 13:49

Republika Gosławicka – to tytuł nowego filmu Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie. Tym razem młodzi artyści postanowili zmierzyć się z historią Cukrowni Gosławice.

Cukrownia istniała blisko 100 lat. Z nią wiąże się sporo wydarzeń i postaci wyjątkowych dla miasta. Film obejmujący czas od okresu przed I wojną światową do 2008 roku, czyli czasu likwidacji zakładu, opiera się na relacji siedmiu byłych pracowników i dyrektorów cukrowni.

Z pomysłem nakręcenia filmu wyszedł koniński radny Marek Cieślak. Koniński Dom Kultury otrzymał na ten cel dotację od miasta . Do pracy pod okiem Andrzeja Mosia przystąpili przyszłoroczni maturzyści – Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Razem z Jakubem Ratajczykiem byli też operatorami filmu. Pomocą służyli im starsi koledzy z KDK: Zdzisław Siwik i Marcin Oliński. Natomiast kompozytorem muzyki do filmu był debiutujący Szymon Piotrowski.

- Zajmowaliśmy się filmem w sumie ponad rok. Szukaliśmy materiałów archiwalnych w szkołach, archiwum państwowym, a także prywatnych zbiorach – mówi Andrzej Moś. - To była wytężona praca, odłożyliśmy na bok wszystkie inne klubowe projekty. Organizacja zadań była uzależniona od planów lekcji chłopaków. Jednak bardzo się poświęcili i dali radę. Chcę im za to podziękować, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach bardzo ich piłowałem, a oni mają szkołę, sprawdziany, inne obowiązki. Myślę jednak, że kiedy film ukaże się na ekranie, na płytach, kiedy zaprezentują efekt swojej pracy, będą mieli dużą satysfakcję. A potem już w spokoju będą mogli przygotowywać się do matury – dodaje.

Jednym z poruszanych w filmie wątków jest ten dotyczący Mieczysława Bekkera, konstruktora pojazdu księżycowego. W cukrowni pracował jego ojciec, który był głównym księgowym.

- Młody Mieciu chodził wtedy do gimnazjum w Koninie i już fascynował się techniką. Miał z nią kontakt właśnie przy okazji wizyt w cukrowni, gdzie były maszyny parowe i gdzie obserwował różne rozwiązania techniczne. Również w cukrowi Mieczysław Bekker odbył swoje praktyki, gdy był studentem Politechniki Warszawskiej. Bardzo nam zależało, by przypomnieć tę postać, niestety zapomnianą w Koninie. A przecież był to naukowiec, który rozsławił nie tylko Gosławice, Konin, ale całą Polskę, gdy rozpoczął wielką karierę współpracując z NASA i konstruując pojazd księżycowy – podkreśla Moś.

Premiera filmu „Republika Gosławicka” odbędzie się 28 października o godz. 18.00 w Strefie K w Konińskim Domu Kultury. Film pojawi się też na płytach, a niebawem będzie miał swoją kinową premierę dla młodzieży szkolnej.  

fot. KDK

  • Konin. Cukrownia Gosławice oczami młodych filmowców z AKF Muza

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Szkoda tej cukrowni najpierw wyremontowali potem sprzedali
Dodano: 20.10.2017 14:12    Przez: ~Jak
Szkoda cukrowni. Pamiętam z dzieciństwa cały ten plac zawalony stosami buraków. Z klasą byliśmy tam z wycieczką, właściwie zaraz po remoncie.. a oni zburzyli.
Dodano: 20.10.2017 15:55    Przez: ~JarO
Miała 99lat,przeżyła dwie wojny i komunizm
Dodano: 20.10.2017 20:24    Przez: ~Kary
Szkoda takiego zakładu pracy jak Cukrownia, ludzie mieli pracę, rolnicy siali buraki, zarabiali, kupił Niemiec i zlikwidował, tak samo będzie z innymi zakładami pracy w rejonie Konina. Kupuje obcy nie dbający o interes Polski i Polaków, a jedynie o własną kieszeń.
Dodano: 20.10.2017 16:46    Przez: ~Symp. PiS
Niestety rządów peło psl nie przetrwało teraz jeszcze kopalnia i elektrownia padnie i mamy śmierć regionu konińskiego
Dodano: 21.10.2017 06:22    Przez: ~Ggj

KOMENTARZE

Szkoda tej cukrowni najpierw wyremontowali potem sprzedali
Dodano: 20.10.2017 14:12    Przez: ~Jak
Świetny pomysł na film proponuję zrobić również film o marnotrawieniu przemysłu w Koninie przecież konin to nie tylko była cukrownia ale też konwart brykietownia wspomniana cukrownia fugo elektrobudowa huta i w końcu kopalnia i elektrownia i o tych ostatnich 2 zakładach niedługo też będzie można kręcić film z cyklu konińske wspomnienia te zakłady to łącznie w dobrych czasach z 25 tyś miejsc pracy szkoda że wszystko pomarnowane i ludzie muszą uciekać z tego regionu bez perspektyw
Dodano: 21.10.2017 06:20    Przez: ~Hhtr
Gratuluje pomysłu
Dodano: 20.10.2017 14:28    Przez: ~xmen
Gdzie będą sprzedawane płyty?
Dodano: 20.10.2017 14:43    Przez: ~Pracownik cukrowni
Szkoda cukrowni. Pamiętam z dzieciństwa cały ten plac zawalony stosami buraków. Z klasą byliśmy tam z wycieczką, właściwie zaraz po remoncie.. a oni zburzyli.
Dodano: 20.10.2017 15:55    Przez: ~JarO
Pomyśl 100 razy. Kto kupuje wyremontowane a potem burzy? Otóż 36 milionowy kraj i wielki (KIEDYŚ) producent buraka cukrowego to jednak jest rynek.... W PRL było 76 cukrowni. Od 1989 do 2001 zamknięto 2. Słownie: dwie. W 2001-2003 sprzedano ponad 60% cukrowni - 46 - Niemcom. Przyjaciołom Niemcom. Ci cukrownie nawet wyremontowane zamknęli ... i trzymali puste. Ponosili koszty, płacili podatki i trzymali. Czyli kupili nasz rynek za 4% wartości swojego (przebitka euro/pln no i polskie jest blee, słabe, czyli musi być tanie bo przecież Niemiceki WP i Onet nauczyli Was, że polskie to syf a teraz, że mamy rolnictwo super ....hmm). Kupili za bezcen i zarabiali przywożąc swój cukier. Na dodatek jakby Niemcy wiedzieli (ech niemożliwe) w 2006 weszło prawo o ... dopłatach z UE za likwidację mocy produkcyjnej cukrowni. Niemcy cukrownie zamknęli, ba zburzyli i na samej likwidacji zarobili ok 1 miliard Euro!! W 5 lat byli na plusie 1 mld Euro za samo zburzenie.
Dodano: 22.10.2017 08:42    Przez: ~lo
Buraki nadal uprawiamy. Dużo uprawiamy, ale jesteśmy w przetwórstwie zależni od Niemiec, nawet w jego skupie. Tak nisko upadliśmy, że szef PSL Kosiniak-Kamysz na spotkaniu z kanclerz Merkel w Ambasadzie Niemiec we Wrocławiu pytany przez dziennikarza o czym z Merkel rozmawiał, powiedział: o problemach ze skupem polskich buraków. Szczyt upadku państwa Polskiego ...o burakach gadać. Oni tam leki, chemię, samochody, fotowoltanikę po świecie upychają a my ich o buraki prosimy by kupili!!! I sami im cukrownie sprzedaliśmy a UE im do zamknięcie ich dopłaciła. I nie piszę tego przeciw Niemcom, UE ale by ludzie oczy otworzyli: UE to biznes polityczny. Tam się walczy o swoje a Niemcy to rekin biznesu a nie przyjaciel. Zaś WP, Onet i całe gazety niemieckie w Polsce tylko mówią Wam co sie im opłaci a NIE nam!!!
Dodano: 22.10.2017 08:47    Przez: ~lo 2
No tak. A teraz mieszkają tam kuuurwy z ukrainy
Dodano: 20.10.2017 16:13    Przez: ~pozdro
Dokładnie jestem za. Powinni raz na zawsze pozbyć się ich stąd
Dodano: 21.10.2017 13:27    Przez: ~Ja
Usunąć stąd to coś z Ukrainy
Dodano: 21.10.2017 14:36    Przez: ~Sąsiad
Szkoda takiego zakładu pracy jak Cukrownia, ludzie mieli pracę, rolnicy siali buraki, zarabiali, kupił Niemiec i zlikwidował, tak samo będzie z innymi zakładami pracy w rejonie Konina. Kupuje obcy nie dbający o interes Polski i Polaków, a jedynie o własną kieszeń.
Dodano: 20.10.2017 16:46    Przez: ~Symp. PiS
A kto sprzedał cukrownię-Święty Mikołaj?
Dodano: 20.10.2017 17:44    Przez: ~Lipka
Miała 99lat,przeżyła dwie wojny i komunizm
Dodano: 20.10.2017 20:24    Przez: ~Kary
Niestety rządów peło psl nie przetrwało teraz jeszcze kopalnia i elektrownia padnie i mamy śmierć regionu konińskiego
Dodano: 21.10.2017 06:22    Przez: ~Ggj
To widać kto wystarczy zobaczyć jakie piękne domy sobie kierownicy i inni z zarządu powystawiali np na ulicy Wojciechowo 😏 i nie tylko.
Dodano: 21.10.2017 11:31    Przez: ~Były pracownik
A po cukrowni pozostał tylko plac... A dzieci mogą z dziadkami o cukrowni pogadać. I o brykietowni niedługo o kopalni i elektrowni....A za 20 lat o Koninie że kiedyś było takie miasto.
Dodano: 21.10.2017 10:37    Przez: ~M.Z
Brykiet to akurat już przeżytek był. Ale dziadek tam całe swoje życie zawodowe przepracował więc szkoda.
Dodano: 21.10.2017 12:58    Przez: ~JarO
Firma P und L powinniście zobaczyć ich cukrownie w niemczech. Jakoś się opłaca...
Dodano: 21.10.2017 11:06    Przez: ~Na naszych oczach
Im się opłaca ponieważ sprzedają cukier również polsce :-) osoby odpowiedzialne za zniszczenie takiego zakladu jak i innych nigdy nie uslysza zarzutów. Reka rękę myje.
Dodano: 21.10.2017 13:42    Przez: ~Łowca absurdu
Szkoda zakładu. Mój dziadek tam pracował.
Dodano: 21.10.2017 13:39    Przez: ~W.S.
1 z 2
12>>