Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTurek. Przy szkole stanęło małe obserwatorium astronomiczne

Turek. Przy szkole stanęło małe obserwatorium astronomiczne

Dodano:
Turek. Przy szkole stanęło małe obserwatorium astronomiczne

Obserwatorium astronomiczne, teleskopy do obserwacji dziennych i nocnych z kamerami planetarnymi, interaktywna mapa hipsometryczna i wiele nowinek edukacyjnych trafiło do Szkoły Podstawowej nr 1, czyli dawnego Gimnazjum nr 2.

Przy nowym boisku szkolnym stanęła kopuła obserwatorium astronomicznego. Ma stalowa konstrukcję o średnicy 3,2 m, z podłogą obracającą się o 360 stopni. W kopule znajduje się sterowana komputerowo szczelina obserwacyjna, dostosowana do teleskopu. Bo w kopule astronomicznej najważniejszy jest teleskop, a nawet dwa. Jeden jest do obserwacji w ciągu dnia, drugi do obserwacji nocnej. Teleskopy są najwyższej jakości, pozwalają na obserwację gwiazd i planet, tj. księżyca, planet układu słonecznego, planetoid, mgławic i galaktyk czy do zaawansowanych obserwacji astronomicznych. Zestaw z teleskopami stanowią kamery teleskopowe, dzięki którym obraz z kosmosu będzie można oglądać np. w szkolnej klasie.

Niedaleko obserwatorium powstał ogródek meteorologiczny, składający się z takich elementów jak: profesjonalna klatka meteorologiczna IMGW wyposażona w 2 termometry cieczowe, tablice psychometryczne i barometr mechaniczny tarczowy; deszczomierz, instrumenty do pomiarów gruntowych i śniegowych. Do tego uczniowie pogodę będą badać przy pomocy instrumentów przenośnych, jak wiatromierz elektroniczny ręczny, termometr bezkontaktowy, miernik natężenia dźwięku – hałasu, termometr laboratoryjny z sondą szpilkową, rejestrator danych ciśnienia, temperatury, wilgotności i powietrza.

Ponadto szkoła została wyposażona w automatyczną stację meteorologiczną on-line, mieszącą takie parametry jak temperatura i wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru, opady, temperatura punktu rosy, temperatura odczuwalna, promieniowanie słoneczne i promieniowanie UV. Furorę wśród uczniów na lekcjach geografii robi interaktywna mapa hipsometryczna.

Wszystko to w ramach projektu „Odkrywczo, eksperymentalnie i aktywnie!”, na który Miasto Turek pozyskało 1.085.000 zł dofinansowania z WRPO 2014+.

Turek. Przy szkole stanęło małe obserwatorium astronomiczne
Turek. Przy szkole stanęło małe obserwatorium astronomiczne
Turek. Przy szkole stanęło małe obserwatorium astronomiczne
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole